Minulle on jäänyt hieman epäselväksi, mitä se hurmahenki oikein on. Paljon siitä puhutaan tälläkin palstalla ja lyömäaseena käytetään uskovia vastaan, sitä pelätään, mutta miten se esiintyy, että sitä osaisi välttää?
Mitä on hurmahenki?
11
761
Vastaukset
Onhan siitä jotain tietoakin, "Lutherin kirjoittamassa Schmalkaldenin opinkohdissa opetetaankin selvästi, missä Jumalan Henki toimii: Suullista, ulkonaista sanaa koskevissa opinkohdissa on lujasti pidettävä kiinni siitä, että Jumala ei anna Henkeänsä tai armoansa kenellekään muuten kuin edeltävän sanan välityksellä ja myötä. Siten suojaudumme hurmahengiltä, jotka kerskuvat saaneensa Hengen ilman sanaa ja ennen sanaa ja jotka siksi mielensä mukaan arvostelevat, tulkitsevat ja venyttävät Raamattua ja suullista sanaa. (Schmal. III, kohta 8, 3)."
- Anonyymi
Siis Lutherin mukaan luterilaisilla on hurmahenget, luterilaiset saavat Jumalan Hengen kolmen vesitilkan pakanarituaalissa, ilman edeltävää Sanan välitystä ja myötä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis Lutherin mukaan luterilaisilla on hurmahenget, luterilaiset saavat Jumalan Hengen kolmen vesitilkan pakanarituaalissa, ilman edeltävää Sanan välitystä ja myötä.
>>>"vesitilkan"<<<
unohdat kokonaan , että kristillinen kaste annetaan
Jumalan Sanalla JA vedellä , > "vedestä ja Hengestä" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
>>>"vesitilkan"<<<
unohdat kokonaan , että kristillinen kaste annetaan
Jumalan Sanalla JA vedellä , > "vedestä ja Hengestä"En tiennytkään kraanasta tulevan Jumalan Sanaa. Outoa...
- Anonyymi
ArtoTTT
Samaa sarjaa taitaa olla
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16117747/palstan-lyhyt-sanakirja Luin, että hurmahenget lähtee siitä, ettei ole vielä kuullut Jumalan sanaa, mutta on joku kokemus, jonka varaan uskotaan. Uskoo siis ennen ja ilman Jumalan Sanaa. Sellainen usko on henkistä, hengen hurmaa niinku sanotaan. " Tästä kokemuksesta lähtee se usko. Vaikka Sanassa sanotaan,"usko tulee kuulemisesta ja kuuleminen Jumalan Sanan kautta".
Roomalaiskirje 10:17 FB38- Anonyymi
Ateistit epäilevät että ne ovat satuolentoja.
Sen mukaan armoton taistelu niitä vastaan näyttää enemmän kuin typerältä.
Ja jos niin olisikaan, niin kovin järjellistä kuvaa niitä kauhukuvien luominen ei oikein ole jos tieto niistä on hakusessa ja on vain lyömäase. - Anonyymi
Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja.
Katolisesta ja luterilaisista kirkoista löytyvät villisevät henget ja riivaajien opit! - Anonyymi
Kyllä sitä sylipainia voi käydä hurmahenkien kanssa aivan vapaasti, mutta ei pidä välittää siitä jos se näyttää muista vähän naurettavalta.
- Anonyymi
Kumma ettei hurmaavat henget uskalla mennä kirkkoon, ei edes sivuovesta!
Ei ole nähty kurkkimasta ikkunoista sisälle eikä käymästä avuttoman puuäijän kimppuun.
Pelokkaita ovat hurmahtavat henget, naispappiako vierastavat vai mikä on!@
- Anonyymi
Mutta silti ettei hurmahengistä ole mitään tietoa eikä kukaan niitä ole nähnyt, on parempi varmuudeksi käydä niitä vastaan taistelua. Sylipaini ei tietenkään onnistu, koska ei olemattomasta saa otetta, mutta niitä voi ampua umpimähkään sinne tänne, niin on edes pieni mahdollisuus että voisi vaikka osua.
Tietenkin se on ajan tuhlausta, mutta jos mitään tuottavampaa hommaa ei ole tiedossa, niin sekin käy.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest886464Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4474518Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön683689Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1212441Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1372319Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m251063En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su691000Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta52956- 93862
- 59735