Minulle on jäänyt hieman epäselväksi, mitä se hurmahenki oikein on. Paljon siitä puhutaan tälläkin palstalla ja lyömäaseena käytetään uskovia vastaan, sitä pelätään, mutta miten se esiintyy, että sitä osaisi välttää?
Mitä on hurmahenki?
11
782
Vastaukset
Onhan siitä jotain tietoakin, "Lutherin kirjoittamassa Schmalkaldenin opinkohdissa opetetaankin selvästi, missä Jumalan Henki toimii: Suullista, ulkonaista sanaa koskevissa opinkohdissa on lujasti pidettävä kiinni siitä, että Jumala ei anna Henkeänsä tai armoansa kenellekään muuten kuin edeltävän sanan välityksellä ja myötä. Siten suojaudumme hurmahengiltä, jotka kerskuvat saaneensa Hengen ilman sanaa ja ennen sanaa ja jotka siksi mielensä mukaan arvostelevat, tulkitsevat ja venyttävät Raamattua ja suullista sanaa. (Schmal. III, kohta 8, 3)."
- Anonyymi
Siis Lutherin mukaan luterilaisilla on hurmahenget, luterilaiset saavat Jumalan Hengen kolmen vesitilkan pakanarituaalissa, ilman edeltävää Sanan välitystä ja myötä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis Lutherin mukaan luterilaisilla on hurmahenget, luterilaiset saavat Jumalan Hengen kolmen vesitilkan pakanarituaalissa, ilman edeltävää Sanan välitystä ja myötä.
>>>"vesitilkan"<<<
unohdat kokonaan , että kristillinen kaste annetaan
Jumalan Sanalla JA vedellä , > "vedestä ja Hengestä" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
>>>"vesitilkan"<<<
unohdat kokonaan , että kristillinen kaste annetaan
Jumalan Sanalla JA vedellä , > "vedestä ja Hengestä"En tiennytkään kraanasta tulevan Jumalan Sanaa. Outoa...
- Anonyymi
ArtoTTT
Samaa sarjaa taitaa olla
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16117747/palstan-lyhyt-sanakirja Luin, että hurmahenget lähtee siitä, ettei ole vielä kuullut Jumalan sanaa, mutta on joku kokemus, jonka varaan uskotaan. Uskoo siis ennen ja ilman Jumalan Sanaa. Sellainen usko on henkistä, hengen hurmaa niinku sanotaan. " Tästä kokemuksesta lähtee se usko. Vaikka Sanassa sanotaan,"usko tulee kuulemisesta ja kuuleminen Jumalan Sanan kautta".
Roomalaiskirje 10:17 FB38- Anonyymi
Ateistit epäilevät että ne ovat satuolentoja.
Sen mukaan armoton taistelu niitä vastaan näyttää enemmän kuin typerältä.
Ja jos niin olisikaan, niin kovin järjellistä kuvaa niitä kauhukuvien luominen ei oikein ole jos tieto niistä on hakusessa ja on vain lyömäase. - Anonyymi
Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja.
Katolisesta ja luterilaisista kirkoista löytyvät villisevät henget ja riivaajien opit! - Anonyymi
Kyllä sitä sylipainia voi käydä hurmahenkien kanssa aivan vapaasti, mutta ei pidä välittää siitä jos se näyttää muista vähän naurettavalta.
- Anonyymi
Kumma ettei hurmaavat henget uskalla mennä kirkkoon, ei edes sivuovesta!
Ei ole nähty kurkkimasta ikkunoista sisälle eikä käymästä avuttoman puuäijän kimppuun.
Pelokkaita ovat hurmahtavat henget, naispappiako vierastavat vai mikä on!@
- Anonyymi
Mutta silti ettei hurmahengistä ole mitään tietoa eikä kukaan niitä ole nähnyt, on parempi varmuudeksi käydä niitä vastaan taistelua. Sylipaini ei tietenkään onnistu, koska ei olemattomasta saa otetta, mutta niitä voi ampua umpimähkään sinne tänne, niin on edes pieni mahdollisuus että voisi vaikka osua.
Tietenkin se on ajan tuhlausta, mutta jos mitään tuottavampaa hommaa ei ole tiedossa, niin sekin käy.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1711143Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv8010261- 504334
- 244037
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni124008Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353806Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h573699No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413533- 533233
- 422955