Palstan etusivu on täynnä viestejä, joiden otsikossa on Hamas ja joissa vaaditaan palestiinalaisten siviilien silmitöntä tappamista.
Alalaidassa on yksi viesti, jossa sentään aiheena on seurakunnan päiväkerhojen toiminta.
Palsta kertoo aika suoraan, mistä raha moneenkin ns vapaaseen seurakuntaan tulee. Se ei tule Suomesta. Kyseessä on puhtaasti mielipidevaikuttaminen, joka on ostettu rahalla. Sen alkuperä näkyy viestien sisällöstä.
Samasta syystähän on ollut muutamia Ukrainaa haukkuvia viestejä. Niissäkin kirjoittavat lienevät samoja.
Pitää muistaa, että Venäjän suhteet ovat Israelille hyvin tärkeät. USA ei voi taata Israelin turvallisuutta siten kuin Venäjä, joka voi aina uhata lopettaa tuksensa Syyrialle jos Israel ei saa olla sen taholta rauhassa.
Alalaidassa on yksi viesti, jossa sentään aiheena on seurakunnan päiväkerhojen toiminta.
Palsta kertoo aika suoraan, mistä raha moneenkin ns vapaaseen seurakuntaan tulee. Se ei tule Suomesta. Kyseessä on puhtaasti mielipidevaikuttaminen, joka on ostettu rahalla. Sen alkuperä näkyy viestien sisällöstä.
Samasta syystähän on ollut muutamia Ukrainaa haukkuvia viestejä. Niissäkin kirjoittavat lienevät samoja.
Pitää muistaa, että Venäjän suhteet ovat Israelille hyvin tärkeät. USA ei voi taata Israelin turvallisuutta siten kuin Venäjä, joka voi aina uhata lopettaa tuksensa Syyrialle jos Israel ei saa olla sen taholta rauhassa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hamas tapattaa omia siviileitään.
Eikö sitä saisi sanoa julki?
Onko joku estänyt sanomasta?
Ihmetyttää vain, montako kymmentä viestiä samasta asiasta tarvitaan. Venäjäkin tapattaa omiaan Ukrainassa, mutta ei siitä ole enää aikoihin kukaan kirjoittanut edes yhtä viestiä.
Kummallisesti Hamas kiinnostaa kymmeniä kertoja enemmän kuin kotimaiset asiat tai mikään muu ihan vastaava muualla maailmassa.
Ilmiselvästi valtionkirkkomme ulkopuolella lähes kaikki uskonnolliset järjestöt ovat vain ulkoa meihin kohdistuvan poliittisen vaikuttamisen välineitä.
Sitä aina jaksan ihmetellä. Onko kirjoittaja niin itseään täynnä, ettei lue aikaisempia otsikoita, joihin voisi kirjoittaa oman mielipiteensä jatkoksi. Uusi vaan pitää aloittaa vaikka on jo monta ennestään, eivät en uudet ole yhtään sen parempia.
Toinen ihmettelemisen aihe on. Miksi uskonnottomat pörräävät luterilaisella palstalla ja sotkevat ketjuja. Olisi antoisaa kirjoittaa uskosta uskovien kanssa, mutta jos aloittaa joskus jotain, heti tulee kirjoitus, ettei Jumalaa ole olemassa. Se on ihan turhaa, ei se uskovaan tippaakaan uppoa. On selvää ja täysin hyväksyttävää, että toiset uskovat ja toiset eivät, mitä sitä asiaa turhaan sorkkii ja toitottaa.
No eihän täällä kukaan kirjoita uskosta. Ainoastaan homoista, ylistetään Venäjän sotatoimia, haukutaan kirkkoa ja nyt iloitaan Palestiinalaisten lasten tappamisesta.
Joskus harvoin on ylistysketju Patmoksen viimeisimmistä aivopieruista.
Siinäpä se uskonne sisältö.
Liitoissa kuten salatuissa elämissä ei tosiaan ole mitään huvittavaa. Ylpeys on kovaa kamaa loppuun saakka.
No mitään omaa tyyliä nyt ei ainakaan kannata keksiä, vai mitä?
ArtoTTT
Venäjä kylläkin tukee Hamasia eikä Israelia, Hamasin valtuuskuntakin kiirehti heti sodan alettua Venäjälle vierailulle.
No eipä niin kauan kun olitte innoissanne Venäjän puolella kun sotivat ihan lännen homotusta vastaan. Näin se elämä heittelee. Nyt Putin ja Kiril onkin paskajätkiä ja Zelenskyy hyvä tyyppi kun puolustelee Israelin suorittamaa kansanmurhaa.
Herra on avannut oikeauskoisten silmät.
ArtoTTT
Venäjä toimittamassa ilmatorjuntajärjestelmää Hizbollahille?
"WSJ:n haastattelemien analyytikkojen mukaan venäläisen ilmatorjuntajärjestelmän tarjoaminen Hizbollahille voisi olla keino palkita Irania sen tuesta Ukrainan sodassa."
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/10a18017-802b-438c-8853-e9a48f7912c1
Kovasti Mellerin jalanjäljissä taapertavat tekokristityt tekevät töitään palstalla, etusivu on yhtä ihmisystävällinen kuin natsipuolueen kokouksen pöytäkirja.
Totta, melko hyvä analyysi asioiden tilasta. Israel on syyllistynyt jo lukuisiin suorastaan sotarikoksiin tälläkin reissullaan ja "johtaa" armottomasti tappotilastoja pidemmälläkin aikavälillä mutta jostain syystä aitouskovat ovat jopa sitä mieltä että aseettomin Palestiinalaisten pitäisi kyetä toimittamaan hampaisiin asti aseistautuneet terroristit nippusiteissä "Jerusalemin porteille" No siitä vaan kokeilemaan rynkkyä vastaan miten käy reilu 600 kutia lähtee minuutissa vaikka vähän sössisi lippaan vaihdossa.
Ja tuota vasten peilaten miksi ihmeessä edes holokausti tapahtui. Miksei nuo leireille olleet juutalaiset riisuneet aseista noita natseja, ai niin koska olivat aseettomia ja muutenkin jo surkeassa ja alistetussa asemassa.
En tiedä millä kummallisella aivosumulla tuo porukka itselleen oikeuttaa ja selittää Israelin iskut pakolaisleireille, evakointi alueelle tai nuo lapsi uhrit. Paljon pitää kuitenkin paskaa paketoida että Israelin reissusta konvehtia saadaan.
Älä korkkaa liikaa jää mullit ilman sapuskaa !
Ja anna senverran suurustakin että kasvaa muutakin kuin pulisongit sonneille@#
Ei suurusta syö kuin sinunlaiset vetelät pussit. Jopa tosiaan sonnit syövät viljaa ns. rehuna joten siinä on kuoret ja korret.
Tuo on ihan oikeasti senkin takia tärkeää että muuten tulisi vitamiinien puutos kuten tiedät , et kummoiseksi kasvanut vaalealla paahtoleivällä ja äitin letuilla.