Ukrainan pinta ala 603000 km2. Venäjä miehittämä alue 108000 km2

Anonyymi-ap

Ukrainan pinta ala ennen sotia, vuonna 2013 oli 603.000 km². Krimin alue ja muutamat itäiset maakunnat ovat Venäjän miehityksen alaisina, ja niiden yhteinen pinta-ala on 108.000 km², eli 18% Ukrainan pinta-alasta.

Tällä hetkellä Ukraina kontrolloi edelleen 495.000 km² kokoista osaa omasta maastaan, ja alueen väestön asukasluku on noin 32 miljoonaa. Esimerkiksi naapurimaa Puolan pinta-ala on 312.679 km² ja asukasluku 38 miljoonaa. Jäljellä oleva tynkä-Ukraina on edelleen varsin elinkelpoinen maa.

Eri maissa on jo pitkään tehty laskelmia siitä, kuinka paljon tuon 108.000 km² alueen vapauttamiseen kannattaa laittaa lisää rahaa, ja uhrata ihmishenkiä.

Mikäli sota jää ja pysähtyy tähän asetelmaan, jää Ukrainasta edelleen varsin suuri ja elinkelpoinen alue ukrainalaisille. Ukraina on saanut jo vahvat signaalit sekä EU-jäsenyydestä että NATO-jäsenyydestä.

Saattaa tulla harkittavaksi se, ottaako Ukraina noiden kahden organisaation antamat turvatakuut. Se jättää toistaiseksi alueet ja miehitystilanteet siihen, mitä ne tällä hetkellä ovat.

Venäjä talouksineen ja väestöineen tulee joka tapauksessa kuihtumaan, kun Ukraina väestöineen vastaavasti rikastuu.

3

1365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Antaa nyt torakkalaumalle esimerkki miten väkivalloin valloitettu on hyväksyttävää.

      Kyllä torakat ja luteet on tuhottava ja pidettävä rajojen ulkopuolella.

      • Anonyymi

        Kosovoako tarkoitat? Vai peräti pohjoisamerikkaa?


    • Anonyymi

      Suomi joutui luovuttamaan 1944 rauhansopimuksessa Karjalan, Sallan ja Petsamon alueita 43.000 km² maapohjaa, eli 10% Suomen pinta-alasta. Noilla alueilla asui 400.000 asukasta eli 11 % Suomen silloisesta väkiluvusta.

      Evakkoväki, 400.000 ihmistä saatiin sovitettua muualle Suomeen asumaan, vaikka hankaustakin oli paikallisen väestön kanssa.

      Viimeisin laskentatieto Karjalan evakkojen määrästä on vuodelta 1996, jolloin 140.000 heistä oli edelleen elossa. Nykyinen lukema lienee enää 30.000 elossa olevan paikkeilla. Esimerkiksi 96-vuotias evakko, Aira Samulin, kuoli pari viikkoa sitten.

      Suomi ja suomalaiset ovat sopeutuneet elämään nykyisten rajojensa puitteissa, ja aika hyvin on pärjätty. Enempää ei toki olla valmiita Venäjälle enää luovuttamaan, siksi NATO-jäsenyys.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2346
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      112
      1967
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1617
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1483
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1407
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1045
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      118
      932
    8. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      919
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      917
    10. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      81
      865
    Aihe