Suomi ei ole saanut hankittua tarpeeksi koronarokotteita riskiryhmäläisille.
MTV3 klo 8:30 uutiset.
MTV3 klo 8:30 uutiset.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 80
Vanhimmat
Riskiryhmäläisiä ovat ilmeisesti taas kaikki luulosairaat paskahousut.
Vain nopeat selviävät. Siksi hoidin osuuteni heti maanantaina kolmen tunnin jonotuksella.
Mies 71v
Minä taas luotan luonnolliseen vastustuskykyyn enkä punikkien vouhotuksiin.
Sinulle tapahtuu luonnollisesti kutsu juurihoitoon Honkanummelle. Mieti siellä virhettäsi. Minä taas nautin täällä eläkepäivistäni nuoren hoitsun tehdessä minulle päivittäisen patukkani kiillotuksen.
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18092686O
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Nyt ollaan kusessa, kylmäkontit esiin, joukkohaudat kaivuuseen, nyt on kiire!
Lääkintämiehet! Tuokaa vessapaperia! LÄÄÄÄÄÄKINTÄMIEEEEHEEEEEET!!!!!
EI KANNATA ottaa näitäkään piikkejä.
Ei nykyinen hallitus hommaa rokotteita kuin kavereilleen. Jossain vaiheessa sitten rokotepiikkejä voi tippua köyhillekkin. Maksullisena toki.
Hallitus kavereineen ei näitä taatusti ota. Ne on varattu "hyödyttömille syöjille" kuten maailmalla eliitti kutsuu tavallisia ihmisiä.
Siitäkin on jotkut keskustelleet, mitä hyödyttömille syöjille pitäisi tehdä kun tulevassa teknologistuvassa maailmassa niitä ei tarvita. Tilalle tulee robotit ja tekoäly.
En ole kuullut hallituksen tuputtaneen näitä vielä, mutta edellinen hallitus melkein jo pakotti koko kansalle niitä outoja piikkejä. Punikithan tunnetusti pakottaa. Ei he kannata mitään demokratiaa.
Mitä enemmän raatoja, sen parempi.
Valitettavasti jää taaskin apokalypsi kokematta. Ihmiset ei jaksa enää leikkiä koronaleikkiä, pitäisi keksiä taas joku uusi kiva leikki.
Ihmiset jonottavat Suomessa kaikkea, mikä on "ilmaista". Joku ne rokotteet kuitenkin maksaa, eli tulevat sukupolvet velan muodossa. Voisi noille laittaa jonkun hinnan, vaikka 100 euroa per piikki, niin jonot lyhentyisivät eikä niissä korona leviäisi?
Noille voisi antaa lumepiikkejä. Korona on ennen muuta korvien välissä oleva sairaus.
Mutta nostetaan kelakorvaus 100€:n, jotta rikkaillakin on varaa ottaa tuo piikki.
Riskiryhmä on tempaistu hatusta. Todellisuudessa ei tiedetä etukäteen, kuka sairastuu vakavasti. Luodaan vain uhkakuvia laskemalla todennäköisyyksiä.
Kyllä tuo tauti on jo niin monta vuotta ollut ihan tavallinen ja yleinen, että ne ketkä ovat sille alttiita olleet ovat jo enimmäkseen tiedossa.
Valtaosa voi sairastua. Ei kuitenkaan tiedetä, miksi joku sairastuu vakavasti ja joku toinen ei ole viruksesta tietääkseenkään. Ei ole lainkaan selvää, että esim. eläkeiässä oleva rokottamaton diabeetikko sairastuu vakavasti koronaan.
Koulupudokas elää uskon varassa. Tilastot näyttävät minkä ikäisiä tai mitä sairauksia sairastavia kuoli eniten. Esim. minun riskiryhmässäni kuoli 60 prosenttia sairastuneista.
Virus on kyllä käynyt jo väestön läpi aika tiukkaan. Jos et tiedä tuota sairastaneesi, olet todennäköisesti niitä joille se ei aiheuta oireita. Jos sairastit edellisellä kerralla vakavana niin todennäköisyys on suuri että oireita tulee. Toki virukset käyttäytyy luonnossa virusten tavoin. Eli kierrossa selviytyvä virus voi ainoastaan menettää tehoaan ja laimentua ajan mittaan.
Urpon hallitus on tumpelo
Hallitukselle sopii oikein hyvin, että paljon vanhuksia ja muita "elätettäviä" menehtyy koronaan. Tulee säästöä.
No nyt osuit just asian ytimeen hyvä ! Eläkelaitokset hurraa.
Riskiryhmäläisten ei kannata lähteä jonottelemaan rokotteita sieltä jonoista se tauti tulee ennen rokotetta?🤦🤦🤦
Vanhat ja heikot tarvitsisivat vitamiineja ja hivenaineita heikkouden vähentämiseksi!
Terveellistä ruokaa he tarvitsisivat, mutta Purra vie leivänkin suusta!
Vitamiineja - voi lasta. Ne tarvitsivat sydämen siirron, maksan siirron, keuhkosiirron, munuaisen siirron tai että joku taikoisi syövän pois.
hullua mennä jonottaan 5-6 tunniksi,, jos ei ole koronaa, saat sen tuolla jonossa,,,,,
Hysteerikot ovat usein myös idiootteja...
Onko se jonotus sulta pois? Rokotuksiin on ajanvaraus, joten ei siellä jonottaa tarvi.
no näkyy olevan satojen metrien jonot rokotuksiin,,5-6 tuntia....
Toivottavasti saat syövän, munuaisen vajaatoiminnan, sydämen vajaatoiminnan tai keuhkosairauden. Tulen sitten kysymään oletko hysteerikko, idiootti vai realisti.
No heh. Kukaan ei jonottaisi, jos olisi aikoja. Jos pääkaupunkiseudun kaupungissa on aikoja vain kahtena sunnuntaina, niin kenelle luulet niitä riittävän? Huonokuntoisimmat eivät jaksa matkustaa kymmenien kilometrien päähän jonottamaan. Ikävä tosiasia on, että tämän syksyn rokotukset on täysin sössitty.
Juurikin niin.
Niin, sehän ei ole "jonottamista", kun saa ajan kuukauden päähän. Näinhän se on myös yksityisellä lääkärillä, ei jonottamista, vaan odottamista. Eli pääset HETI lääkärille kun sinne menet on oiva mainos.
Olisi hyvä varautua piikkiruuhkaan ennen kuin koronasta alettiin taas mediassa jauhamaan. Koronahan alkaa vasta kun media niin sanoo, muuten sitä ei edes huomaisi.
No eikös sen varautumisen pitäsi olla jonkun terveydestä vastaavan ministeriön asia ?
Onkin syytä kysyä eikö se ministeriö ole tehtäviensä ja ajan tasalla ja seuraa mitä maailmalla tapahtuu.
Kohta lähtevät taas rekat liikkeelle...
Niin ne krematoriorekatko.
Se on hyvinvointialueen asia.
Ainakinmarinin hallituksen aikana saatananmoisen haukkumisryöpyn kohteena koko ajan oli hallitus(kiuru) kaikista näistä asioista. Eihän sitä nyt persuvastuullinen voi mitenkään vierittää enää edellisen hallituksen syyksi, joten vaikenee. Voi olla, että häpeää on, mutta orpon käsky on must.
Prr.le. Rokotteita on hankittu ihan liian vähä ja niitä annetaan ihan liikaa!
-Palstanarisko.
Riskiryhmäläisistä ei ole kuin kuluja suomelle joten miksi vitussa noita veronmaksajien rahoilla rokotetaan.
Sain todennäköisesti koronan taksikuskilta matkalla sairaalaan. Ei rokotuksia, muutama päivä influenssaoireita ja päälle muutaman viikon yskä. Ei tarvetta kummempaan vuodelepoon, vaan jalkeilla päivitttäin normaalisti.
On meilläkin ollut suvussa tartuntoja, mutta ei rokottamattomilla ole noin rajuja oireita esiintynyt, joita kuvailit. Että onneksi selvisit.
Ei ole saatu vai eikö ole ostettu. Säästöä joka euro vai yllättikö uusi korona-aalto taas ns asiantuntijat.
Asiantuntijat ovat täysin tietoisia tilanteesta, mutta oma työpaikan säilyttäminen, on tärkeempää, kun totuuden kertominen kansalle mistä mättää rokotuksien myöhästyminen..
*13 kertaa enemmän infektioita ja 27 kertaa enemmän sairastumisia rokotettujen ryhmässä delta variantin aikana
https://youtu.be/Q2Rvjt-UN5c?t=335
~
Vai ei ole riittävästi... Osa meni jo vanhaksi heeh heh
"Varastoissa on miljoonia koronarokotteita, joille ei ole ottajia"
https://yle.fi/a/74-20028632
Vanhat rokotteet eivät toimi uusiin variantteihin.
Eikä nuo edes säily kovin hyvin.
Tähänkö se Sote uudistus tähtäsi.
Sote uudistus = terveydenhuollon romahdus.
THL myönsi virheensä rokotuksien aloittamisen myöhästymisestä TV1 klo 18:00 uutissa.
Ministeri vastaa.
Annetaanko taas yli jääneet miljoonarokotteet Afrikkaan? Kyllä se on hyvä bisnes tämä koronavouhotuskin.
Sanna osti aikanaan rokotteita niin julmetusti että niitä(kin) lopulta jaettiin ilmaiseksi ulkomaille.
Miksi nykyiset päättäjät jatkuvasti tyrivät näissä asioissa.
Lääkereseptiä hiljaisuudessa ei kirjoiteta 80v.ylöspäin.Ikä syrjintää.
Höpö höpö. Lääkkeitä saa, jos niistä hyötyy. Minun äidilleni tehtiin syöpäleikkaus 90-vuotiaana ja on elänyt sen jälkeen jo 6 vuotta.
Viime kierroksella eräs mummo otti viisi rokotetta kun ei muistanut.
Kävi varmaan yksityisellä, muuten järjestelmä kyllä kertoo joko saatu. Mutta yksityinen ei kysele, vaan rahastaa.
Kaikki riskiryhmiin I-II kuuluvat ovat saaneet 5 rokotetta.
En ensimmäistäkään.
Purra säästää sotesta.
No, nyt se nähdään kun porvarihallitus maalitti edellistä hallitusta ja heti ensi metreillä mätkähtää mahalleen.
Sanni Grahn-Laasonen on u u d i s t a m a s s a terveydenhoitoa ja kehittämässä soteleikkauksia, joten on niin kiire, että unohti tilata rokotteita ajoissa.
Valittajia ja turhan kiirehtijiä on niin paljon, että olisi pitänyt tarjota rinnakkainen maksullinen rokotuspalvelu.
Kunnallinen rokotus = ilmainen = pitkät jonot
Yksityinen rokotus = maksullinen = ei jonoja
Järjestetyllä aikataululla ja rokotusmonopolilla saatiin aikaan vain tyytymättömiä asiakkaita.
Riskiryhmistä haavoittuvimmat jäivät syrjään: vammaiset, jonotukseen kykenemättömät vanhukset, sähköistä varausjärjestelmää hallitsemattomat seniorit. Mahdollisuus kotirokotukseen tai esim. rokotebussissa olisi pitänyt olla.
Rokoteaikoja oli myös liian vähän. Esim. ennen leikkausta tai pari viikkoa sen jälkeen ei saa ottaa rokotteita. Noilla aikatauluilla leikkaukseen joutunut riskiryhmäläinen ei saa rokotetta ollenkaan.
Normaalia demarivetoista saamattomuutta. Joskun olisi taas pitänyt tehdä jotakin mutta kenen.
Sanni Grahn-Laasonen ja Kaisa Juuso ovat epäonnistuneet.
Kumpikaan ei ole tehtäviensä tasolla ollut. Kesällä lomailivat, kun muissa maissa tilattiin rokotteet!
Jokainen koronaan kuollut, rokotuksen viivästymisen vuoksi, on heidän vastuulla ja tietysti Petteri Orpo osoittautui surkeaksi pääministeriksi. Mieshän nyt on keskittynyt vain rahan jakamiseen terveysjäteille ja soten alasajoon.
Mistä johtuu ettei aiemmista kokemuksista osata ottaa oppia Suomessa.
Oppia? Suomessa
Urpon hallitus tekee vain työttömiä,ei ole aikaa muuhun
Mikään maa ei ole saanut hankittua rokotteita tarvetta vastaavaksi.
Rokotteita ei kannata tehdä varastoon suuria määriä. Rokotteet vanhenevat ja virukset muuntuvat.
Purralla on ollut kädet täynnä konkurssien aikaansaamista.
Rok
minä oon ilmeisesti riskiryhmäläinen eli on vakava uniapnea vaikka olen laiha, on reumatismi sekä nivelpsoriasis,on verenpainelääkitys sekä hlb-27 immuunisairaus niin ei minua ainakaan nuhat ja koronat ole hidastelleet vaikka en ole käynyt ikinä missään rokotehommissa sitten 90 luvun armeijan.
näin sen pitääkin mennä, kaikki ylimääräinen huonontaa vain immuunijärjestelmää.
tuo reuman hlb27 ilmeisesti suojaa koronalta eli jos omistaa reuman niin saa suojan koronalta.
kirjoitappas hlb27 korona niin näet tietoa siitä.
oikein!!
näinhän se toimii mutta selitäppäs se näille jonottajille.