Miksi JT kiertävät kahdestaan?

Mikä tarkoitus on JT tuossa talosta taloon kiertämisessä?
Ja miksi aina on kaksi henkilöä, onko kyse siitä että toinen vahtii toista?
Kertokaa??
81160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat
  • Luuk 10 Jeesus lähettää 70 henkilöä pareittain edellään, neuvoen heitä:

    "Älkää ottako mukaanne rahakukkaroa, älkää laukkua, älkää kenkiä, älkääkä tervehtikö ketään tiellä."

    " Älkää siirtykö talosta taloon"

    "parantakaa sairaat siellä ja sanokaa heille: 'Jumalan valtakunta on tullut teitä lähelle"

    "minä olen antanut teille vallan tallata käärmeitä ja skorpioneja ja kaikkea vihollisen voimaa, eikä mikään ole teitä vahingoittava"

    Jeesus lähetti 35 paria edellään kaupunkeihin joihin oli itse menossa heti perään, ei antanut ohjetta muiden tehdä niin, lisäksi JT-saarnaajat eivät täytä yhtäkään Jeesuksen näille 70 hlölle antamista ohjeista.

    Äänestä

On syytä pitää todistaja mukana, jos kiertää haastamassa riitaa.

Äänestä

Noo eihän siin mittee, voehan sitä tokkii itekkiin männä. Vuoa mukavampi kaverin kans.

Ei siinä mittää opppeja ole


T: Yksiiki ovellas

Äänestä

Eiköhän siinä ole kyse opettamisesta ja jeesuksen sanoman väärin ymmärtämisestä,jos katsot niin yleensä vanhemman mukana on nuorempi jota valmennetaan,ja jos olet vähänkin perillä seuran toiminnasta ja osaat kysellä ikäviä,tuota nuorukaista ei seuraavalla kerralla mukana ole,voi näet totuuden saaminen iskeä otolliseen maaperään.Itse en ole todistaja enkä koskaan tulekaan,olenpahan mielenkiinnolla yrittänyt keskustella ja kerätä aineistoa näistä verbaali virtuooseista.

Äänestä
  • olla enemmän sitä että toinen on valmennettava.

    Äänestä

  • taitaa kirjoitti:

    olla enemmän sitä että toinen on valmennettava.

    sen verran että täälläpäin nuoret ovat vanhimpien mukana opissa,tässä voi olla paikkakunta kohtaisia eroja.

    Äänestä

Kolme on liikaa ja jos yksinäinen nainen juoksentelee ovilla niin onhan se arvelluttavaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vara kirjoitti:

Mikä tarkoitus on JT tuossa talosta taloon kiertämisessä?
Ja miksi aina on kaksi henkilöä, onko kyse siitä että toinen vahtii toista?
Kertokaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu