Valtion yhtiöissä on liian helppoa poliittiseen lakkoon

Finnair, VR. Yle, + muut valtion rahoittamat toimintakeskukset ovat liian kärkkäitä olemaan mukana Valtakunnan Politiikkaan liittyvissä lakoissa = korpilakko.

Oma työpaikka on valtionlla suojattu, sitten ikään kuin lakkoilet itseäsi vastaan ?
Mitä järkeä noissa poliittisissa lakoissa on. Eivät vaikuta tavallisen työläisen elintasoon.

SAK potkii kuolinkouristuksissaan valtionyhtiöiden kautta.
7217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Täystyrmäys SAK:n lakoille. Kuinka moni kannattaa?

Gallupeissa suurin osa suomalaisista kannattaa esimerkiksi ansiosidonnaisen porrastusta siten, että se innostaa työtöntä lähtemään töihin. Hallituksen ohjelmalle on vankka tuki. Suomen talous pitää saada kuntoon. SAK:n lakkoja ei moni kannata.

Keskiviikkona julkaistaan taas juorukalenteri. Siitä näkee, minkä takia Eloranta, Riku Aalto ym. ay-pomot yrittävät tulla tykö, luulevat ansaitsevansa palkkansa olemalla koviksia!!! Hah hah ja hah. Monet heistä ovat menettäneet kasvonsa haukkuessaan työnantajia. Eivät ole kelpoja neuvottelupöytiin. Olisiko jo syytä vaihtaa ääntä kellossa ja kellon kantajaa? Uudelle johtajalle pienempi palkka, ei suurempaa, eikä yhtä suurta vaan pienempi. Muutenkin muutosneuvottelut edessä, kun jäsenmäärä laskemassa roimasti.

Äänestä

Mitä työtaistelua on sellainen, kun löhöää päivän kotonaan ja tietää taas huomenna pääsevänsä takaisin turvattuun, hyvin palkattuun työhönsä ?

Äänestä

Suojatyöpaikasta on kivaa kusta tavallisten työläisten niskaan paskaa.

Äänestä
  • Päivän "lakossa" olevat valtion suojatyöpaikat vain säästävät rahaan, kun nämä älykkäät lakkolaiset vain jatkavat. Hyvä, jatkakaa siskot.

    Äänestä

Minä olen huomenna protestina lakossa, Järjettömän "säästön" vuoksi. se ei toivottavasti vaikuta työkavereihini.

Äänestä

KYSELY ON HELPPO : HALUATKO OMISTAA FINNAIRIN TAI VALTION rautatiet omistuksia ?

Äänestä
  • Niinpä ! kuka enää haluaa ostaa jatkuvasti lakkoilevien valtionyhtiöiden osakkeita ?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Finnair, VR. Yle, + muut valtion rahoittamat toimintakeskukset ovat liian kärkkäitä olemaan mukana Valtakunnan Politiikkaan liittyvissä lakoissa = korpilakko.

Oma työpaikka on valtionlla suojattu, sitten ikään kuin lakkoilet itseäsi vastaan ?
Mitä järkeä noissa poliittisissa lakoissa on. Eivät vaikuta tavallisen työläisen elintasoon.

SAK potkii kuolinkouristuksissaan valtionyhtiöiden kautta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu