Koronarokotukset Seinäjoella

Miksi ei aloitettu iäkkäämpien ja riskiryhmien koronarokotuksia jo lokakuussa, kunTHL niin ehdotti,
Nyt on teho-osasto pullollaan iäkkäitä vanhuksia, joista ennemmistö ei koskaan enää kotiinsa palaa.
Olisi kiva kuulla hyvinvointialueen päättäjilta, miksi nän toimitaa?
12527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Hyvinvointi E-P on osaamattomissa käsissä. Kaikki aika menee papereiden pyörittämiseen kädestä toiseen ja sieltä toisen käsiin hierarkian rattaissa.

Äänestä
  • Rokotukset alkavat vasta joulukuussa. Monelle vanhukselle liian myöhään?

    Äänestä

Voi kauheaa . Ostajan piikiä , jospa se helpottaa .

Äänestä

Kuka hullu menee ottaan covik-piikkäjä!!!kyllähän mitä valtamedia sanoo niin kyllä se on varmasti totta🤣🤣🤣arvi viä tv1 lukeen uutisia niin ja käskee pohjalaisia hyppään raippaluodon sillalt niin ,niinkuin kanat rivis raippiksen sillalle ja jipiii🤣🤣

Äänestä

Miksi eteläpohjalaaset eivät pidä itsestään huolta!? Riskiryhmä on suurin ryhmä täälä. Autoilun yliarvostus on pers....stä.

Äänestä

Hopihopi.. menkääs nyt ottamaan sitä piikkiä. Kyllä nyt vähintään 7 tööttiä pitää ottaa koska olette paskoneet luontaisen vastustuskykynne tolla mrna -myrkyllä. Minä en hae, sairastan uudestaan jos tarttuu. Hoituu sairastaminen parilla niistolla niinkuin ensimmäinenkin korona. En aio edes jäädä töistä pois sen takia. Kun pitää omasta kunnosta huolta ja syö terveellisesti niin ei tarvitse hakea geenimuunneltuja koe-rokotteita.
Ottakaa te muut minunkin puolesta. Jatketaan sit taas ihmettelyä miksi suomenkin kuolleisuus on jatkuvasti (mrna-rokotteista huolimatta/niiden takia).

Äänestä

Nyt ei ymmärrä?

Justiinsa kerrottiin, että Korona on enää ns, tavallinen flenssu. Miksi ihmeessä siitä taas tehdään näin iso uutinen, eikö muuta uutisoitavaa löydetä.

Se nyt riehuu ja ihmiset saavat sairastaa kuumeensa kotona, nimellä Koronaflunssa.
työkaverit ovat tuon nyt jo saaneet tuliaisiksi, oltuaa pikkujoulussa Tampereella.
Niin, että sitä nyt saa kaikki jostain flunssakoronaa.

Pitäisikö nyt laittaa ne rajat kiinni, kun ensimmäisellä kerralla se ei onnistunut.

Äänestä

Korona on pelkkä flunssa rokottamattomille. Mutta paha tauti rokotetuille, koska ovat menettäneet vastustuskykynsä.

Äänestä
  • Höpö, höpö!

    Äänestä

  • Tällaanen on tyypillistä eteläpohjalaista hälläväliä asennetta hähähä-tyylillä. "Koska mä voin".

    Äänestä

Per..le! Samaa ihmisten kyykyttämistä nyt kolme viikkoa ja tänään uusi ilmoitus ja sama asia! Ei ole päässyt sähköiseen varaukseen silloin eikä tänäänkään.
Kuinka tosiaan kallis systeemi kehtaatte kyykyttäa veronsa maksaneita iäkkäitä kuntalaisia?
Tauti lisääntyy koko ajan. Millä rohkenee mennä satojen ihmisten keskelle 1.12.?

Äänestä

Meette kuin lampaat teuraalle. Olipa surkia piikki, teitä koijattiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miksi ei aloitettu iäkkäämpien ja riskiryhmien koronarokotuksia jo lokakuussa, kunTHL niin ehdotti,
Nyt on teho-osasto pullollaan iäkkäitä vanhuksia, joista ennemmistö ei koskaan enää kotiinsa palaa.
Olisi kiva kuulla hyvinvointialueen päättäjilta, miksi nän toimitaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu