Olen käyttänyt e-pillereitä 3 vuotta (Meliane, Jasmin, Trikvilar). Kaikista näistä pillereistä on tullut sivuoireita, masennusta, painonnousua/laskua, ruokahaluttomuutta, haluttomuutta, ja viimeisimmistä puhkesi aivan hillitön ihottuma. Tänään luin lehdestä että on tehty tutkimus että e-pillerit aiheuttavat haluttomuutta ja jo puolen vuoden käyttö saattaa aiheuttaa pysyvän haluttomuuden (ei siis auta vaikka jättää pillerit pois). Olipa todella iloinen uutinen, itse juuri lopetin pillerit, sen ihottuman vuoksi, ja huomasin ilokseni että seksihalutkin heräsivät. En ole erityisemmin seksiä kaivannutkaan, rakasteluvälit ovat välillä olleet 4 viikkoa..mies on ollut vähän kärttyinen tämän vuoksi, ja nyt voimme vain syyttää näitä hemmetin hormonivalmisteita.
En kyllä suosittele enää kenenkään käyttävän e-pillereitä.
En kyllä suosittele enää kenenkään käyttävän e-pillereitä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joillekin e-pillerit tosiaan aiheuttavat haluttomuutta. Tosin osalla syy saattaa pillereiden sijasta olla se, että pidempään jatkuneessa suhteessa ei vain yksinkertaisesti haluta enää niin paljon kuin suhteen alussa. Mutta e-pilleritkin voivat siis olla haluttomuuden syy.
Monilla käyttäjillä e-pillerit eivät kuitenkaan aiheuta haluttomuutta, joten useimmille ne ovat hyvä ehkäisymenetelmä. Oman huonon kokemuksen perusteella ei siis kannata tehdä mitään suosituksia muiden kohdalla. Lääkäri kyllä kertoo pillerireseptin kirjoittaessaan riskeistä (esim. veritulppa), joten jokainen voi itse kohdallaan miettiä suhtautumisensa kyseiseen tietoon.
Antaisitko viitteen tuohon lukemaasi tutkimukseen? Kiinnostaisi lukea se, vaikka itselläni pillerit eivät olekaan aiheuttaneet haluttomuutta.
mulla ainakin pillerit aiheutti haluttomuutta, ja vaikka niitä 1.5v söinkin,niin halut palasi silti lopetettuanikin ne...
Yksilöllistähän tuo on, että tuleeko sivuvaikutuksia. On kuitenkin hyvä olla tietoinen myös näistä haittapuolista. Ainakaan oma lääkärini ei aikoinaan yhtään puhunut näistä vähemmän vaarallisista vaikutuksista, esim. haluttomuudesta, joita voi esiintyä. Vasta kantapään kautta olen tämän oppinut ja voin sanoa, että esimerkiksi haluttomuus on erittäin ikävä sivuvaikutus, jos seksi on ollut ennen tärkeä asia elämässä. Oman huonon kokemuksen perusteella on toki huonoa mennä yleistämään, mutta sen kuvan kyllä olen saanut pitämällä korvat ja silmät auki, että hormonaalisen ehkäisyn aiheuttama haluttomuus ei ole mikään marginaaliryhmän ongelma, vaan ihan varteenotettava sellainen. Jokaisen on hyvä tämä tietää, jotta voi sitten punnita sitä, mikä itselle on tärkeää.
Olisi tosiaan mielenkiintoista saada viitteitä siihen, mistä tuo tutkimus löytyy. Itsellä on näitä ongelmia ollut ja voin sanoa, että halut eivät todellakaan palanneet välittömästi pillereiden lopetuksen jälkeen. Mutta kyllä huomasin elimistön olevan muutenkin melko sekaisin yllättävän kauan hormonien lopetuksen jälkeen. Sinänsä ei yllättävää, koska ovathan pillereiden hormonit keinotekoisia ja hormonien toiminta varsin monimutkaista. Erityisesti haluaisin saada täysin objektiivisia tutkimustuloksia pillereiden vaikutuksista...lääketehtaiden intressien mukaista kun ei todennäköisesti ole kauheasti keskittyä mahdollisten sivuvaikutusten tutkimiseen.
http://www.truthout.org/issues_05/052605WC.shtml
Luin ihan saman jutun ja hämmästyin hieman. Koskaan ei ole lääkäri tai terkkari halaistulla sanallakaan maininnut, että on aivan tavallista halujen katoaminen pillereiden myötä. Itse olen sen kyllä huomannut ja samoin ukkonikin. Lääkäreiden ja terveydenhoitajien pitäisi ottaa tavaksi kertoa, että pillereiden sivuvaikutukset ovat tällaisia.Vai onko se vaan pääasia, että saadaan pillereitä myytyä?! Kyllähän ehkäisyteho on pillereillä varsin hyvä, kun ei tee seksiäkään mieli! Itse olen syönyt Femodenia ja nyt Yasminia. Seitsemän vuotta ainakin yhteensä. Yasminissa on se hyvä puoli, että poistaa nesteitä. Muuta hyvää en kyllä osaa sanoa. Lisäksi minulla on ollut masennusta...en ajatellut, että se johtuisi pillereistä. Olisi varmaan syytä pitää minunkin taukoa pillereiden popsimisessa.
Olen myös kurkkua myöten täynnä hormoniehkäisyä!Olen syönyt 10 vuotta pillereitä merkkejä testaillen ja täytyy sanoa, että nyt parin vuoden tauon aikana on elämä jälleen mukavaa.Aika kultasi muistot ja kokeilin nyt Nuvaringiä, mutta sama oireesto palasi hyvin nopeasti ja nyt sit odotellaan oman hormonitason palautumista.Mistäs tietää, vaikka hormonien aiheuttamat mielialamuutokset muovaavat vuosien varrella persoonaa siten, että muistijälki aivoissa aiheuttaa samankaltaista käytöstä vielä pitkään, ennenkuin vihdoin oppii taas uuden käyttäytymismallin. Suututtaa se, että lääkefirmat todella ovat hyvin röyhkeitä ja puolueellisia markkinoidessaan tuotteitaan.