Mikä on maailmankaikkeuden tarkoitus?
Kysymys uskoville
Trollius
211137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jumala tietää, tiedustele häneltä
Lue Tiibetiläinen kirja elämästä ja kuolemasta, sem jälkeen ei enää montaa kysymys.
Ihmiseltä puuttuu aina vastauksia, ne tietää vain Jumala. Ehkä kyseistä kirjaa voisi vilkaistakin...
Mutta jos olet puheväleissä sen oletetun jumalolennon kanssa, niin voit ihan yhtä hyvin kysyä itse.
tai rakastaminen.
Mutta tämä oli sitten vain minun vastaukseni, enkä osa selittää, mitä se tarkoittaa ja millä perusteella, riittävän hienosti.
"Mutta tämä oli sitten vain minun vastaukseni, enkä osa selittää, mitä se tarkoittaa ja millä perusteella, riittävän hienosti."
Tuo tarkoittaa yksinkertaisesti, että ei itsekään tajua mistä on kyse. Epäilen, että vastauksesi on puhtaasti tunne-pohjainen eikä perusta järkeen saati todisteisiin.
"Tuo tarkoittaa yksinkertaisesti, että ei itsekään tajua mistä on kyse. Epäilen, että vastauksesi on puhtaasti tunne-pohjainen eikä perusta järkeen saati todisteisiin."
Kyllä minä tajuan, mistä on kyse, ainakin vastauksessani, vaikka kielellisesti se onkin aika surkea.
Epäilen, että epäilyksesi on puhtaasti tunnepohjainen.
Kysymys on kyllä niin hyvä, että jopa jokainen ateistitkin varmaan joskus miettii asiaa, vaikka eivät mihinkään "yliluonnolliseen" uskokaan. Siitä huolimatta he miettivät että mikä on maailmankaikkeuden tarkoitus...jos on tarkoitus, on oltava maailmankaikkeuden alullepanijakin....
edellinen vastaukseni oli tietysti alkuperäiselle viestin kirjoittajalle...
esittää juuri se kysymys. Ehkä sen tarkoitus on elämä itse. who know's such things.
lienee jo 5000 vuotta vanha, vastausta vain ei taida löytyä. Tai se on jokaisella oma.
En ole uskova, joten vastaan tylsähkösti: maailmankaikkeudella ei itsessään ole mitään tarkoitusta - onpahan olemassa - mutta ihminen voi mielikuvituksensa puitteissa kyllä sitten keksiä sen tarkoituksen.
Hienoa, että osasit esittää noin loistavan ratkaisun maailman vaikeimpaan kysymykseen, jota on aina pohdittu ja tullaan aina pohtimaan ellet nyt pääse julistamaan viisaudessa kypsynyttä vastaustasi ;-DDDDDDDDD
Niin yksinkertainen voi olla ihminen ;-DDDDDDDDDDD
Maailmankaikkeus on tietenkin tarkoitettu pölyvarastoksi, ja pölyähän siellä riittää silmänkantamattomiin. Siksi siellä ei tarvitse koskaan siivota, koska kaikki paikat olisivat kohta pölyssä uudestaan.
Täällä maan päällä puolestaan ihmiset vaeltavat enemmän tai vähemmän pölyissään. Että semmoinen tarkoitus.
mikä kysymys?
Pähkäilin tuota kysymystä lukemattomia kuunkiertoja sitten ja lopetin sen miltei alkuunsa. Olivathan sitä pähkäilleet kaikki viisaat auringon alla ja niitä tekstejä, joita sain käsiini, ilmiöön ei vastattu; selviteltiin vain elämää Itse Itsessään ja ihmisen paikkaa Elämässä Itsessään.
Olen siis nimimerkki idionic kanssa samaa mieltä siitä, että maailmankaikkeuden tarkoitus on Elämä Itse.
Itse pidän elämää vain maailmankaikkeuden pienenä sivujuonena
niin minäkin.
Voisimmeko multiversumin tämän tason hallitsijaryhämänä tehdä olemassaolomme siedettävämmäksi tällä planeetalla jokaiselle ihmisperheen jäsenelle kuin myös tällä planeetalla oleville kaikille eläville olennoille ?
Voisimmeko multiversumin tämän tason hallitsijaryhämänä tehdä olemassaolomme siedettävämmäksi tällä planeetalla jokaiselle ihmisperheen jäsenelle kuin myös tällä planeetalla oleville kaikille eläville olennoille ?
"Voisimmeko multiversumin tämän tason hallitsijaryhämänä tehdä olemassaolomme siedettävämmäksi tällä planeetalla jokaiselle ihmisperheen jäsenelle kuin myös tällä planeetalla oleville kaikille eläville olennoille ?"
Tuskin. Elikoiden on pakko syödä. Elikoiden on myös pakko liikkua. Joka askeleella tapat basiliskoja sun muita itiöitä. Voi olla aika tuskallista ja vähemmän siedettävää. Itse koitan ajatella elämää maapallolla yksikkönä, eli kasvit, sienet, eläimet ja sun muut arkkielikot ovat samaa kamaa. Elämän periaate toimii kaikissa samalla lailla. Samoista rakennuspalikoista kasattuna. Elämä toimii vaan niin että ravintoketjussa alempana olevat käytetään ylempänä olevien hyväksi. Muutaman miljoonan vuoden päästä ihminen on jo unohtunut mutta elämä jatkuu. Ei ihminen loppupelissä paljoakaan maapallolla saa aikaan.
Voisin vastata myös elämä, mutta sitten kysytään mikä on elämän tarkoitus...
Maailmankaikkeus on niin laaja käsite, ettei ihmismieli voi sitä käsittää, eikä varsinkaan sen tarkoitusta. Elämän tarkoitukseen on monilla ihmisillä sitten jo montakin erilaista vastausta.