Sähköautojen akkujen korjaaminen?

Käytännössä asiakkaalla ainut vaihtoehto on viedä auto merkkiliikkeen huoltoon ja ostaa merkkiliikkeen uudet akut.
Tuo on aikas kallista.
Käytännössä tuo on siis yli 55 000€ maksava läjä standardi 18650 3.6V akkuja jotka ovat ryhminä koteloissa.
Sähköauton akustot on rakennettu niin, että niitä ei voi avata. Kennostot on rakennettu niin, että ne ovat aerodynamiikan kannalta edulliset. Useimmiten ne ovat auton keskellä ja pohjassa suojapellin takana. Ainut korjaus toisiaan on se, että vaihdatat tehtaan uuden paketin ja hinta euroina 15-55 tonnia.

Onko mielestänne mahdollista, että:
Luodaan EU-standardi jonka mukaan sähköautoissa on oltava akustot jotka on huollettavissa ja joihin voi osaavassa huoltoliikkeessä vaihtaa nuo 18650 kennot.
Samaan direktiiviin voisi laittaa, että akustossa olevan elektroniikan on oltava vaihdettavissa/uusittavissa ilman, että koko akusto menee roskikseen.
Tämä ajatukseni ei siis koske auton ja autotehtaan akuston valvonta- ja lautaus-elektroniikkaa joka on tietty jokaisella valmistajalla omansa.


EU on tehnyt ihan vastaavan jutun kun pakotti autotehtaat jotka haluavat myydä autojaan EU-alueelle käyttämään autodiagnostiikassa STANDARDI OBD-väylää.
Nyt voi kuka tahansa ostaa OBD palikan 10€-600€ jolla näkee autonsa tilan ja virheet vaikkapa puhelimellaan.

Onko tämä ideani kehityskelpoinen?
Kertokaa mielipiteenne

21

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katselin asiaa netistä.
      Alla linkki kun Nissanin (vissiin Nissanin) akku puretaan. Tuossa autossa on kaksi akkua ja ne on autossa sisällä eikä ulkona alla.
      Ei ihan helppo juttu mutta ainakin mahdollinen. Tuo video kertoo myös, että ainakin jenkeissä on jo olemassa yrityksiä jotka nimenomaan vaihtavat näitä kennoja noihin sähköautojen akkuihin.
      https://www.youtube.com/watch?v=AIPkRR4Hv-w

    • Anonyymi

      Mulle tulee tästä mieleen että lähdetäänkö ampumaan hyttystä norsupyssyllä.

      Miksi pitäisi lähteä tuollaiseen projektiin joka nostaisi sähköautojen kuluttajahintoja vain hyvin harvinaisen skenarion takia?
      Sähköaton akut kestävät pidempään kuin se muu auto sen ympärillä. Akkuja joutuu vaihtamaan erittäin harvoin muuten kuin kolarin tai muun kolhimisen seurauksena.

      • Miksi sitten on nyt jopa Suomessa on ainakin yksi yritys jonka toimiala on (Tesla) sähköautojen akustojen korjaaminen?

        Miksi sitten youtubessa on suosittu suomalainen video jossa Teslan ostanut kaveri polttaa akku vikaisen Teslan hiekkakuopalla kun käytetty uudempi Tesla on edullisempi kuin akuston uusiminen??

        https://www.youtube.com/watch?v=opSMQPAbB6c


    • Anonyymi

      Aloituksessa oli joitain tarkoituksellisia virheitä

      1. Akustot voi avata
      2. akut koostuu moduleista jotka voi vaihtaa suhteellisen helposti eikä kustannus ole valtavan suuri. Moduleita on akuissa 6-12kpl

      • Aktivisti

        Modulit Teslaan noin 1000€/kpl


      • Anonyymi

        Voihan ne avata, tilailla käytettyjä moduleita ja vaihdella vaikka mitä mutta kuka sen haluaa tehdä ja millä hinnalla. Pitää saada myöa tiiviisti kokoon, tehdä erilaiset turvatestit, ottaa vastuu tekosistaan ja ennen kaikkea se on luvanvaraista toimintaa. Mitäs kun korjattu akku syttyy palamaan ja polttaa paljon muuta mennessään. Kuka korvaa, ei ainakaan vakuutusyhtiö.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voihan ne avata, tilailla käytettyjä moduleita ja vaihdella vaikka mitä mutta kuka sen haluaa tehdä ja millä hinnalla. Pitää saada myöa tiiviisti kokoon, tehdä erilaiset turvatestit, ottaa vastuu tekosistaan ja ennen kaikkea se on luvanvaraista toimintaa. Mitäs kun korjattu akku syttyy palamaan ja polttaa paljon muuta mennessään. Kuka korvaa, ei ainakaan vakuutusyhtiö.

        Mitäpä jos ottaisit selvää etkä vain stressaisi asialla.

        Mitäs jos korjattu bensakone syttyy palamaan? varmaan tilanne on sama kuin sähköauton kanssa. Jos on naapurin Jaska kännipäiten korjaillut niin ei hyvältä näytä mutta on myös tähän erikoistuneita firmoja mitkä korjaa akut tehtaan ohjeiden mukaan.
        Ei akut mitään ihmetekniikkaan kokoonpanoltaan ole. Ruuveilla nekin on koottu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitäpä jos ottaisit selvää etkä vain stressaisi asialla.

        Mitäs jos korjattu bensakone syttyy palamaan? varmaan tilanne on sama kuin sähköauton kanssa. Jos on naapurin Jaska kännipäiten korjaillut niin ei hyvältä näytä mutta on myös tähän erikoistuneita firmoja mitkä korjaa akut tehtaan ohjeiden mukaan.
        Ei akut mitään ihmetekniikkaan kokoonpanoltaan ole. Ruuveilla nekin on koottu.

        Joka mies irrottaa kotipajassa yli 500 kg painavan Teslsn akuston, purkaa, etsii, tutkii, mittaa, vaihtelee moduleita, taas mittaa, kasaa, testaa tiiviyden, eristykset, nostaa takaisin ja ei kun takaisin baanalle.


    • Anonyymi

      Autonvalmistajat ovat lieroja ja kakkaa pukkaa markkinoilla.🤬

      • Anonyymi

        Diesel-gaten tapauksessa tämä tuli todettua.


    • Anonyymi

      Ei voi lopuksi köyhille myydä,kuten polttomoottorivehkeitä!

    • Anonyymi

      Kylä ne selasia rimpuloita,että ei kannata kalliita akkuja vaihtaa. Riihimäelle kamaa!

      • Anonyymi

        Ei riitä akut. Muutenkin loppu jo.Ei sähkömoottorit ja muusöötölaiteiststo ikuisuuksia kestä!


    • Anonyymi

      Sähköautoakkojen korjaaminen tapahtuu mielisairaaloissa, joissa heidät oiennetaan taas polttomoottorin käyttäjäksi.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Akkupojilla Teslan S/X akun korjaustyö maksaa n 6000 € ja siihen tulee sitten päälle tarvittavien moduleiden ym vaihdettavien osien hinnat. Takuu 12kk/30tkm ilman maksullista lisätakuuta. Korjaus kestää 2-4 vkoa.
      https://www.akkuauto.fi/akkukorjaus-sx/

      • Anonyymi

        Jos kosteus tuhoaa akkua sisältäpäin, niin korjaus tuskin kannattaa.


    • Anonyymi

      Akkujen korjaaminen... vastaava vika polttomoottoriautossa olisi, että bensat tai dieselit pitäisi korjata... mutta enpä ole moisesta kuullut, saati että pitäisi tuhansia tai kymmeniä tuhansia maksaa moisesta höynäytyksestä...

    • Anonyymi

      ei ole köyhän auto ei

    • Anonyymi

      Onhan ihmisen tapa maksaa korjaukset /remontit myös muissa kulutus hyödykkeissä . Niin mikä se sähköauton kuluissa olisi pelastus ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      156
      11042
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      47
      4365
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      67
      4096
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      197
      3674
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      101
      3496
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      101
      3350
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      1990
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1315
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1018
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      270
      973
    Aihe