Iltalehti:
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/226e5ead-0578-47ba-a251-b0c21e8f9116
Model 3:a on tuotu maahan käytettynä valtavia määriä. Nyt niitä on käytettynä listattuna reilut 300 kappaletta, kun vuosi sitten niitä oli yli 600 ja jossain vaiheessa jopa enemmän kuin Saksassa, sillä liikkeet rahtasivat autoja hullun lailla ulkomailta.
Kummatkin Teslan kansanautot myös liikkuvat hämmentävän nopeasti. Mediaani-Y menee kaupaksi 12 päivässä, kolmonen 18 päivässä. Lähimmäs niitä pääsee Polestar 2, joka siirtyy toiselle omistajalle 19 päivässä. Näin hintaville autoille lukemat ovat kovia.
Myyntimäärissä Tesla on omassa luokassaan. Viidentenä myydyimpien listalla on Model S ja kolmen Teslan yhteelaskettu noin 5 000 kappaleen myyntimäärä on suunnilleen sama kuin loppujen top 10 sähköauton myyntimäärä.
Nettiauton tilastoista käy myös ilmi, että käytettyjen sähköautojen myynti on jatkuvassa tasaisessa kasvussa. Vuodenvaihteen noin 500 auton viikkomyynnistä on noustu jo noin 750 kappaleeseen.
Käytetty Tesla käy hyvin kaupaksi ja arvo säilyy
13
538
Vastaukset
- Anonyymi
Linkissä kerrotaan Teslojen hintojen pudonneen 25 % , muiden 20 % . Hyvin arvo säilyy sinun mielestä .
- Anonyymi
No entäpä sitten? Oletko kenties myyntimies vai mikä?
- Anonyymi
Miksi olisin myyntimies ? Aloituksen otsikossa väitettiin Teslan arvon säilyvän hyvin . Noiden lukujen perusteella olen erimieltä . Menikö liian vaikeaksi sinulle ?
- Anonyymi
Mitä yhteistä on Austin Allegrolla, Morris Marinalla, Polski- Fiatilla ja Mossella? Laatu.
- Anonyymi
Niin menee kuin toyotaa, sekö on laadukasta?
- Anonyymi
Akut on ladattu taas edullisesti ehtoolla.😎
- Anonyymi
Välittäjien mielestä asuntokauppakin käy aina vilkkaasti ja on piristymään päin.
- Anonyymi
Voihan sitä hankkia itselleen rahalla vaikka murheita. Käytetty Tesla on siihen oikein sopiva.
- Anonyymi
Kaikkien käytettyjen sähköautojen hinnat ovat liian korkeita, koska akuston vaihdon kustannukset eivät käytettyjen hinnoissa vielä ole vaikuttamassa !
Trendi myy sähköautoja tällä hetkellä hyvin ja se sokeuttaa ihmiset !
Akusto on vaihdettava ennemmin tai myöhemmin ja kustannukset ovat 10000-15000€ !
Akuston takuut ovat 8-10 vuotta ja sitten kun sähköauto on ehkä kolmannella tai neljännellä omistajalla, niin musta Pekka iskee kun auto on yli 10 vuotias !!??- Anonyymi
Nerokasta, veikkaan, että kaikki vanhat autot ovat enemmän tai vähemmän "mustia Pekkoja".
Akkujen korjausfirmoja alkaa ilmestyä meillekin ihan varmasti ja muutaman kennon vaihto ei tule kovin kalliiksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nerokasta, veikkaan, että kaikki vanhat autot ovat enemmän tai vähemmän "mustia Pekkoja".
Akkujen korjausfirmoja alkaa ilmestyä meillekin ihan varmasti ja muutaman kennon vaihto ei tule kovin kalliiksi.Pulma on se, että kun sähköauto on vanha, niin ei selvitä muutamalla kennon vaihtamisella, vaan tulee vaihtaa koko akusto !?
Asia on monelle yllättävä ! Polttomoottori autossa ei ole tällaista yllätystä !
- Anonyymi
Vähän käytetyt Teslan käy kaupaksi, mutta vanhemmat ja paljon ajetut ei.
- Anonyymi
Pyytää voi mitä tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195983
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263764- 822607
- 392131
- 331912
- 451878
- 1071775
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331488