Kirkosta erottaminen

Milloin ihminen erotetaan helluntaikirkosta?
20243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Suomen Helluntaikirkko. Yhdyskuntajärjestys. 4. Luku. Seurakunnan jäsenet. 19 § Jäsenten ottaminen ja erottaminen.

https://suomenhelluntaikirkko.fi/helluntaikirkko/yhdyskuntajarjestys/

"Jäsen voidaan erottaa seurakunnasta, jos hänen katsotaan luopuneen uskosta tai seurakunnan opetuksen mukaisista kristityn elämäntavoista taikka jos hän toiminnallaan aiheuttaa vahinkoa seurakunnalle tai yhdyskunnalle. Ennen päätöksen tekemistä on asianomaiselle varattava tilaisuus tulla kuulluksi.

Jäseneksi ottamisesta ja jäsenen erottamisesta päätetään seurakunnankokouksessa vanhimmiston esityksestä. Päätösvaltaa näissä asioissa voidaan seurakunnan johtosäännöllä siirtää vanhimmistolle.

Jäseneksi ottamista tai erottamista koskevaan päätökseen tyytymätön voi 30 päivän kuluessa päätöksen tiedoksi saattamisesta tehdä asiaa koskevan oikaisuvaatimuksen päätöksen tehneelle toimielimelle."

Äänestä

Esimerkiksi taparikolliset, juomarit ja avionrikkojat tulisi erottaa helluntaiseurakunnasta.

Äänestä
  • Helluntaikirkosta erottamisesta oli kyse.

    Äänestä

  • Kun sellaiset eivät pääsekään jäseniksi. Kuinka heidät voi erottaa Jumalan srk sta ? Olet pelle.

    Äänestä

On erotettu ihmisiä jotka eivät suostu ottamaan voitelua tai kritisoivat uutta srk kulttuuria. Pitkät ylistys sessiot ja tanssi, oudot manifestaatiot, jatkuva rahan pyytäminen, supervoidellun arviointi... Siinä osa syistä miksi jotkut ovat savustetut ulos. Ei aina ns synnin takia. Näistä asioista ei puhuta ääneen.
Koska voi joutua itse kuulemaan miten on esteenä Jumalan työlle tai vanha uskonnollinen fariseus.

Äänestä

Niin on se aivan varma jos herjaa hurmahenkiä että ero tulee. Mutta silloin ei voi itse antautua niiden valtaan, koska ei silloin voi taju pihalla ketään herjata ja joutuukin niiden lumoihin niin ettei tiedä mitään maailmassa parempaa kuin ne.

Toisaalta voi vaatia hurmahenkiä jos vain apaattisesti luetaan sanaa, että näinhän tässä sanotaan kuten kaikki tiedämme ja sitten lopsitaan laiskasti pois kirkosta. Voi mennä pastorille sanomaan, että nyt tämä meni aivan penkin alle koko puljun touhu jos näin valjua touhua on.

Siitäkin voi tulla keskustelun paikka.

Äänestä

Helluntaikirkko sekä helluntailiikkeen seurakunta voi erottaa jäsenen, mikäli jäsen syyllistyy jatkuvaan aviorikokseen, eikä usko vanhemmiston antamaa kehotusta parannuksen tekemiseen asiassa. Yleensä kolme varoitusta riittää erottamiseen.

Äänestä

Raamattu antaa selvän vastauksen tähänkin. Sinne on kääntymättömien, kiroilijoiden, kaljoittelijoiden, huorien, täällä jouruilijoiden, ym. turha yrittää. Siellä onkin järjestys. Et pääse sinne.

Äänestä

Onpa sieltä lentänyt pois ns. julkisuuden henkilöitäkin.

Äänestä

Savustustusta ja erotetetun jäsenen kiusaamista.

Äänestä
  • Turha kokeilla. Jonka elämä ei edellytä kuulumista Jumalan srk aan , ulos lentää. Eikö kantti kestä.

    Äänestä

Hybä niin joskin monikaan ei ole niin hurmahenkinen että lentää osaisi !

Pietari halusi tietenkin kävellä vetten päällä mutta epäonnistui surkeasti, mjtta ei muistanut koko asiaa kun alkoi selittää kuinka vesi pelasti arkissa istujat. !

Äänestä

Luterilaisesta ei eroteta ketään koskaan.
Kaikki ovat samanlaisia jumalattomia.

Äänestä
  • Mutta ne lähtee kirkosta jos homoista sanotaan ikävästi.

    Tosin herkkähipiämäiset ovat jo lähteneet.

    Äänestä

Mahdetaankohan nykyään ketään erottaa Helluntaikirkon seurakunnasta?

Äänestä
  • Erotetaan varmasti. Homot ym. eivät kuulu Jumalan srk aan.

    Äänestä

  • Riidat seurakunnassa ja perustamaan toista seurakuntaa-tuloa,oloa ja menoa?Avioeroista lähdetty,mutta kukapa tietää,mitä muualla tehdään?Mistä tiedetään toisten yksityisasioita vahditaanko?

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Erotetaan varmasti. Homot ym. eivät kuulu Jumalan srk aan.

    Nythän ei ole kysymys siitä mitä joku täällä kirjoitteleva itse on asioista mieltä.

    Kommentti oikeastaan totesi, että nykyään ei kaikissa Helluntaikirkon seurakunnissa eroteta ketään.

    Äänestä

Taisi olla 1980 lukua kun helluntailainen työkaverini puhui helluntailaisten suhtautumisesta alkoholiin.
Ensimmäinen käry vaikka saunakaljasta. Yksityinen nuhtelu.
Toinen käry. Julkinen nuhtelu seurakunnan edessä.
Kolma käry. Erotetaan seurakunnasta.

Nykyään saunaporukassamme käy helluntailainen. Kalja ja väkevämmätkin maistuvat siinä kuin muillekin. Onko kyse salajuomisesta, vai ovatko säännöt muutuneet?
Sen verran voin kertoa, etten ole nähnyt häntä varsinaisesti humalassa, mutta eipä saunaporukasta kukaan muukaan ole ainakaan saunaillassa ollut humalassa.

Äänestä

Jos pyrkii sapattina kirkkoon, niin kenkää tulee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Milloin ihminen erotetaan helluntaikirkosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu