Tietty määrä eläimiä tapetaan.
Se on eläinten suojelua.
Ei tervettä järkeä tarvita
kunhan on korkeasti oppinut.
Eläinsuojelija ei pelästy tappamista
6
309
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tarvitsisi tappaa ketään jos kaikki eläimet omilla alueillaan.. Hyönteisten kohdalla niiden rajaaminen ongelma, siis omalle alueelleen kaikki lajit mutta eiköhän tulevaisuudessa teknologian ja tekoälyn ansiosta sekin järjesty.. Hyönteisten myrkyttäminen.. On väärin lähtökohtaisesti. Järkevämpää olisi yrittää siirtää niitä omalle alueelleen(esim terraarioon) missä eivät voi tappaa muita hyönteisiä eikä häiritä talon asukkaita. Hyönteinen ei välttämättä tunne kipua, juurikaan tai lainkaan. Mutta silti elävän olennon tappaminen ilman järkevää syytä on järjen vastaista. =| Sama kaikille muille eläimille, ikäänkuin eläintarha isommassa mittakaavassa. Kaikki omilla rajatulla alueillaan, eivät voi vahingoittaa toisia ja ovat itse turvassa, lisääntymisen esto aineita ruokaan että pysyy kannat helppo hoitoisena. Kaikilla elävillä olennoille on lähtökohtaisesti oikeus elää. Ei hirvi ole valinnut syntyä lihakuoreensa jotta häntä ammutaan hirvikiväärillä ja kuolee julmasti/tuskallisesti. Kipuja ja hengitysvaikeuksia. Ei kovin kiva kuolema. On ulkonäkö rasismia väittää muuta. Eihän valkoset ihmiset ammu mustia tai mustat valkoisia nykypäivänä, tai tapahtuuhan sitä mutta ei niin isossa mittakaavassa kuin eläinten syrjintää/perusteetonta lahtaamista ruuaksi. Oikeidenmukainen Yhteiskunta perustuu matemaattisesti järkevään ja oikeuden mukaiseen laskentaan ja lähtökohtaisesti kaikilla elävillä olennoille on oikeus elää. On eri asia astua vahingossa hyönteisen päälle kuin tahalteen. Hyvää yötä sinne! :)
- Anonyymi
Mitähän tuo tarkoittaa? Eläinten riistakannallista " hoitoako"? Ymmärrän että liikenneonnettomuudessa loukkaantunut eläin tapetaan mutta en hyvöksy enkä ymmärrä käsitettä riistakannallinen hoito joka tähtää vsin siihen että tietty porukka saa ja voi ylläpitää metsästysharrastusta tapoamalla eläimiä. Esim.ilveksille vaaditut kastoluvat ovat täysin mielettömiä. Tai susien, kettujen ja karhujen tappaminen.
Lähtökohtaisesti jokaisella eläimellä on tosiaan oikeus olla olemassa.
Sitten jos eläin uhkaa ihmisen henkeä tai terveyttä niin se on eri asia samoin kuin juuri tuo loukkantuneen eläimen kärsimyksen päättäminen jos ja kun sitä ei voida hoitaa terveeksi.
Loukkaantunutta eläintä on kuitenkin aina ensisijaisesti pyrittävä auttamaan tappamisen sijaan.
Tappamisen näkeminen luontoharrastuksena tai kannanhlidollisena asiana on totuuden vääristelyä ja sen kaunistelua mistä siinä on itseasiassa kyse. Oikeasti. - Anonyymi
Ei ole mitään järkeä ylläpitää ylisuuria eläin populaatioita, esim etelänavan mursu- ja pingviinikannasta voisi lopettaa puolet ja tehdä niistä vaikka biodieseliä samoin afrikan seeproilla ,gnuilla ja puhveleilla voisi ruokkia afrikan köyhiä, tästä olisi hyötyä lopuille jääville eläimille, viime kesänä esim. nähtiin seuraus suomessa ylisuurista lintukannoista ja varmasti tulevaisuudessa tautiepidemiat tulee lisääntymään, esim. valkoposkihanhien ym. ylisuurien kantojen takia, eikö ole järkevää ampua vaikka jäniksiä ihmisravinnoksi kuin antaa ruton hävittää jänikset melkein yhdettömiin.
- Anonyymi
Kaikki toiminta luonnossa keskittyy toisten syömiseen.
- Anonyymi
Kaikki sudet voisi ottaa kiinni ja viedä vaikka afrikkaan, siellä olisi antilooppeja mitä syödä eikä tarvitsi kylmässä juoksennella paksussa hangessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604913Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621555- 121469
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211391Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s71119Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951027Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40947Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278729