Kokemuksianne arkku- ja hautaesineistä

Oletko joskus asettanut läheisesi hauta-arkkuun tai hautaan/uurnaan jonkin esineen/vaatteen/asusteen tai onko sinulla muita aiheeseen liittyviä kokemuksia tai ajatuksia?

Teen Helsingin yliopistolla uskontotieteellistä väitöskirjatutkimusta ja etsin vastaajia kertomaan kokemuksistaan ja ajatuksistaan arkku- ja hautaesineistä. Aihetta on tutkittu Suomessa niukasti ja jokainen vastaus on tutkimukselle arvokas!
Kirjoituksia käytetään väitöskirjatutkimuksen tutkimusaineistona. Tutkimuslomake on anonyymi ja tietoturvallisella alustalla. Tutkimuksen valmistumisen jälkeen kirjoitukset hävitetään, jos vastaaja ei ole antanut lupaa kirjoituksen arkistointiin.

Voit osallistua tutkimukseen kirjoittamalla vapaamuotoisesti omista kokemuksistasi alla olevan anonyymin tutkimuslomakkeen kautta:
https://redcap.helsinki.fi/redcap/surveys/?s=PDHK8H9MPW8MYKFK

Lisää tietoa tutkijasta ja tutkimuksesta löydät osoitteesta: https://blogs.helsinki.fi/arkkuesine/

Tutkimuslomaketta saa jakaa eteenpäin.

Kiitos kaikille vastaajille!

Ystävällisin terveisin,
Elsa Salonen, FM, väitöskirjatutkija
[email protected]
Teologinen tiedekunta, Helsingin yliopisto

0

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

        Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
        Maailman menoa
        590
        1424
      2. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        43
        787
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        470
        680
      4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        5
        539
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        34
        519
      6. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        28
        494
      7. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        490
      8. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        40
        485
      9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        151
        438
      10. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        22
        432
      Aihe