...syntyi muutamien maahantulijoiden takia, jotka eivät vaikuta tuontaivaallista, kun länsiraja vuotaa 50000 vuodessa.
Kyllä naurattaa, hallitus meni Putinin narutukseen päätäpahkaa, hölmöjä on helpoo vedättää vaikka kallion jyrkänteeltä porukalla alas.
Kyllä naurattaa, hallitus meni Putinin narutukseen päätäpahkaa, hölmöjä on helpoo vedättää vaikka kallion jyrkänteeltä porukalla alas.
Vastaukset 107
Vanhimmat
Hallitus teki rajanylityksistä tahallisen shown, jotta pieni-ja keskituloisten leikkaukset ja palkansaajien oikeuksien alasajo unohtuisi rajakohun takia.
Suunniteltu juttu, se on satavarmaa.
Huomenna kaikki mukaan Helsinkiin suurmielenosoitukseen Hallituksen kyykytystä vastaan Kansalaistorille.
SosTen mukaan ensi vuonna tulee jopa 68 000 köyhää lisää, joista noin 15 000 lapsia.
OrpoPurra sanoo jos olet köyhä: "onnea jatkoon".
Näinpä. Jos huomio keskittyy johonkin "tärkeämpään", sellainen pikku asia kuin työtä tekevien kansalaisten oikeudet ja köyhien päähän potkimiset saattaisivat livahtaa pois huomiosta. Muistetaanpa, että hallitus koko ajan ajaa pikavauhtia läpi niitä lakimuutoksia, jotka tekevät heitä vastaan toimimisen laittomiksi ja kalliiksi toimiksi.
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18113700s
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Pietarin trollin aloitus.
no voi, herne meni syvälle nokkaan...
Painu punikki trolli v..... uun!
Taidat tykätä salaa hapannaamaRantasesta.
Sanos muuta, ai että nyt toivoisin että tulisi Ruotsista edes pari tuhatta turvista yhdellä kertaa..puhumattakaan että tulisi 30 000. Saisi kyllä nauraa maha kippurassa kun hallitus kiemurtelee kun ei voi tehdä YHTÄÄN MITÄÄN.
Olisiko pitänyt odottaa, että tulijoita olisi tulossa monta sataa tuhatta, Venäjällä maahanmuuttajia riittää varmaan miljoonan ja kun Putin tuuppaa heidät tulemaan Suomeen, hehän tekevät niinkuin Putin sanoo.
Pitää ennakoida tulevia, eikä seistä tumput suorina ja antaa ns. paskan valua housuihin. Jälkiviisaus ei sitten auta.
No niitä tulee lännestä neljän vuoden aikana 200000, sekö ei haittaakaan yhtään 🥴
Kyllä, Orpo on sanonut että tarvitaan 50000 uutta tulijaa vuosuttain, jotta saadaan suomen bisnes pyörimään ja eläkemaksut rullaamaan tukevaisuudessakin.
Persutko vastustavat vai eivät?
Suomihan on sulkenut vain itäisen maarajan yksittäisiä raja-asemia, ei Suomi ole rajojaan sulkenut.
Aloittaja voi nauraa itsekseen.
Jotkut jopa kysyvät, että kun Suomi sulki 1944 itäiset raja-asemat niin miksi ne on ylipäätään edes avattu?
"jotkut ovat sanoneet" haha, itärajan tuntumassa toimivat ovat olleet vuosikymmeniä erittäin tyytyväisiä, venäjäpakotteet tappoi tulot isolta joukolta asukkaita sieltä.
Ja mikä parasta jarruttaa luopio suomalaisten bensarallia Venäjän tankeille. Monet ostelleet kovakulutuksisia vanhoja autoja, joita ei edes toivoisi näkevänsä enää liikenteessä tuhnuttamassa rankkoja päästöjä.
Vielä kesällä näkyi moni vanha jenkkirautakin käyvän rajan takana tankilla, toivottavasti tuo veronkierto saataisiin loppumaan ja ympäristökin kiittäisi?
Viherpunavassu kommunisti asettuu aina Putinin ja muslimiterroristien puolelle, niin tuossa raja-asiassa kuin Palestiina-Hamas ja Israel konfiktissa. Kommunisti ei ole parantanut tapojaan, niinhän kommunistit aikanaan sotien aikana eivät olisi antaneet puolustaa suomalaisten Suomea, olisi silloinkin pitänyt luovuttaa Suomi muille. Kommunisti ei ole arvostanut koskaan Suomea, ei silloin sota-aikaan eikä nytkään.
sinä et sen sijaan osaa järkeä käyttää, sitä ei taida sulla ollakaan.
Järkiä nimenomaan osaan käyttää, eikä vain tunteilla ja aatteilla, kuten sinä kommari vihervassu. Teikäläisellähän on järjen käyttö kielletty.
Kommarit pitivät Venäjää paratiisina tuolloinkin vanhaan aikaan, hoopot menivät tuonne paratiisiin ja joutuivat Siperiaan. Järki on jäässä aina kommarilla, uskoo aina vain satuihin ja unelmiin.
joo joo, toki omasta mielestäsi osaat hehe
Persut uskovat raamattuun, sehän se satukirja on.
Sinulta ei voisi odottaakaan mitään järkevää kommenttia, ei koskaan kommunisti ole järkeä osannut käyttää, historia siitä kertoo, ei ennen eikä nyt. Eli sinun kommenttisi ovat yhdentekeviä, pelkkää aate- ja mututuntumaa. Aatteellisia ja pelkällä tunteella ajattelevia ei pitäisi koskaan ottaa tosissaan, niin pihalla ovat tosielämästä ja sen realiteeteista.
Turvapaikkakäytäntö on kohta sata vuotta vanha, eli tuolloin elettiin täysin erilaista aikaa. Ei tuolloin rynninyt Euroopan ulkopuolelta siirtolaisia turvapaikkaa hakemaan Eurooppaan kuten nyt tekevät.
Outoa, että kuka tahansa siirtolainen voi hakea turvapaikkaa ja häneen uskotaan. Hän voi valehdella lähtömaansa, ikänsä ja kaiken ottaakseen kaiken hyödyn turvapaikkakäytännöstä. Elävä ja tunnettu esimerkki on Turun terroristi, joka ilmoitti olevansa lähtöisin Syyriasta, vaikka oli lähtöisin Marokosta, tekaistuilla henkilöpapereilla oli tullut Suomeen, tappanut Marokossa jonkun ja lähti pakoon siksi vastuita Eurooppaan ja päätyi kommunistien ja muiden viheraatteisten siunauksella Suomeen vastaanottokeskukseen, jossa muut ihmettelivät hänen vihaisia puheitaan ja kertoivat niistä viranomaisille, mutta niitä eivät ottaneet vakavasti, kun kiinnittivät kaiken huomionsa äärioikeistolaisten uhkaan.
Niinpä tuo viheraatteellisten kommunistien suosikkiturvapaikanhakija sai tehdä Turun torilla pahat tekosensa ja surmata ja vahingoittaa useita naisia. Joku viheraatteellinen oli teon kuullessaan ollut iloisen yllättynyt tuosta tapauksesta ja oli tuumannut, että eihän tuo mitään ole. kun surmattuja ei ollut tuon enempää.
Viheraatteelliset eivät olisi sallineet pitää muistojuhlaa Turun terroristin uhrien muistolle, tuossa tilaisuudessa puhui melkein ministeriksi päässyt Junnila ja se oli viheraatteellisten mielestä hirmuisen paha teko melkein yhtä paha kuin Junnilan satuhahmoinen kravatti,
Turun terroristin tapon uhrit olivat viheraatteellisille yhtä tyhjän kanssa, suomalaisten hengillä ei ole mitään arvoa, muun maalaisten henkiä yritetään suojella jo ennalta ja tehdä heistä lähes kuolemattomia turvapaikkakäytännöllä, se ei onnistu, koska ihmisestä ei ulkomaalaisestakaan voi edes viheraatteellinen tehdä kuolematonta.
Mitä sinä tähän Raamattua ja PS:aa sotket, tuokin osoittaa, että et ole selvillä vesillä, mitä myrkkyä olet haistellut ja niellyt, kun sinulla viiraa noin pahasti? Huumeitahan te suositte, sekin saa aikaan vain huonoa ei mitään hyvää. Pahan kätyreitä te kommunistit viheraatteelliset olette, siksipä olette Putinin ja terroristien kavereita.
Sinun pitäisi mennä vihanhallintakurssille, ota pisin versio joka kestää 10 vuotta.
Vaalimaalle vaan on rakennettava iso katapultti, millä mamut ammutaan takaisin venäjälle, sen verran inhimillisiä voidaan olla, että selkään laskuvarjo.Rajat kiinni koko suomen rajan pituudelta sadaksi vuodeksi ryssien kanssa ei tarvitse meidän olla missään tekemisissä.
Koko turvapaikkasysteemi on epäonnistunut ja väärin käytetty, viheraatteiset uskovat siihen kuin joulupukkiin. Surkuhupaisaa, että viheraatteiset huolehtivat muun maalaisista ns. turvapaikanhakijoista, vaikka lähes kaikki heistä on siirtolaisia, jotka etsivät muualta vain parempaa elämää, heillä ei ole mitään hengenvaaraa. sen sijaan suomalainen omassa kotimaassaan voi joutua vainon kohteeksi jonkun mielipuolen takia ja kukaan ei häntä suojele, vaan vainoaja saa tappaa vainotunsa. Viherpunavassun mielestä muun maalaisen henkikultaa pitää kaiken varalta suojella, vaikka ketään ei soi suojella loputtomasti, jokainen kuolee joskus.
Lapsellista, niin Persumaista. Missä äitis on?
Kyllä nyt punikkia ahdistaa. Tiesinhän että vasurit on aina venäjän puolella.
persuthan hepulin ovat saaneet parin pyöräilijän takia, on keuhkottu jo viikko.
Samaan aikaan on lännestä saapunut pakolaisia vaikka kuinka paljon.
Missä he ovat? Toimivat vastaanottokeskukset ovat tietääkseni aika vähissä nykyään verrattuna 2015-16.
Repen pää on haurastunut, ei kykene enää seuraamaan edes kotimaan mediaa.
No annapa ihmeessä pari linkkiä raportteihin. Mitä vielä odotat?
Tarkkaa lukua ei vielä ole 2023 tietenkään, mutta tästä löytyy migrin arvio tämän vuoden tulijoista ja heillähän onkohtalausen hyvä tuntuma tilanteeseen.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1381875b-8ac2-4efa-b9d0-1e96cd21b41d
Porukkaa siis lappaa ihan kiitettävästi, vaikka raja-asemia suljettaisiinkin idässä.
Idän tulijoiden osittainen sulkeminenhan on vain Persujen kannattajille tarkoitettu "rauhoituspiikki" 🤣🤣 jotta voivat öyhöttää "PERSUT LAITTOIVAT RAJAT KIINNI 🤣🤣
Yksikin matu tai venäläinen on suomessa liikaa.
mutta lännestä afrikanpoikia tulee pilvinnpimein. purra seuraa katseella 🤣
Raja kiinni ja heti. Se on Suomen raja ja Suomi päättää kuka voi tulla ja kuka mennä.
Nolla maahanmuuttajaa Suomeen!
sano se purralle, täällä persun on turha pillittää...
Miten Venäjältä suomalainen saapuu Suomeen kun koko itäraja on kiinni?
Turkin kautta?
Entäs jos Venäjä, kuten Suomi, sulkee mielivaltaisesti Turkin rajan, miten sitten toteutuu suomalaisen perustuslaillinen oikeus saapua Suomeen?
kts. Suomen perustuslaki 9 § Liikkumisvapaus
Jokaisella on oikeus lähteä maasta..Suomen kansalaista ei saa estää saapumasta maahan
hei kuule, muutama raja-asema on kiinni ja 200 km aitaa on tehty.
yli 1100 km on itärajalla aidatonta rajaa, joten MISTÄ NE TULEE
lisäksi koko eteläinen ja läntinen puoli on aidatonta, sieltä voi tulla kaivalka, aimutolla, polkupyörällä, potkulaudalla-keljalla, juosten-kävellen, kontaten, että SIELTÄkin NE TULEE.
On vain sääli tavis-venäläisiä, jotka käyvät työssä Helsingissä ja asuvat Pietarissa. Putin sekoittaa heidänkin pasmansa, mutta ei välitä siitä, touhuaa vain itsekkäästi omia juttujaan.
Sun murhe?
Laivamatka Helsinki - Tallinna kestää 2 tuntia, Sen jälkeen linja-autolla Narvaan ja edelleen Pietariin.
Kerro terveisiä kun meet, ei väliä kenelle.
Mikä sääli? Vievät työpaikkoja monelta suomalaiselta ja kukaan ei pysty sanomaan, moniko on Putinin puudeli?
Pietarin trollin aloitus miksi vastaatte noihin se vain yltyy siitä.
tosihan se on
I>dän pakoloisbisneksestä tienaava lude tajusi asemansa ja aloitti itkun.
Tänään tuli 96 rajanylittäkää kaakosta. Eikö niitä rajoja saada kiinni, mikä maksaa, missä se tanan Rantanen luuraa?
Suljetaan vaan itäraja, mutta hyshys nyt siitä länsirajasta. Sinne ei tarvita mitään miekkareita joissa suomijuntit istuu teltassa striimaten ja juoden kiljua.
Oppositiokin oli rajan sulkemisesta samaa mieltä, hyvä että toimitaan yhdessä, siten ei tule riitaa asiasta.
Hallituksemme on yhteinen vihollisemme, stanan pienituloisten potkijat ja duunarien riistäjät.
Mutta sotasyylliset tuomitaan aina.
Nykyinen hallituksemme on ihan parhaita koskaan pitkän historian aikana. Taitaa jopa pystyä parantamaan vielä suoritustaan kiitos PS edustajien.
Moitteita saa siitä kun eivät sulkeneet kaikkia itärajan r-asemia heti ja länsirajalle myös tiukka kontrolli pitää laittaa välittömästi.
Kyllä tilanne johtaa tuohon suuntaan, muuten ei hommasta tule piruakaan!
Kummasti oppositio itse vaati tätä, ettekö te tiedä mitä haluatte, huutelette vaan?
Persuministerillä ei ole rajat hallinnassa, ne vuotaa kuin seula.
Inisee siellä vihervassaripaviaani.
persulia taitaa pänniä
Rajalakihan oli kuulemma Marinin hallituksen ideoima, noin eilen sanoivat eduskunnassa.
No miksei Persut toteuta sitä, Rantanen on HooMoilasena.
No eihän se ollut, kyllä PS oli tuossa vahvasti mukana.
Päästävät pyörillä raja-aidat nurin ja sitten suomeen pöydät tyhjäämään ja kaaosta pistämään pystyyn oikein oikeuksin
Pitäiskö persuluuserien ryhdistäytyä, kun puolueen johto ei saa mitään aikaiseksi, ja mennä konkreettisesti rajalle käännyttämään tulijoita?
Missä "kodinturvajoukot" Odinit nyt piileksii? hehe
Nykyhallitus edes jotakin yrittää, Marinin hallitus Korona-aikaankin kuskautti mm. terroristia ulkomailta Suomeen ja nosti joka vuosi kiintiöpakolaisten määrää ja nouti ulkomailta ihmisiä, kun Koronarajoitusten vuoksi viheraatteellisten mielestä tuli ulkomailta liian vähän väkeä Suomeen.
Marinin vihreä hallitus ideoi Haaviston johdolla humanitaarisen viisumin, jolla kuka tahansa muun maailman sairas tai ongelmainen voi päästä Suomeen loppuelämäkseen sen sosiaaliturvalla elämään. Haaviston määräyksellä viisumeja jakoivat niin paljon Venäjältä tuleville, että EU jo puuttui asiaan.
Tunnetusti Suomessa hyvinvointipalvelujen ja sosiaalimenojen resurssit paukkuu, jotta Marinin hallitus halusi pitää huolta mm. muualta tulevien oikeuksista ja niitä teki tukuttain lisää mm. ulkomailta tulleille teki lakimuutoksen, jotta he voivat ohittaa pitkän pitkässä hoitojonossa voi ohittaa suomalaisen.
Marinin hallitus olikin kaikkien aikojen Suomen ja suomalaisten edun vastaisin hallitus. Sen tahtotilaa kuvasi valaisevasti silloisen EU-ministeri Tuppuraisen sanonta, että on vahinfollista oma kansa ensin-ajattelu.
persutyrittää itärajalla sulkea rajan muutamien tulijoiden takia, muualta pukkaa pilvin pimein, vitsailetteko persut. se ei hallitusvastuuseen sovi todellakaan.
Nimen omaan NÄYTÖS.
Persujohdon piti näyttää kannattajilleen, että rajat saadaan kiinni.
Samaan aikaan muita reittejä pääsee Suomeen 50000 tulijaa täysin esteettä, jopa kutsuttuna.
Eivätkö persukannattajat tätä tajua, että itärajan sulku on pelkkä VITSI.
Turvallisuuskysymys, buhahahaha...
Ja missä nuo 50 000 ovat? Kerrohan viimeinkin.
seuraa aikaasi, niitä tulee jatkuvasti, tänä vuonna jo 30000.
Repe ei tiedä, ollako kokoomuslainen, persu vai suvakki. Mutta siviili sotahullu on varmasti.
Kiitos, tämä tiltun arvio oli kunnia ja ilo. 🫡
pidä "kunnia" hyvänäsi.
sun juttusi vaihtelee kuin yö ja päivä, selkeää johdonmukaisuutta ei ole.
pääsi on kuin tuuliviiri rauhaton, tyynelläkin.
usein sanot persuja lahkolaisiksi, tässä linkissä puolustat heitä kuin omiasi.
sallitko että nauramme sinulle, tosin hyväksyntää emme siihen kyselekään.
Katsotaan nyt, mitä Venäjä tekee. Avaa rajat?
kyllä ne ohjukset, ydinkärjillä, rajamuodollisuudet helposti ohittavat, jos siihen natoniilot haluaa mennä. ja siltä vaikuttaa että haluavat. hulluja, niin hulluja sotahulluja.
Voi rehveli, kun ne suurimmat ja lähes ainoat sotahullut löytyvät ihan vaan tuolta Moskovasta.
Repe on itse siviili sotahullu, se on järjettömyyden ääriraja.
Suomen sodissa meitä vastaan oli NL. Suurin osa tuli Ukrainasta tappamaan SUOMALAISIA!
Ainahan Moskova on tapattanut ensin vähemmistökansallisuudet, joita ukrainalaiset silloin olivat.
Ukrainalaiset kasakat olivat täällä jo isonvihan aikaan, turhaan venäläisiä niistä rikoksista syytätte.
Etelästä ja lännestä tulee jatkuvalla syötöllä turvapaikanhakijoita, joilla varmaan asunnotkin jo hommattu valmiiksi. Hmmm, onkohan vihollinen koukannut?
Niin niin, mutta anna nyt viimeinkin jokin linkki asiaa koskevaan faktaan kun näitä "tietojasi" ympäriinsä kylvät. 🥱
Vttu, lue mediaa, älä täältä sitä kysele.
Migriltä saat faktat, jos et mediaa usko. Tajuutsä?
Olen lukenut mediaa hyvin ahkerasti, mutta tietenkään en ole löytänyt tuollaisia juttuja, kun sinäkään et niitä löydä. Niitä kun ei siellä ole.
Vai että vielä Migriin pitäisi _minun_ soitella... 🤣😅😂
Tietenkään ei ole noita juttuja mediassa laisingan ollut. Kunhan hellari räyhää taivaan pisteitä. Voi herraisä.
Yksi sokea lisää ilmoittautui.
Se raja on vain näennäisesti kiinni. Kiinni vain mm. kaksoiskanslaisilta ja muilta, joilla on paperit. Hölmöjä taas huijataan.
Venäjän sananvapaus ja Suomen liikkumisvapaus kehuvat, kumpi heistä on suurempi:
- mä saan huutaa "lopettakaa sota" vapaasti peiton alla niin paljon kuin haluan!
- mä saan liikkua vapaasti aidalta toiselle niin paljon kuin haluan!
Kieroutunut koko turvapaikkasysteemi, ei tee sitä, mihin se on alunperin tarkoitettu.
Jätetty lakiin porsaanreikiä?
Ei ole.
Ihmisoikeudet ovat satatuhatta kertaa tärkeämpiä kuin joidenkin Persujen sairas mielipide.
Se on fakta.
Ihmisoikeudet ja kansainväliset sopimukset ovat tarkoitettu kaikkien suojaksi mielivaltaa vastaan.
Heikompia ei pidä saada alistaa omien itsekkäiden etujen vuoksi.
Nuo mainitsemasi "ihmisoikeudet" ajavat ohi suomalaisten oikeuksista oman maansa rajojen loukkaamattomuuteen.
Samalla mahdollistavat kansallisen hyväksikäyttömme surutta ja todella suurilla summilla. Miljardeja on meille suomalaisille kustantanut tämä ulkomaalaisten ihmisoikeushumppa ja poikinut runsaasti uutta rikollisuutta Suomeen ja istuupa näitä "autettuja" Suomen vankiloissakin koko joukko ja yli 200 eur. vrk kustannus per nokka!
Millaisen Sirola opiston aivopesukurssin nää vihervasemmistolaiset on käyneet? Ainakaan järkeä ei näytä olevan missään näiden öyhötyksissä.
Suomi on sitoutunut kansainvälisiin sopumuksiin, olemne sivistysvaltio, vai aikooko Persut muuttaa Suomen Pohjois-Koreaksi?
Tuon Itärajan olisi pitänyt olla kaikenaikaa kiinni!
Rajojen avoimmuus on mahdollista vain Demokraattisten valtioiden välillä!
Venäjällä ei ihmisellä ole mitään arvoa! Nuo tiedot nousevat NL ajasta, jolloin ihmisen arvo oli vain hänen työssään
Putin oli KGB Eversti ja sen jälkeen SFB agentti.
Kaikki toiminta nousee noiden ohjeista
Vähintäänkin jo siitä asti kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan 2022, joskin hyökkäyshän alkoi jo 2014 kun "vihreät tunnuksettomat joukot" otti aleita haltuun.
Kaiken päälle venäläisten lennot Suomen yli jatkuu kai edelleenkin? Saarto ei ole siltäkään osin pitävä ja tuhansilla venäläisillä EU passit ja kaksoiskansalaisuuksia ja rikkaimmat lienee ostelleet passeja minne vain?
Lakkaa pöhkö pelkäämästä, VENÄJÄ EI VIELÄKÄÄN UHKAA MEITÄ.
Sun pitää mennä äitis helmoihin pelkäämään, täällä teet vain itsesi naurettavaksi.
Tiltu keskustelee itsensä kanssa. Katselukerroista sen jo huomaa.
Häkkästä pännii suunnattomasti kun joutuu hallitusyhteistyön takia myötäilemään perssujen naurettavaa rajasulkuoperaatiota.
Koska Orpo sanoo hallitusPersuille, että nyt turpa tukkoon rajaöyhötyksestä, eihän tässä ole mitään tolkkua?
orpo ei sano mitään koska on lapanen
Onko hallitus nyt ihan varma siitä, että kun rajat avataan niin ilmiö olisi loppunut? ei lopu uskokaa pois sama tilanne jatkuu aivan varmasti ja vielä pahempana, laittakaa nyt ihmeessä rajat kiinni kahdeksi vuodeksi ja katsokaa sitten mikä on tilanne, onhan tuo nyt aivan ihmeellistä seilaamista edestakaisin.
Kaikki ovat potentiaallisia raiskaajia ja tappajia lukumäärästä huolimatta
Tuolla perusteella pitäisi Suomessa olla kymmeniä tuhansia raiskauksia joka vuosi.
Tajuutsä kuinka hölmö olet ?
Persukiima nousi huippustondikseen samantien kun tuli kysymys rajojen sulkemisesta,
kyllä, persun päässä tärähtää kun kuulee sanan "raja", toinen sana on mamu, muistilappunsa alareunassa "muista öyhöttää".
venäjä on poistettava mailman kartalta, poistuuhan se luhistuessaan
- ei jää kuin kuoppa vain