Otsikon kysymykseen ei liene helppoa vastausta, sillä jos vastataan siihen niin, että alussa aikaa ei ole ollut olemassa, niin vastakysymys on tietenkin se, että mitä oli sitä ennen? Tätä mietin nyt, ehkä vastaus on jollakin minua viisaammalla olemassa.
Vastaukset 16
- Anonyymi
Aikaa ei ole ollut koskaan olemassa.
- Anonyymi
Aika alkoi kun jumala laittoi kelloonsa paristot.
- Anonyymi
Aikaa ei ole koskaan ollutkaan. Paitsi näissä sanoissa. Aika on ajatus. Sanoohan sen sanan etymylogiakin.
- Anonyymi
Ei voi olla aikaa ennen ajan alkua.
Tuo on mielenkiintoinen probleema, johon ei taida olla selvää vastausta.
Ehkä aika on ollut aina olemassa, koska on vaikea ajatella, että jos aika alkoi jossakin vaiheesa, niin mitä olisi ollut ennen sitä?
Jos näin ei ole, niin kysymys kuuluu, mitä ennen aikaa on ollut olemassa. Kieltämättä tämä on maailmankaikkeuden suuria mysteerejä!
- Anonyymi
Kylliksi saanti on päivän sana.
-TitsKulliksen- - Anonyymi
Lue Ajan lyhyt historia, ja palaa ymmärrettyäsi sitten palstalle.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18625779/ajan-ja-avaruuden-faktori
Ajan ja avaruuden faktori
Aika. Kāla
Suuri Aika. Mahākāla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18625779/ajan-ja-avaruuden-faktori
Ajan ja avaruuden faktori
Aika. Kāla
Suuri Aika. Mahākāla.Puraaniset käsitykset ajasta ”Korkeimman aktiivisena voimana, joka manipuloi aineellista energiaa”, voivat vaikuttaa yhteensopimattomilta Einsteinin analyysin kanssa, jossa aika on geometrinen koordinaatti avaruuden kudoksessa. Thompson ottaa kuitenkin huomioon puraanisten kertomusten rikkaan monimutkaisuuden, johon sisältyy atomien toimintaan perustuva ajan laskeminen, tähtien ja planeettojen liikkeet kaarisekunneissa ilmaistuna ja ajanlaajeneminen kosmisilla etäisyyksillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puraaniset käsitykset ajasta ”Korkeimman aktiivisena voimana, joka manipuloi aineellista energiaa”, voivat vaikuttaa yhteensopimattomilta Einsteinin analyysin kanssa, jossa aika on geometrinen koordinaatti avaruuden kudoksessa. Thompson ottaa kuitenkin huomioon puraanisten kertomusten rikkaan monimutkaisuuden, johon sisältyy atomien toimintaan perustuva ajan laskeminen, tähtien ja planeettojen liikkeet kaarisekunneissa ilmaistuna ja ajanlaajeneminen kosmisilla etäisyyksillä.
https://richardlthompson.com/time-according-vedas
Puranic concepts of time as “an active potency of the Supreme which manipulates the material energy,” can appear incompatible with Einstein's analysis of time as a geometric coordinate in the fabric of space. All the same, Thompson considers the rich complexity of the Puranic accounts, which include calculation of time based on atomic action, the motion of the stars and planets in terms of arc-seconds, and time dilation over cosmic distances. Ok, mutta voinet kuitekin tällä palstalla valistaa vielä meitä. Olen joskus kai lukenutkin tuon mainitsemasi Ajan lyhyen historian.
- Anonyymi
Kysymykseesi on helppo vastata. "Alussa" on eräs ajallinen määre. Aika alkaa "alussa", joten sitä ennen ei ollut aikaa. MOT
Jos ryhdyt määrittämään "alkua" jotenkin muuten, olet vain epälooginen, et mitään muuta. - Anonyymi
On tuo aika hyvä kysymys.
- Anonyymi
Aikaa eikä tilaa ei tosiaan ole aina ollut olemassa.
Aika ja tuntemamme kolmiulotteinen tila syntyivät alkuräjähdyksessä. - Anonyymi
Totta kai siihen on helppo vastaus.
Aikaa on tietenkin aina ollut olemassa, koska jos ei olisi aikaa, niin käsite "aina" ei tarkoittaisi mitään.
Jos aikaa ei olisi ollut aina, niin sehän tarkoittaisi, että oli aika jolloin aikaa ei ollut, mikä itseensä kanssa ristiriidassa oleva lause. aikaalkoi silloin kun jokualkoimittaamaansitä eli keksi sen
Pyörääkään ei ollut ennenkuin joku keksi sen
En näe tässä mitään vaikeaa
Sinä kerrot että kysymys on vaikea, tietenkin sinä saat pitää vaikeutesi eli sinä keksit sen
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll251171Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän561140Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl519858- 50844
- 46755
- 37679
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63633Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30626Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE182619- 53603