Valittavat, että rajan sulkeminen on "ikävää". He eivät välitä, että kohta koko Eurooppa on Venäjän takia sodassa, kun se koko ajan uhkailee atomipommilla naapureita. Ukrainan sotakin on heille korkeintaan ikävää. Ei mitään ymmärrystä tilanteesta, harmittaa vain itselle aiheutunut haitta. "Kyllä me saamme olla ja kulkea ihan vapaasti, mehän olemme venäläisiä, ei meitä mitkään lait koske."
Rajat kokonaan kiinni Eurooppaan 20 v, muuten se kansa ei tajua eikä usko, että he ovat pahantekijöitä, joihin ei kukaan voi luottaa. Nauttikoot onnelastaan. Putinin stalagista.
Rajat kokonaan kiinni Eurooppaan 20 v, muuten se kansa ei tajua eikä usko, että he ovat pahantekijöitä, joihin ei kukaan voi luottaa. Nauttikoot onnelastaan. Putinin stalagista.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Suomi ryhtyi USA:n vallankaappauksella valtaan järjestämän Kiovan natsihallituksen kumppanina vuodesta 2014 alkaen tappamaan Ukrainassa venäläisiä, joten pitäisin vähän soukempaa turpavärkkiä.
Ei, vaan vuoden 2014 mellakoilla vastustettiin Putinin kaveria, korruptoitunutta Ukrainan presidentti Janukovitshia, joka sitten pakeni maasta Venäjälle ennenkuin hänet ehdittiin pidättää, ja hänet on tuomittu korruptiosta vankeuteen. Janukovitsh myös mitätöi Ukrainan jo valmiiksi neuvotteleman kauppasopimuksen EU:n kanssa.
Ja brittien&jenkkien masinoima 🤡 zele on vähemmän korruptoitunut? 😂😂😂😂😂
Tosiaan, siellä harrastettiin kansanmurhaa 2014-2015.
Ne tapahtumat voi jokainen tsekata vaikkapa ihan vain googlettamalla ja laskemalla yhteen 1+1.
Minkähänlainen reaktio maailmalla olisi ollut, jos Venäjä olisi järkännyt vastaavaa britti tai jenkki kansalaisille?
Korruptio-Venäjä siellä järkkäsi korruptio-Janukovishin kanssa estämässä Ukrainan lähentymistä EU:hun, ja Ukrainaan sekaantunut Venäjä järkkäsi itä-Ukrainassa aseineen separatismia. Tekosyynä sillä oli itä-Ukrainassa mielikuvitusnatsit ja mielikuvituskansanmurha,
Ukrainan AZOV terroristit USAn tuella polttivat ihmisiä elävältä Odessassa 2000 luvun alkuvuosikymmenellä.
Kauppasopimus ehdotus EUn kanssa oli yhtä huono Ukrainalle kansalle kun on NATO sopimus Suomen kansalle.
NATO toi sodan Ukrainaan EUn rinnalla.
Maidanin ammuskelut aloitti FSBn värväämät terroristit. Samoin ko. tulipalo oli ryssien aiheuttama.
Uhriutumisessa venäläiset on sitten hyviä.
Pravda tarkoittaakin "totuutta" sellaisena kuin (Venäjän hallinto) se halutaan nähdä.
Putin on naZi.
Ja sitten oikeasti: Laittomalla vallankaappauksella syrjäytetiin laillisilla vaaleilla valittu johto, myös presidentti Janukovitc. Janukovitchin hallinnolla oli vaaleilla saatu mandaatti tehdä päätöksiä parlamentarismin mukaan (kuten Suomessa) ja hylätä EUn tarjoama ehdollinen 0,8 miljardin avustusohjelma ja valita Puten tarjoama yli 10 miljardin avustuspaketti.
Venäläinen...on mongolien ja venäläisten sekajätteen tulos vuosisatojen ajan kuluessa sekaantunutta sekajätettä tänäpäivänä..venäläinen..ja sekajätteen jälkeläisiä..hehee venäläinen
Siloinhanse..venäläinen..on Ukrainan maalle hyvä...ja sopimus ja teille..venäläinen huono ku ootte menossa kivikaudelle
Joko ...venäläinen..epätoivo Puten kurvana tulee jo yöuniin...venäläinen.. mikä on venäläinen?? Joo venäläisten ja mongolien sekajätteen tulosta vuosisatojen ajan kuluessa sekaantunutta sekajätettä
Hellan lettas sentään...venäläinen..luulex ett toi...venäläinen kurva...niinku Suomessa Suomalaisiin tehoaa trolli ...venäläinen
Ryssykkä + onko votukka tuhonnut aivosi täysin. Mitä teki sinun suuresti palvomasi stalin. Euroopan olisi pitäny ymmärtää että venäläinen kuuluu venäjän rajojen sisäpuolelle ei mihikään muualle. Siellä he ovat "onnellisia".
Valehtelet kuten aina. Kyseessä on vapaakauppasopimus EU:n kanssa, jonka korruptoitunut Putinin kaveri presidentti Janukovitsh torppasi juuri ennen kuin sen piti astua voimaan, ei mikään avustuspaketti. Se ja korruptiosyytökset Janukovtshia vastaan saivat aikaan mellakat, ja presidentti ehti paeta Venäjälle juuri ennen pidättämistään.
Ukraina sai vapaakauppasopimuksen EU:n kanssa pari vuotta myöhemmin.
https://www.fiia.fi/wp-content/uploads/2017/01/comment1_2016_eun_ja_ukrainan_vapaakauppasopimus_astui_vihdoin_voimaan.pdf
Hyvä! Saman tien raja kiinni myös Ruotsin suuntaan. Sieltäkin on valloittajia tullut
Ruotsi on meidän pohjoismaalainen naapuri..venäläinen ja EUn jäsen...mitä te ette ymmärrä..venäläinen..koska ette kuulu Eurooppaan ja ole Euroopalaisia vaan mongolien sekajätteen tulosta vuosisatojen ajan kuluessa sekaantunutta sekajätettä
Venäläisillä ei pitäisi olla mitään asiaa läntisiin sivistysvaltioihin, joita he niin vihaavat ja halveksuvat. Sivistymättömät raakalaismaiset barbaarit pysykööt vain siellä takapajuisessa kehitysmaassaan, heitä ei tänne kaivata.
Venäläisistä ei ole yhtään ikävää että naapurikansan asukkaita ryöstetää, raiskataan, kidutetaan ja murhataan, se on ihan normal venäläisten mielestä. Mutta se on sitten kauhean ikävää että heille joku huomauttaa siitä asiasta tai sulkee rajan. Venäläiset barbaarit kun eivät edes ymmärrä käsitettä valtionraja, vaan kuvittelevat kaikkien naapurimaiden olevan Venäjän alueita.
Kyselytutkimus venäläisille kertoo omaa karua kieltään venäläisistä. Tutkimuksessa kysyttiin mitä venäläiset odottavat tai toivovat Ukrainan sodasta. Nämä olivat suosituimmat vastaukset:
1. Uusia alueita liitetään Venäjään.
2. Ukrainan täydellinen antautuminen.
3. Rauha
4. Koko Ukraina liitetään Venäjään.
Kohta 3 on siis sidoksissa kohtiin 2 ja neljä, eli Ukrainan täydellisen antautumisen ja koko Ukrainan Venäjään liittämisen jälkeen saadaan vihdoin rauha.
Oliko sinun mielestäsi esim nazit vähemmän barbaareja kuin Venäläiset?
Monissa maissa ollaan aivan eri mieltä tästä.
Ja sen kertoi?
Reuters?
Bbc?
Guardian?
Taloustutkimus?
Harry Potter?
Vaiko Helsingin Sanomat ja YLEn valekuronen?
Putinatsit tosiaan ovat keskivertovenäläistäkin brutaalimpaa sakkia.
No mutta ku nykyään nazit ja venäläiset ovat sama asia...
Joo nehän ovat Puten & Co porukka venäläisten ja mongolien sekajätteen tulosta vuosisatojen ajan kuluessa sekaantunutta sekajätettä.
Aivan samaa tasoa, täysin moraalittomia kansanmurhaajia molemmat.
Unohditko mitä teki Stalin, mutta hys hys!
Ukrainan sodan lasku hörökorvabriteille ja paskajenkeille.he ovat sen aloittaneet ja haluavat sen jatkuvan.
Onko se kaava muka niin vaikeaa ymmärtää?
Esim. brittien historia on täynnä tällaista, tottakai myös jenkkien.
Kummatkin sotahulluja.
Mutta nyt ei olekaan vastassa alkuperäiskansoja jousineen ja nuolineen ja keihäineen, vaan tulee vastaan ihan muuta... 😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Aloittajan tollo ei tajua, ettei venäläisillä, siis kansalla ole tähän koko sotaan mitään sanomista, koska tämä on 100 prosenttisesti vain Putinin sota. Venäjän kansa on se sijaiskärsijä kuten Ukrainakin. Ja Eurooppa.
Venäjän kansa sotii kuitenkin Putin määrää ja kansa tottelee miehiä kuolee momin verroin ja naiset perään kansalla menee mukamas hyvin vähenee ja kuka päässyt pakoon eikä palannut?
Kohta kuolee Suomalaisia kun NATO johto määraa sotimaan.
Putin on noussut melkein demokraattisesti valtaan aivan kuin Hitlerkin. Kansa siis hyväksyy venäjällä nykyisen fasismin. Valtaosa jopa kannattaa sitä.
En usko väittämääsi. Kaikki Venäläiset kannattavat kolmatta maailmansotaa Putinin kanssa.
Venäläiset ovat aina ihailleet sotimista ja kaikkea, jolla ihmisiä voi tuhota.
Kuinka monta kertaa on sanottu, että NATO on puolustusliitto.
Enemmänkin olisin huolissani juuri tällä hetkellä venäläisten Suomessa järjestämistä mielenosoituksista.
Nääs kun aikansa täällä meuhkaavat, isukki Putin komentaa joukkonsa Suomeen "suojelemaan omiaan". Russkij mir eli venäläinen maailma käsittää kaikki maailman paikat, joihin on pesiytynyt venäläisiä tai venäjänkielisiä ihmisiä - ja heitähän täytyy suojella pahalta länneltä, jonne ihan omatoimisesti ja vapaaehtoisesti ovat päättäneet asettua.
Päättäjät ja oligarkit etunenässä miljoonineen ja miljardeineen.
Jos noilla mieltään osoittavilla venäläisillä olisi yhtään älliä päässä, niin nielisivät harminsa edes siksi kolmeksi kuukaudeksi, jonka ajan rajasulun kerrottiin kestävän.
Miettisivät senkin aikaa sitä, että ukrainalaiset ovat heidän isukkinsa vuoksi joutuneet jättämään kotinsa ja kaiken aiemman elämänsä taakseen, eikä paluuta ole näköpiirissä.
Prkl.
Hellan lettas sentään..venäläinen..hahaa venäläinen...venäläinen...kurva
Venäjän kansa kannattaa vahvasti Putinia ja Ukrainan sotaa ja ukrainalaisten kansamurhaa. Vastustajat voi laskea yhden käden sormilla, 140-miljoonaisesta kansasta.
Vitunmoinen häpeä että persupäätöksellä suljettiin raja-asemia. Hyväksikäyttivät koronan aikaan laadittua lakia omaan rasismiinsa. Pelottaa maailman, ei vain Suomen, tulevaisuus kun ihmisyydessä oppimattomat ovat hallituksessa. Ei ole koskaan hävettänyt olla yhtä paljon suomalainen kuin nyt! Ikään kuin täällä ei olisi sivistystä lainkaan.
m37
Muuta Venäjälle , jos täällä ei ole hyvä olla.
Venäjällähän se paratiisi on ja ihmettelen, että miksi Venäläiset haluavat tulla Suomeen, jossa ei Venäläisten Venäläisten mielestä ole mitään hyvää.
Joo ku ovat eläneet lätissä jo vuosisatoja
... eiväthän ne edes ole Euroopalaisia ja kuulu Eurooppaan vaan Puten lättiin.. meillä siatkin syövät ja voivat paremmin ku keskiverto venäläinen...joo ..venäläinen...naurettava...venäläinen hehe hehe..
"Vitunmoinen häpeä että..."
Raja kiinni kaikissa rajanylitys paikoissa ja jätettävä kiinni.
Voi voi kun ne pidetään täysin uutispimennossa mitä oikeasti tapahtuu. Jos joku uskaltaa ajatella itse ja kertoa ettei Putinin totuus ole totta niin pääsee hengestään. Parasta leikkiä vain röyhkeästi tietämätöntä tyhmää.
Kyllä tietoa olisi saatavilla, mutta eiväthän ne edes halua tietää mitään. Lisäksi 90 % venäläisistä kannattaa vankasti Putleria ja tämän sotaa. Juuri kukaan ei kannata rauhaa tai sotatoimien lopettamista, vaan lähes kaikki kannattavat Ukrainan tuhoamista itsenäisenä valtiona ja sen liittämistä Venäjään.
Mielestäni Venäjä on täydellinen Natsivaltio.
Katsokaa Putinia, kaikki mitä Putin tekee on opittu Aadolf Hitleriltä.
Putin-jugend, kirjaroviot, keskitysleirit, hyökkäyssota naapurimaan valtaamiseksi, yhden kansan demonisointi ja kansanmurha, poliittisten vastustajien murhaaminen tai sulkeminen vankileireille, sananvapauden estäminen ja kaikkien riippumattomien tiedotusvälineiden toiminnan estäminen, väkivaltainen valvontakoneisto oman kansan pikkutarkkaa vahtimista varten, mafia-tyylinen pelolla ja väkivallalla hallitseminen, fasistinen diktatuuri ja sen oma naZi-tunnus Z.
Putin on oppi-isänsä Hitlerin toimet kopioinut todella tunnontarkasti pienintäkin yksityiskohtaa myöten. Putin on uusi natsijohtaja, uusi Führer.
Venäläisille on shokki kun rajoituksilla on vaikutusta.
Kaikki venäläiset, etenkin naiset, ovat leuhkoja ja niin olevinaan kaiken yläpuolella. Nyt ne valittaa etteivät pääse tapaamaan sukulaisiaan Venäjälle kohtuukustannuksilla. ja aikaa menee kiertää pohjoidsen kautta. Etlarissakin yksi venakko vinkuu, että näkeekö äitiään enää milloinkaan. Voi kuule, kyllä näet, kun keräät kimpsus ja kampsus ja muutat takasin sinne onnelaan.
Kumma juttu, kun ne moittii Suomen päättäjien tekemiä ratkaisuja. Lähettäköön valituksensa oikeaan osoitteeseen, eli Putinille.
Juuri näin. Heidän oman diktaattorinsa vuoksi kaikki joutuvat kärsimään.
Joka ei pääse sukuloimaan, antaa niiden mennä mutta ei päästää takaisin.
VENÄLÄISET OVAT VIISASTA PORUKKAA, ELÄVÄT NÄLÄSSÄ JA KURJUUSESSA, PAKOLAISET EIVÄT ELÄ SIELLÄ PARIA VIIKKOA PITEMPÄÄN.....HAAA...HAAA...
KUN NE LAITETAAN SUOMEEN SUOMALAISTEN HÖLMÖJEN SYÖTELTÄVIKSI.
Olen tavannut venäläisiä ammatti-ihmisiä, jotka eivät osaa käyttää edes tietokonetta.
Oletko oikeasti noin lapsellinen?
Yksi lysti mitä joku maassamme loikoileva primitiiviryssä ajattelee meistä. Ne ajat ovat ohi, jolloin venäjän tai venäläisten mielipiteillä oli merkitystä. Ongelman ratkaisu täällä vielä olevien ryssien kohdalla on nopeutettu paluumuutto takaisin venäjälle putinia myötäilemään. Ei tarvitse enää pähkäillä, miten pahaan natosuomeen pääsee takaisin. Kotinne on venäjä.
>> Valittavat, että rajan sulkeminen on "ikävää".
Tavallinen venäläinen ihminen on lisäksi niin pässinpää ja heikolla tiedolla varustettu, että he luulevat Suomen alkaneen yksipuolisesti tosta vaan sulkea rajoja. Venäläinen talkkunansyöjä ei lue mitään sanomaehtiä. Kaikki tieto tulee Venäjän kolmelta suurimmalta valtiolliselta TV-kanavalta.
Rajatilanne alkoi siitä, kun Venäjä alkoi ajaa pakolaisia rajoillemme, samalla tavalla kuin Valko-Venäjä teki 2 v. sitten Puolan rajalla. Suomen oli pakko suojella itseään, ja estää Venäjän muiluttamien ihmisten tulo maahamme.
Kadun tallaaja venäläinen ei tiedä tästä puolesta mitään.
He tietävät vain sen puolikkaan verran, jonka valtiontelevisio heille syöttää.
Koko eurooppa on venäjän takia sodassa ,jonka järesti ukraina usan kanssa.❤️🇷🇺👍😂
Kaheli, kyllä se on Putin joka pisti kätyreineen maailmanjärjestykset sekaisin, jouduimme liittymään sotilasliitto Natoonkin Putinin älyttömyyden vuoksi.
Ilman Putinin suur Venäjä suunnitelmia ja sotaa, oltaisiin hyvinkin jatkettu täysin puolueettomina, mutta venäläisiin luottaminen on kuin "kusisi tuuleen", se tosiasia on nähty satojen vuosien aikana!
Venäläiset ovat samanlaisia kuten arabit. He eivät osaa elää ilman diktaattoria, samoin arabit.
Demokratia ei kuulu venäläiseen kulttuuriin. Jos johdossa ei ole joku "VAHVA" johtaja, joka alkaa puhua kanslalaisten puolesta, niin se on otettava vallasta!
Kommentti Venäläisistä ja Arabeista on osuva. Kumpaankin kulttuuriin kuuluu yksinoikeuksilla toimivien johtajien kaartit. Demokratiaa, niin kuin sen tunnetaan euroopassa, ei ole olemassa Venäjällä eikä ikinä ole ollutkaan. Lähi idän valtioista vain Israel on demokraattinen siinä mielessä millä me tunnemme demokratian.
OLEN SAMAA MIELTÄ EI MITÄÄN PELLEILYY RAJAT KOKONAAN KIINNI OLKOOT SIELLÄ ONNELASSA..KANSA ON HÖYNÄYTETTÄVISSÄ SE HÄN SE KÄRSII..
Valittakoot vaan itseppähän ovat Putini valtaan päästäneet ja nauttikoot nyt omasta typeryydestään.
Oikein mielenosoitus itsekkäästi omasta puolestaan ja Ylen "martat" häärii tiedottamassa ja myös esim. Vartiuksen raja-asemalla vahtivat,että maahantunkeutujien edut tulee huomioitua.
Venäläisillä ei pitäisi olla pääsääntöisesti mitään "äänioikeutta" Suomessa ja Suomen asioiden suhteen.
Kyseinen rosvovaltio vei jo viime sodissa muhkeat siivut maa-alastamme, kyllä Venäjällä pitäisi riittää "lääniä", ettei tarvitse enää lisää ottaa Suomesta.
Ovat röyhkeitä vaatimuksineen vapaasta rajanylityksestä tilanteessa, missä nyt ollaan.
Valittakoot "mestarilleen" Putinille ja kyselkööt miksi ennen kohtalaisen hyvät välit on nyt tässä jamassa.
Suomen hallitus ja rajavartiosto voi sulkea loputkin raja-asemat ja mahdollisimman pikaisesti.
Sitten onkin syytä alkaa tukkimaan myös läntisiä reittejä, koska Putin kätyreineen (mm. Wagner) on auttelemassa Afrikan suunnalla tulijoita Välimeren yli.
Juuri tuore tiedustelutieto kuultiin ja tuli uutisissakin. Katastrofi on valmis, jos sos.turvaturistien valtaisaa virtaa ei torpata jo lähtörannoille!
Juuri näin. Sinne vaan takaisin venäjälle ihanaan ihmemaahan. Ei ole meidän vika jos ei pääse babuskaa katsomaan.
Mitä lie mielenosoituksen taka-ajatus , hakeeko putin heidät panssarivaunuillaan , nuo pitäisi lopettaa heti alkuunsa , haitaksi turvallisuudelle ovat , näin ne tilanteet eskaloituvat .
Häpeämätöntä ja röyhkeää toimintaa venäläisiltä ketkä ottaa hyötyä Suomesta ja ilmeisesti nuo eivät unne oikeasti historiaa ja sitä kuinka Neuvostoliitto verotti maa-alaamme ja maksatti valtaisat sotakorvaukset.
Olemmekko aina vaan velkaa, vaikka rosvottu ruvelle asti? Eikö pitäisi olla joku raja röyhkeydelläkin?
Venäläiset voivat lähteä länsirajan kautta paluumatkalle Putinin paratiisiin, jos ymmärrystä ei löydy tuon enempää.
Vielä hetken näyttää nuo itärajan loput raja-asemat olevan käytettävissä, jospa Putin haetuttaa omansa rajalta kun on pystynyt kolmansien maiden tunkeutujiakin kyyditsemään ?
Voi jumankauta! Täällä Suomessa asuvat ruskit osoittavat mieltään urakalla kun eivät pääse rahtaamaan oltermannia omaisilleen hetkeen. Osoittakoon mieltään omassa kotimaassaan MUUTAMIA epäkohtia kohtaan. Hyvä se täällä turvassa on keuhkota.
Jotta tästä -ikävästä- tilanteesta selviävät, painukoot Venäjälle omaan paska paratiisinsa ja jääköön sinne !
heHEEEEEEEEE vatnikit ovat vaarassa jäädä ilman Suuri Isä Putinin ohjeistusta ja ohjausta ja mikä kauheinta pitää ehkä alkaa suunnitella integroitumista Suomeen....,,,,