Suomen historiassa. Ei paha tulos lainkaan.
Orpon sinimusta hallitus peräti 39. paras hallitus
Anonyymi-ap
8153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ja gällypit hoiteli, annas kun arvaan... Taloussutkimus?
Joku "Verian", josta ikinä kuullutkaan.
https://demokraatti.fi/tuore-kysely-ei-mairittele-hallitusta-kansa-suhtautuu-myonteisimmin-sdphen
Selvä enemmistö on tyytymätön Orpon hallitukseen
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f49876ef-cf9c-4f37-881c-632929f2b9bf
Ei huono. Marinin hallitus sai 7 puoluebarometrin parasta lukemaa, tosin oppositiopuolue SDP sai nyt paremmat arvosanat nyt kuin Marinin hallitus viimeisessään. Muu oppositio sai huonot arviot hallituksen tapaan.
Marinin hallitusta pidetäänkin yleisesti Suomen historian parhaana hallituksena.
Niin ja supernoita Sannan hallitus oli ainaski 50 vuoteen paras.
Pitää olla kova jumbo, joka hakkaa Holkerin sinipunahallituksen 1987-91....lamanluoja.
SiIakka-Harri meni ja kaatoi Neuvostoliiton.
Tuore kysely ei mairittele hallitusta – kansa suhtautuu myönteisimmin SDP:hen
https://demokraatti.fi/tuore-kysely-ei-mairittele-hallitusta-kansa-suhtautuu-myonteisimmin-sdphen
60 prosenttia suomalaisista ajattelee Petteri Orpon (kok.) hallituksen onnistuneen tehtävissään heikosti. Arvosanan huono antaa 31 prosenttia ja melko huono 29 prosenttia.
Viimeisimmistä 56 mittauksesta (syyskuusta 1993 lähtien) Orpon hallituksen saama tulos sijoittuu paremmuudessa 39. sijalle.
Suomalaiset suhtautuvat kaikkein myönteisimmin SDP:hen. 48 prosenttia ajattelee siitä tällä hetkellä positiivisesti.
Keskustaan suhtaudutaan tällä hetkellä hiukan positiivisemmin kuin viime keväänä. Muutos on seitsemän prosenttiyksikköä. Myös suhtautuminen SDP:hen on noussut viisi prosenttiyksikköä.
Eniten negatiiviseen suuntaan ovat muuttuneet perussuomalaisia koskevat arviot, laskua on neljä prosenttiyksikköä. Muita puolueita koskevat muutokset ovat vähäisempiä.