Eduskuntatalon edustalla on ollut vipinää viime aikoina. Ensin Israelin viholliset heiluttivat lippujaan ja metelöivät siellä (jälleen kerran), jotkut pääsivät luikahtamaan jopa salin lehtereille roikottamaan vierasta lippua.
Nyt venäläiset metelöivät rappusilla isolla porukalla itärajan sulkemista vastaan. Oikeampi osoite olisi tietenkin Punainen tori ja Kremlin päättäjät. Mutta kun meillä on tehty niin helpoksi ja mukavaksi mielenosoittaminen. Ja kaikkien mediatalojen kamerat ovat luonnollisesti paikalla maksimoimaan julkisuutta.
Itsenäisyyspäivänä tulemme todennäköisesti taas näkemään uuden "perinteen" toistumisen kun naamioitunut roskaväki hyökkää poliisia vastaan ja varmaan mielellään pyrkisi Eduskuntatalolle.
Tässä taitaa olla suomalaisen demokratian uusi standardi: suora vaikuttaminen huutoäänestyksellä vallan portailla.
Milloin suomalaiset ottavat tämän tavan omakseen ja kokoontuvat liehuttamaan Suomen lippuja ja puolustamaan kansanvaltaa vallankaappausyrityksiä vastaan. Epäilen että ei hirveästi jaksa eikä huvita. Syytä vähän olisi kun Suomen demokratiaa vastaan käytännössä hyökätään suoraan. Yksi lisämauste on pääministerin kimpppuun käyminen. Tällaisesta poliittisesta terrorismista olisi annettava ankara rangaistus, ilmeisesti tämä terroristi kuitenkin pääsee kuin koira veräjästä.
Olisiko pääsyä eduskunnan rappusille ja sisälle jotenkin rajoitettava. On vastenmielistä seurata kun epäsuomalaiset voimat pyrkivät iskemään suoraan demokratian ytimeen. Toinen paikka on Senaatintori ja Helsingin tuomiokirkon rappuset. Siellä lepattavat vähän päästä ties minkä kuppikunnan liput ja viirit.
Itse en panisi pahakseni vaikka eduskunta ja koko pääkaupunki siirrettäisiin pois Helsingistä, missä parveilee vieraiden valtojen edustajia. Ja mölyäjät pidetään poissa vallan rappusilta ja saleista.
Eduskuntaan tunkua ynnä muita mietteitä
3
362
Vastaukset
- Anonyymi
Voisi lisätä vielä että nämä vierasmaalaisten ja heidän paikallisten liittolaistensa mielenosoitukset ovat myös hyökkäys Suomen oikeutta tehdä suvereenina valtiona turvallisuuttaan koskevia päätöksiä vastaan. Esimerkkeinä rajan sulkeminen ja ilmatorjuntajärjestelmän hankkiminen Israelista.
- Anonyymi
Vielä korjauksena että itsenäisyyspäivän remuava joukko pyrkii tietenkin ensisijaisesti Presidentinlinnaan, eduskunta taitaa olla pimeänä. Vallan kammareihin kuitenkin. Ja venäläisten mielenosoituksesta, että se on juuri sitä mitä Putin toivoo, suoraan hänen pelikirjastaan. Täällä asuville venäläisille on - ymmärrettävästikin - tärkeämpää se haitta mitä heille aiheutuu rajan sulkemisesta kuin se mitä Suomelle aiheutuu avoimista rajoista.
Venäjällä ollaan jo ehditty suivaantua Suomen ilmatorjuntahankinnasta. Israelin vihollisille ja heidän paikallisille liittolaisilleen hankinnasta aiheutui lähinnä pahaa mieltä, mikä on heidän horisontistaan katsottuna taaskin isompi asia kuin Suomen turvallisuus.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2524548Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201461- 551314
- 931235
- 471085
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083