Totinen usko? Koeteltu usko. ( Osa E)

Anonyymi-ap

Totinen usko? Koeteltu usko. ( Osa E)



Johdantoa….
-----------------

Tämä on Osa E sarjassa, jossa tapetilla on tutkiminen, mitä on ”totinen usko”?
Edellisissä osissa on Raamatun Sanaa aiheeseen liittyen. Tässä osassa ei samojen tekstien toistoa.

Osa A) https://keskustelu.suomi24.fi/t/18091178/totinen-usko-totinen-jumala--ja-totinen-kristillisyys!--(osa-a)

Osa B ) https://keskustelu.suomi24.fi/t/18091214/totinen-usko-totinen-jumala--ja-totinen-kristillisyys!--(osa-b)#comment-124340707

Osa C ) https://keskustelu.suomi24.fi/t/18115323/totinen-usko-puhdistettu-koeteltu!--(-osa-c)

Osa D) https://keskustelu.suomi24.fi/t/18117672/totinen-usko--uskoa-vai-epauskoa---(-osa-d)


1) Totinen usko? Koeteltu usko?
------------------------------------------

Jatkoksi edellisiin tutkimuksiin, koskien ”uskon” asiaa ja olemusta, tässä osassa E tapetilla sitä, mitä Raamattu, UT kirjoittaa ”uskon koetuksista?

Laitan tähän avainsanoja, joiden viitekehyksessä laajemmin Sanan tekstejä:
• koetukset
• ahdistukset
• kiusaukset
• kärsimykset
• kärsivällisyys koetuksissa
• koetusten tulos ja hedelmä
• uskon vahvistuminen koetuksissa
• jne

2) Usko joutuu koeteltavaksi, testattavaksi - miten käy? Jeesus?
-----------------------------------------------------------------------------

Kuten jokainen voi Sanasta lukea ja ymmärtää, ”usko” ei ole mikään automaattisesti ja takuuvarmasti ”stabiili status”! Ei yhdenkään uskovan kohdalla.

Jopa Herramme Jeesus, vaikka oli – on Jumalan Poika, joutui kamppailemaan siinä, että pysyi lujasti luottamuksessa ja uskollisuudessa Isän Jumalan edessä!
• ”Sillä ei meillä ole sellainen ylimmäinen pappi, joka ei voi sääliä meidän heikkouksiamme, vaan joka on ollut kaikessa kiusattu samalla lailla kuin mekin, kuitenkin ilman syntiä.” ( Heb 4:15)

• ”Sillä sentähden, että hän itse on kärsinyt ja ollut kiusattu, voi hän kiusattuja auttaa.” ( Heb 2:17-18)

Paholainen sai kiusata ja koetella Herramme Jeesuksen uskollisuutta. Hän oli paastonnut 40 päivää, ja sen perästä Jeesus kohtasi koetuksen sarjan. ( Matt 4:1-11). Kun Hän ei antanut periksi, lopuksi kävi näin:

• ” Silloin perkele jätti hänet; ja katso enkeleitä tuli hänen tykönsä ja he tekivät hänelle palvelusta.”

• ”Teitä ei ole kohdannut muu kuin inhimillinen kiusaus; ja Jumala on uskollinen, hän ei salli teitä kiusattavan yli voimienne, vaan salliessaan kiusauksen hän valmistaa myös pääsyn siitä, niin että voitte sen kestää. ” ( 1 Kor 10:13)

• ”Autuas se mies, joka kiusauksen kestää, sillä kun hänet on koeteltu, on hän saava elämän kruunun, jonka Herra on luvannut niille, jotka häntä rakastavat!” ( Jaak 1:12)

• ” Veljeni, pitäkää pelkkänä ilona, kun joudutte moninaisiin kiusauksiin, tietäen, että teidän uskonne kestäväisyys koetuksissa saa aikaan kärsivällisyyttä, ja kärsivällisyys tuottakoon täydellisen teon, että te olisitte täydelliset ja eheät ettekä missään puuttuvaiset. ” ( Jaak 1:2-4)


Aloitus jatkuu

3

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkoa aloitukseen: Totinen usko? Koeteltu usko? ( Osa E)

      3) Uskovan asenne ja suhtautuminen koetuksiin, ahdistuksiin ja kärsimyksiin?
      ____________________________________________________________________________________


      Ei taida olla ”muotia” eikä ilmeisen trendikästä (?) ottaa katseluun ja kirjoittaa uskoon liittyvistä koetuksista?

      Tämän ajan kova sana on uskonelämän ”upeat visiot”? Pitää olla vauhtia ja menestystä, ihmeitä ja merkkejä tavoitellaan kuin lottovoittoa. Odotetaan siunauksia ja herätystä, ja mukavia lokoisia päiviä… ja sitten:
      - tuosta vain taivaan iloon kuin automaattisilla liukuportailla tavaratalon ylimmän kerroksen luxus-osaston ihanuuksien sekaan?

      Näinkö?

      Ikävä kyllä valitettavan monen usko on tätä lajia. Voi kysyä, miten se KESTÄÄ, kun etenemme kovaa vauhtia kohden niitä aikoja, joissa JOKAISEN usko koetellaan. Testataan, punnitaan. On itsepetosta ja harhaopetuksenkin skeidaa, että uskovat säästyisivät jotenkin, kun koko maailma on siinä myllerryksessä, josta SANA meitä valaisee? Lopuajan "ahdistus" kohtaa koko ihmiskuntaa. ( Luuk 21:14-36)

      Nyt? Viisas ei pakene. Ei laita päätä pensaaseen. Ei uskottele mitään utopioita, illuusioita. - Vaan? Varustautuu! Uskon asenne? Katse kiinni Herrassa, ja Pyhän Sanan kalliolla. ( Luuk 21:28, Mett 7:24-27)

      Siis? Tekee uskon päätöksen, että ”seuraa Herraa elämässä ja kuolemassa”! Kun on asenteensa ja suhtautumisensa päättänyt, on paljonkin helpompaa! Koko paketti on annettu Isän Kaikkivaltiaan Ikuisille Käsivarsille! (5Moos. 33:27 )
      • ”Sinun turvasi on ikiaikojen Jumala, sinua kannattavat iankaikkiset käsivarret.”

      (Pyydän huomioimaan, etteivä nämä kirjoitukset ole pelkkää Sanan jakeiden kopiointia, teoreettista ja ulkokohtaista jargoniaa.!)

      KUN Jumala suuressa viisaudessaan ja armossaan panee uskovan ”koetteelle”? Kärsimyksiin, ahdistuksiin, stressiin, jonka stressipisteet ylittävät mittarilukemien asteikot! Mitä siitä voi seurata? Pahaa vai hyvää? Se on asennekysymys.
      • Luotanko Jumalaan?
      • Onko Hän Todella Kaikkivaltias?
      • Hallitseeko Hän sekä hyvän että pahan?


      Kun Raamatun patriarkkaa Jobia paholainen sai kiusata ja koetella ( Jumalan luvalla!) niin hän kesti. ( Job 1: 20-22, 2: 7-10, 42:10) Koetus lujitti ja sinetöi Jobin uskon. ( Job 19:25-27)
      • ”Mutta minä tiedän lunastajani elävän, ja viimeisenä hän on seisova multieni päällä”!

      Rohkenen (kokemuksestakin) väittää, että vasta KOETUKSISSA ja kärsimysten ahjoissa ihminen oppii tuntemaan Jumalan ihmeellisen voiman ja avun!

      Apostoli Pietari kirjoittaa selvää tekstiä: ( 1. Piet 1:6-9)

      • ”Sentähden te riemuitsette, vaikka te nyt, jos se on tarpeellista, vähän aikaa kärsittekin murhetta moninaisissa kiusauksissa,

      • - että teidän uskonne kestäväisyys koetuksissa havaittaisiin paljoa kallisarvoisemmaksi kuin katoava kulta, joka kuitenkin tulessa koetellaan, ja koituisi kiitokseksi, ylistykseksi ja kunniaksi Jeesuksen Kristuksen ilmestyessä.”

      • ”Häntä te rakastatte, vaikka ette ole häntä nähneet, häneen te uskotte, vaikka ette nyt häntä näe, ja riemuitsette sanomattomalla ja kirkastuneella ilolla,
      - sillä te saavutatte uskon päämäärän, sielujen pelastuksen. ”


      4) Uskon päämäärä? Iankaikkinen elämä, pelastus, taivas!
      --------------------------------------------------------------------

      Tämä se on ennenkaikkea rakastavan Jumalan ja Herramme Jeesuksen suunnitelma! Jos Herramme näkee (ja tosin ennaltakin) tietää, että jonkun usko tarvitsee testausta, koetusta? Niin?

      Älköön kukaan olko tyhmä, että torjuu ja pakenee koetuksia, kuritusta. Se on puhdistukseen tähtäävää armoa.

      • ” Veljeni, pitäkää pelkkänä ilona, kun joudutte moninaisiin kiusauksiin, tietäen, että teidän uskonne kestäväisyys koetuksissa saa aikaan kärsivällisyyttä, ja kärsivällisyys tuottakoon täydellisen teon, että te olisitte täydelliset ja eheät ettekä missään puuttuvaiset. ” ( Jaak 1:2-4)

      Ne uskovat jotka muistavat 1970-1980 luvun aikoja, muistanevat monia uskoa vahvistavia lauluja ja virsiä – joita harrastettiin. Näitä ja paljon muitakin!
      • ” Kautta kärsimysten voittoon.” ( Sanat löytyvät kun googlaa nimellä)

      • ”Kristus Kuningas, valtakunnassas, meidän salli taistella ja kärsiä.” ( Virsi 162)

      Onneksi ei kenenkään tarvitse (eikä pidä) pinnistellä omien voimiensa varassa. Niin hyvinä kuin raskaina päivinä Jumala on luvannut oikean määrän voimaa!
      • ”Niin kuin sinun päiväsi, niin olkoon sinun voimasikin. Sinun turvasi on ikiaikojen Jumala, sinua kannattavat iankaikkiset käsivarret.” ( 5Moos 33.:27)
      • ”Päivä vain ja hetki kerrallansa...”

      (Aloituksen aiheen katselu: Totinen usko - jatkuu seuraavissa osissa.)

    • Anonyymi

      Kannattaa tarkistaa?

    • Anonyymi

      Paavali hyvin ennusti:
      " Tulee aika, jolloin he eivät kärsi tervettä oppia vaan
      omien himojensa mukaan korvasyyhyynsä
      haalivat itselleen opettajia ja kääntävät korvansa pois totuudesta
      ja kääntyvät taruihin." (2 Tim4:3-4)

      Tällainen tila sitten on kuin paholaisen markkinarako, johon iskevät satusedät ja tarinatädit omia annoksiaan tarjoilemaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2603
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      1000
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      792
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      737
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      57
      645
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      16
      551
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      535
    8. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      514
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      495
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    Aihe