Totinen usko? Koeteltu usko. ( Osa E)

Anonyymi-ap

Totinen usko? Koeteltu usko. ( Osa E)



Johdantoa….
-----------------

Tämä on Osa E sarjassa, jossa tapetilla on tutkiminen, mitä on ”totinen usko”?
Edellisissä osissa on Raamatun Sanaa aiheeseen liittyen. Tässä osassa ei samojen tekstien toistoa.

Osa A) https://keskustelu.suomi24.fi/t/18091178/totinen-usko-totinen-jumala--ja-totinen-kristillisyys!--(osa-a)

Osa B ) https://keskustelu.suomi24.fi/t/18091214/totinen-usko-totinen-jumala--ja-totinen-kristillisyys!--(osa-b)#comment-124340707

Osa C ) https://keskustelu.suomi24.fi/t/18115323/totinen-usko-puhdistettu-koeteltu!--(-osa-c)

Osa D) https://keskustelu.suomi24.fi/t/18117672/totinen-usko--uskoa-vai-epauskoa---(-osa-d)


1) Totinen usko? Koeteltu usko?
------------------------------------------

Jatkoksi edellisiin tutkimuksiin, koskien ”uskon” asiaa ja olemusta, tässä osassa E tapetilla sitä, mitä Raamattu, UT kirjoittaa ”uskon koetuksista?

Laitan tähän avainsanoja, joiden viitekehyksessä laajemmin Sanan tekstejä:
• koetukset
• ahdistukset
• kiusaukset
• kärsimykset
• kärsivällisyys koetuksissa
• koetusten tulos ja hedelmä
• uskon vahvistuminen koetuksissa
• jne

2) Usko joutuu koeteltavaksi, testattavaksi - miten käy? Jeesus?
-----------------------------------------------------------------------------

Kuten jokainen voi Sanasta lukea ja ymmärtää, ”usko” ei ole mikään automaattisesti ja takuuvarmasti ”stabiili status”! Ei yhdenkään uskovan kohdalla.

Jopa Herramme Jeesus, vaikka oli – on Jumalan Poika, joutui kamppailemaan siinä, että pysyi lujasti luottamuksessa ja uskollisuudessa Isän Jumalan edessä!
• ”Sillä ei meillä ole sellainen ylimmäinen pappi, joka ei voi sääliä meidän heikkouksiamme, vaan joka on ollut kaikessa kiusattu samalla lailla kuin mekin, kuitenkin ilman syntiä.” ( Heb 4:15)

• ”Sillä sentähden, että hän itse on kärsinyt ja ollut kiusattu, voi hän kiusattuja auttaa.” ( Heb 2:17-18)

Paholainen sai kiusata ja koetella Herramme Jeesuksen uskollisuutta. Hän oli paastonnut 40 päivää, ja sen perästä Jeesus kohtasi koetuksen sarjan. ( Matt 4:1-11). Kun Hän ei antanut periksi, lopuksi kävi näin:

• ” Silloin perkele jätti hänet; ja katso enkeleitä tuli hänen tykönsä ja he tekivät hänelle palvelusta.”

• ”Teitä ei ole kohdannut muu kuin inhimillinen kiusaus; ja Jumala on uskollinen, hän ei salli teitä kiusattavan yli voimienne, vaan salliessaan kiusauksen hän valmistaa myös pääsyn siitä, niin että voitte sen kestää. ” ( 1 Kor 10:13)

• ”Autuas se mies, joka kiusauksen kestää, sillä kun hänet on koeteltu, on hän saava elämän kruunun, jonka Herra on luvannut niille, jotka häntä rakastavat!” ( Jaak 1:12)

• ” Veljeni, pitäkää pelkkänä ilona, kun joudutte moninaisiin kiusauksiin, tietäen, että teidän uskonne kestäväisyys koetuksissa saa aikaan kärsivällisyyttä, ja kärsivällisyys tuottakoon täydellisen teon, että te olisitte täydelliset ja eheät ettekä missään puuttuvaiset. ” ( Jaak 1:2-4)


Aloitus jatkuu

3

391

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkoa aloitukseen: Totinen usko? Koeteltu usko? ( Osa E)

      3) Uskovan asenne ja suhtautuminen koetuksiin, ahdistuksiin ja kärsimyksiin?
      ____________________________________________________________________________________


      Ei taida olla ”muotia” eikä ilmeisen trendikästä (?) ottaa katseluun ja kirjoittaa uskoon liittyvistä koetuksista?

      Tämän ajan kova sana on uskonelämän ”upeat visiot”? Pitää olla vauhtia ja menestystä, ihmeitä ja merkkejä tavoitellaan kuin lottovoittoa. Odotetaan siunauksia ja herätystä, ja mukavia lokoisia päiviä… ja sitten:
      - tuosta vain taivaan iloon kuin automaattisilla liukuportailla tavaratalon ylimmän kerroksen luxus-osaston ihanuuksien sekaan?

      Näinkö?

      Ikävä kyllä valitettavan monen usko on tätä lajia. Voi kysyä, miten se KESTÄÄ, kun etenemme kovaa vauhtia kohden niitä aikoja, joissa JOKAISEN usko koetellaan. Testataan, punnitaan. On itsepetosta ja harhaopetuksenkin skeidaa, että uskovat säästyisivät jotenkin, kun koko maailma on siinä myllerryksessä, josta SANA meitä valaisee? Lopuajan "ahdistus" kohtaa koko ihmiskuntaa. ( Luuk 21:14-36)

      Nyt? Viisas ei pakene. Ei laita päätä pensaaseen. Ei uskottele mitään utopioita, illuusioita. - Vaan? Varustautuu! Uskon asenne? Katse kiinni Herrassa, ja Pyhän Sanan kalliolla. ( Luuk 21:28, Mett 7:24-27)

      Siis? Tekee uskon päätöksen, että ”seuraa Herraa elämässä ja kuolemassa”! Kun on asenteensa ja suhtautumisensa päättänyt, on paljonkin helpompaa! Koko paketti on annettu Isän Kaikkivaltiaan Ikuisille Käsivarsille! (5Moos. 33:27 )
      • ”Sinun turvasi on ikiaikojen Jumala, sinua kannattavat iankaikkiset käsivarret.”

      (Pyydän huomioimaan, etteivä nämä kirjoitukset ole pelkkää Sanan jakeiden kopiointia, teoreettista ja ulkokohtaista jargoniaa.!)

      KUN Jumala suuressa viisaudessaan ja armossaan panee uskovan ”koetteelle”? Kärsimyksiin, ahdistuksiin, stressiin, jonka stressipisteet ylittävät mittarilukemien asteikot! Mitä siitä voi seurata? Pahaa vai hyvää? Se on asennekysymys.
      • Luotanko Jumalaan?
      • Onko Hän Todella Kaikkivaltias?
      • Hallitseeko Hän sekä hyvän että pahan?


      Kun Raamatun patriarkkaa Jobia paholainen sai kiusata ja koetella ( Jumalan luvalla!) niin hän kesti. ( Job 1: 20-22, 2: 7-10, 42:10) Koetus lujitti ja sinetöi Jobin uskon. ( Job 19:25-27)
      • ”Mutta minä tiedän lunastajani elävän, ja viimeisenä hän on seisova multieni päällä”!

      Rohkenen (kokemuksestakin) väittää, että vasta KOETUKSISSA ja kärsimysten ahjoissa ihminen oppii tuntemaan Jumalan ihmeellisen voiman ja avun!

      Apostoli Pietari kirjoittaa selvää tekstiä: ( 1. Piet 1:6-9)

      • ”Sentähden te riemuitsette, vaikka te nyt, jos se on tarpeellista, vähän aikaa kärsittekin murhetta moninaisissa kiusauksissa,

      • - että teidän uskonne kestäväisyys koetuksissa havaittaisiin paljoa kallisarvoisemmaksi kuin katoava kulta, joka kuitenkin tulessa koetellaan, ja koituisi kiitokseksi, ylistykseksi ja kunniaksi Jeesuksen Kristuksen ilmestyessä.”

      • ”Häntä te rakastatte, vaikka ette ole häntä nähneet, häneen te uskotte, vaikka ette nyt häntä näe, ja riemuitsette sanomattomalla ja kirkastuneella ilolla,
      - sillä te saavutatte uskon päämäärän, sielujen pelastuksen. ”


      4) Uskon päämäärä? Iankaikkinen elämä, pelastus, taivas!
      --------------------------------------------------------------------

      Tämä se on ennenkaikkea rakastavan Jumalan ja Herramme Jeesuksen suunnitelma! Jos Herramme näkee (ja tosin ennaltakin) tietää, että jonkun usko tarvitsee testausta, koetusta? Niin?

      Älköön kukaan olko tyhmä, että torjuu ja pakenee koetuksia, kuritusta. Se on puhdistukseen tähtäävää armoa.

      • ” Veljeni, pitäkää pelkkänä ilona, kun joudutte moninaisiin kiusauksiin, tietäen, että teidän uskonne kestäväisyys koetuksissa saa aikaan kärsivällisyyttä, ja kärsivällisyys tuottakoon täydellisen teon, että te olisitte täydelliset ja eheät ettekä missään puuttuvaiset. ” ( Jaak 1:2-4)

      Ne uskovat jotka muistavat 1970-1980 luvun aikoja, muistanevat monia uskoa vahvistavia lauluja ja virsiä – joita harrastettiin. Näitä ja paljon muitakin!
      • ” Kautta kärsimysten voittoon.” ( Sanat löytyvät kun googlaa nimellä)

      • ”Kristus Kuningas, valtakunnassas, meidän salli taistella ja kärsiä.” ( Virsi 162)

      Onneksi ei kenenkään tarvitse (eikä pidä) pinnistellä omien voimiensa varassa. Niin hyvinä kuin raskaina päivinä Jumala on luvannut oikean määrän voimaa!
      • ”Niin kuin sinun päiväsi, niin olkoon sinun voimasikin. Sinun turvasi on ikiaikojen Jumala, sinua kannattavat iankaikkiset käsivarret.” ( 5Moos 33.:27)
      • ”Päivä vain ja hetki kerrallansa...”

      (Aloituksen aiheen katselu: Totinen usko - jatkuu seuraavissa osissa.)

    • Anonyymi

      Kannattaa tarkistaa?

    • Anonyymi

      Paavali hyvin ennusti:
      " Tulee aika, jolloin he eivät kärsi tervettä oppia vaan
      omien himojensa mukaan korvasyyhyynsä
      haalivat itselleen opettajia ja kääntävät korvansa pois totuudesta
      ja kääntyvät taruihin." (2 Tim4:3-4)

      Tällainen tila sitten on kuin paholaisen markkinarako, johon iskevät satusedät ja tarinatädit omia annoksiaan tarjoilemaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      74
      1218
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      47
      930
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      801
    4. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      792
    5. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      14
      782
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      736
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      709
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      709
    9. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      695
    10. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      596
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      595
    12. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      120
      593
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      549
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      535
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      518
    16. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      168
      506
    17. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      500
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      116
      487
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      456
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      451
    Aihe