Tuhkauskulttuuri

Anonyymi-ap

Äidin suvussa on hautajaiset. Vainaja tuhkataan. Se on ensimmäinen tuhkaus äidin suvussa. Isän suvussa on jo tuhkattu. Nyt kun hautaus tapahtuu talvella joulukuussa,kumpi on yleisempi tapa. Kaivaa uurnahauta lumihankeen vai odottaa kesää. Isän veli kun kuoli ja tuhkattiin 7 vuotta sitten ei ollut tätä ongelmaa,koska setä kuoli kesällä.

2

215

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä kumpi on yleisempää. Meillä vainaja halusi tuhkansa siroteltavaksi erääseen vesistöön ja siinä sitten laki määrää, että se pitää tehdä sulan veden aikana. Näin ollen meillä sitten tuhkien sirottelu tapahtuu ensi keväänä. Olisimme ehtineet tehdä sen juuri enenn tämän talven alkua, mutta tuntui, että se oli meille liian äkillistä, joten päätimme siirtää sen sitten kevääseen.

      Erään toisen sukulaisen kohdalla tuhkat sijoitettiin sukuhautaan tuhkauurnapaikalle, ja se tehtiin sitten muutama viikko tuhkauksen jälkeen (jotkut siunaustilaisuuteen saapumattomat sukulaiset halusivat olal mukana sitten tuhkien alaslaskemisessa).

      Uskon, että tuhkkauskulttuurissa yleisintä on vainajan omien toiveiden noudattaminen ja sen jälkeen sitten muut käytännön syyt, jotka määräävät tuhkien sirottelun/hautaamisen ajankohdat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      182
      5067
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3636
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      50
      2661
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      16
      2378
    5. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2296
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      101
      2222
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2097
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      73
      2084
    9. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      91
      2045
    10. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1566
    Aihe