Riku Bährin artikkeli vapaa-ajattelijoista, - ajattelusta, keskustelukulttuurista.
"... osaamme puhua maltillisesti ja kunnioittavasti ja siirtyä johonkin ihan muuhun aiheeseen, jos huomaamme, että keskustelu alkaa ajautua väittelyksi"
"... osaamme puhua maltillisesti ja kunnioittavasti ja siirtyä johonkin ihan muuhun aiheeseen, jos huomaamme, että keskustelu alkaa ajautua väittelyksi"
Vastaukset 11
Vanhimmat
Linkki artikkeliin unohtui
https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/blogi/mika-vetoaa-vapaa-ajattelussa/
Hyvä nosto avauksessa, vaikka ei ihan substanssia.
Kyllä kissojen pitää saada kulkea ulkona vapaasti.
Kannattaa muuten liittyä vapareihin.
Ei kannata, jos vastustaa ihmisoikeuksia.
"kukaan ei lähtenyt kyseenalaistamaan silloin, kun puheenaiheena oli (ja edelleen useimmiten on) uskontojen järjettömyys ja Suomen valtionkirkon uskomaton vaikutusvalta"
"Me ajattelemme monista muista asioita täysin eri tavalla, esimerkkinä vaikkapa puoluepolitiikka...."
"..osaamme puhua maltillisesti ja kunnioittavasti ja siirtyä johonkin ihan muuhun aiheeseen, jos huomaamme, että keskustelu alkaa ajautua väittelyksi. Tämä avoin ja vapaasti ajatteleva, hyväksyvä ja kunnioittava keskustelukulttuuri.."
Näin se on varmasti silloin kun keskenään samanmieliset ihmiset, joilla on samat tavoitteet, kohtaavat toisensa. Toisaalta taas, varsinkin tuon väistymisen voi tulkita niin, ettei todellista keskusteluhalukkuutta tai -kykyä varsinaisesti ole. Se on myös mahdollista tulkita ylimielisyytenä ja torjuntana.
Kyllähän uskovaisetkin ovat samanmielisiä ainakin joistain asioista, jos ei muusta niin ateisteista. Ja joidenkin uskovaisten mielestä on parempi pysyä erossa niistä, jotka ajattelevat "väärin".
Yritetään täälläkin.
Kun vaparit tai nyttemin ”vapsut” kokoontuvat, on meillä aina joku ns. asiallinen syy – mietimme tiedotusta, suunnittelemme tapahtumia ja kampanjoita, joilla saisimme muutkin ihmiset ajattelemaan omilla aivoillaan tai sitten yksinkertaisesti pidämme yhdistyksen kokousta, jossa päätetään rutiiniasioista. Viime vuosina on Tampereen yhdistyksen omistamalla kerhotilalla, alettu järjestää Vapaaklubi Live -tapahtumia, jossa on lyhyehkö alustus jostain meitä kiinnostavasta aiheesta ja sen jälkeen vapaata keskustelua. Tästä striimataan Youtubeen alkuosa, jonka jälkeen tilaisuuden luonne muuttuu rennommaksi ja avoimemmaksi, kun kamerat ovat pois päältä.
Taistolainen eli telaketjukommunisti ei voi toimia ihmisoikeuksia korostavassa järjestössä. Uskottavuus on mennyt Vapareilta.
Osaamme keskustella asiallisesti kunhan kukaan ei tule sanomaan että kirkko tekee myös paljon hyvää työtä.
Suomen eläinsuojeluyhdistys kehoittaa ottamaan kiinni vapaana kuljeskelevat kissat.
Vapaa-ajattelijoiden FB-ryhmässä tuntuu keskinäinen nokittelu yltyvän välillä hyvinkin henkilökohtaisuuksiin meneväksi 😄