>>>Orpo: Hallituksen jäsenten ei ole asiallista arvostella laillisuusvalvojaa<<<
Persut kalastelee idioottien kannatusta persutyyliin typerillä lausunnoillaan.
Persut on pelkkä suuta soittava haittapuolue ja kannattajansa juuri niin tyhmiä kuin miltä näyttävätkin. Orpon tollake sentään näyttää ymmärtävän joitain perusasioita.
Persut kalastelee idioottien kannatusta persutyyliin typerillä lausunnoillaan.
Persut on pelkkä suuta soittava haittapuolue ja kannattajansa juuri niin tyhmiä kuin miltä näyttävätkin. Orpon tollake sentään näyttää ymmärtävän joitain perusasioita.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Mihinkähän hullutuksiin persut vielä meneekään vaalikauden edetessä yrittäessään hupenevaa kannatustaan nostaa?
On muuten tollo lakinainen tuo persujen oikeusministeri!!
Ryyd on paras perusministeri. Nuoret tytöt kuulemma diggaa. Sellaiset alle äänestysiän.
Perussuomalaiset ovat toimineet eriomaisesti äärivasemmiston kitinöistä välittämättä. Mahtava hallitus!
Perussuomalaisten kannatus on laskenut erinomaisen nopeasti vaalien jälkeen.
Vasemmiston kannatus on 9,1%. Milloin se lähtee nousuun?
Mitä noista, pääasia, että persujen kannatus laskee. Miksihän se laskee?
Tarkistappa kommenttisi väitteet. Noinhan Orpo ei sanonut, ja muutenkin haisee taas oma sävellyksesi kommentissasi.
Miten Orpo sanoi?
Orpo sanoi..
https://yle.fi/a/74-20008814/64-3-193392
"Otin asian esille eilen hallituksen iltakoulussa ja totesin, että valtioneuvoston jäsenten ei ole asiallista arvostella omaa laillisuusvalvojaamme, Orpo kertoi toimittajille eduskunnassa."
Ei sanonut. Punikki.
Miksi sitten esim kokoomuslainen Ben haukkui apulaisoikeuskanslerin?
Anteeksi häiriö persuista pihalle potkittu natsi jatka toki vihervasurien puolustamista ikäviltä natseilta eiks jeh ap persuista pihalle potkittu natsi?
Persut puhuvat siis jo pääministerinkin suun ohi?
Jos Ben on yhtä tyhmä kuin persutkin?
:)
Tarkista ne, sinunhan se pitäisi tietää kun palstallakin huutelet asioista.
>>>Orpo: Hallituksen jäsenten ei ole asiallista arvostella laillisuusvalvojaa<<<
Kenen on asiallista arvostella ? Onko sellaiseen muilla mahdollisuutta, siis sellaista vaikuttavaa arvostelua jolla olisi merkitystä. Kuin nimenomaan hallintoneuvoston jäsenten. Hiukan on hölmöä kommentointia, jos Orpo tuollaista on mennyt laukomaan. Silloinhan nuo "lainvalvojat" ovat koskemattomia itsevaltiaita.
Vaikuttavasta arvostelusta en tiedä, mutta kaipa sinuun sitten on vaikutuksen tehnyt persuministerien aisan yli potkiminen:))
Virallisesti ja juridisesti asiat menee toisin. Luulisi juristi Merenkin(ps) sen tajuavan, mutta taitaa olla yhtä tyhmä kuin sinäkin?
Äläs nyt.
Kroonisessa myrkytystilassa olevan näköinen persusisäministerikin kiitteli sitäpaitsi oppositiota:
"Orpo: On merkkejä siitä, että tilanne itärajalla on pahenemaan päin – sisäministeri kiitteli vuolaasti oppositiota"
Niin, että tosiasiassa hallintoneuvoston jäsenet ovat ainoita, jotka itseasiassa voivat laillisuusvalvontaa edes arvostella ;)))))
Kerrotko hiukan lisää tuosta juridiikasta ;))))
Ei noin. Vaan päinvastoin. Oikeuskansleri voi esittää arvionsa hallituksen toimien laillisuudesta. Hallituksen ministerien toimenkuvaan ei kuulu kyseenalaistaa sen toimijan arvioita, joka valvoo hallituksen säätämien toimien laillisuutta. Niinhän Orpokin kertoi.
https://oikeuskansleri.fi/oikeuskansleri-ja-oikeusasiamies
Kuinka järkevää on käydä apulaisoikeuskansleria maalittamaan, jos oma esitys ei ole lain kirjaimen mukainen? Silläkö se muuttuisi lain kirjaimen mukaiseksi? Kertooko se enemmänkin persujen suhtautumisesta lakien kunnioittamista kohtaan vaiko kyvyttömyydestä toimia parlamentaarisia periaatteita kunnioittaen?
Oletteko persut saaneet Unkarista ohjeita, kuinka teilata apulaisoikeuskansleri?
Apulaisoikeuskansleri kannattaa sitä, että rajoja ei suljeta kokonaan. Joten tervetuloa Suomeen!
Koskapa taitaa ne lakipykäkät vaatia sellaista, ettei rajoja voi sulkea sataprosenttisesti.
Ja hallitusohjelmassahan persutkin sitoutuivat muistaakseni niitä pykäliä noudattamaan. Vaikka nykyisistä persukommenteista voisi päätellä, ettei persut ole lukeneet sitä ohjelmaa, tai eivät ole ymmärtäneet lukemaansa.
Mistäs persu sellaista "tietää", että apulaisoikeuskansleri kannattaisi rajan avoimeksi jättämistä? Hänhän tulkitsi vain ja ainoastaan sisäministeriön tekemää esitystä lakien ja kansainvälisten sopimusten näkökulmista katsottuna. Eihän hänellä ole mitään päätösvaltaa vaan ainoastaan virkavastuutehtävä tarkastaa esitysten laillisuuden täyttymisen ehtoja. Hallitus sitten itse tekee valinnan, viekö esityksen eteenpäin vaiko ei, koska laittomin perustein tehty päätös voi johtaa oikeudellisiin seuraamuksiin.
ja eva b luonnollisesti sotii hallitusta vastaan jossa itsekkin istuu.. Putin pukkaa mamua rajan yli ja edellisellä on murheena.. hoh hoijjaa.. sanavalinnat persujen suhteen asiasta puhuttaessa 🥱🥱 Kaava minkä toisti mm mamujen mellakoidessa Ruotsissa jne jne jne jne
Eva Braun on SS-PS immospoikien suosiossa. Muistomerkkejä täytyisi pystyttää?
Niin se varmaan on. Mitenhän persu-Ryydiksen käy?
Persujen kannatus on vakaata, mutta äärivasemmistoliitto katoaa punatähti orkesterista. Sirpistä on terä poikki ja vasara karannut käsistä.
Se on joskus sellaista. Jotkut lyö vasaralla päähänkin .
t: Kakka Petäjä.
Persujen kannatus vakaata? Vajaa viidesosa vakaasti puupäitä?
Persuilta on turha tolkkua etsiä. Sitä ei löydy. Persuilta edellytetään tyrmäävää tyhmyyttä ja täydellistä tietämättömyyttä. Muuten ei persuksi pääse.
Se Sheikki Laakso täyttää persun vaatimukset 100%. Tyhmä ja tietämätön. Järki ei riitä kuin virkamiesten haukkumiseen.
Ensin meni tolkku ja sitten hukkui salkku ja sitten meni mukavasti muuten vaan..
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000481729.html
Tulipa mieleen Ahti Karjalainen.
Arhinmäki väsähti kiekkojuhlissa.
Ja Halme ampui itsensä.
et sitten vanhempaa lehtijuttua arkistoistasi löytänyt tedr aikas? Puuppaako kimmiä, kohiseeko koski?
Sitä se teettää kun päästi äänillään soinin eduskuntaan kyllä se masentaisi kovempaakin jätkää..
Kaikki virkamiehet ovat täysin vapaasti arvosteltavissa olemmehan oikeusvaltiossa
Tottahan toki, mutta luulisi persuministeriltä jotain järjen valoa päästä löytyvän, ettei nyt sentään siinä asemassa ala esittää mitä sattuu kommentteja.
Puhuu yhtä tyhmiä kuin joku kenttäpersu, joiden sanomisille on se ja sama, mutta persukansanedustajat ja- ministerit, eikö heilläkään ole järkeä päässään? Typerillä kommenteillaan lietsovat vaan noita typeriä kenttäpersuja molottamaan samanlaisia mitä sattuu tyhmyyksiä, sellaista on persuus.
Pelkkä haittapuolue Suomelle on ps.
OSUMA!
Hitlerkään ei välittänyt laillisuusvalvonnasta.
Kritiikki apulaisoikeuskansleria kohtaan on täysin oikeutettua. Tämä Puumalainen on Demlan jäsen (Suomen Demokraattiset Lakimiehet ry – nykyisin Suomen Oikeuspoliittinen yhdistys Demla ry). Tämä Demla taas on aikanaan liittynyt Suomi-Neuvostoliitto seuraan, nykyiseen Suomi-Venäjä seuraan, jossa tiedetään vaikuttavan suomettumisen taustavoimia.
Puumalaisen viimeisintä (itärajan sulkeminen) päätöstä miettiessä on syytä korostaa, että kyse on hänen tulkinnastaan, ei suinkaan absoluuttisesta totuudesta, jonka mukaan pitäisi toimia. Lisäksi on hyvä tiedostaa, että Puumalaisen tulkinta sotii ankarasti suomalaisten etua ja turvallisuutta vastaan. Puumalaisen kanssa samansuuntaisia kommentteja ovat esittäneet kommunistipuolueen (SKP) johtoelimessä aikoinaan istunut, ihmisoikeusaktiivina esiintyvä Martin Scheinin sekä Aleksanteri-instituutin johtaja Markku Kangaspuro (hän oli asiatuntijana Tiistaina A-studion lähetyksessä rajakriisiin liittyen) jotka kumpikin tunnetaan aktiivisesta roolistaan äärivasemmistolaisessa poliittisessa liikkeessä, taistolaiskommunisteissa, joiden tahtona oli Suomen liittäminen Neuvostoliittoon.
Pitäisikö tuo tulkita poliittiseksi maalittamiseksi?