Nimimerkki: Krevokki
Krerationistit haastavat tieteen, mutta millä tavoin?
Jos ette hyväksy evoluutioteoriaa, elävien olentojen kehitysselitykseksi, teillä täytyisi olla vaihtoehtoinen selitysmalli, jos ei ole, miksi hylkäätte Darwin sedän opit - kirkolliskirouksen tavoin, panemalla äijäparka vieläkin vain panaan? EI ole hyötyä jäädä hokemaan JUMALA LOI, JUMALOI loi, jos ei hyväksy sitä teoriaa, joka selittää sitä MITEN kaikki luotiin. Nykytiede, ei ole yhdistynyt uskontoon siinä asiassa, että se ottaisi kantaa siihen, MIKSI kaikki ilmaantui, luotiin tms. Jos teillä on siihen vastaus, älkää epäilkö itsekään tieteentekijöiden moraalia, uskontoakaan koska ei teillä ole siiitä todisteita, että täytyy valita JUMALATTOMUUS; jos uskoo evoluutiohavaintojen olevan tosia.
Jos sanotte, että evoluutioteoriaa ei pidä ottaa todesta, koska siihen ei kuulu selittää Jumalan osuutta asiaan, eli olennon itsensä osuutta tulevien sukupolvien mutaatioihin käytännössä, niin samoinhan teihin suhtaudutaan, jos ette keksi vaihtoehtoista HAVAINTOTEORIA(nykyään tiede on aistihavaintokeskeistä) - teille sanotaan samoin kuin itsekin suhtaudutte tieteeseen, eli ette ota "kantaa" evoluutioteorian havaintoihin, mutta te menette pitemmälle, koska dissatte monet sen teorian täysin? (Tai uskotte vain mikrokehitykseen).
Raamattu toteaa Aadamin synnyn siten, että "Jumala puhalsi savipataaseen henkensä, mutta ei kannata kirota Moosesta, jos HÄNELLE ei tullut tuota seikkaperäisempää seltiystä Aadaminkaan synnylle vielä mieleensä, koska hän eli aikana, jolloin ei ollut selitysmalleja mietitty millekään paljoakaan, muidenkaan ihmisten toimesta, oli neillä Jumalan Henkeä tai ei...
Varmasti syy siihen miksi Jumala loi, jotakn, on se, että Jumala halusi rakastaa ja kehittää ja rakentaa kaikkia luotujaan, paitsi pahaa, jota Hän vihaa, mutta viha tarnoittaa, että vain Jumala; Saatanan Mestari, Herra Sebaot, kykenee pitämään Saatanankin tarvittaessa peloissaan...
Ymmärrtehän silti, miksei ole normi-TIEDETTÄ tuo havainto, että Jumala loi, eliöitä rakastaakseen luotujaan... Teologiaa se voi silti olla. TIede yrittää selvittää MITEN jokin eliö tänne ilmantuu, miten se toimii tai kuinka(miten Jumalakin kaiken loi, olleessaan elävien olentojena hengessä läsnä aina, vaikka pahana henkenäkin. Pahan hengen syntytarina on siinä, miten joku pettyyi omaan asemaansa, ja siihen ettei ollut Hyvän Mestarinsa veroinen läheskään kaikessa.
Älkää ruvetko siis pahoiksi siitä syystä, ettette "voita Jeesusta", vaikka monikin teistä jää vaille kuuluisuutta ja mainetta. Siihen osaan täytyy kasvaa, että kykenee kestämään usein täysin valheellista hypetystä, vihollislltaan.
Kreationisteille haaste:
2
146
Vastaukset
- Anonyymi
Raamattu on puhtaasti uskoon perustuva kirja jossa ei ole yhtäkään tieteellistä faktaa.
Se perustaa totuutta, joka on täysin uskon varainen eikä rationaalinen.
Nooan Arkista lähti 7 peuraa, 7 tiikeriä ja 7 leijonaa. Kuinkahan olisi peurojen mahtanut käydä tosi elämässä jos kertomus olisi tosi.
Rationaalinen Totuus vastaan Uskon Totuus oli kiistan aihe 1500 luvulla. Mm. Spinoza etc.
Näyttää nyt 500 vuotta myöhemmin että rationaalinen Totuus olisi voittanut, vaikka tuolloin sitä ei vielä tiedetty kumpi voittaa.
Tosin jo yli 1000 vuotta aiemmin asia oli ollut gnostilaisille päivänselvä mutta kirkko jyräsi heidät pois tieltään.
1 Platina = Filosofia ja tiede
2 timantti = Intian uskonnot
3 kulta = juutalaisuus
4 hopea = Islam
5 pronssi = kristinusko
6 rauta = avesta yms. Idän uskonnot
7 savi = 10 suuren jokilaakson usko
8 kivi = ateismi, teismi ja naturalismi (panteismi)
Olen hieman itse modifoinut tuota gnostilaisten suuntaa antavaa totuuden tasokkuuden luetteloa....- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18129726P
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 784398
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺744235Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433629Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163233Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle392867En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142602Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102454IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm341689Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571434Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli851144