Kansainvälinen YK:n Oranssit päivät -kampanja käynnistyi lauantaina. Moni julkinen rakennus on valaistu oranssilla värillä tuen merkiksi. Kampanjan tarkoituksena on lopettaa naisiin kohdistuva väkivalta.
Olisiko kristillisellä puolella ottaa aiheesta vaari. Pysäyttäisimmekö väkivallan merkit kodeistamme?
Olisiko kristillisellä puolella ottaa aiheesta vaari. Pysäyttäisimmekö väkivallan merkit kodeistamme?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Paavali oli kotoisin nykyisen Turkin alueelta, missä oli voimassa Talibaanien lait, mitä hän toi sieltä Kristinuskoon.
Paavalin mukaan naisten on oltava hiljaa, alisteisia miehille, pidettävä päässään huntua tai burkaa, tai muuten naiselta pitää leikata pää kaljuksi.
1. Kor. 11:6
Sillä ellei vaimo anna itsiänsä peittää, niin kerittäkään myös hänen hiuksensa; vaan että se on ruma, että vaimon pitäis keritty eli ajeltu oleman, niin peittäkään päänsä.
Puhut roskaa. Islamia ei ollut Paavalin aikaan olemassakaan. Kaikkia Paavalin puheita ei pidä ottaa kirjaimellisesti. Paavali esim. sanoi ympärileikkauksesta intoilijoista? :" Kunpa aivan silpoisivat itsensä, nuo teidän kiihoittajanne! "
Uskovaisilla ei näköjään ole mitään sanottavaa naisiin kohdistuvasta väkivallasta.