Nordea verkkopankki

Anonyymi-ap

Sijoittaminen. Miten voin ostaa osakkeita löytyykö jotain hyvää opas videota youtubesta? Olen yrittänyt etsiä mutta en löydä.

Verkkopankissa kyllä löydän sijoituskohteita mutta en pääse ostamaan niitä mistään sielä on vain yleistietoa ja tapahtumia.

Vaatiiko se pankissa käynnin että voi ostaa osakkeita? Minulla on sijoitussalkku nordea säästö 50 ja sen joskus aikoinaan pankissa tehtiin niin sinne kyllä pystyn ostamaan ja myymään milloin haluan.

Täytyykö minun siis tehdä uusi tili että voin ostaa esim. Uuden rahaston tai yksittäisiä osakkeita? Voisiko joku kokeneempi kertoa miten se homma toimii tai linkata tuohon videon jossa on neuvot jos tietää.

8

1101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Avaa verkkopankissa osakesäästötili. Sen ainakin voi avata kotona kun on verkkopankkitunnukset. Osakesäästötilille voit ostaa ja myydä osakkeita. Vero menee vasta sitten kun nostat rahaa tililtä.
      Toinen vaihtoehto on avata arvo-osuustili vai onko se nykyisin vain osaketili-nimellä. Itse avasin kymmeniä vuosia sitten arvo-osuustilin ja kävin silloin pankissa. Osaketilille voit ostaa ja myydä myös osakkeita ja rahastoista ainoastaan ETF:ää Seligson & Co OMX Helsinki 25 UCITS ETF (SLG OMXH25). Muita rahastoja ei voi ostaa osaketilille, vaan sitten on oltava rahastosäästötili, mikä sinulla kai jo onkin koska olet ostanut rahastoja.

    • Anonyymi

      miksi en päääse ostamaan osakkeita nordea verkkopankissa? Arvo-osuustilillä jotain osakeita jo on...

      En ole koskaan ostanut, sampo osakkeet tullu aikoinaan "piironginlaatikosta".

      tälläsii
      https://www.porssitieto.fi/osake/sampo.jpg

      • Anonyymi

        Olet liian humalassa tai sitten pörssi on kiinni, kuten esim. nyt.


    • Anonyymi

      Puuttui joku ”ostopalvelu” tms. Aspan kautta sai aktivoitua. Meni kyllä muutama arki vrk siinä projektissa.. onneks kurssit sukeltanu lisää👍

    • Anonyymi

      Oman etusi vuoksi, ethän edes harkitse käydä osakekauppaa Nordean kautta! Kulut ja välityspalkkiot syövät tuottosi. Vielä suurempi virhe olisi sijoittaa Nordean rahastoihin. Niissä on vain yksi voittaja: Pankki.

    • Anonyymi

      Normaali arvo-osuustilisijoittaja on on aloitus AOT
      sinne voi ostaa osakkkeita ja rahastoja
      tappiot voi vähentää HETI verotuksessa (Osakesäästötilillä ei voi OST)

      Ota maksullisia lisäpalveluja vasta myöhemmin kun olet kokeillut mitä todella tarvitset

      https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/tuki/usein-kysyttya-saastaminen-sijoittaminen.html#faq=Osakkeet-ja-kaupankaynti+415296


      https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/palvelumme/saastaminen-sijoittaminen/sijoittaminen/kaupankaynti-verkossa.html

      Kun pörssikaupankäynnin vuosineljänneksen välityspalkkiokertymäsi ylittää 150 €, ovat lisäpalvelusi maksuttomia seuraavan vuosineljänneksen ajan

      https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/palvelumme/saastaminen-sijoittaminen/sijoittaminen/kaupankaynti-verkossa.html#tab=Maksulliset-lisapalvelut

      hinnat tässä
      Nordealla on kätevä 1% yläraja PIENILLE KAUPOILLE eli myös vähän ostavalle hinta ei tule liian suureksi

      https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/palvelumme/saastaminen-sijoittaminen/sijoittaminen/kaupankaynti-verkossa.html#tab=Hinnat

      • Anonyymi

        Vähän ostavaa kiinnostaa ehkä enemmän, että Nordea perii säilytysmaksua henkilöasiakkaaltaan toisin kuin eräät kilpailijansa.

        Säilytysmaksu on erikoinen jäänne menneisyydestä kun osakekirjoja ja rahasto-osuustodistuksia ei enää "säilytetä" missään. Mutta kun tyhmä asiakas maksaa niin miksipä tuosta kieltäytymään.


    • Anonyymi

      Kiitos kommenteista. Ei ehkä kannata näin vähillä ostoilla/myynneillä lähtee avaamaan palvelua muualle.. 🤔. Vaikka kyllähän se pari euroa /kk on jo muutamassa vuosikymmenessä merkittävä summa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      122
      2263
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2197
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      31
      1485
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      95
      1437
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1407
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      66
      1170
    9. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1170
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1030
    Aihe