Nordea verkkopankki

Anonyymi-ap

Sijoittaminen. Miten voin ostaa osakkeita löytyykö jotain hyvää opas videota youtubesta? Olen yrittänyt etsiä mutta en löydä.

Verkkopankissa kyllä löydän sijoituskohteita mutta en pääse ostamaan niitä mistään sielä on vain yleistietoa ja tapahtumia.

Vaatiiko se pankissa käynnin että voi ostaa osakkeita? Minulla on sijoitussalkku nordea säästö 50 ja sen joskus aikoinaan pankissa tehtiin niin sinne kyllä pystyn ostamaan ja myymään milloin haluan.

Täytyykö minun siis tehdä uusi tili että voin ostaa esim. Uuden rahaston tai yksittäisiä osakkeita? Voisiko joku kokeneempi kertoa miten se homma toimii tai linkata tuohon videon jossa on neuvot jos tietää.

8

777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Avaa verkkopankissa osakesäästötili. Sen ainakin voi avata kotona kun on verkkopankkitunnukset. Osakesäästötilille voit ostaa ja myydä osakkeita. Vero menee vasta sitten kun nostat rahaa tililtä.
      Toinen vaihtoehto on avata arvo-osuustili vai onko se nykyisin vain osaketili-nimellä. Itse avasin kymmeniä vuosia sitten arvo-osuustilin ja kävin silloin pankissa. Osaketilille voit ostaa ja myydä myös osakkeita ja rahastoista ainoastaan ETF:ää Seligson & Co OMX Helsinki 25 UCITS ETF (SLG OMXH25). Muita rahastoja ei voi ostaa osaketilille, vaan sitten on oltava rahastosäästötili, mikä sinulla kai jo onkin koska olet ostanut rahastoja.

    • Anonyymi

      miksi en päääse ostamaan osakkeita nordea verkkopankissa? Arvo-osuustilillä jotain osakeita jo on...

      En ole koskaan ostanut, sampo osakkeet tullu aikoinaan "piironginlaatikosta".

      tälläsii
      https://www.porssitieto.fi/osake/sampo.jpg

      • Anonyymi

        Olet liian humalassa tai sitten pörssi on kiinni, kuten esim. nyt.


    • Anonyymi

      Puuttui joku ”ostopalvelu” tms. Aspan kautta sai aktivoitua. Meni kyllä muutama arki vrk siinä projektissa.. onneks kurssit sukeltanu lisää👍

    • Anonyymi

      Oman etusi vuoksi, ethän edes harkitse käydä osakekauppaa Nordean kautta! Kulut ja välityspalkkiot syövät tuottosi. Vielä suurempi virhe olisi sijoittaa Nordean rahastoihin. Niissä on vain yksi voittaja: Pankki.

    • Anonyymi

      Normaali arvo-osuustilisijoittaja on on aloitus AOT
      sinne voi ostaa osakkkeita ja rahastoja
      tappiot voi vähentää HETI verotuksessa (Osakesäästötilillä ei voi OST)

      Ota maksullisia lisäpalveluja vasta myöhemmin kun olet kokeillut mitä todella tarvitset

      https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/tuki/usein-kysyttya-saastaminen-sijoittaminen.html#faq=Osakkeet-ja-kaupankaynti+415296


      https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/palvelumme/saastaminen-sijoittaminen/sijoittaminen/kaupankaynti-verkossa.html

      Kun pörssikaupankäynnin vuosineljänneksen välityspalkkiokertymäsi ylittää 150 €, ovat lisäpalvelusi maksuttomia seuraavan vuosineljänneksen ajan

      https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/palvelumme/saastaminen-sijoittaminen/sijoittaminen/kaupankaynti-verkossa.html#tab=Maksulliset-lisapalvelut

      hinnat tässä
      Nordealla on kätevä 1% yläraja PIENILLE KAUPOILLE eli myös vähän ostavalle hinta ei tule liian suureksi

      https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/palvelumme/saastaminen-sijoittaminen/sijoittaminen/kaupankaynti-verkossa.html#tab=Hinnat

      • Anonyymi

        Vähän ostavaa kiinnostaa ehkä enemmän, että Nordea perii säilytysmaksua henkilöasiakkaaltaan toisin kuin eräät kilpailijansa.

        Säilytysmaksu on erikoinen jäänne menneisyydestä kun osakekirjoja ja rahasto-osuustodistuksia ei enää "säilytetä" missään. Mutta kun tyhmä asiakas maksaa niin miksipä tuosta kieltäytymään.


    • Anonyymi

      Kiitos kommenteista. Ei ehkä kannata näin vähillä ostoilla/myynneillä lähtee avaamaan palvelua muualle.. 🤔. Vaikka kyllähän se pari euroa /kk on jo muutamassa vuosikymmenessä merkittävä summa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5805
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      45
      5305
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3698
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3653
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      90
      3231
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2874
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2730
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2380
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1834
    Aihe