Nordea verkkopankki

Anonyymi-ap

Sijoittaminen. Miten voin ostaa osakkeita löytyykö jotain hyvää opas videota youtubesta? Olen yrittänyt etsiä mutta en löydä.

Verkkopankissa kyllä löydän sijoituskohteita mutta en pääse ostamaan niitä mistään sielä on vain yleistietoa ja tapahtumia.

Vaatiiko se pankissa käynnin että voi ostaa osakkeita? Minulla on sijoitussalkku nordea säästö 50 ja sen joskus aikoinaan pankissa tehtiin niin sinne kyllä pystyn ostamaan ja myymään milloin haluan.

Täytyykö minun siis tehdä uusi tili että voin ostaa esim. Uuden rahaston tai yksittäisiä osakkeita? Voisiko joku kokeneempi kertoa miten se homma toimii tai linkata tuohon videon jossa on neuvot jos tietää.

8

1033

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Avaa verkkopankissa osakesäästötili. Sen ainakin voi avata kotona kun on verkkopankkitunnukset. Osakesäästötilille voit ostaa ja myydä osakkeita. Vero menee vasta sitten kun nostat rahaa tililtä.
      Toinen vaihtoehto on avata arvo-osuustili vai onko se nykyisin vain osaketili-nimellä. Itse avasin kymmeniä vuosia sitten arvo-osuustilin ja kävin silloin pankissa. Osaketilille voit ostaa ja myydä myös osakkeita ja rahastoista ainoastaan ETF:ää Seligson & Co OMX Helsinki 25 UCITS ETF (SLG OMXH25). Muita rahastoja ei voi ostaa osaketilille, vaan sitten on oltava rahastosäästötili, mikä sinulla kai jo onkin koska olet ostanut rahastoja.

    • Anonyymi

      miksi en päääse ostamaan osakkeita nordea verkkopankissa? Arvo-osuustilillä jotain osakeita jo on...

      En ole koskaan ostanut, sampo osakkeet tullu aikoinaan "piironginlaatikosta".

      tälläsii
      https://www.porssitieto.fi/osake/sampo.jpg

      • Anonyymi

        Olet liian humalassa tai sitten pörssi on kiinni, kuten esim. nyt.


    • Anonyymi

      Puuttui joku ”ostopalvelu” tms. Aspan kautta sai aktivoitua. Meni kyllä muutama arki vrk siinä projektissa.. onneks kurssit sukeltanu lisää👍

    • Anonyymi

      Oman etusi vuoksi, ethän edes harkitse käydä osakekauppaa Nordean kautta! Kulut ja välityspalkkiot syövät tuottosi. Vielä suurempi virhe olisi sijoittaa Nordean rahastoihin. Niissä on vain yksi voittaja: Pankki.

    • Anonyymi

      Normaali arvo-osuustilisijoittaja on on aloitus AOT
      sinne voi ostaa osakkkeita ja rahastoja
      tappiot voi vähentää HETI verotuksessa (Osakesäästötilillä ei voi OST)

      Ota maksullisia lisäpalveluja vasta myöhemmin kun olet kokeillut mitä todella tarvitset

      https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/tuki/usein-kysyttya-saastaminen-sijoittaminen.html#faq=Osakkeet-ja-kaupankaynti+415296


      https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/palvelumme/saastaminen-sijoittaminen/sijoittaminen/kaupankaynti-verkossa.html

      Kun pörssikaupankäynnin vuosineljänneksen välityspalkkiokertymäsi ylittää 150 €, ovat lisäpalvelusi maksuttomia seuraavan vuosineljänneksen ajan

      https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/palvelumme/saastaminen-sijoittaminen/sijoittaminen/kaupankaynti-verkossa.html#tab=Maksulliset-lisapalvelut

      hinnat tässä
      Nordealla on kätevä 1% yläraja PIENILLE KAUPOILLE eli myös vähän ostavalle hinta ei tule liian suureksi

      https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/palvelumme/saastaminen-sijoittaminen/sijoittaminen/kaupankaynti-verkossa.html#tab=Hinnat

      • Anonyymi

        Vähän ostavaa kiinnostaa ehkä enemmän, että Nordea perii säilytysmaksua henkilöasiakkaaltaan toisin kuin eräät kilpailijansa.

        Säilytysmaksu on erikoinen jäänne menneisyydestä kun osakekirjoja ja rahasto-osuustodistuksia ei enää "säilytetä" missään. Mutta kun tyhmä asiakas maksaa niin miksipä tuosta kieltäytymään.


    • Anonyymi

      Kiitos kommenteista. Ei ehkä kannata näin vähillä ostoilla/myynneillä lähtee avaamaan palvelua muualle.. 🤔. Vaikka kyllähän se pari euroa /kk on jo muutamassa vuosikymmenessä merkittävä summa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      467
      6605
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      192
      3930
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2533
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2050
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      139
      1456
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1338
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1176
    8. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      79
      1108
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1105
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      46
      1049
    Aihe