Kun aloitin 60-luvun puolivälissä teologiset opintoni - tosin silloin voimistuvan alkoholismini takia toistaiseksi kesken jääneet -, yliopiston teologisen tiedekunnan opiskelijoissa oli myös viitoslaisia, joista useimmat ovat jo aikoja luopuneet kovasta opistaan.
He pitivät hengellisenä kotinaan Kansanlähetystä. Koska kansanlähetysläiset jo silloin näkivät, minkälaista tuhoa yliopisto-opetus aiheutti heidän uuspietistiselle liikkeelleen, he erittäin jyrkästi ja kovaäänisesti vaativat, että voisivat perustaa Norjan malliin yliopistoista riippumattoman ns. seurakuntatiedekunnan, jonka läpikäyneet kelpaisivat kirkon papeiksi.
Keskustelu oli kiivas ja vaatimus tulinen, mutta kirkko ja eduskunta eivät tähän suostuneet. Yliopiston maisterintutkinto on edelleen ainoa tie papiksi. Seurakuntatiedekunnan tarkoitus olisi ollut sekä madaltaa kynnystä papiksi, että estää yliopiston tutkimukseen perustuvan tiedon saastuttavaa vaikutusta.
Paljon on sen jälkeen virrannut vettä Imatrassa. Kansanlähetys on kutistunut ja lahkoutuva järjestö, joka pyörii homouden ja nuorenmaan kreationismin ympärillä. Tunnetaan nykyisin myös Putinin vasallina yhdessä evankelisen liikkeen kanssa.
Myöhemmin samanlainen kärkäs taistelu käytiin ortodoksisessakin kirkossa. Arkkipiispa Paavali kannatti edelleen kirkon omistamaa pappisseminaaria ja seuraajansa Johannes yliopistoa. Yliopisto voitti. 🌹👀
Luterilainen pappiskoulutus
6
342
Vastaukset 6
- Anonyymi
Mikset puhu evlut kirkon romahduksesta ja kriisistä?
Herätysliikkeille on oma palsta, tämä on luterilaisuutta ja luterilaista kirkkoa käsittelevä palsta,- Anonyymi
ouro kirjoitti:
Näyttää, että eräs väittelyriippuvainen taas kerjäisi väittelyä. 🌹👀
Väitellä sinä tosiaan aina haluat. Mutta kun et pärjää missään asiassa.
Anonyymi kirjoitti:
Väitellä sinä tosiaan aina haluat. Mutta kun et pärjää missään asiassa.
Ja taas valmiiksi peukutettuna. 🌹👀
- Anonyymi
ouro kirjoitti:
Ja taas valmiiksi peukutettuna. 🌹👀
Harmi, ettei sinua kukaan peukuta vaikka kuinka mariset. 👎
- Anonyymi
ouro kirjoitti:
Ja taas valmiiksi peukutettuna. 🌹👀
Niinpä, olen huomannut saman.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4162001- 1831512
- 1491467
- 1231376
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh291176Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.244937- 113907
- 67752
- 26675
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i124655