Israel suurempi sotilasmahti kuin Venäjä

Anonyymi-ap

Venäjä sai kasaan useissa kuukausissa arviolta 190 tuhatta sotilasta brutaaliin ja julmaan Ukrainan invaasioonsa. Israel kokosi muutamassa päivässä kasaan 300 000 sotilasta Gazan ympärille.

Jotenkin tässä ihmetyttää Venäjän yllättävänkin heikko sotilaallinen kyky. Kenties Putin ei ole kyennyt mobilisoimaan venäläisiä tykinruuaksi. Venäjällä on nyt käynnissä massiivinen vihanlietsonta ja aivopesukampanja, missä kansaa yritetään saada militaristisen johtajansa ambitioiden toteutukseen.

Mutta Venäjä ei ole se heikoin lenkki. Moni Euroopan maa on laiminlyönyt oman puolustuksensa lähes täysin. Esimerkiksi Tanska on tukenut Ukrainaa sotilaallisesti vahvemmin kuin Ranska tai Italia. Paljon parjattu Saksa on tukenut Ukrainaa paljon päättäväisemmin, vaikka senkin empimistä oli tuskaista katsella.

4

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ydinaseita ei lasketa, niin taitaa olla aika monta Venäjää suurempaa "mahtia".

      Venäjä on korruption syömä rappeutunut jäänne suurvallasta, joka joskus oli, mutta sortui ja hajosi.

    • Venäjä Numero 2
      Israeil on numero 12

    • Anonyymi

      Venäläisellä kenraalilta kysyi toimittaja että miksi teillä on suuria sotaharjoituksiin jatkuvasti.
      "Sotiminen on helppoa kun harjoittelee" vastasi venäläine kentsu rinta rottingilla.
      Joopa joo...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3212
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1291
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      176
      1218
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      817
    Aihe