Minulla on tallessa vuodelta 1952 professori V. T. Aaltosen kirja Miksi en ole kristitty. Edellinen painos ilmestyi jo neljä vuotta aikaisemmin.
Alkusanoissa Aaltonen toteaa, että muutamaan vuosikymmeneen ei ole ilmestynyt uskonnonvastaista kirjallisuutta. Hän viittaa aikaan, jolloin uskonnonvastaisuus oli voimakkaimmillaan, mutta sitä vei eteenpäin erityisesti ruotsinkielinen sivistyneistö, joka ei juuri saanut kansan kannatusta.
Ainoa tie avioliittoon oli kirkollinen vihkimys, ellei sitten tehnyt niin tuhmasti kuin aikansa radikaali Rolf Lagerborg, joka antoi ilmi itsensä ja tyttöystävänsä salavuoteudesta, jolloin Viipurin raastuvanoikeus julisti heidät aviopuolisoiksi.
Kirkonmiehet syvästi paheksuivat maanpetokseen verrattavaa törkeää menettelyä.
Siviilivihkiminen tuli mahdolliseksi vasta vuoden 1918 alusta, uskonnonvapaus vasta v. 1923, mutta ne olivat silkkaa teoriaa, koska vallitsi voimakas yhdenmukaisuuden paine.
Vielä nuorena ollessani paine oli niin voimakas, että melkein kaikki kuuluivat kirkkoon, melkein kaikki avioliitot solmittiin kirkollisesti ja melkein kaikki lapset kastettiin ja liitettiin automaattisesti kirkon jäsenyyteen.
Kirkko oli vielä 50-luvulla äärimmäisen vanhoillinen, kova kuin kivi, ja hyvällä menestyksellä sai vesitetyksi kaikki uudistukset ja pehmennykset. Valtaosa kansasta oli heikosti koulutettuja. Kansan suurin osa uskoi, ettei ihminen ollut sukua muille eläimille, papeistakin melkein kaikki.
Tilanne on nyt 70 vuotta myöhemmin aivan toinen. Sosiaalinen paine on niin hellittänyt, että jo suuri osa kansasta voi aivan julkisestikin olla kuulumatta kirkkoon. Tutkimuksissa vain joka neljäs sanoo uskovansa niin, kuin kirkko opettaa, mutta jos edelleen opettaisi kuin silloin, vielä harvempi sanoisi näin.
Mutta nyt on jo aivan luontevaa, että ihminen voi myös sanoa tunnustavansa kristinuskoa. 🌹👀
Kirkon hirmuvalta on rapistunut, tilalle ystävällisyys.
1
165
Vastaukset
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18136630t
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1504553Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja903561Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v362666Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12453KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2391761Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka261445Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2381334Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M181297Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1741272- 741236