Minulla on tallessa vuodelta 1952 professori V. T. Aaltosen kirja Miksi en ole kristitty. Edellinen painos ilmestyi jo neljä vuotta aikaisemmin.
Alkusanoissa Aaltonen toteaa, että muutamaan vuosikymmeneen ei ole ilmestynyt uskonnonvastaista kirjallisuutta. Hän viittaa aikaan, jolloin uskonnonvastaisuus oli voimakkaimmillaan, mutta sitä vei eteenpäin erityisesti ruotsinkielinen sivistyneistö, joka ei juuri saanut kansan kannatusta.
Ainoa tie avioliittoon oli kirkollinen vihkimys, ellei sitten tehnyt niin tuhmasti kuin aikansa radikaali Rolf Lagerborg, joka antoi ilmi itsensä ja tyttöystävänsä salavuoteudesta, jolloin Viipurin raastuvanoikeus julisti heidät aviopuolisoiksi.
Kirkonmiehet syvästi paheksuivat maanpetokseen verrattavaa törkeää menettelyä.
Siviilivihkiminen tuli mahdolliseksi vasta vuoden 1918 alusta, uskonnonvapaus vasta v. 1923, mutta ne olivat silkkaa teoriaa, koska vallitsi voimakas yhdenmukaisuuden paine.
Vielä nuorena ollessani paine oli niin voimakas, että melkein kaikki kuuluivat kirkkoon, melkein kaikki avioliitot solmittiin kirkollisesti ja melkein kaikki lapset kastettiin ja liitettiin automaattisesti kirkon jäsenyyteen.
Kirkko oli vielä 50-luvulla äärimmäisen vanhoillinen, kova kuin kivi, ja hyvällä menestyksellä sai vesitetyksi kaikki uudistukset ja pehmennykset. Valtaosa kansasta oli heikosti koulutettuja. Kansan suurin osa uskoi, ettei ihminen ollut sukua muille eläimille, papeistakin melkein kaikki.
Tilanne on nyt 70 vuotta myöhemmin aivan toinen. Sosiaalinen paine on niin hellittänyt, että jo suuri osa kansasta voi aivan julkisestikin olla kuulumatta kirkkoon. Tutkimuksissa vain joka neljäs sanoo uskovansa niin, kuin kirkko opettaa, mutta jos edelleen opettaisi kuin silloin, vielä harvempi sanoisi näin.
Mutta nyt on jo aivan luontevaa, että ihminen voi myös sanoa tunnustavansa kristinuskoa. 🌹👀
Kirkon hirmuvalta on rapistunut, tilalle ystävällisyys.
1
125
Vastaukset
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18136630t
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281478- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541139- 69984
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254944Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193924- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818