Miksi Venäjä käyttää aikansa jatkuvaan valehteluun kaikesta? Jokainen Venäläinen voi nähdä mihin johtaa jatkuva itsepetoksessa eläminen. Maa tarjoaa kansalaisilleen huonon elintason ,naapureilleen sotaisan vaarallisen kumppanin.
Venäjästä on tullut Putinin aikana terroristinen rakkikoira joka näkee maailman täynnä keksittyjä uhkakuvia.
Tällaisen Venäjänkö sen kansalaiset todella haluaa???
Venäjästä on tullut Putinin aikana terroristinen rakkikoira joka näkee maailman täynnä keksittyjä uhkakuvia.
Tällaisen Venäjänkö sen kansalaiset todella haluaa???
Vastaukset 106
Vanhimmat
400 luvulla Tzingis Khan valloitti venäjän ja siitä sitten muodostui nyky venäjän väestö. Ja nehän on mongolien ja venäläisten sekajätteen tulos vuosisatojen ajan kuluessa sekaantunutta sekajätettä. Ja raiskaxet,ryöstelyt murhaamiset on veren perintöä..Mm wc pyttyjä ja pesukoneita varastettiin...ym..ja raiskaavat kaikki kaxi jalkaisin kanat lukien.. siat ovat örkit suosineet...samasta lätissä ovat kotimaassaan ja rehua kaukalosta syövät sulassa sovussa...ja pitää muistaa että nehän ei ole Euroopalaisia ja kuulu Eurooppaan vaan Puten lättiin. Rajan tällä puolen Euroopalaisia ja EU sillä puolen on Puten lätti ja mongolien sekajätteen jälkeläisiä...Näin se vaan menee
Persut on venäjä myönteinen
Orjakansa joka aina orjuuttanut keskenään toisiaan.
Nyt keksineet lähteä sotaretkelle etsimään puuttuvia posliini istuimia .
Ja pesukoneita..ja naisilleen käytettyjä Ukrainalaisten naisten alusvaatteita!!!! Ilmeisesti menee hyvin käytetyt,mutta huudellut tampoonitkin
Paskariuku niille riittää.
Toiminta Venäjällä sen verran villiä ja sairasta, etteivät tunnu oikein luottavan edes toisiinsa, silti tuntuvat rummuttavan Venäjää maailman parhaana maana, mitä tästä voi päätellä muuta kuin, sairas maa vääristää mielikuvia.
Olisiko totuus sitä, että hyvänä päivänä ovat täysillä venäläisiä ja huonoina päivinä häpeävät olevansa venäläisiä? Länsi on maksanut kalliisti siitä, että ovat luottaneet venäläisiin. Ukrainan sota varmaan muuttaa tämän muuksi.
Sinisilmäisiä ei kannata olla Venäjän suhteen. Arvaamattomana maana kaikenlainen mielistely heitä kohtaan koetaan heikkoudeksi. Siten varmaan kokivat myös Alaskan vierailun, jossa Trump tuntui mielistelevän Putinia median läsnä ollessa?
Eurooppa on ollut liian ymmärtäväinen Putinin suhteen 2000- luvulla ja se tainnut olla yksi tekijä sillekin, että ovat uskaltaneet hyökätä Ukrainaan? Eurooppa vahvistuu ja muuttuu yhteneväisemmäksi ja siten vaikeammaksi käsiteltäväksi Venäjälle tulevaisuudessa ja saavat tästä syyttää vain itseään.
Orjakansa joka,,, mites tämä USA, onko historia , myös lähi historia millään lailla tiedossa?
Trolien kommentteja täällä nyt kirjoitetuista kommenteista. ..venäläinen..hehe venäläinen nyt voitte tuosda esiin mielipiteitänne tänne...venäläinen..
Mitenkähän toi Ukrainan sotakin alkoi... USAN toimesta vallankumous. Itä-Ukrainalaisija surmattiin. Kiovasta pommitettiin viikko, ennen kuin Venäjä lähti liikkeelle.
Venäjä pakotettiin sotaan. Kenen taholta? Niin tai näin, mutta sodan leviäminen on nyt vaarana. Tästä on jo puhuttu, mutta viittaa taas Venäjän ärsyttämiseen:
IL:ssä 5.12.
Normaali sivulla otsikko: ”...Naton itäisillä valtioilla ja liittoumalla on 3 vuotta aikaa välttää sota Venäjän kanssa.”
Oikealla oleva sivuotsikko: ”...Naton itävaltioilla 3 vuotta aikaa valmistautua Venäjän hyökkäykseen”
Tekstissä: ”...itäisillä Nato-mailla olisi 3 vuotta aikaa luoda selkeä hyökkäyspelote Venäjän hyökkäyksen estämiseksi.”
Eli väitetään Venäjän hyökkäävän ilman syytä? Miksi ihmisiä muokataan hulluiksi, jotka kuvittelevat, että sodanjohto jossain maassa voi olla hullu? Eikö kaltaisistaan ihminen saa ilonsa? Kuka haluaa ihmisten osoittavan itsestään pois päin, että syyllinen on jossain tuolla? Sellaista voisi sanoa omien syntien pois pesuksi.
Venäjän johtohan on hullu. Se haaveilee Venäjän ja Neuvostoliiton entisten rajojen palauttamisesta, jopa enemmästä, ja haluaisi rakentaa Venäjästä uuden kansojen vankilan, imperiumin, joka alistaisi naapurimaidensakin kansat diktatuuriinsa.
Hyvin pitkälti kyllä.
Yes, that's right.
Best regards: JOE🇺🇸
Valtioiden ongelma on leiriytyminen. Se, joka kiinnittää itsensä johonkin valtioon, kaatuu valtion mukana. esim. NL:ssa tapahtui niin - muutama upseeri teki itsarin kun NL lopetettiin.
Kerrotko Venäjän valheista lisää ja mistä lähteestä tietosi on kerätty?
Taloushan nousee kohisten Venäjällä. Täälläkin suljetaan rajoja, ettei kansa karkaa paremman elintason perässä.
Siltä se näyttää. Outoa katsoa miten "hyvin" Suomella on asiat, mutta kun katsoo aitojen pystytyksiä, tulee mieleen alkava keskitysleiri. Syyksi sanotaan, että jotta pakolaiset ei pääsisi niin helposti, ja koska laki...
USA on VALEHTELEVA HYLKIÖVALTIO!
Ryzzän trolli tyypillisesti kääntää kaiken usan syyksi.
Venäjä ITSE aloitti sodan 24.2.2022!
Montako kertaa sua saa lyödä, ennenkun alat puolustautua?
Venäjä itse aloitti so,,,, USA aloitti sodan valmistelun Ukrainassa n, 13 vuotta sitten. USA myös aloitti Taiwanin ja Kiinan välisen konfliktin luomisen jo monta vuotta sitten. Tarkoituksena , että Kiina ja Venäjä eivät pääse rauhassa vaurastumaan , eivätkä bricks maat pääse kaatamaan dollaria.
"Venäjä itse aloitti so,,,, USA aloitti sodan valmistelun Ukrainassa n, 13 vuotta sitten."
Valehtelet. Sen sijaan Putin Kalsarimyrkyttäjän entinen neuvonantaja kertoi, että Putin Kalsarimyrkyttäjä aloitti Ukrainan sotansa valmistelut jo vuonna 2008.
"USA myös aloitti Taiwanin ja Kiinan välisen konfliktin luomisen jo monta vuotta sitten."
Uskomatonta roskaa. Ainoa, joka on kertonut haluavansa ratkaista Taiwanin tilanteen sotilaallisesti on kommunisinen diktatuuri Kiina.
"Tarkoituksena , että Kiina ja Venäjä eivät pääse rauhassa vaurastumaan , eivätkä bricks maat pääse kaatamaan dollaria."
PRICKS-maat itse käyttävät pankissaan valuuttana dollareita.
Venäjän hyökkäys ei ollut puolustusta. Ukraina tai mikään muukaan maa ei mitenkään Venäjää uhannut.
Venäjällä on länsi kateus.Kommunismi "ylivertainen " järjestelmä petti pahasti ja maa ajautui kivikauteen.
Venäjä sai johtajaksi johtajan joka palauttaa maan paluun kivikauteen hyvin hyvää vauhtia.
Venäjällä joka vielä ylistää Putleria täytyy olla täysi tollo!
Niillä ei poloisilla ole vaihtoehtoa, jos haluavat pysyä vapaalla jalalla, ja hengissä.
Tuon kun kääntää toisinpäin, saa taas totuuden selville.
"Venäjällä joka vielä ylistää Putleria täytyy olla täysi tollo!"
Kyllä se vain noin on.
Venäläiset valitsevat vain narsisteja k-päitä valtaan,jotka eivät sitten salli kansan vaihtaa itseään parempiin. Surullinen tarina.
No jos vaihtoehto on vankila tai ikkuna,niin on ymmärrettävää teeskennellä Putinin kannattajaa.
Onko yhtään rehellistä Venäläistä?
Airiston Helmen tiesi jo tutkimatta...konnat asialla ympäri Suomea ja Eurooppaa...
SuomiNeito kun antaa ensin kusta silmään..
Siinä tapauksessa sinun on kysyttävä sitä suomalaisiinkin viitaten.
Suomessa kuitenkin ihmiset ovat pääasiassa rehellisiä eikä valehtelu ja pettäminen ole ihannoitua kuten Venäjällä.
NATO UKRAINA ON VALEHTELEVA JA SODAN HÄVIÄVÄ HYLKIÖVALTIO!
Niin se Klitshkokin sanoi... Mutta kahta herraa et voi palvella.
"VENÄJÄ on VALEHTELEVA HYLKIÖVALTIO!"
Naurettava väite, joka ei ole muuta kun Natokiimaisen käteenveto, ja joka pelaa Venäjän pussiin.
Juuri Klitshko sanoi, että Ukraina voi valehdella kansalleen ja liittolaisilleen, mutta se ei voi tehdä sitä ikuisesti, ja Zelestä tulossa Putinin kaltainen yksinvaltias.
""VENÄJÄ on VALEHTELEVA HYLKIÖVALTIO!"
Naurettava väite, joka ei ole muuta kun Natokiimaisen käteenveto, ja joka pelaa Venäjän pussiin."
Tuo nyt vain on totta.
Da👍
Tarkoittaa Durak.
USA JÄRJESTI VALLANKUMOUKSEN UKRAINAAN. 2014 OLI PELLE HELPOSTI VEDETTÄVISSÄ MUKAAN. VENÄJÄÄ PUHUVIA SURMATTIIN. AZOV PATALJOONA
Venäjä itse aloitti hyökkäyksen ja pommitukset itä-Ukrainassa.
Ja kohta koomikko hirtetynä kiovan katu lyhdyssä👍👍👍❤️🇷🇺
Putinko? No säästyisi Haagissa selli muuhun käyttöön.
Saisi putte jo viimeinkin aloittaa samanlaiset roistovaltionsa sisäiset vainot kuin esikuvansa Stalin. Semmoisesta elämänmenosta venäläiset nauttii kun niin ovat neukkulan aikoja taas romantisoimassa ja kaiholla muistelemassa 🤣
Totta Putin voisi laittaa jokusen kymmentä miljoonaa venäläistä kylmäksi esikuvansa tapaan ehkä täälläkin hiljenisi nuo pari Tiltua jotka jaloissa pyörii 😉
Venäläinen kenraali jo ehdottikin, että 30 miljoonaa venäläistä Putin Kalsarimyrkyttäjän vastustajaa tuhottaisiin.
140 miljoonaa voisi olla tavoite putinisteille.
Da👍
Ottakaapa selvää mikä osa Yhdysvalloilla oli Ukrainan vallankumouksessa. Mutta niinhän se on sanottu että tyhmää kansaa hallitsee media
"Ottakaapa selvää mikä osa Yhdysvalloilla oli Ukrainan vallankumouksessa. Mutta niinhän se on sanottu että tyhmää kansaa hallitsee media"
Se on kyllä kerrottu mediassakin. USA:n osuus oli se, että McCain ja Nuland kävivät Maidanilla joulukuussa 2013, kun mielenosoitukset vielä olivat rauhallisia, kertomassa tukevansa mielenosoittajien demokratiavaatimuksia ja kehumassa niiden rauhanomaisuutta sekä jakamassa sämpylöitä.
Entä sitten? Jos kansa itse halusi,niin halveksitko putinistien tyyliin kansan tahtoa?
Niinkö ne niuvanniemellä pyöreän huoneen asukkia opastavat mistä sait tietsikan hoitajiltako ,pane se pois ja mene late lammas etsimään ilmaisia muovi sankkoja pyöreän huoneen nurkista 🇷🇺❤️🤫👍
Jos tuosta tekstistä alkaa nyt jotenkin analysoimaan venäläistä älykkyyttä ja ajatusmaailmaa niin varmaan voi todeta ettei se ihme ole että venäjä on aina hankaluuksissa joka paikassa eikä venäläistä ajattelumaailmaa (jos sitä on olemassakaan) kukaan ymmärrä
😁
Venäjällä kansa pidetään kurissa pelolla ja propagandalla. Siellä ei ole enää mitään puolueetonta tietolähdettä, vaan kaikki on vaiennettu ja Putinin hallinnon hallussa.
Vanhempi väki ei tiedä mistään mitään kun ei ole koskaan lukenut tai kuunnellut muuta kuin valtion virallista paskaa. Nuoret osaajat ovat lähteneet isolla joukolla karkuun jotka ovat vähänkin ymmärtäneet, että tuo systeemi ei vaan toimi.
Venäläinen on opetettu, että vain vahva pärjää ja siksi härski valehtelu ja väkivalta toimii ja ohjaa heitä.
"Miksi Venäjä käyttää aikansa jatkuvaan valehteluun kaikesta? Jokainen Venäläinen voi nähdä mihin johtaa jatkuva itsepetoksessa eläminen. Maa tarjoaa kansalaisilleen huonon elintason ,naapureilleen sotaisan vaarallisen kumppanin.
Venäjästä on tullut Putinin aikana terroristinen rakkikoira joka näkee maailman täynnä keksittyjä uhkakuvia.
Tällaisen Venäjänkö sen kansalaiset todella haluaa???"
Niinistö tehnyt Suomesta juuri tällaisen.
Da.... Vladimir...
Miksi Putin ei ota muslimeja Venäjälle töihin ja asumaan vaan juoksettaa heitä pakkasessa pitkin rajoja?
Putin kylmä kaveri muslimi. ..lupaa Suomi ..halpa matka.. jääty metsä ..ei pääse Suomi
Onkohan Putin valehdellut rakastavansa muslimeja? Eihän vaan olisi taas lipsahtanut pieni valhe....
Putinhan julisti että käyvät pyhää jihadia länsimaista saatanaa vastaan
https://yle.fi/a/74-20015764
ihmettelen vaan ja varmaan moni muukin että miksi maa jolla on valvat rikkaudet,kultaa,hopeaa,kaasua,öljyä...lähtee edes sotimaan ja tapattamaan omia lapsiaa,,,,asia jota ei kukaan ymmärrä....? .
Etkö sinä ymmärrä, vaikka se on tälläkin palstalla sanottu kymmeniä kertoja?
Putinin Venäjä oli pakotettu torjumaan lännen akitoima hyökkäys Donbassin venäläisväestöä vastaan.
diktaattori valito...jos arabit vähänkin ymmärtää mistä akut tulee autoihn ja teknologia niin kannattaisi liittyä euroopan joukkoon...emme tervitse öljyä tulevaisuudessa ..
Maailmasta ei kuka valehtele vain Venäjä
Amerikka kävi monta sota 2000-2020 rakentaa demokratia hienosti rakentuu ja USA ei juoksi kuin rotta ja 1000000 ihmisiä kuollut so what tärkeää paska UNCLE SAM on iloinen
Onko Venäjällä joku sotakateus Yhdysvaltoja kohtaan? Venäjän on siis yritettävä saada tehtyä enemmän ruumita sodissa kuin Yhdysvallat?
Venäjä ja USA ei menevät sota toisia kanssa he tiedä hyvin
Minä uskon maailma tulee kiva jos ei olisi USA ja Venäjä
Kuka Suomea ja Eurooppaa puolustaa, jos ei olisi USA:ta.
Meillä, Ruotsilla ja monella muulla maalla on vielä kahdenkeskisiä yhteistyösopimuksia puolustuksen alalta USA:n kanssa.
On epäisänmaallista sekoittaa sotarikollinen Venäjä, ja yhteistyökumppanimme USA toisiinsa. Ensimmäinen on rosvovaltio ja jälkimmäinen hyvä poliisi.
Vaikka en haluaisin puhun Suomea juttuja mutta
Suomi oli yksin 1939-1945 pelotti Venäjä ja Saksa mutta ehkä tuo aikaa suomessa oli täynnä miehet mutta nyt koska puoli miehet ovat homo Suomi tarvi USA
Aina on ollut sukupuolivähemmistöjä ja vielä jokaisessa yhteiskunnassa.
Demokratioissa he vain saavat toimia yhteiskunnan osana. Venäjän tapaisissa diktatuureissa vainotaan muitakin vähemmistöjä, kuin homoja. Jopa rauhasta, ja demokratiasta puhuvia voidaan siellä sulkea vankilaan vuosiksi.
Nyky hallinto vie maataan koko ajan syvemmälle suohon.
Suomen nykyhallinto on kyvytön hoitamaan Suomen asioita.
"Venäjästä on tullut Putinin aikana terroristinen rakkikoira joka näkee maailman täynnä keksittyjä uhkakuvia."
Hämmästyttävää, miten typeriä ja tietämättömiä nykysuomalaiset ovat. Kyllähän se Paasikivikin sanoi, että poliittisesti vähälahjainen kansa jne, mutta tämä nykysuomalaisten silmien ja korvien sulkeminen kaiken tarjolla olevan tiedon keskellä, ja sokea usko länsieliittiin ja heidän valtamediaan on kyllä jotenkin hämmentävää.
"In accepting the Nobel Prize for Literature, Pinter said this: 'The crimes of the United States have been systematic, constant, vicious, remorseless, but very few people have actually talked about them. You have to hand it to America. It has exercised a quite clinical manipulation of power worldwide while masquerading as a force for universal good. It's a brilliant, even witty, highly successful act of hypnosis.'
Pinter was a friend of mine and possibly the last great political sage - that is, before dissenting politics were gentrified. I asked him if the 'hypnosis' he referred to was the 'submissive void' described by Leni Riefenstahl [natsien propaganda-artisti].
'It's the same,' he replied. 'It means the brainwashing is so thorough we are programmed to swallow a pack of lies. If we don't recognise propaganda, we may accept it as normal and believe it. That's the submissive void.'"
https://johnpilger.com/articles/silencing-the-lambs-how-propaganda-works-
Niinpä.
Venäjää johtaa yksinkertaiset vallanhimoiset sikaniskakörmyt.
Erityisen huomioitavaa on ettei nuoren sukupolven ääni kuulu maassa vaan heidän toiveet lakaistaan irvaillen maton alle.
Maata johtaa körmyniskainen vanha sukupolvi joka toiminut Neukkulassa Kgb;n tehtävissä tai valtion viroissa.
Maa kääntynyt sulkeutuneeksi heikon kehityksen valtioksi takaisin. Suunta on vain alas.Venäjä ajattelee nyt yhden miehen heikkotasoisilla murhiin keskittyvillä pienillä aivoilla.
Valheet ja propaganda kääntyy aina käyttäjäänsä itseään vastaan.
👍👍👍
👍👍👍
👍👍👍
👍👍👍
Nyky tilantesss kyllä.🏴☠️
Putleri vie maata kivikauteen.Venäjä on kääpiöiden hypnosisoimia lampaita täynnä jotka kulkee vatsat laihoina johtaja kääpiöiden pers karvoja haistellen. Putleri ajanut maan Kiinan kaupasta riippuvaiseksi. Putlerin uusi maailmanjärjestys tarkoittaa Venäjän olemista Kiinan lypsimissä kiinni. Heh,,hyvin on sotkenut miehen tekele maan asiat........
Valitettavasti.
VENÄJÄ on VALEHTELEVA HYLKIÖVALTIO ja
ZELENSKYY sai kongressin republikaaneilta karun mutta erittäin REHELLISEN vastauksen kerjuu reissullaan. 😁
Putler nazzi rozzvo.
🏴☠️🏴☠️🏴☠️💩💩💩
Rozzvo.
24.2.2022 Putin piti puheen, jossa sanoi "erikoissotilasoperaatiossa" Venäjän päätavoite on suojella ihmisiä, jotka ovat joutuneet Kiovan hallinnon piinan ja kansanmurhan kohteeksi. Tuon kun kääntää totuudeksi, niin Venäjä suorittaa kansanmurhaa, ja ryöstää lapsia Ukrainassa.
Venäjä käyttää kansainvälisessä diplomatiassa runsaasti NL:n aikaisia veteraaneja. Eräs kokeneimmista on Aleksandr Shulgin 72v. Venäjän suurlähettiläs Hollannissa. Hän on ehtinyt palvella Brezneviä, Andropovia, Tsernenkoa, Gorbaa, ja Jeltsiniä, 1973 alkaneen uransa aikana.
Hollanti on Venäjälle eräs tärkeimmistä paikoista, juuri sotaan liittyvistä oikeudenkäynneistä johtuen. Tärkeisiin paikkoihin pistetään pätevimmät, ja heitä löytyy ainoastaan Neuvostoliiton perinnöstä. Ainakin uskollisuus KGB-miehelle on taattu.
Venäjä sortuu alhaisista alimpiin sotarikoksiin
varastamalla Ukrainan lapsia.
Todella sairasta. Lasten keskitysleirejä.
Miten muutenkaan asia voisi olla, kun fasistinen diktaattori hallitsee maata.
Näin
Noin.
Da, putler kaput!
Lukekaa Keir Gilesin kirjoittama Venäjän sota kaikkia jokaista vastaan ja mitä se sinulle merkitsee.
Jos ette ymmärrä Suomea niin sanokaa jollekin joka lukeesen teille. Myös Book Beatista löytyy👍
Hämmästyttävintä on kuinka moni venäläinen on orjuuttajansa diktaattorin pauloissa. Kun kulissit romahtavat alkaa tapahtua.
Tukholma syndrooma venäläisillä. Jo 500 vuotta Iivana Julmasta saakka rakastaneet teurastajiaan.
Nato-hönöt löytäneet vertaisensa valehtelussa ja itsepetoksessa.
Lienet nolo paholaisen sanansaattaja👎
Hyvin pitkälti näin on.
Kyllä.
EIHÄN SE OLE VALTIO , SE ON DIKTATUURI
Venäjä on valheen koti.
Venäjä.
Haitallinen vieras valtio...
Hylkiö
Tuo "KANSALAISET" kuulostaa turhan juhlavalta, kun on kyse diktatuurivaltiosta! Eivätköhän nuo liki santakuntta alistettua orjakansaa .... . Neuvostoliiton perintönä, ovatkin vain asukkaita! Ei ehkö kansalaisia! länsimaisessa merkityksessä ....
Vertailu onkin mielenkiintoista ... Suomessakin tunnettaan sanonta : "Tehdään niin kuin herrat määrää" !
Mitenkä tuolla ent. N-liitossa, nyk. Venäjällä :::: tehdäänkös joskus (sattumalta) niin; kuinka "rouvat" määräilevät ? Ottivatko Ne itärajan takana aikoinaan/ koskaan mallia Suomenmaasta. Esim: " Hertta Kuusinen"; SKDL / Komm. ?