Jahas nyt löyty tämä ihanaa olla työtön kirjottaja niin hän on 30v jääny nypista eläkkeelle ja nyt on 63v.Jos jo 30v kirjoitetaan eläke sellaiselle ihmiselle joka suurnpiirtein terveiden kirjoissa niin nupissa täytyy olla häikkiä ja pahasti.45v äijän kyllä ymmärrän kuka repiny hommia raskaissa töissä.Jumalauta 30v ja työkyveläke huh huh.
Ihanaa olla työtön
Anonyymi-ap
15338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Minä ja monet muut ovat taas toista mieltä, työ on se mikä ihmisen tappaa, vammauttaa ja aiheuttaa monia sairauksia. Eläkkeelle jäämistä jarrutwetaan sen vuoksi, että mahdollisimman moni sairastuu työssänsä, eikä näe niitä eläkepäiviä joten valtio saa hänen eläkerahansa, siksi eläkeikää korotetaan. kierosti valtio aina yrittää kerätä kaikkien rahat, ja valehtelee ettei ole rahaa, mutta kuin ollakkaan sitä riittääa aina heille itselleen ja ulkomaille, muttei omaan kansaan.
Itse olen ollut eläkkeellä jo 30 v ja nyt olen 63 v . hoidan kotona lastenlapsiani, harrastuksia on viikoss 3, pyöräilen, ajan autoa, pidän musiikkikerhoa, matkustan ja juoksen metsässä ja marjastan.. Enempi jaksan nyt kun työaikana ikinä. Nyt ei meinaa päivä riittää tekemiseen, työss olessa toivoi aina vkl ja lomia. Siivoan joka päivä ja meikkaan ja tannssin... voi kuule, elän nyt unelmaa.
Tuskimpa sinulla kummoinen työura on ollut, jos 33 vuotiaana olet jo jäänyt eläkkeelle. Itse en pahemmin viitsisi kehuskella asialla, mutta tällä palstallahan oikein ylpeillää sillä työtämyydellä ja syljetään niiden päälle, ketkä verorahoillaan kustantaa kotona oleskelun.
Miksi pitäisi olla? En ole täällä työntakia. En tarvi työtä. Se on ajanhukkaa.
Taitaa vaan ottaa päähän näitä työttömiä jotka kehuvat työttömyyden ihanuudesta,ei kukaan ota töihin.Jos 33v eläkkeelle niin melkeimpä mielenterveys perusteet.
Hullut töitä tekee viisas pääsee vähemmällä.
Päänuppiko teki sen, fttä eläkkeelle pääsit? Ruumiillista vaivaa sinulla ei ole, kun lukee tekemisiäsi.. Kerro, miten hullun paperit saa helpoiten?
Jos noin paljon energiaa ni luulis että työelämässä.Tämä köyhyyspalstan ihanaa olla työtön.
Työttömyyshä on parasa aikaa. Ei tetysti kaikille mutta miksi olet siitä katkera? Tee sinä työtä ja toiset haluu olla työttömiä, mikä sinua siinä ressaa? katkeruus ja onneton elämäsi. Tee asialle jotain jää työttömäksi äläkä kadehdi toisia. Jokainen elää oman elämän itse ja sillai kun haluaa.
Montako luuseria olet synnyttänyt itsesi lisäksi muiden elätettäviksi?
Työttömänäkö elämää rakennetaan täh.Näkeehän sen nuorista työttömistä kuinka syrjäytyy elämästä.Sinulla taitaa koko suku olla työttöminä tai eläkkeellä.
Kyllä rakennetaan, moni rakentaa, eihän sitä orjatöissä ehdi, muutakun nukkua ja duunata.
paremman elämän saa kun voi itse rauhassa tehdä mitä haluaa. Kun on käsitään kätevä niin saa aikaan mitä vain.
Jos sinä olet syrjäytynyt elämästäsi, niin olen tosi pahoillani, ettet osaa tehdä mitään ja ei ole sulla läheisiä ei ystäviä... murjota sinä vaan kotona. Maailma on tekemistä täynnä ja itse oelt vastuussa siitä miten sen elät.
Minusta oli kiva olla työtön vähän alle 60v, sain viettää aikaa läheisteni kanssa ja hoivata eli arvokasta aikaa todella, vaikka eläke pieni nyt silti muistan kiitollisuudella.
joo mäki jäin jo kaks kymppisenä eläkkeelle
ei tarvii kiirehtii minnekkää
kelan rahat juoksee ja joskus haetaan lisää
t rainer
Taitaa olla niitä ttt= 550€/kk. kelpaa sillä viettää sitä kulutusjuhlaa.
Sinäkö siis viihdyt työnhakijana loputtomiin? Työttömänä työnhakijana?