Tuon pidemmälle muistini ei riitä, olin niin nuori.
Lääkäripulaa on jatkunut yli 40 vuotta.
Kuka ja ketkä lääkärikoulutusta jarruttavat lääkäriliiton lisäksi?
Onko kyse korruptiosta valtion päättäjissä jotka pyynnöstä estävät lääkäreitä joutumasta kilpailemaan työpaikoista?
On aivan selvää että tämä on tahallista korruptiopeliä. ei muutoin ole mahdollista saman ongelman jatkuvan vuosikymmenistä toiseen.
Eikö mediasta löydy potkua vaatimaan ja ahdistamaan eduskuntaa tiukasti lääkärien reilua ylikoulutusta kunnes ongelma ratkeaa ja lääkäri löytyy tarvitsevalle?
Missä on se taho joka laittaa nyrkin pöytään ja luun kurkkuun tälke sirkukselle? Sama taho voisi vaatia vastuuseen ne henkilöt jotka ovat syyllisiä tähän vastenmieliseen ihmisten terveydellä leikkimiseen.
Jotain on pahasti vialla lääkäriliitossa kun sieltäkään ei löydy painostusta koulutusmääriin vaan paremminkun jarruttavat lisäkoulutusta. Taitavat olla päästään sairaita, muuhun tulokseen ei voi päätyä.
Lääkäripulaa jo 80 luvulta asti
Anonyymi-ap
1
163
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta kun joskus 1960 luvulla lääkäreitä oli jotain 6000 tuhannen paikkeilla ja toimeen tultiin! Siitä on lääkärien ja tekniikan lisäystä ollut vaikka kuinka paljon eikä lisäyksille näköjään loppua näy.
Olisikohan viimeinkin syytä ryhtyä tutkimaan ongelman ratkaisua muualtakin päin?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244592
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333533Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543414Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203350Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232930Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282680Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162360Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122351MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142165Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331774