Häväisyä lain varjolla

Ruotsinvallan aikana eräs pappi oli saanut kuolemantuomion. Hänet teloitettiin julkisesti peijaisiin kokoontuneen yleisön riemuksi.

1950-luvun alussa eräs pappi oli saanut vankilatuomion. Papiston matrikkelissa selostettiin kuvan kanssa hänen virkatoimensa, perhesuhteensa, rikoksensa ja tuomionsa. Ei itse antanut tietoja, mutta matrikkelin toimitus häväisi pappia kokoamalla artikkelin sen aikaisen rajoittamattoman henkilösuojan mukaisesti.

Tämän kaltaiset toimet eivät tulisi nykyään kyseeseen. Niitä pidettäisiin alhaisena kostona oikeuden jaon sijaan. 🌹👀

6

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Väkisin väännetty aloitus taas.
      👀🥀

      • Anonyymi

        Teehän sinä pari mummo ja mistänäitätulee lokaketjuja lisää niin pysyy taso yllä! 😹🦆


    • Anonyymi

      En ole lynkkaamisien kannalla mutta kyllä vakavasti rikoksista tuomittujen naamataulut voitaisiin julkaista. Etenkin kun tuomiot ovat usein niin mitättömiä etteivät toimi muun väestön suojeluna. Jenkeissä ei montaa asiaa ole josta voisi ottaa mallia mutta seksuaalirikolliset siellä osataan pitää rekisterissä.

      • Anonyymi

        Totta Suomessa rikollisilla on aivan liian hyvä henkilösuoja ja ylipäätänsä suoja. Palstalla usein kirjoitetaan maahanmuuttajaperäisestä rikollisuudesta niin tuossa se syy. Miten joku noista alkeellisista maista tullut pelkäisi tuollaista . Vankilatkin ovat ihan vitsi jos sinne nyt edes joutuu nehän ovat täysihoitoloita joissa tuon rikollisen kaikki asiat laitetaan kuntoon ja päälle monta valmista ruokaa päivässä. Katsotaan vielä perään ettei muut vangit kiusaa. Paremmin heille on tarjolla hoitoa ja terapiaa kuin heidän uhreilleen.


    • Anonyymi

      Kyllä sanoisin samaa, että Jeesuksen brutaali
      kidutuskuva on häpäisyä uskonnon varjolla.

      • Anonyymi

        Hänen syömisensä brutaalilla ehtoollisella kuoleman julistamiseksi kuvitellen hänen verensä ja ruumiinsa olevan TODELLISESTI LÄSNÄ, on hänen häpäisyään uskonnon varjolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      198
      1935
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1401
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe