Ruotsinvallan aikana eräs pappi oli saanut kuolemantuomion. Hänet teloitettiin julkisesti peijaisiin kokoontuneen yleisön riemuksi.
1950-luvun alussa eräs pappi oli saanut vankilatuomion. Papiston matrikkelissa selostettiin kuvan kanssa hänen virkatoimensa, perhesuhteensa, rikoksensa ja tuomionsa. Ei itse antanut tietoja, mutta matrikkelin toimitus häväisi pappia kokoamalla artikkelin sen aikaisen rajoittamattoman henkilösuojan mukaisesti.
Tämän kaltaiset toimet eivät tulisi nykyään kyseeseen. Niitä pidettäisiin alhaisena kostona oikeuden jaon sijaan. 🌹👀
Häväisyä lain varjolla
6
337
Vastaukset
- Anonyymi
Väkisin väännetty aloitus taas.
👀🥀- Anonyymi
Teehän sinä pari mummo ja mistänäitätulee lokaketjuja lisää niin pysyy taso yllä! 😹🦆
- Anonyymi
En ole lynkkaamisien kannalla mutta kyllä vakavasti rikoksista tuomittujen naamataulut voitaisiin julkaista. Etenkin kun tuomiot ovat usein niin mitättömiä etteivät toimi muun väestön suojeluna. Jenkeissä ei montaa asiaa ole josta voisi ottaa mallia mutta seksuaalirikolliset siellä osataan pitää rekisterissä.
- Anonyymi
Totta Suomessa rikollisilla on aivan liian hyvä henkilösuoja ja ylipäätänsä suoja. Palstalla usein kirjoitetaan maahanmuuttajaperäisestä rikollisuudesta niin tuossa se syy. Miten joku noista alkeellisista maista tullut pelkäisi tuollaista . Vankilatkin ovat ihan vitsi jos sinne nyt edes joutuu nehän ovat täysihoitoloita joissa tuon rikollisen kaikki asiat laitetaan kuntoon ja päälle monta valmista ruokaa päivässä. Katsotaan vielä perään ettei muut vangit kiusaa. Paremmin heille on tarjolla hoitoa ja terapiaa kuin heidän uhreilleen.
- Anonyymi
Kyllä sanoisin samaa, että Jeesuksen brutaali
kidutuskuva on häpäisyä uskonnon varjolla.- Anonyymi
Hänen syömisensä brutaalilla ehtoollisella kuoleman julistamiseksi kuvitellen hänen verensä ja ruumiinsa olevan TODELLISESTI LÄSNÄ, on hänen häpäisyään uskonnon varjolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m724384Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1003830Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363509- 513110
- 402598
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182519Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222312- 231966
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami151732Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?341691