Kuinka monta henkeä kirkkoon on liittynyt

Anonyymi-ap

tänä vuonna 2023 tähän päivään mennessä, YTD,,,?

9

339

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirkko ei rekisteröi henkiä, vaan vain kirkollisveron maksavia, tai presumtiivisia sellaisia, jäsenikseen.

      • Anonyymi

        Onneksi pikku keikarillellekin tarjoutui tilaisuus puuttua sanamuotoom..(-se on muuten presumptiivinen oikeasti.)
        Itse asiasta ei taida riittää sanomista? :)


    • Ihmettelen jos alle 15 000. Nyt se luku alkaa olla tältä vuodelta täysi, joulukuussa ei paljon liitytä.

      Ei siitä mihinkään pääse, että virta vie myös toiseen suuntaan. Liittyjien määrä tuskin kovin pian olennaisesti väheneekään.

      • Anonyymi

        Riippunee liittyjien motiiveista. Kun kirkollisten häiden määrä ja kasteet vähenevät, luulisi myös kirkkohäiden ja kummiuden takia liittymisten vähenevän.
        Alaikäisten liittymisiä tuskin voidaan pitää muuna, kuin vanhempien tahtona.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Riippunee liittyjien motiiveista. Kun kirkollisten häiden määrä ja kasteet vähenevät, luulisi myös kirkkohäiden ja kummiuden takia liittymisten vähenevän.
        Alaikäisten liittymisiä tuskin voidaan pitää muuna, kuin vanhempien tahtona.

        Vauvakaste on toki edelleen suurin reitti kirkon jäseneksi, mutta suuruusluokat alkavat olla samoja. Tosin toisaalta aikuiskasteita on ilmeisesti kovin vähän, eli pääosa aikuisista liittyjistä on palaajia. (Tuskin kuitenkin ihan kaikki, kuten kirkon tilastosivu väittää viime vuodelta.)

        Häät ja kasteet tosiaan vähenenvät. Toisaalta koko ajan enemmän on kirkkoon kuulumattomia eli sikäli mahdollisia liittyjiä, ja tietysti pienempikin osa isommasta joukosta tuotta saman lukeman. Taas toisaalta, kun alkaa tulla kastamattomia ja rippikoulun käymättömiä vanhempia ikäluokkia, ei liittyminen takaisin olekaan ilmoitusasia.

        Liittyneiden motiiveista ei meillä kai ole tuoretta tietoa.


    • Anonyymi

      Itse tiedän muutaman kirkkoon liittyneen kun he ovat menneet kummeiksi. Silti en ymmärrä yhtään miksi liittyvät sen takia. Molemmat näistä tosin erosivat kun pakanallinen kaste oli ohi. On kuitenkin todella naurettavaa liittyä kirkkoon edes siksi aikaa, että voi olla kummina.
      Koska tunnen molemmat nämä henkilöt, niin he kaiken lisäksi eivät usko vähääkään kirkkoon ja sen opetuksiin.

      • No sehän tässä onkin kun kirkon jäsenyyttä ei ajatella sen opin kautta. "Vegaaniliitossa on hyvä meno! Pippuripihviä vedän entiseen malliin, mutta liityin silti.", "Kokoomustahan minä aina äänestän mutta jätinpä SKP:lle jäsenhakemuksen.", "En ymmärrä mitä hauskaa postimerkeissä on, mutta liityinpä filateliaseuraan." -- ei vastaavaa satu muissa yhteyksissä.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        No sehän tässä onkin kun kirkon jäsenyyttä ei ajatella sen opin kautta. "Vegaaniliitossa on hyvä meno! Pippuripihviä vedän entiseen malliin, mutta liityin silti.", "Kokoomustahan minä aina äänestän mutta jätinpä SKP:lle jäsenhakemuksen.", "En ymmärrä mitä hauskaa postimerkeissä on, mutta liityinpä filateliaseuraan." -- ei vastaavaa satu muissa yhteyksissä.

        Liityin filateliaseuraan että voi lähettää kirjeen. Kun olen vienyt sen postilaatikkoon, eroan seurasta.

        Voi sen kirjeen lähettää vaikka ei kuulukaan filateliaseuraan, ja "kummius" epävirallisenakin toimii ihan hyvin ilman kirkon jäsenyyttä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2119
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1339
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      239
      1224
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1180
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1051
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      253
      1016
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe