Vaan pommittivat suomalaisia ylimääräisen tunnin aselevon jo alettua ilman, että suomalaiset vastasivat tuleen. Siinäkään ei voinut ryZZään luottaa.
Miksi ryZZä ei kunnioittanut aselevon alkamista v. 1944?
Anonyymi-ap
28229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Milloinkas veli venäläiseen voi luottaa?
Kaikesta näkee, että aloittaja ja ketjuun kirjoittajat ovat lapsia. Venäläiset tuntevat sodan lait, vae victis, eli voi voitettuja. Gallialaisten sotapäällikkö Brennus heitti miekkansa roomalaisten torikauppiaiden vaakaan v. 387 eaa, kun nämä valittivat, että gallielaiset Rooman valloittajina käyttävät vääriä punnuksia ja sanoi heille kuuluisat sanansa, vae victis, voi voitettuja.
Se oli törkeää. Mitenkähän moni suomalainen kuoli senkin tunnin aikana?
No törkeämpi kai se hyökkäys sinne oli naZien kanssa.
Ihme, etteivät miehittäneet tätä plänttiä.
Eikä täällä edes hirtettykään ketään.
NaZimarskikin hiippaili ihan normaalisti, oli tosin riisunut ne naZikamppeensa kuitenkin pois.
Vain päZcäcöccäre "pressa" ryti lähti lusimaan.
Aloita oma keskustelu vaikkapa siitä hyökkäyksestä. Tässä keskustellaan siitä, miksi ryZZään ei voi luottaa aselevon alkamisessakaan.
Elät historiassa. Herää Tähän Päivään!
Mitähän mieltä putinistit on tuosta?
Niissä oloissa aikakin on suhteellinen käsite. Kenen ajasta on kyse? Saadaanko tieto perille kaikille joukoille?
Haluttiinko kurmuuttaa suomalaisia ihan muuten vaan? Oppivat olemaan naapurissa kunnolla.
Ei suinkaan tunnin vaan tulitti tykistöllään kokonaisen vuorokauden. Kiitos vaan siitäkin. Niin luotettava on jurttaryssä.
Olet aivan oikeassa, se olikin peräti vuorokauden.
Ei kun kuukauden vielä tulitti.
Saivat varmaan muutaman "uralille menijän" listittyä vielä loppuhuipennukseksi.
Toivottavasti olivat swedupellejä.
Missäs ne "urheat" naZiaseveljemme sakemannit olivat tuossa vaiheessa btw?
"Upseerimme" olivat jo karanneet?
Johtuisiko aikaerosta Suomen ja Venäjän välillä? Siinä hässäkässä ei kukaan tajunnut että venäläisten kellot käy tunnin eri aikaa!
No ei kai ny vuorokautta sentään?
Aloittaja kertoi tunnista, mikä sattumoisin on juuri tuo aikaero.
Aloituksessa oli virhe. Se oli vuorokausi.
Et ollu paikalla,luet vanhoja juttuja, jotka on kirjotettu niin että Suomalaisille se antais voimaa.
Monet sotiin liittyvät asiat kerrotaan kansalle niin, että niissä oman kansan ja päättäjien teot taputellaan hyviksi. Vaikka ne ei sitä oliskaan olleet.
Eiku nyt kirjoitat Venäjästä. Siellähän se historia kirjoitetaan uusiksi.
Varsinkin Venäjällä tuo osataan.
On hyvä muistaa, että -39 Hitler ja Stalin olivat vielä kavereita ja jakoivat keskenään maailmaa.
Sota on taktiikkaa.
Moni Ukrainalainen on menehtynyt, kun sotaa tuetaan asein, ja pitkitetään.
Venäjä on pysynyt asemissaan. Moniako lähetetään viellä uhreiksi?
Sota ei ole loppunut, vaikka tuilla on aiheutettu monien uhreiksi joutuminen.
Jos olisivat Heti yrittäneet sopia rauhan, olisi säästetty miehiä. Jos sotaa tuetaan ja niin pitkitetään, saadaan lisää uhreja. Mutta, ei voittoa, eikä rauhaa.
Länsi maksaa mielellään, että saadaan lisää venäläisiä uhreja. Kyllä ne pojat siellä Venäjälläkin joskus loppuu.
Venäjä voi koska tahansa valita rauhan.
Tukijoita ei kiinnosta aiheutetut uhrimäärät. Osallistuminensotaan, kiinnostaa vain.
Usa tahtoo heikentää Venäjää. Mutta, heikentyi itse🤦🏻♀️
Suomi lähti pakotteisiin mukaan, joka iski hyvin ja tehokkaasti. Mutta väärään kohteeseen...
Omaan kansaan🤦🏻♀️
Rakennettu tankki lisää Venäjän bkt:tä. Se, että Ukraina tuhoaa sen tankin ei kuitenkaan pienennä sitä Venäjän bkt:tä. Eli miten kestävällä pohjalla luulet Venäjän talouden oikeasti olevan? 🤣
Eri aikavyöhykkeellä?
Ei kyllä venäläiset on ihan eri planeetalta.