Kukko kanasensa niitylle ajoi

Anonyymi-ap

Kana - tuo Jumalan mestariluomus - munii joka päivä munan vain ihmisen tarpeita varten. Luonnossa tuo muniminen olisi turhaa ja tarpeeton rasitus, joten evoluutio kumoutuu kanoilla. Ja tosiaan: ensin oli kana ja kukko, ja kana munii munia, joista syntyy kananpoikia ja -tyttöjä. Nerokasta kaiken kaikkiaan.

Tiedämme varmuudella sen, että kana luotiin kesyksi kotieläimeksi, joten Aatamilla ja Eevalla oli kanoja. Haamin jälkeläisillä ei niitä ollut, joten kanoja ei ollut Afrikassa.

2

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nykyiset huippuun jalostetut kanat jotka munivat munan päivässä kärsivät osteoporoosista, koska ne eivät pysty ottamaan edes munitusra varten suunnitellusta rehusta niin paljon munankuoriin tarvittavaa kalkkia, että niiden luusto ei harastuisi. Koska kanan rintalihakset edelleen ovat sen vahvimmat lihakset (vaikka minutuskanat eivät koskaan lennä), niin liki kaikilla munituskanoilla on kivuliaita rintalastan murtumia, kun lihakset aiheuttavat murtumia haurastuneihin luihin.

      Munien tuotanto (kuten muukin nykyaikainen tehotuotanto) on eläinrääkkäystä.

      Maatiaiskanat EIVÄT munineet munaa päivässä, vaan vielä 1950-luvulla kanat Suomessa munivat vuodessa enimmillään 170–180 munaa, nykyään jopa 330 munaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      75
      4367
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      71
      4201
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3609
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3193
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      38
      2850
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2582
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2394
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      30
      1566
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      157
      1312
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      81
      1125
    Aihe