Tämä Sapatti on se,minkä Jumalan Poika On Pyhittänyt.
Profeetallinen Sapatti alkaa sunnuntaina klo: 00.00.
Anonyymi-ap
13234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Paavalin sanoin jokainen saa valikoida päiviä ja pitää toista päivää toista parempana, mutta mikään olennainen asia se ei ole uskossa. Ellei kyse ole epäraamatullisesta harhaopista.
Jumala Lepäsi seitsemäntenä päivänä.
Jolla on Poika,on myöskin Isä.
Kristus On Esikuvamme.
Seitsemäs päivä on SUNNUNTAI.
Milloin maanantaista on tullut viikon ensimmäinen päivä. Se tapahtui Suomessa 1.1.1973
jolloin maassamme siirryttiin uuteen viikonpäivien numerointiin. Sen mukaan sunnuntaista, jota siihen asti oli pidetty viikon ensimmäisenä päivänä, tuli sen seitsemäs päivä.
Netistä voi lukea lisää jos historia kiinostaa.
Ei päivien numeroinnilla ole mitään väliä vaikka se alkaisi tuhannesta.
Ei meille uskossa anneta mitään päiviä miten niitä valikoida. Tai voi valikida, yksi voi pitää yhtä päivää parempana, mutta kun on vapaus Kristuksessa, on jokaisella siihen oikeutensa eikä se liity mitenkään muiden uskoon eikä siihen että Raamattu käskee niin tekemään. Tai jos jonkin mielestä käskee, on kyseessä harhaoppi. Lihallinen harhaoppi, joka vastaan Paavali joutui taistelemaan sanoen että silti taistele sitä vastaan lihallisesti, vaan hengen asein. Ei alistu samalle tasolle lihallisten harhaoppisten kanssa.
Paavit ovat valinneet sunnuntain parhaimmaksi päiväksi. Suurin osa kirkkokunnista on seurannut paavia, ja ovat myös valinneet sunnuntain parhaimmaksi, lampaat seuraavat paimenta.
Pieni vähemmistö on valinnut Jumalan pyhittämän ja siunaaman sapatin. Jumala pyhittääkin sapatinpäivän pyhänä pitävät.
1234567---
Ja Paavali ilmoittaa selvästi, että Jumala KIROAA tuon "pienen joukon" , koska se ei noudata kaikkia lain määräyksiä.
Gal 3
"Ne taas, jotka luottavat lain noudattamiseen, ovat kirouksen alaisia. Onhan kirjoitettu: »Kirottu on jokainen, joka ei tee kaikkea, mitä lain kirja käskee.»
Koko maailma on seurannut Paavia. Tietävätkö edes Japanissa tai kiinassa edes kyseistä Paavia edes on olemassa. Kyllä harhaoppinen nyt vähän liioittelee höperön Paavin valtaa.
Katolisessa Laodikean konsiilissa v364 jKr. Paavi Liperiuksen johdolla kehoitettiin kirkon jäseniä SAPATIN SIJASTA alkamaan kunnioittaa sunnuntaita.
Paavi aina välillä muistuttaa. Kotimaa 24. 3.8.2014. Paavin kymmenen ohjetta onneen. 5:des ohje: Pyhitä lepopäivä sunnuntai on perheen aikaa.
UUTINEN COP27-ilmastokonfferenssista, jossa maailman johtavat tahot pyrkivät löytämään ratkaisuja ilmaston lämpenemisen estämiseen. Paavi Franciscus lähetti terveisensä kokoukseen ja muistutti osallistujia ajatuksestaan SUNNUNTAIN ASETTAMISESTA KOKO MAAILMAN LEPOPÄIVÄKSI maailman pelastamiseksi, kuten hän esitti jo vuonna 2015.
Ei sanaakaan Jumalan antamasta sapatista lausunut.
1234567---
Eikös se Paavi ole pyhä isä ?
Paavikin tietää, että Jumala ei ole siunannut mitään erityistä päivää, joten niistä ei tarvita mitään mainintaa.
"Hän on sama eilen, tänään ja iankaikkisesti."
Profeetallista sapattia ei ole olemassakaan.
Jumalan antama sapatti on olemassa, ja se on viikon seitsemäspäivä, lauantai.
1234567---
Paaveilla on ollut valtaa, ollessaan VALLASSA.
Laodikean kirkolliskokouksessa 364 jKr. Jumalan oikean sapatin viettäjät julistettiin pannaan. Canon XXIXX alkaa: Kristittyjen ei tule seurata juutalaisuutta lepäämällä sapattina, vaan heidän on työskenneltävä tuona päivänä, mieluummin kunnioittaen Herran päivää, ja jos voivat levättävä silloin kristittyinä. Mutta jos joku havaitaan olevan juutalaisuuden kannattaja, julistettakoon hänet pannaan, eroon Kristuksesta. - Index Canonum.
KUKA MUUTTI ? VUONNA 325 jKr. Rooman piispa Sylvester muutti nk. apostolisella vallalla sunnuntain, viikon ensimmäisen päivän nimen Herran päiväksi.
1234567---
Sunnuntai kuka tehnyt pyhäksi ?