Uskoon tullaan kun asia käsitetään. Silloin saa synnit anteeksi Jeesuksen nimessä. Sen jälkeen on vuorossa kaste ja liittyminen seurakuntaan.
Seurakunnassa nousevat esille eri armoitukset, jotka myös koetellaan siellä. 'Hän kutsui toisia apostoleiksi, opettajiksi, evankelistoiksi, ym ym.' Vanhimmat valitaan kutsumuksen mukaan. Evankelistaksi siunataan samalla periaatteella. Jeesusta seurasi myös joukko naisia jotka palvelivat Häntä varoillansa. Armolahjat koetellaan myös seurakunassa, ja kun niitä siellä käyttää voi hyvillä mielein käyttää myös muualla pienemmissä piireissä.
Ev.Lut kirkkoon synnytään ja lapsi saa kasteen tahtoo tai ei. Sen jälkeen on heidän opetuksen mukaan taivaskelpoinen.
Vanhimpia ei valita kutsumuksen mukaan vaan demokraattisilla kirkkovaaleilla joissa on kaikilla lapsina kastetuilla oikeus äänestää.
Kaikenkaikkiaan koko hallinto poikeaa Raamatusta ettei sitä voi sanoa Raamatulliseksi seurakunnaksi.
Ev.lut kirkko ei ole seurakunta
54
1771
Vastaukset
- ReaStr
>>Uskoon tullaan kun asia käsitetään.>>
Ei pidä paikkaansa.Uskoon tullaan kun Jumala kutsuu meitä parannukseen ja uskomme evankeliumin Jeesuksen anteeksiantavasta voimasta.Kukaan ihminen ei voi sitä käsittää, se on Jumalan ihmeellinen salaisuus.Me voimme vain uskoa sen todeksi omalla kohdallamme tai sitten emme.Usko on kokonaan Jumalan armoteko.
>> Silloin saa synnit anteeksi Jeesuksen nimessä. Sen jälkeen on vuorossa kaste ja liittyminen seurakuntaan.>>
Jos on lapsena kastettu ei tarvitse enää mennä helluntailaisten kasteelle vaan jos on ymmärtänyt kasteen merkityksen se riittää.
>>Seurakunnassa nousevat esille eri armoitukset, jotka myös koetellaan siellä. 'Hän kutsui toisia apostoleiksi, opettajiksi, evankelistoiksi, ym ym.'>>
Aivan, mutta kaikki pitää koetella Jumalan sanan kokonaisvaltaisen totuuden kautta.
Sitä en ole koskaan 30 vuoden aikana nähnyt tapahtuvan puhujan paikalta.
>>Jeesusta seurasi myös joukko naisia jotka palvelivat Häntä varoillansa.
>>
Jeesusta seurasi joukko naisia jotka palvelivat varojensa lisäksi myös opettajina ja muilla armoituksilla.Kuten tänäkin päivänä.
>>Ev.Lut kirkkoon synnytään ja lapsi saa kasteen tahtoo tai ei. Sen jälkeen on heidän opetuksen mukaan taivaskelpoinen. >>
Yhtä hyvin helluntaiseurakunta julistaa jokaisen heidän kastamansa taivaskelpoiseksi.
Joten ei päde tämäkään tulkintasi Raamatun kokonaisvaltaisen totuuden kanssa .>>
>>Vanhimpia ei valita kutsumuksen mukaan vaan demokraattisilla kirkkovaaleilla joissa on kaikilla lapsina kastetuilla oikeus äänestää. >>
Jos tämä on mielestäsi väärä käytäntö niin voin kertoa että helluntaiseurakunnissa on sama käytäntö.Määrätyt henkilöt valitaan vanhemmistoon ja he määräävät ja päättävät yksinvaltiaina kaikesta.Kutsumuksen omaavat henkilöt saavat hyvin harvoin olla johtavissa asemissa.Kaikkialla tapahtuu vääryyttä ja seurakunnan nimi, olkoon se helluntai-tai luterilainen kirkko, ei määrää sen Raamatullisuutta, vaan Jumalan seurakunta on siellä missä on uskovia joita Jumalan Henki kuljettaa.Meitä löytyy kaikkialta.
>>Kaikenkaikkiaan koko hallinto poikeaa Raamatusta ettei sitä voi sanoa Raamatulliseksi seurakunnaksi.>>
Tuon sinä olet keksinyt ”helluntailaisesta lakikikirjasta”.
Luterilainen kirkko on Jumalan seurakuntaa, siellä missä evankeliumia julistetaan.- Sim-son
Asia on niin laaja, että täytyi tiivistää se olennaisiimpiin.
Ev.Lut ei ole seurakunta Raamatullisessa mielessä.
On minunkin suvussa pappeja ollut ja myös ystäväpiiriin kuuluu ko. paikassa olevia uskovia. Kirkko vaan on menossa pahasti takaisin katolilaisuuteen rytinällä. Juuri tuosta saastasta Luther ansiokkaasti sen erotti henkensä kaupalla.
Usko on Jumalan lahja mutta asiassa on oma osuus, se täytyy ottaa vastaan. On ratkaistava ottaako Jeesuksen vastaan vai ei, sitä ei Jumala tee kenenkään puolesta.
Tunnen muitakin helluntaiseurakunnasta eronneita eikä moni hauku entistä kotiansa noin pahasti kuin sinä. Olet kiinni katkeruuden siteissä ja herää kysymys sinun sieluntilasta. Kirjoituksista päätellen se ei ole hääppöinen. - ReaStr
Sim-son kirjoitti:
Asia on niin laaja, että täytyi tiivistää se olennaisiimpiin.
Ev.Lut ei ole seurakunta Raamatullisessa mielessä.
On minunkin suvussa pappeja ollut ja myös ystäväpiiriin kuuluu ko. paikassa olevia uskovia. Kirkko vaan on menossa pahasti takaisin katolilaisuuteen rytinällä. Juuri tuosta saastasta Luther ansiokkaasti sen erotti henkensä kaupalla.
Usko on Jumalan lahja mutta asiassa on oma osuus, se täytyy ottaa vastaan. On ratkaistava ottaako Jeesuksen vastaan vai ei, sitä ei Jumala tee kenenkään puolesta.
Tunnen muitakin helluntaiseurakunnasta eronneita eikä moni hauku entistä kotiansa noin pahasti kuin sinä. Olet kiinni katkeruuden siteissä ja herää kysymys sinun sieluntilasta. Kirjoituksista päätellen se ei ole hääppöinen.Minun mielestäni voit arvostella minun uskoani niin paljon kuin tahdot.
Jumalan sanan mukaan kaikki tuleekin arvostella.
Lukijoiden arvioitavaksi jää, onko arvostelusi Raamatun kokonaisvaltaiseen totuuteen perustuvaa vai jotain muuta?
Mutta mitä tuohon luterilaisen kirkon Raamatullisuuteen tulee, sanon edelleenkin että olet ymmärtänyt väärin.
Helluntailaisuus ei ole mikään "maailman kirkko" jonka oppien mukaan kaikki arvioidaan.
Sellaista kutsutaan fanaattisuudeksi.Fanaattisuus taas johtuu uskonnollisesta kiihkoilusta mikä ei hyödytä ketään.Se kasvattaa vain vihaa ja viha on syntiä Jumalaa ja kanssaihmisiä kohtaan. - Sim-son
ReaStr kirjoitti:
Minun mielestäni voit arvostella minun uskoani niin paljon kuin tahdot.
Jumalan sanan mukaan kaikki tuleekin arvostella.
Lukijoiden arvioitavaksi jää, onko arvostelusi Raamatun kokonaisvaltaiseen totuuteen perustuvaa vai jotain muuta?
Mutta mitä tuohon luterilaisen kirkon Raamatullisuuteen tulee, sanon edelleenkin että olet ymmärtänyt väärin.
Helluntailaisuus ei ole mikään "maailman kirkko" jonka oppien mukaan kaikki arvioidaan.
Sellaista kutsutaan fanaattisuudeksi.Fanaattisuus taas johtuu uskonnollisesta kiihkoilusta mikä ei hyödytä ketään.Se kasvattaa vain vihaa ja viha on syntiä Jumalaa ja kanssaihmisiä kohtaan.Sinut on arvioitu jo täällä ja tämän tunninkin sisällä, mutta sinä et ota sitä vastaan. Sekin on narsistiselle persoonallisuudelle tyypillistä koska et siedä kritiikkiä.
En ole fanaatikko, mutta kiitos kunniasta ja lojaalisuuden osoituksesta kotia kohtaan.
Kuten olen jo sanonut, on myös muita seurakuntia joilla on terve Raamatullinen pohja.
Sinun puulaakilla ei ole. Sim-son kirjoitti:
Asia on niin laaja, että täytyi tiivistää se olennaisiimpiin.
Ev.Lut ei ole seurakunta Raamatullisessa mielessä.
On minunkin suvussa pappeja ollut ja myös ystäväpiiriin kuuluu ko. paikassa olevia uskovia. Kirkko vaan on menossa pahasti takaisin katolilaisuuteen rytinällä. Juuri tuosta saastasta Luther ansiokkaasti sen erotti henkensä kaupalla.
Usko on Jumalan lahja mutta asiassa on oma osuus, se täytyy ottaa vastaan. On ratkaistava ottaako Jeesuksen vastaan vai ei, sitä ei Jumala tee kenenkään puolesta.
Tunnen muitakin helluntaiseurakunnasta eronneita eikä moni hauku entistä kotiansa noin pahasti kuin sinä. Olet kiinni katkeruuden siteissä ja herää kysymys sinun sieluntilasta. Kirjoituksista päätellen se ei ole hääppöinen.Kuuntele sitä, mitä Rea todella haluaa sanoa, älä sitä, miltä hän sinun korvissasi kuulostaa. Hän on lähellä Kristusta.
- Ritari009
""Ei pidä paikkaansa.Uskoon tullaan kun Jumala kutsuu meitä parannukseen ja uskomme evankeliumin Jeesuksen anteeksiantavasta voimasta.Kukaan ihminen ei voi sitä käsittää, se on Jumalan ihmeellinen salaisuus.Me voimme vain uskoa sen todeksi omalla kohdallamme tai sitten emme.Usko on kokonaan Jumalan armoteko.""
Rea,olet väärässä! Usko perustuu tietoon,ja tätä Sim-son tarkoitti,et vaan halunnut sitä "ymmärtää" ?
""Jos on lapsena kastettu ei tarvitse enää mennä helluntailaisten kasteelle vaan jos on ymmärtänyt kasteen merkityksen se riittää.""
Sinulle saattaa riittää,vaan ei täyden evankeliumin mukaan riitä,koska lapsikaste ei ole mikään kaste! Meneekö kastettava ja kastaja sinne "maljaan" jossa on muutama litra vettä? Niinkuin tässä aikaisemmin joku hoksas kysyä!
Siispä opetat väärin !
""Aivan, mutta kaikki pitää koetella Jumalan sanan kokonaisvaltaisen totuuden kautta.
Sitä en ole koskaan 30 vuoden aikana nähnyt tapahtuvan puhujan paikalta.""
Mistä voit tietää,esm. sinun opeissasi on paljon harhaa,onkos sinua koskaan koeteltu, "kokonaisvaltaisesti" ?
PyhäHenki on seurakunnassa,ja Hän on nimenomaan se,joka koettelee,ja tutkii henget,snan saarnan kautta,jos puhuja vaan on Hengen johdossa?
Mitä muuten tarkoitat? "Puhujan paikalta"?
Se on juuri sitä,etä Pyhä Henki on läsnä saarnassa,ja koettelee sydämet,miten muuten muka puhuja voisi alkaa koettelemaan puhujan paikalta? Huutelemaanko sieltä yleisölle,sitä sun tätä,ja arvuuttelemaan ihmisten tekemisiä,älytöntä !
""Jeesusta seurasi joukko naisia jotka palvelivat varojensa lisäksi myös opettajina ja muilla armoituksilla.Kuten tänäkin päivänä.""
Kuka,tai ketä oli ne naiset apostolien aikana jotka opettivat?
""Yhtä hyvin helluntaiseurakunta julistaa jokaisen heidän kastamansa taivaskelpoiseksi.
Joten ei päde tämäkään tulkintasi Raamatun kokonaisvaltaisen totuuden kanssa ""
He ovatkin uudestisyntyneet,ei ole kysymys luonnollisesta syntymästä,sensijjan kirkkon yhteyteen liitetään nimenomaan lapset jotka ovat juuri syntyneet luonnon mukaan tähän maailmaan,eivätkä vielä tiedä hyvästä eikä pahasta,silti heistä kirkko rakentaa seurakkunnan,joka ei täytä raamatullista seurakunta kritiikkiä alkuunkaan,ei siis sellaisenaan voi olla Jumalan seurakunta,joskin sielläkin varmaan on jäseniä,jotka kuuluvat universaaliseen seurakuntaan !
""Jos tämä on mielestäsi väärä käytäntö niin voin kertoa että helluntaiseurakunnissa on sama käytäntö.Määrätyt henkilöt valitaan vanhemmistoon ja he määräävät ja päättävät yksinvaltiaina kaikesta.Kutsumuksen omaavat henkilöt saavat hyvin harvoin olla johtavissa asemissa.Kaikkialla tapahtuu vääryyttä ja seurakunnan nimi, olkoon se helluntai-tai luterilainen kirkko, ei määrää sen Raamatullisuutta, vaan Jumalan seurakunta on siellä missä on uskovia joita Jumalan Henki kuljettaa.Meitä löytyy kaikkialta.""
Tämä nyt vaan on sinun oma harhasi,sillä ei ole mitään tekemistä seurakunta totuuden kanssa !
""Tuon sinä olet keksinyt ”helluntailaisesta lakikikirjasta”.""
Ei ole olemassa mitään "helluntailaisten lakikirjaa"!
Kirkko valtuusto ei täytä Raamatun ilmoittamaa vanhimmiston valinta kriteereitä,ei alkuunkaan!
Kirkon oman hallinnon kannalta se tietenkin on heidän valtuustonsa,ja siihen heillä on toki oikeus,mutta raamatullisuuden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä !
""Luterilainen kirkko on Jumalan seurakuntaa, siellä missä evankeliumia julistetaan.""
Ainoastaan siltä osin,että siellä olevat yksittäiset jäsenet voivat olla raamatullisesti,oikeasti uskon kautta Jeesukseen uudestisyntyneet,he ovat Jumalan seurakuntaa,mutta kirkko laitoksena ei täytä Raamatun kriteereitä Jumalan seurakunnasta ! - kyselijänä jukka.finland
Lainaus tekstistäsi:
Jeesusta seurasi joukko naisia jotka palvelivat varojensa lisäksi myös opettajina ja muilla armoituksilla.
Kerrotaanko raamatussa Jeesusta seuranneista ja palvelleista naisista, että he myös opettivat? En ollenkaan väitä etteivät opettaneet mutta en muista paikkaa/paikkoja (ja saattoivat toki opettaa vaikka ei sitä raamatussa kerrottaisikaan, mutta olihan se harvinaista Jeesuksen aikana, että naiset opettivat). Ritari009 kirjoitti:
""Ei pidä paikkaansa.Uskoon tullaan kun Jumala kutsuu meitä parannukseen ja uskomme evankeliumin Jeesuksen anteeksiantavasta voimasta.Kukaan ihminen ei voi sitä käsittää, se on Jumalan ihmeellinen salaisuus.Me voimme vain uskoa sen todeksi omalla kohdallamme tai sitten emme.Usko on kokonaan Jumalan armoteko.""
Rea,olet väärässä! Usko perustuu tietoon,ja tätä Sim-son tarkoitti,et vaan halunnut sitä "ymmärtää" ?
""Jos on lapsena kastettu ei tarvitse enää mennä helluntailaisten kasteelle vaan jos on ymmärtänyt kasteen merkityksen se riittää.""
Sinulle saattaa riittää,vaan ei täyden evankeliumin mukaan riitä,koska lapsikaste ei ole mikään kaste! Meneekö kastettava ja kastaja sinne "maljaan" jossa on muutama litra vettä? Niinkuin tässä aikaisemmin joku hoksas kysyä!
Siispä opetat väärin !
""Aivan, mutta kaikki pitää koetella Jumalan sanan kokonaisvaltaisen totuuden kautta.
Sitä en ole koskaan 30 vuoden aikana nähnyt tapahtuvan puhujan paikalta.""
Mistä voit tietää,esm. sinun opeissasi on paljon harhaa,onkos sinua koskaan koeteltu, "kokonaisvaltaisesti" ?
PyhäHenki on seurakunnassa,ja Hän on nimenomaan se,joka koettelee,ja tutkii henget,snan saarnan kautta,jos puhuja vaan on Hengen johdossa?
Mitä muuten tarkoitat? "Puhujan paikalta"?
Se on juuri sitä,etä Pyhä Henki on läsnä saarnassa,ja koettelee sydämet,miten muuten muka puhuja voisi alkaa koettelemaan puhujan paikalta? Huutelemaanko sieltä yleisölle,sitä sun tätä,ja arvuuttelemaan ihmisten tekemisiä,älytöntä !
""Jeesusta seurasi joukko naisia jotka palvelivat varojensa lisäksi myös opettajina ja muilla armoituksilla.Kuten tänäkin päivänä.""
Kuka,tai ketä oli ne naiset apostolien aikana jotka opettivat?
""Yhtä hyvin helluntaiseurakunta julistaa jokaisen heidän kastamansa taivaskelpoiseksi.
Joten ei päde tämäkään tulkintasi Raamatun kokonaisvaltaisen totuuden kanssa ""
He ovatkin uudestisyntyneet,ei ole kysymys luonnollisesta syntymästä,sensijjan kirkkon yhteyteen liitetään nimenomaan lapset jotka ovat juuri syntyneet luonnon mukaan tähän maailmaan,eivätkä vielä tiedä hyvästä eikä pahasta,silti heistä kirkko rakentaa seurakkunnan,joka ei täytä raamatullista seurakunta kritiikkiä alkuunkaan,ei siis sellaisenaan voi olla Jumalan seurakunta,joskin sielläkin varmaan on jäseniä,jotka kuuluvat universaaliseen seurakuntaan !
""Jos tämä on mielestäsi väärä käytäntö niin voin kertoa että helluntaiseurakunnissa on sama käytäntö.Määrätyt henkilöt valitaan vanhemmistoon ja he määräävät ja päättävät yksinvaltiaina kaikesta.Kutsumuksen omaavat henkilöt saavat hyvin harvoin olla johtavissa asemissa.Kaikkialla tapahtuu vääryyttä ja seurakunnan nimi, olkoon se helluntai-tai luterilainen kirkko, ei määrää sen Raamatullisuutta, vaan Jumalan seurakunta on siellä missä on uskovia joita Jumalan Henki kuljettaa.Meitä löytyy kaikkialta.""
Tämä nyt vaan on sinun oma harhasi,sillä ei ole mitään tekemistä seurakunta totuuden kanssa !
""Tuon sinä olet keksinyt ”helluntailaisesta lakikikirjasta”.""
Ei ole olemassa mitään "helluntailaisten lakikirjaa"!
Kirkko valtuusto ei täytä Raamatun ilmoittamaa vanhimmiston valinta kriteereitä,ei alkuunkaan!
Kirkon oman hallinnon kannalta se tietenkin on heidän valtuustonsa,ja siihen heillä on toki oikeus,mutta raamatullisuuden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä !
""Luterilainen kirkko on Jumalan seurakuntaa, siellä missä evankeliumia julistetaan.""
Ainoastaan siltä osin,että siellä olevat yksittäiset jäsenet voivat olla raamatullisesti,oikeasti uskon kautta Jeesukseen uudestisyntyneet,he ovat Jumalan seurakuntaa,mutta kirkko laitoksena ei täytä Raamatun kriteereitä Jumalan seurakunnasta !Keskiajan ritarit kohtelivat naisia arvokkaasti.
kyselijänä jukka.finland kirjoitti:
Lainaus tekstistäsi:
Jeesusta seurasi joukko naisia jotka palvelivat varojensa lisäksi myös opettajina ja muilla armoituksilla.
Kerrotaanko raamatussa Jeesusta seuranneista ja palvelleista naisista, että he myös opettivat? En ollenkaan väitä etteivät opettaneet mutta en muista paikkaa/paikkoja (ja saattoivat toki opettaa vaikka ei sitä raamatussa kerrottaisikaan, mutta olihan se harvinaista Jeesuksen aikana, että naiset opettivat).'Joku muu' vastaa. Olen ymmärtänyt niin, että seurakunnan vanhin/ pappi ei voi olla nainen. Naisille on toisia, mutta ei vähempiarvoisia, tehtäviä seurakunnassa.
- ReaStr
kyselijänä jukka.finland kirjoitti:
Lainaus tekstistäsi:
Jeesusta seurasi joukko naisia jotka palvelivat varojensa lisäksi myös opettajina ja muilla armoituksilla.
Kerrotaanko raamatussa Jeesusta seuranneista ja palvelleista naisista, että he myös opettivat? En ollenkaan väitä etteivät opettaneet mutta en muista paikkaa/paikkoja (ja saattoivat toki opettaa vaikka ei sitä raamatussa kerrottaisikaan, mutta olihan se harvinaista Jeesuksen aikana, että naiset opettivat).On monta kertaa mainittu naisten palvelustehtävistä.Yksi tunnetuimpia oli Priskilla joka kulki Paavalin mukana ja oli auttamassa seurakuntien perustamisessa.Hän opetti ja oli muutenkin Paavalin apuna.
Paavali muutenkin mainitsee monia naisia mikä oli sen ajan kulttuurissa todella harvinaista.
Mutta Paavalin olikin Jumalan Hengen johdossa ja Jumalan todellinen apostoli. - ReaStr
Basker kirjoitti:
'Joku muu' vastaa. Olen ymmärtänyt niin, että seurakunnan vanhin/ pappi ei voi olla nainen. Naisille on toisia, mutta ei vähempiarvoisia, tehtäviä seurakunnassa.
Paavali opettaa ettei nainen voi olla pappi.
- ReaStr
Ritari009 kirjoitti:
""Ei pidä paikkaansa.Uskoon tullaan kun Jumala kutsuu meitä parannukseen ja uskomme evankeliumin Jeesuksen anteeksiantavasta voimasta.Kukaan ihminen ei voi sitä käsittää, se on Jumalan ihmeellinen salaisuus.Me voimme vain uskoa sen todeksi omalla kohdallamme tai sitten emme.Usko on kokonaan Jumalan armoteko.""
Rea,olet väärässä! Usko perustuu tietoon,ja tätä Sim-son tarkoitti,et vaan halunnut sitä "ymmärtää" ?
""Jos on lapsena kastettu ei tarvitse enää mennä helluntailaisten kasteelle vaan jos on ymmärtänyt kasteen merkityksen se riittää.""
Sinulle saattaa riittää,vaan ei täyden evankeliumin mukaan riitä,koska lapsikaste ei ole mikään kaste! Meneekö kastettava ja kastaja sinne "maljaan" jossa on muutama litra vettä? Niinkuin tässä aikaisemmin joku hoksas kysyä!
Siispä opetat väärin !
""Aivan, mutta kaikki pitää koetella Jumalan sanan kokonaisvaltaisen totuuden kautta.
Sitä en ole koskaan 30 vuoden aikana nähnyt tapahtuvan puhujan paikalta.""
Mistä voit tietää,esm. sinun opeissasi on paljon harhaa,onkos sinua koskaan koeteltu, "kokonaisvaltaisesti" ?
PyhäHenki on seurakunnassa,ja Hän on nimenomaan se,joka koettelee,ja tutkii henget,snan saarnan kautta,jos puhuja vaan on Hengen johdossa?
Mitä muuten tarkoitat? "Puhujan paikalta"?
Se on juuri sitä,etä Pyhä Henki on läsnä saarnassa,ja koettelee sydämet,miten muuten muka puhuja voisi alkaa koettelemaan puhujan paikalta? Huutelemaanko sieltä yleisölle,sitä sun tätä,ja arvuuttelemaan ihmisten tekemisiä,älytöntä !
""Jeesusta seurasi joukko naisia jotka palvelivat varojensa lisäksi myös opettajina ja muilla armoituksilla.Kuten tänäkin päivänä.""
Kuka,tai ketä oli ne naiset apostolien aikana jotka opettivat?
""Yhtä hyvin helluntaiseurakunta julistaa jokaisen heidän kastamansa taivaskelpoiseksi.
Joten ei päde tämäkään tulkintasi Raamatun kokonaisvaltaisen totuuden kanssa ""
He ovatkin uudestisyntyneet,ei ole kysymys luonnollisesta syntymästä,sensijjan kirkkon yhteyteen liitetään nimenomaan lapset jotka ovat juuri syntyneet luonnon mukaan tähän maailmaan,eivätkä vielä tiedä hyvästä eikä pahasta,silti heistä kirkko rakentaa seurakkunnan,joka ei täytä raamatullista seurakunta kritiikkiä alkuunkaan,ei siis sellaisenaan voi olla Jumalan seurakunta,joskin sielläkin varmaan on jäseniä,jotka kuuluvat universaaliseen seurakuntaan !
""Jos tämä on mielestäsi väärä käytäntö niin voin kertoa että helluntaiseurakunnissa on sama käytäntö.Määrätyt henkilöt valitaan vanhemmistoon ja he määräävät ja päättävät yksinvaltiaina kaikesta.Kutsumuksen omaavat henkilöt saavat hyvin harvoin olla johtavissa asemissa.Kaikkialla tapahtuu vääryyttä ja seurakunnan nimi, olkoon se helluntai-tai luterilainen kirkko, ei määrää sen Raamatullisuutta, vaan Jumalan seurakunta on siellä missä on uskovia joita Jumalan Henki kuljettaa.Meitä löytyy kaikkialta.""
Tämä nyt vaan on sinun oma harhasi,sillä ei ole mitään tekemistä seurakunta totuuden kanssa !
""Tuon sinä olet keksinyt ”helluntailaisesta lakikikirjasta”.""
Ei ole olemassa mitään "helluntailaisten lakikirjaa"!
Kirkko valtuusto ei täytä Raamatun ilmoittamaa vanhimmiston valinta kriteereitä,ei alkuunkaan!
Kirkon oman hallinnon kannalta se tietenkin on heidän valtuustonsa,ja siihen heillä on toki oikeus,mutta raamatullisuuden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä !
""Luterilainen kirkko on Jumalan seurakuntaa, siellä missä evankeliumia julistetaan.""
Ainoastaan siltä osin,että siellä olevat yksittäiset jäsenet voivat olla raamatullisesti,oikeasti uskon kautta Jeesukseen uudestisyntyneet,he ovat Jumalan seurakuntaa,mutta kirkko laitoksena ei täytä Raamatun kriteereitä Jumalan seurakunnasta !Selvästi esim Apostolien teoissa:
16:14 Ja eräs Lyydia niminen purppuranmyyjä Tyatiran kaupungista, jumalaapelkääväinen nainen, oli kuulemassa; ja Herra avasi hänen sydämensä ottamaan vaarin siitä, mitä Paavali puhui. - Baskeri.
ReaStr kirjoitti:
Paavali opettaa ettei nainen voi olla pappi.
.B.
- ReaStr
Baskeri. kirjoitti:
.B.
Ilahduin viestistäsi:)
ReaStr kirjoitti:
On monta kertaa mainittu naisten palvelustehtävistä.Yksi tunnetuimpia oli Priskilla joka kulki Paavalin mukana ja oli auttamassa seurakuntien perustamisessa.Hän opetti ja oli muutenkin Paavalin apuna.
Paavali muutenkin mainitsee monia naisia mikä oli sen ajan kulttuurissa todella harvinaista.
Mutta Paavalin olikin Jumalan Hengen johdossa ja Jumalan todellinen apostoli.Kiitos, että vastasit.
Itse asiassa tiedän raamatusta nuo mainitsemasi paikat. Kysymykselläni kuitenkin lähinnä tarkoitin, että mainitaanko naisien (jotka Jeesusta seurasivat ja palvelivat) myös opettaneen Jeesuksen seurassa ollessaan. Tätä en itse muista evenkeliumeista lukeneeni ja siksi kysyin (koska tuon ajatuksen aikaisemmasta tekstistäsi lainaamani kohta toi esille).
Tekemäni kysymys ei ollut "tärkeä" eikä tarkoitukseni ollut saivarrella. Jäin vaan miettimään, että onko itseltäni jäänyt huomaamatta tämä asia, minkä toit esille.
Oikein hyvää iltaa Sinulle ja kaikille palstalla kävijöille.- ReaStr
jukka.finland kirjoitti:
Kiitos, että vastasit.
Itse asiassa tiedän raamatusta nuo mainitsemasi paikat. Kysymykselläni kuitenkin lähinnä tarkoitin, että mainitaanko naisien (jotka Jeesusta seurasivat ja palvelivat) myös opettaneen Jeesuksen seurassa ollessaan. Tätä en itse muista evenkeliumeista lukeneeni ja siksi kysyin (koska tuon ajatuksen aikaisemmasta tekstistäsi lainaamani kohta toi esille).
Tekemäni kysymys ei ollut "tärkeä" eikä tarkoitukseni ollut saivarrella. Jäin vaan miettimään, että onko itseltäni jäänyt huomaamatta tämä asia, minkä toit esille.
Oikein hyvää iltaa Sinulle ja kaikille palstalla kävijöille.Eihän muuten vielä silloin kukaan opettanut .
Vasta seurakunnan perustamisen jälkeen alkoi opetus uskovien seurakunnalle. - Weijo
Sim-son kirjoitti:
Asia on niin laaja, että täytyi tiivistää se olennaisiimpiin.
Ev.Lut ei ole seurakunta Raamatullisessa mielessä.
On minunkin suvussa pappeja ollut ja myös ystäväpiiriin kuuluu ko. paikassa olevia uskovia. Kirkko vaan on menossa pahasti takaisin katolilaisuuteen rytinällä. Juuri tuosta saastasta Luther ansiokkaasti sen erotti henkensä kaupalla.
Usko on Jumalan lahja mutta asiassa on oma osuus, se täytyy ottaa vastaan. On ratkaistava ottaako Jeesuksen vastaan vai ei, sitä ei Jumala tee kenenkään puolesta.
Tunnen muitakin helluntaiseurakunnasta eronneita eikä moni hauku entistä kotiansa noin pahasti kuin sinä. Olet kiinni katkeruuden siteissä ja herää kysymys sinun sieluntilasta. Kirjoituksista päätellen se ei ole hääppöinen.
Luterilaisesta kirkosta saadaan kyllä Jumalan
seurakunta. Vain seuraavat pienet toimenpiteet
pitää tehdä, jotta Raamatun antama
seurakuntamalli saadaan esille:
1. Sylilasten kaste pitää lopettaa.
2. Uskosta osattomat pitää erottaa kirkosta.
3. Jäsenkortisto pitää poistaa.
Mitä sitten jää jäljelle? - Uskossa olevat, jotka
menevät upotuskasteelle ja alkavat kokoontua
raamatullisena seurakuntana, ei enää kirkkona.
ReaStr kirjoitti:
Ilahduin viestistäsi:)
.B. Jumala on antanut minulle armon nähdä pintaa syvemmälle. En kiitä siitä itseäni, vaan Jeesusta. Onko se armolahja vai vain luontainen taipumus? Joidenkin mielestä se on Saatanasta. Minähän en ole vahva helluntailainen, vaan heikko luterilainen.
Sen tiedän, että sinua tuomitaan väärin perustein. Ne, jotka sinua lyövät, ovat niitä, joiden pitäisi olla syytettyjen penkillä. Sinussa on syntiä, kuten avoliiton suosiminen, sitä ei kai kukaan kiistä, et sinä itsekään. Eri asia sitten on, miten siihen suhtaudutaan. Veljesi Kristuksessa, Baskeri.- Sulamit
Tässä keskustelussa osoitat suurta malttia ja viisautta. Pidä pääsi. En ole itse hell enkä lut, mutta tunnen molemmat suunnat.
- tode'
Basker kirjoitti:
.B. Jumala on antanut minulle armon nähdä pintaa syvemmälle. En kiitä siitä itseäni, vaan Jeesusta. Onko se armolahja vai vain luontainen taipumus? Joidenkin mielestä se on Saatanasta. Minähän en ole vahva helluntailainen, vaan heikko luterilainen.
Sen tiedän, että sinua tuomitaan väärin perustein. Ne, jotka sinua lyövät, ovat niitä, joiden pitäisi olla syytettyjen penkillä. Sinussa on syntiä, kuten avoliiton suosiminen, sitä ei kai kukaan kiistä, et sinä itsekään. Eri asia sitten on, miten siihen suhtaudutaan. Veljesi Kristuksessa, Baskeri.jotakin hyvääkin on tuossa teidän sisar/veli -lelluttelemisessanne: rean räyhääminen on jäänyt vähemmälle (tällä foorumilla) parin viimeisen tunnin aikana.
kun olet nyt saanut hänestä kelpo otteen, niin pidä se nyt muutama päivä. voisimme vetää välillä henkeä. kohta näet alkavat mm. RHBn seuraavan suomen vierailun aiheuttamat rankat koitokset. ReaStr kirjoitti:
Eihän muuten vielä silloin kukaan opettanut .
Vasta seurakunnan perustamisen jälkeen alkoi opetus uskovien seurakunnalle.Niinpä tietenkin, olet aivan oikeassa. Minun on parasta mennä nukkumaan...
Hyvää yötä ja Jeesus myötä, aivan kaikille.tode' kirjoitti:
jotakin hyvääkin on tuossa teidän sisar/veli -lelluttelemisessanne: rean räyhääminen on jäänyt vähemmälle (tällä foorumilla) parin viimeisen tunnin aikana.
kun olet nyt saanut hänestä kelpo otteen, niin pidä se nyt muutama päivä. voisimme vetää välillä henkeä. kohta näet alkavat mm. RHBn seuraavan suomen vierailun aiheuttamat rankat koitokset.Olen aiemmin pitänyt sinua ihan fiksuna ihmisenä, mutta nyt täytyykin avata silmät. Niin se Saatana voi harhauttaa; antaa näennäisen kristillisen kuvan, vaan on silkkoa sisältä.
- ReaStr
Basker kirjoitti:
.B. Jumala on antanut minulle armon nähdä pintaa syvemmälle. En kiitä siitä itseäni, vaan Jeesusta. Onko se armolahja vai vain luontainen taipumus? Joidenkin mielestä se on Saatanasta. Minähän en ole vahva helluntailainen, vaan heikko luterilainen.
Sen tiedän, että sinua tuomitaan väärin perustein. Ne, jotka sinua lyövät, ovat niitä, joiden pitäisi olla syytettyjen penkillä. Sinussa on syntiä, kuten avoliiton suosiminen, sitä ei kai kukaan kiistä, et sinä itsekään. Eri asia sitten on, miten siihen suhtaudutaan. Veljesi Kristuksessa, Baskeri.>>B. Jumala on antanut minulle armon nähdä pintaa syvemmälle. En kiitä siitä itseäni, vaan Jeesusta. Onko se armolahja vai vain luontainen taipumus? Joidenkin mielestä se on Saatanasta. Minähän en ole vahva helluntailainen, vaan heikko luterilainen.
Sen tiedän, että sinua tuomitaan väärin perustein. Ne, jotka sinua lyövät, ovat niitä, joiden pitäisi olla syytettyjen penkillä. Sinussa on syntiä, kuten avoliiton suosiminen, sitä ei kai kukaan kiistä, et sinä itsekään. Eri asia sitten on, miten siihen suhtaudutaan. Veljesi Kristuksessa, Baskeri.><
Syntiä minussa on niin kauan kuin elän, mutta en elä missään synnissä.Pidän tarkkaan huolta itsestäni että omatuntoni on puhdas Kristuksen edessä.Minulla on erittäin herkkä omatunto, tuli sekin sanottua.
En suosi avoliittoa, en tiedä mistä tällainen väärä tieto on peräisin.Sen kyllä tiedän että sanojani väännetään ja käännetään vaikka mihin malliin.
Sisaresi Jeesuksessa Kristuksessa, Rea. - Sim-son
ReaStr kirjoitti:
>>B. Jumala on antanut minulle armon nähdä pintaa syvemmälle. En kiitä siitä itseäni, vaan Jeesusta. Onko se armolahja vai vain luontainen taipumus? Joidenkin mielestä se on Saatanasta. Minähän en ole vahva helluntailainen, vaan heikko luterilainen.
Sen tiedän, että sinua tuomitaan väärin perustein. Ne, jotka sinua lyövät, ovat niitä, joiden pitäisi olla syytettyjen penkillä. Sinussa on syntiä, kuten avoliiton suosiminen, sitä ei kai kukaan kiistä, et sinä itsekään. Eri asia sitten on, miten siihen suhtaudutaan. Veljesi Kristuksessa, Baskeri.><
Syntiä minussa on niin kauan kuin elän, mutta en elä missään synnissä.Pidän tarkkaan huolta itsestäni että omatuntoni on puhdas Kristuksen edessä.Minulla on erittäin herkkä omatunto, tuli sekin sanottua.
En suosi avoliittoa, en tiedä mistä tällainen väärä tieto on peräisin.Sen kyllä tiedän että sanojani väännetään ja käännetään vaikka mihin malliin.
Sisaresi Jeesuksessa Kristuksessa, Rea.Kyllä vikalistassasi, yhdessä niissä oli "avoliittolaisia pidetään syntisempinä kuin naimattomia."
Tuo kertoo jo asenteesi avoliittoon. - japs
Sim-son kirjoitti:
Sinut on arvioitu jo täällä ja tämän tunninkin sisällä, mutta sinä et ota sitä vastaan. Sekin on narsistiselle persoonallisuudelle tyypillistä koska et siedä kritiikkiä.
En ole fanaatikko, mutta kiitos kunniasta ja lojaalisuuden osoituksesta kotia kohtaan.
Kuten olen jo sanonut, on myös muita seurakuntia joilla on terve Raamatullinen pohja.
Sinun puulaakilla ei ole.Minä olen itse uskossa ja tuleva luterilaisen kirkon pappi.
Se on toki totta, että luterilainen kirkko on joissain asioissa mielestäni vääräss. Mutta tuskin löytyykään puhdasoppista seurakuntaa.
Minusta on tosi mukava huomata, vaikka sinä usein esitätkin jyrkkiä mielipiteitä, että olet tuolla kannalla. On todella mahtava huomata, että on myös ihmisiä, jotka tajuavat Jeesuksen seurakunnan kulkevan yli maallisten seurakuntien rajojen. Jokainen elävässä uskossa oleva kuuluu Jeesuksen Kristuksen seurakuntaan oli sitten helluntailainen, luterilainen tai mikä lie, kunhan on Jeesuksen oma.
Itse välillä käyn luterilaisissa tilaisuuksissa, joissa toimii armolahjat palavasti. Jos joku kokee tilaisuudessa jotain niin voi käydä sanomassa ja on oikeus arvostella jne.. tiedän luterilaisia ihmisiä, joille Jumala on suonut henkien erottamisen jne.. Usein näitä asioita ei vain painoteta, ei pahemmin puhuta, eikä ne normaalissa jumalanpalveluksessa pääse toimimaan, kun on joku ihmisten kehittämä kaava. Todellisuudessa kuitenkin seurakuntaan kuuluu uskovia, ja Pyhä Henki vaikuttaa heidän keskellään. Sanoi siihen Sim-Som, mitä tahansa, niin missä tahansa kaksi tai kolme on koolle Jeesuksen nimessä, niin Jeesus on heidän keskellään. Kiitos siitä Jumalalle. - Lutheruksen ystävä
japs kirjoitti:
Minä olen itse uskossa ja tuleva luterilaisen kirkon pappi.
Se on toki totta, että luterilainen kirkko on joissain asioissa mielestäni vääräss. Mutta tuskin löytyykään puhdasoppista seurakuntaa.
Minusta on tosi mukava huomata, vaikka sinä usein esitätkin jyrkkiä mielipiteitä, että olet tuolla kannalla. On todella mahtava huomata, että on myös ihmisiä, jotka tajuavat Jeesuksen seurakunnan kulkevan yli maallisten seurakuntien rajojen. Jokainen elävässä uskossa oleva kuuluu Jeesuksen Kristuksen seurakuntaan oli sitten helluntailainen, luterilainen tai mikä lie, kunhan on Jeesuksen oma.
Itse välillä käyn luterilaisissa tilaisuuksissa, joissa toimii armolahjat palavasti. Jos joku kokee tilaisuudessa jotain niin voi käydä sanomassa ja on oikeus arvostella jne.. tiedän luterilaisia ihmisiä, joille Jumala on suonut henkien erottamisen jne.. Usein näitä asioita ei vain painoteta, ei pahemmin puhuta, eikä ne normaalissa jumalanpalveluksessa pääse toimimaan, kun on joku ihmisten kehittämä kaava. Todellisuudessa kuitenkin seurakuntaan kuuluu uskovia, ja Pyhä Henki vaikuttaa heidän keskellään. Sanoi siihen Sim-Som, mitä tahansa, niin missä tahansa kaksi tai kolme on koolle Jeesuksen nimessä, niin Jeesus on heidän keskellään. Kiitos siitä Jumalalle.Piispa Riekkinen kieltää Jeesuksen neitseestä syntymisen. Hyväksyy homoliitot ym. Sanoo tähän japs tai kuka muu mitä hyvänsä hän on yksi kirkon suuria vaikuttajia Suomessa.
Kysymys Sim-sonilla ei liene ollut onko kirkossa uskovia vai ei vaan siitä onko kirkko Raamatun piirrustusten mukainen.
Vastasit kysymyksen vierestä sillä Rea nimenomaan väittää kirkkoa ainoaksi oikeaksi ja muita suuriksi harhoiksi.
Muut täällä kyllä hyväksyy toisetkin uskovat ja myös kirkon uskovat paitsi Rea ei muita suvaitse. Riekkisen opetuslapsiko hän on ja sinä? - tode'
Basker kirjoitti:
Olen aiemmin pitänyt sinua ihan fiksuna ihmisenä, mutta nyt täytyykin avata silmät. Niin se Saatana voi harhauttaa; antaa näennäisen kristillisen kuvan, vaan on silkkoa sisältä.
sanoa asiat suoraan ja niinkuin ajattelen.
olen edelleen samaa mieltä rean tavasta ilmaista mielipiteensä asioista.
käsittääkseni hänen ja kaltaistensa "keskustelijoiden" vanavedessä on palstalle saapunut uusi joukko räksyttäjiä, joiden paikallaolo sallitaan "vapaan keskustelun" nimissä.
minunkin kieleni on terävä. sen myönnän ja joudun usein katumaan sanojani. - tiedät miten
Helluntaiseurakunnissa toimitaan?Meitä on suuri joukko Helluntaiseurakunnissa jota olemme kuuluneet aikanaan lut. kirkoon koska meidät on pakkoliitetty epäraamatullisen lapsikasteen kautta siihen, kuten veljeni edellä kirjoitti.Meistä hyvin monet on siis ollut luterilaisenkirkon jäsen.Olemme siis , jotku jopa vuosikymmeniä kuuluneet tuohon kansankirkoon, joka ei ole Raamatun seurakuntamallin mukainen.Ja sen tähden siihen kuuluneena nähneet/kokeneet sen kuinka siellä toimitaan.Montako päivää sinä olet ollut Helluntaiseurakunnan jäsen, oletko kuulunut vanhemmistoon? Älä luule vaan tiedä, ennenkuin puhut tai kirjoitat.Joka tapauksessa jos olet Jeesukseen uskova, siunausta sinulle luterilainen uskonveli, kaikkea hyvää ja Jumalan siunausta.
- japs
Lutheruksen ystävä kirjoitti:
Piispa Riekkinen kieltää Jeesuksen neitseestä syntymisen. Hyväksyy homoliitot ym. Sanoo tähän japs tai kuka muu mitä hyvänsä hän on yksi kirkon suuria vaikuttajia Suomessa.
Kysymys Sim-sonilla ei liene ollut onko kirkossa uskovia vai ei vaan siitä onko kirkko Raamatun piirrustusten mukainen.
Vastasit kysymyksen vierestä sillä Rea nimenomaan väittää kirkkoa ainoaksi oikeaksi ja muita suuriksi harhoiksi.
Muut täällä kyllä hyväksyy toisetkin uskovat ja myös kirkon uskovat paitsi Rea ei muita suvaitse. Riekkisen opetuslapsiko hän on ja sinä?Ei paljon kiinnosta, vaikka Riekkinen on harhassa..
Se, että kuulun kirkkoon, johon myös Riekkinen kuuluu, ei todellakaan tarkoita sitä, että olisin hänen opetuslapsensa tai mitään. Ei Riekkinen kuitenkaan määrittele kirkon oppia.. hän esittää omaa näkökantaansa asioihin, omaa uskoaan, muttei todellakaan kirkon oppia.
Lisäksi luterilaisten tunnustuskirjojen mukaan Raamattu on ylin auktoriteetti jne.. tosin, järjestyksen vuoksi on ihmistenkehittämiä jumalanpalveluskaavoja jne.. mutta kuitenkin, tuo Raamatun auktoriteetti menee luterilaisen kirkon opissa aikalailla yli sen mitä Riekkinen sanoo.
Itse en kyllä usko, että on yhtään täysin puhdasoppista ja täydellistä seurakuntaa. Etenkin jos koko liike leimataan sen mukaan, kun löytyy yksi ihminen, joka on harhassa.
Mutta noh.. eipä tuo ole tappelunaihe. Jeesus Kristus on meidän molempien Herra.. Jeesus Kristus siunatkoon sinua! :) - Valen
Ritari009 kirjoitti:
""Ei pidä paikkaansa.Uskoon tullaan kun Jumala kutsuu meitä parannukseen ja uskomme evankeliumin Jeesuksen anteeksiantavasta voimasta.Kukaan ihminen ei voi sitä käsittää, se on Jumalan ihmeellinen salaisuus.Me voimme vain uskoa sen todeksi omalla kohdallamme tai sitten emme.Usko on kokonaan Jumalan armoteko.""
Rea,olet väärässä! Usko perustuu tietoon,ja tätä Sim-son tarkoitti,et vaan halunnut sitä "ymmärtää" ?
""Jos on lapsena kastettu ei tarvitse enää mennä helluntailaisten kasteelle vaan jos on ymmärtänyt kasteen merkityksen se riittää.""
Sinulle saattaa riittää,vaan ei täyden evankeliumin mukaan riitä,koska lapsikaste ei ole mikään kaste! Meneekö kastettava ja kastaja sinne "maljaan" jossa on muutama litra vettä? Niinkuin tässä aikaisemmin joku hoksas kysyä!
Siispä opetat väärin !
""Aivan, mutta kaikki pitää koetella Jumalan sanan kokonaisvaltaisen totuuden kautta.
Sitä en ole koskaan 30 vuoden aikana nähnyt tapahtuvan puhujan paikalta.""
Mistä voit tietää,esm. sinun opeissasi on paljon harhaa,onkos sinua koskaan koeteltu, "kokonaisvaltaisesti" ?
PyhäHenki on seurakunnassa,ja Hän on nimenomaan se,joka koettelee,ja tutkii henget,snan saarnan kautta,jos puhuja vaan on Hengen johdossa?
Mitä muuten tarkoitat? "Puhujan paikalta"?
Se on juuri sitä,etä Pyhä Henki on läsnä saarnassa,ja koettelee sydämet,miten muuten muka puhuja voisi alkaa koettelemaan puhujan paikalta? Huutelemaanko sieltä yleisölle,sitä sun tätä,ja arvuuttelemaan ihmisten tekemisiä,älytöntä !
""Jeesusta seurasi joukko naisia jotka palvelivat varojensa lisäksi myös opettajina ja muilla armoituksilla.Kuten tänäkin päivänä.""
Kuka,tai ketä oli ne naiset apostolien aikana jotka opettivat?
""Yhtä hyvin helluntaiseurakunta julistaa jokaisen heidän kastamansa taivaskelpoiseksi.
Joten ei päde tämäkään tulkintasi Raamatun kokonaisvaltaisen totuuden kanssa ""
He ovatkin uudestisyntyneet,ei ole kysymys luonnollisesta syntymästä,sensijjan kirkkon yhteyteen liitetään nimenomaan lapset jotka ovat juuri syntyneet luonnon mukaan tähän maailmaan,eivätkä vielä tiedä hyvästä eikä pahasta,silti heistä kirkko rakentaa seurakkunnan,joka ei täytä raamatullista seurakunta kritiikkiä alkuunkaan,ei siis sellaisenaan voi olla Jumalan seurakunta,joskin sielläkin varmaan on jäseniä,jotka kuuluvat universaaliseen seurakuntaan !
""Jos tämä on mielestäsi väärä käytäntö niin voin kertoa että helluntaiseurakunnissa on sama käytäntö.Määrätyt henkilöt valitaan vanhemmistoon ja he määräävät ja päättävät yksinvaltiaina kaikesta.Kutsumuksen omaavat henkilöt saavat hyvin harvoin olla johtavissa asemissa.Kaikkialla tapahtuu vääryyttä ja seurakunnan nimi, olkoon se helluntai-tai luterilainen kirkko, ei määrää sen Raamatullisuutta, vaan Jumalan seurakunta on siellä missä on uskovia joita Jumalan Henki kuljettaa.Meitä löytyy kaikkialta.""
Tämä nyt vaan on sinun oma harhasi,sillä ei ole mitään tekemistä seurakunta totuuden kanssa !
""Tuon sinä olet keksinyt ”helluntailaisesta lakikikirjasta”.""
Ei ole olemassa mitään "helluntailaisten lakikirjaa"!
Kirkko valtuusto ei täytä Raamatun ilmoittamaa vanhimmiston valinta kriteereitä,ei alkuunkaan!
Kirkon oman hallinnon kannalta se tietenkin on heidän valtuustonsa,ja siihen heillä on toki oikeus,mutta raamatullisuuden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä !
""Luterilainen kirkko on Jumalan seurakuntaa, siellä missä evankeliumia julistetaan.""
Ainoastaan siltä osin,että siellä olevat yksittäiset jäsenet voivat olla raamatullisesti,oikeasti uskon kautta Jeesukseen uudestisyntyneet,he ovat Jumalan seurakuntaa,mutta kirkko laitoksena ei täytä Raamatun kriteereitä Jumalan seurakunnasta !Mitäpä jos molemmat ovat oikeassa tuossa uskoontulemisessa? Eli se on Jumala joka kutsuu ihmisen pelastukseen ja myöskin että ihmisen pitää itse ymmärtää syntisyytensä Jumalan edessä ja pyytää syntejään Jeesukselta anteeksi ja silloin tullaan uskoon. Eli ihminen ei voi tajuta omaa syntisyyttään ellei Jumalan Pyhä Henki anna hänen kokea oma syntisyytensä---> tämä johtaa ihmisen katumiseen, syntien anteeksipyytämiseen ja uskoontulemiseen. Eli kaiken takana on Jumalan Henki. Kun ihminen ottaa tietoisesti askeleen ja kääntyy Jumalan tykö pyytäen syntejään anteeksi, hän tekee sen siksi koska Jumalan Henki on vaikuttanut hänessä synnintunnon. Näin siis Jumala on kaiken takana kun ihminen tekee tietoisen uskonratkaisun.
Siunausta!
Valen - Sim-son
japs kirjoitti:
Ei paljon kiinnosta, vaikka Riekkinen on harhassa..
Se, että kuulun kirkkoon, johon myös Riekkinen kuuluu, ei todellakaan tarkoita sitä, että olisin hänen opetuslapsensa tai mitään. Ei Riekkinen kuitenkaan määrittele kirkon oppia.. hän esittää omaa näkökantaansa asioihin, omaa uskoaan, muttei todellakaan kirkon oppia.
Lisäksi luterilaisten tunnustuskirjojen mukaan Raamattu on ylin auktoriteetti jne.. tosin, järjestyksen vuoksi on ihmistenkehittämiä jumalanpalveluskaavoja jne.. mutta kuitenkin, tuo Raamatun auktoriteetti menee luterilaisen kirkon opissa aikalailla yli sen mitä Riekkinen sanoo.
Itse en kyllä usko, että on yhtään täysin puhdasoppista ja täydellistä seurakuntaa. Etenkin jos koko liike leimataan sen mukaan, kun löytyy yksi ihminen, joka on harhassa.
Mutta noh.. eipä tuo ole tappelunaihe. Jeesus Kristus on meidän molempien Herra.. Jeesus Kristus siunatkoon sinua! :)Juuri tuolla tavalla yksi terrorisoi täällä kun niputtaa kaikki helluntailaiset samaan nippuun jonkun oletetun epäkohdan takia.
- Sim-son
japs kirjoitti:
Minä olen itse uskossa ja tuleva luterilaisen kirkon pappi.
Se on toki totta, että luterilainen kirkko on joissain asioissa mielestäni vääräss. Mutta tuskin löytyykään puhdasoppista seurakuntaa.
Minusta on tosi mukava huomata, vaikka sinä usein esitätkin jyrkkiä mielipiteitä, että olet tuolla kannalla. On todella mahtava huomata, että on myös ihmisiä, jotka tajuavat Jeesuksen seurakunnan kulkevan yli maallisten seurakuntien rajojen. Jokainen elävässä uskossa oleva kuuluu Jeesuksen Kristuksen seurakuntaan oli sitten helluntailainen, luterilainen tai mikä lie, kunhan on Jeesuksen oma.
Itse välillä käyn luterilaisissa tilaisuuksissa, joissa toimii armolahjat palavasti. Jos joku kokee tilaisuudessa jotain niin voi käydä sanomassa ja on oikeus arvostella jne.. tiedän luterilaisia ihmisiä, joille Jumala on suonut henkien erottamisen jne.. Usein näitä asioita ei vain painoteta, ei pahemmin puhuta, eikä ne normaalissa jumalanpalveluksessa pääse toimimaan, kun on joku ihmisten kehittämä kaava. Todellisuudessa kuitenkin seurakuntaan kuuluu uskovia, ja Pyhä Henki vaikuttaa heidän keskellään. Sanoi siihen Sim-Som, mitä tahansa, niin missä tahansa kaksi tai kolme on koolle Jeesuksen nimessä, niin Jeesus on heidän keskellään. Kiitos siitä Jumalalle.Kerro missä on tuollainen elävä kirkko niin käyn kylässä?
- ei ihan
japs kirjoitti:
Minä olen itse uskossa ja tuleva luterilaisen kirkon pappi.
Se on toki totta, että luterilainen kirkko on joissain asioissa mielestäni vääräss. Mutta tuskin löytyykään puhdasoppista seurakuntaa.
Minusta on tosi mukava huomata, vaikka sinä usein esitätkin jyrkkiä mielipiteitä, että olet tuolla kannalla. On todella mahtava huomata, että on myös ihmisiä, jotka tajuavat Jeesuksen seurakunnan kulkevan yli maallisten seurakuntien rajojen. Jokainen elävässä uskossa oleva kuuluu Jeesuksen Kristuksen seurakuntaan oli sitten helluntailainen, luterilainen tai mikä lie, kunhan on Jeesuksen oma.
Itse välillä käyn luterilaisissa tilaisuuksissa, joissa toimii armolahjat palavasti. Jos joku kokee tilaisuudessa jotain niin voi käydä sanomassa ja on oikeus arvostella jne.. tiedän luterilaisia ihmisiä, joille Jumala on suonut henkien erottamisen jne.. Usein näitä asioita ei vain painoteta, ei pahemmin puhuta, eikä ne normaalissa jumalanpalveluksessa pääse toimimaan, kun on joku ihmisten kehittämä kaava. Todellisuudessa kuitenkin seurakuntaan kuuluu uskovia, ja Pyhä Henki vaikuttaa heidän keskellään. Sanoi siihen Sim-Som, mitä tahansa, niin missä tahansa kaksi tai kolme on koolle Jeesuksen nimessä, niin Jeesus on heidän keskellään. Kiitos siitä Jumalalle.käsitä kysymystä. Kirkko on perusteiltaan harhassa.
- J???
Sim-son kirjoitti:
Kerro missä on tuollainen elävä kirkko niin käyn kylässä?
Esimerkiksi Oulun tuomikirkkoseurakunnalla on sanan ja rukouksen iltoja.. ne ovat tosi palavia - raamatullista opetusta, armolahjat toimivat, ylistetään Jeesus Kristusta ja koroitetaan Jeesuksen sovitustyötä jne..
Uudessa testamentissa käytetään kristittyjen yhteisistä kokoontumisista sanaa 'ecclesiae', joka suomennetaan sanalla 'seurakunta'. Sana 'kirkko', kreikaksi 'kyriake' (Herran oma), on alkuseurakuntaa seuranneen ajan tuotos.
Luterilaisten ei pitäisi, jos seurakunnalla tarkoitetaan uskovien yhteenkokoontumista, käyttää sanaa 'seurakunta' missään muussa yhteydessä kuin sunnuntain jumalanpalveluksissa ja muissa kokoontumisissa. Eivätkä niissäkään kaikki ole pelastuvia uskovaisia, kuten eivät helluntailaisten kokoontumisissakaan. Sataprosenttista pyhien yhteisöä ei ole ollut eikä tule - ennen kuin taivaassa.- Sim-son
Rea on lahkolainen. Perustelut; väittää luterilaisia ainoaksi oikeaksi.
Kirkkohistoriallisesti määriteltynä sanan 'lahkolainen' merkityssisältö on: Toisesta, vanhemmasta yhteisöstä erimielisyyksien takia eronnut ryhmä. Aivan kuten minä luterilaisena kuulun katolilaisesta kirkosta eronneeseen lahkoon, niin sinäkin kuulut baptismista eronneeseen lahkoon nimeltä helluntailaisuus. Ja voin Luther-lahkolaisena kertoa, että Rea ei ole luterilainen, vaan jeesuslainen.
- Sim-son
Rea on lahkolainen. Perustelut; väittää luterilaisia ainoaksi oikeaksi.
Jos seurakunnan syntien repiminen päivänvaloon on lahkolaisuutta, niin eiköhän leikata saksilla irti Raamatusta kaikki Paavalin kirjeet. Eikö?
- Sim-son
Täällä aina yksi ihminen onnistuu joko henkisellä tai hengellisellä sairaudella sotkemaan asioita. Tässä tapauksessa näyttää olevan kyseessä molemmat.
Ompa joku huimapää pannut 'armolahjansa' käyttöön ja julistanut Rean syyttömäksi.
Noista armolahjoista tässä hiukan tuon huimapään takia.
Yhdellä miehellä joka eli synnissä oli sairaus nimeltä paranoidinen skitsofrenia. Hän oli myös uskonnollisissa harhoissa ja uskoi itsellään olevan sairaiden parantamisen armolahjan. Laittoi Jumalalle merkit ja vaikka ne olivat kummalliset ihme kyllä toteutuivat. Olen kertonut kahden kesken aina silloin tällöin jollekin, joka on luullut tai toivonut itsellään olevan armolahjan ja olevansa jokin suuri. Ihme kyllä se suuruus on loppunut siihen paikkaan.
Rea on lahkolainen sanan varsinaisessa merkityksessä kun väittää luterilaisen olevan ainoa oikea joka pelastaa. Se on lahkolaisuutta, että vain se ja se on oikea.
Vaikka en hyväksy kaikkea mitä tapahtuu vapaissa suunnissa en ala rettelöimään koska se ei rakenna. Siunaan koska siihen meidät on kutsuttu.Sata sanaa siunausta ei kuulosta enää kovin hurskaalta siinä vaiheessa, kun on ensin ladellut tuhat sanaa kirouksia.
- Sim-son
Basker kirjoitti:
Sata sanaa siunausta ei kuulosta enää kovin hurskaalta siinä vaiheessa, kun on ensin ladellut tuhat sanaa kirouksia.
Kuka tuossa on kironnut ketään?
Sinä olet kuin tuomari ja esiinnyt myös tuomarina.
Mutta Basker; älä tuomitse! - Baskeri.
Sim-son kirjoitti:
Kuka tuossa on kironnut ketään?
Sinä olet kuin tuomari ja esiinnyt myös tuomarina.
Mutta Basker; älä tuomitse!Myönnettäköön, minulla on sellainen syntinen tapa, että kun näen jonkun syyllistyvän toisen ihmisen repimiseen ja raatelemiseen, niin silloin vedän ranskalaistyyppisen taiteilijapäähineeni etukenoon, ja hyökkään puolustamaan niitä, joita lyödään. Se on minun helmasyntini.
- Masa,
Baskeri. kirjoitti:
Myönnettäköön, minulla on sellainen syntinen tapa, että kun näen jonkun syyllistyvän toisen ihmisen repimiseen ja raatelemiseen, niin silloin vedän ranskalaistyyppisen taiteilijapäähineeni etukenoon, ja hyökkään puolustamaan niitä, joita lyödään. Se on minun helmasyntini.
Kuka täällä lyö toisia palvelijoita?
- Baskeri.
Masa, kirjoitti:
Kuka täällä lyö toisia palvelijoita?
Helppo todeta, jos omatuntosi ja Raamatun tuntemuksesi vielä toimivat. Lue vain sivun otsikoita taaksepäin.
- Palstan lukija
Baskeri. kirjoitti:
Helppo todeta, jos omatuntosi ja Raamatun tuntemuksesi vielä toimivat. Lue vain sivun otsikoita taaksepäin.
Olet ottanut itsellesi tuomarin viran vaikka ei siihen ole edellytyksiä.
- Baskeri.
Palstan lukija kirjoitti:
Olet ottanut itsellesi tuomarin viran vaikka ei siihen ole edellytyksiä.
Näinnkö on? Eli sinun mielestäsi en saa olla kivitettävien puolella? Leikataanko taas jotain pois Raamatusta? Jospa tällä kertaa saksittaisiin sanat ensimmäisen kiven heittämisestä, nehän ovat niin tuomitsevia. Ehken sittenkään ole ottanut tuomarin virkaa vaan puolustajan, ja silloinhan ollaan samoilla linjoilla erään toisen kanssa. Pyövelin viran ottaneita kyllä saisi olla palstalla vähemmän.
- Nimetön lukija
Baskeri. kirjoitti:
Näinnkö on? Eli sinun mielestäsi en saa olla kivitettävien puolella? Leikataanko taas jotain pois Raamatusta? Jospa tällä kertaa saksittaisiin sanat ensimmäisen kiven heittämisestä, nehän ovat niin tuomitsevia. Ehken sittenkään ole ottanut tuomarin virkaa vaan puolustajan, ja silloinhan ollaan samoilla linjoilla erään toisen kanssa. Pyövelin viran ottaneita kyllä saisi olla palstalla vähemmän.
Syyttää ja hakkaa syytöntä julistaen syyllisen syyttömäksi.
- ETKÄ
Baskeri. kirjoitti:
Myönnettäköön, minulla on sellainen syntinen tapa, että kun näen jonkun syyllistyvän toisen ihmisen repimiseen ja raatelemiseen, niin silloin vedän ranskalaistyyppisen taiteilijapäähineeni etukenoon, ja hyökkään puolustamaan niitä, joita lyödään. Se on minun helmasyntini.
HEITÄ PUOLUSTA MILLÄÄN TAVOIN. SIINÄ SINUN PAHA TAPASI.
- Baskeri.
Nimetön lukija kirjoitti:
Syyttää ja hakkaa syytöntä julistaen syyllisen syyttömäksi.
Egoni voi hyvin, mutta eräät itsetunto-ongelmaiset eivät näköjään halua nöyrtyä edes Raamatun sanan alle vaan pitävät itseään viattomina. Eikös se kristinuskon idea ollutkaan syntien tunnustamisessa?
- Baskeri.
ETKÄ kirjoitti:
HEITÄ PUOLUSTA MILLÄÄN TAVOIN. SIINÄ SINUN PAHA TAPASI.
Evankeliumin julistajia? Jos evankeliumi on yksinvaltaista diktatuuria, suosikkijärjestelmien luomista ja pelottelua, niin sitten.
- idea
Baskeri. kirjoitti:
Egoni voi hyvin, mutta eräät itsetunto-ongelmaiset eivät näköjään halua nöyrtyä edes Raamatun sanan alle vaan pitävät itseään viattomina. Eikös se kristinuskon idea ollutkaan syntien tunnustamisessa?
Synnin tunnustus on lähtökohta, mutta uskovan elämä on rauhaa iloa Pyhässä Hengessä.
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?formname=search&formrnd=1117827236056&search=&rng=1&ref=Room. 14:17&ctx=0&submit2=Lue&mod1=FinRaam&mod2=&mod3= - lukijat
Baskeri. kirjoitti:
Evankeliumin julistajia? Jos evankeliumi on yksinvaltaista diktatuuria, suosikkijärjestelmien luomista ja pelottelua, niin sitten.
...........
- Vain noin
Nouseekohan Rea nuhtelemaan juolukirkossa tai entoollisella kuinka on sielunlaita?
On tapa päästä esille jos ei hyvällä niin pahalla helluntaiseurakunnassa. Vaikka nuhtelemalla joka osoittaa; Minäkin olen olemassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882503- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww821363EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 81913
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19900Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe33773- 54773
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102771- 30706