pahuus

Niracas

Kristin uskohan tuomitsee kaikken "pakanuuteen" ja okkultismiin liittyvän? ja se kaikki on "pahaa"?

mutta mitä on okkultismi
Sana okkultismi juontaa juurensa latinankielisestä sanasta "occultus", joka tarkoittaa kätkettyä. Oxford American Dictionary määrittelee okkultismin seuraavasti:

1. Salaista ja kätkettyä muilta kuin niiltä, joilla on tavallista enemmän tietoa.

2. Sisältää yliluonnollisia, okkultistisia voimia. Okkultismiin kuuluu yliluonnollisen, mystiikan ja magiikan maailma.


ja eikö Jeesuksen ihmeteot ole aika yliluonnollisia?
tai sitten jumalan palvelus..
sehän ei eroa periaatteessa mitenkään jostain muusta uskonnosta. siinä on kaikki pyhät esineet mitkä antavat voimaa (krusifiksi, "jeesuksen ruumis ja veri" ja rukoukset mitä jumalan palveluksissa lausutaan nehän ovat vaan pyyntöjä korkeemmilta voimilta joissa pyydetään että "elämä olisi hyvää" tai jotain muuta. ja magiallahan/taijoilla pyritään siihen samaan.

kun miettii kirkon suhdetta okkultismiin tulee mieleen keskiajan noitavainot ja silloin tuhansia ihmisiä joita syytettiin "noidiksi" tuomittiin kuolemaan.
"se koira älähtää johon kalikka kalahtaa"?

ja eikös se ole paha joka satuttaa tai tappaa/murhaa ihmisiä? ja kaikkista pahin on se joka tappaa lapsia? eikö niin?

Raamatussahan sanotaan kuinka jumala kylvi taivaalta tulta ja tulikiveä sodoman ja gomorran kaupunkien päälle tuhoten ne ja samalla tappaen kaikki ihmiset niistä?
ja entäs vedenpaisumus? siinähän meni kaikilta paitsi nooalta ja sen lapsilta henki. ja vielä egyptiläisten esikoiset. ja kaikki muukin mikä jäi nyt mainitsematta.
näillähän perusteella jumala on "paha".

eläinten uhraaminen jumalille on "paha" asia, mutta mitä raamatussa sanotaankaan "ja abel toi lampaitensa esikoiskaritsoja ja niiden rasvaa. Herra katsoi suopeasti Abeliin ja hänen uhriinsa"

mutta nämä raamatusta poimitut jutut on yhtä uskottavia kuin kalevala tai taru sormusten herrasta samanlainen satukirja sekin on.

mutta tämä pistää ihmettelemään mitä pahuus on?
onko pahuus vaikio? vai onko se sidonnainen kulttuuriin,moraaliin ja/tai ihmisen henkilö kohtaiseen mailmaan.

8

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaina

      Pahuus subjektiivinen, negatiiviseksi tulkittu kokemus maailmasta.

      Sen, tai hyvyyden korottamisesta absoluutiksi seuraa ruumiita.

    • horser

      http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1101979745727

      YK:n turvallisuusneuvosto tuomitsi tiistaina julkilausumassaan ensimmäistä kertaa seksuaaliseen hyväksikäyttöön syyllistyneet rauhanturvaajat. Turvallisuusneuvosto antoi lausuman saatuaan raportin, jonka mukaan maailmanjärjestön jäsenvaltiot ovat vuosikymmenien ajan vaienneet väärinkäytöksistä. Väärinkäytöksiä on tutkinut Jordanian YK-lähettiläs prinssi Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein.

      YK on syyttänyt rauhanturvaajia ja siviilihenkilökuntaa raiskauksista, pedofiliasta ja lasten houkuttelemisesta seksiin ruuan tai rahan avulla Kongon demokraattisessa tasavallassa. Pienempimuotoista seksuaalista hyväksikäyttöä on havaittu myös muualla.

      STT–Reuters

    • Pahuus on mielestäni sitä, mikä poikkeaa ihmisen todellisesta, eläimellisestä luonnosta. Kirkot taas luokittelevat pahuuden siksi, mikä on ihmisen todellinen, eläimellinen luonto, sillä ihminen tuntee häpeää jostain käsittämättömästä syystä sitä kohtaan(luultavasti tahtoen kuvitella olevansa jotain parempaa.

      • Niracas

        tämäkin on kulttuurista kiinni. meillehän on opetettu että ihminen ei ole eläin ja on eläimiä parempi. melkein kaikki ihmisen käyttäytyminen on jollain tavalla opittua vaikka me emme sitä suoraan tiedostakkaan.


      • Niracas kirjoitti:

        tämäkin on kulttuurista kiinni. meillehän on opetettu että ihminen ei ole eläin ja on eläimiä parempi. melkein kaikki ihmisen käyttäytyminen on jollain tavalla opittua vaikka me emme sitä suoraan tiedostakkaan.

        Kuka onkaan opettanut että ihminen on eläintä parempi. Kirkko. Tästä johtuen kirkko on määritellyt meille valmiiksi tämän asian. Kirkko määrittelee mikä on pahaa, ei sillä että siitä tarvitsisi välittää. Minä olen mitä olen ja olen kohtuullisen tyytyväinen siihen


      • Niin.


    • Kyllä se niin vaan olisi, että mikäli Jeesus olisi syntynyt nykyaikana, hänen tekonsa tuomittaisiin samantien satanismiksi tai joksikin ihme lahkolaistoiminnaksi...

      • ropae

        Ensinnäkin
        *hän osallistuisi G8 maiden vastaiseen mielenosoitukseen ja mustassa huivissa ja heittelisi kiviä (vrt. juttu temppelissä)
        *vakiopano olisi telaketjufemakko (Magdalan Maria)
        *hän asuisi vaihtoehtokommuunissa (kaksitoista veljestä, joiden maine on epämääräinen)
        *hieman hipahtavasti hän painottaisi Make Love, not War

        Ei mikään kiiltokuvapoika. Helluntailaiset eivät oikein tykkäisi tiiviistä kommuuniveljeskunnasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      204
      3941
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      72
      3331
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      232
      2697
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      261
      2300
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      80
      1959
    6. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      30
      1613
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      41
      1591
    8. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1387
    9. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      70
      1278
    10. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      103
      1122
    Aihe