Takuuhuolto

Täytyykö auto viedä takuuhuoltoon maahantuojalle vai voiko jokin muukin firma suorittaa sen? Tarvitsisin jonkin linkin aiheesta. Jos joku osaa neuvoa, missä laissa (Finlex) asiasta säädetään, olisin erittäin kiitollinen.
1442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

tarvinnut maahantuojalle viedä. On riittänyt kun on vienut jälleenmyyjän huoltoon tai valtuutettuun merkkihuoltoon. Nyt voit viedä melkein minne vain, joka täyttää merkkihuollon kriteerit. Itse vien vielä tämän vuoden varmuuden vuoksi jälleenmyyjän huoltoon, jotta näkee miten "villit" korjaamot pärjäävät. En halua testata pysyykö takuu ja mikä on työn taso.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sldkjf kirjoitti:

Täytyykö auto viedä takuuhuoltoon maahantuojalle vai voiko jokin muukin firma suorittaa sen? Tarvitsisin jonkin linkin aiheesta. Jos joku osaa neuvoa, missä laissa (Finlex) asiasta säädetään, olisin erittäin kiitollinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu