Hyvä homma! Kerrankin asiaa.
Kunnan YT-neuvottelut
47
924
Vastaukset
- Anonyymi
Meinaakko että teknisellä puolella on turhan paljon porukkaa?
- Anonyymi
Ilkanradissa insinöörejä ainakin.
- Anonyymi
En tiedä, mutta jos on, niin ei ole oikein kuntalaisten elättää joutilaita.
- Anonyymi
Ennenki on virkoja yhdistelty eikä kukaan oo huomannu mitää,en kyllä muista jotta 70-80luvulla olis ollu mitää koulunkäyntiavustajiakaa,mitä ne oikeen teköö edes,eikö opettajat osaa itte lisätä paperia kopiokoneeseen??
- Anonyymi
Ei ne osaa, muuta kuin VALITTAA,,,,
- Anonyymi
Kyllä on kotona mennyt kasvatus vituiksi jos jopa yläasteikäisille täytyy kädestä pitäen näyttää miten kirjoitetaan tai opettaa lukemaan. Kasvatusvastuu on ensisijaisesti aina vanhemmilla, ei hyvältä näytä.
- Anonyymi
Valtuutettujen lukumäärän sais puolittaa. Olis vähemmän noita paskanjauhajia.
- Anonyymi
Tapetaan ne kaikki?
- Anonyymi
Miksi kaikki ei voi olla kunnalla töissä?
- Anonyymi
Hyvä kysymys. En todellakaan ymmärrä miksei kaikki ole kunnalla töissä?
- Anonyymi
Jos kaikki olis kunnalla töissä ei olis enää ketään kuka vaanii kunnan työntekijöitä?
- Anonyymi
Mitenkäs se siihen muka vaikuttaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitenkäs se siihen muka vaikuttaa?
Ei mitenkään, nehän vaanii nytkin toisiaan.
- Anonyymi
Demarit petti kunnan työntekijät hyväksymällä henkilöstövähennykset valtuuston talousarviokäsittelyssä.
Ensin puhuivat duunarin puolesta, mutta päätöksen leikkauksista ja henkilöstövähennyksistä hyväksyivät yksimielisesti. - Anonyymi
Ajatelkaa, luottamusmies paikalla ja hyväksyy työntekijöiden lomautukset ja irtisanomiset, ilman muutosesitystä.
- Anonyymi
Eikös tämä muutosesitys kerrota vasta muutosneuvotteluissa? Sitten tammikuussa kun ne alkaa
- Anonyymi
Missä lukee että on jo päätetty lomautuksista ja irtisanomisista???
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä lukee että on jo päätetty lomautuksista ja irtisanomisista???
Hannun tavoitteissa.
- Anonyymi
Ja kaksi luotsua
- Anonyymi
Persuthan haluaa kaikki säästöt kunnantyöntekijöiltä. Eihän ne hyväksy verojen nostoa kun sitten se koskis niitäkin. Ne kalastelee ääniä kuntalaisilta ettei veroja nosteta kokoomus samassa venessä
- Anonyymi
Demarit haluaa vähentää kunnan työntekijöitä, sitä se tarkoittaa kun hyväksyy talousarvion jossa lukee selvästi että tavoitteena on vähentää henkilökuntaa.
Tämä on hyvä tietää myös äänestäjien. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Demarit haluaa vähentää kunnan työntekijöitä, sitä se tarkoittaa kun hyväksyy talousarvion jossa lukee selvästi että tavoitteena on vähentää henkilökuntaa.
Tämä on hyvä tietää myös äänestäjien.Demarit haluaa…. En ole tietänytkään että demarit yksin johtaa ilmajokea.
Kyllä haluja kunnan työn tekijöiden irtisanomiseen on VAIN persut, lähdesmäki ja kykypuolueen.
- Anonyymi
Kunnissa on liikaa virkamiehiä, hoitajia on liian vähän so-te alueilla.
- Anonyymi
Puolet opettajista ja ohjaajista pellolle niin alkaa syntyä säästöä! 70-luvullakin kersoja opetettiin 30-40 oppilaan ryhmissä ilman avustajaa eikä ongelmia ollut. Opettajat on nykyään kermaperseitä jotka haluaa opettaa kymmenen oppilaan opetusryhmiä ja vaativat silloinkin kahta avustajaa oppitunnille.
- Anonyymi
Jos olet ollut 70-luvulla koulussa, niin nyt osoitat, että 70-luvulle olet ajatuksissasi jäänyt. Maailma ja koulunkäynti, lapset ja vanhemmat, yhteiskunta ja lait, opettajille asetetut vaatimukset ei enää ole samat kuin 50 vuotta sitten. Näistä uutisoidaan joka päivä eli tietämystä asioista saa, jos on hoksua.
- Anonyymi
Demarit petti työläiset
- Anonyymi
Tapetaan ne kaikki
- Anonyymi
Yleensä yt- neuvotteluja pidetään huonona asiana, mutta persut ovat iloisia, kun yt-neuvottelut kunnassa alkavat. Erikoista suhtautumista.
- Anonyymi
Huuto on kovaa niillä jotka ei pysty tiukkaan talouteen sitoutumaan.
Kaikille kaikkea hyvää jakamalla kunta on saatu konkurssin partaalle.
Kunnan työläiset on keskimäärin 24 päivää saikulla, kertoo jotain työmoraalista.
Nyt YT:n alettua on hyvä karsia turhat saikuttajat ulos organisaatiosta. - Anonyymi
Turhaa kuuluin JHL, se petti nyt viimeisen kerran.
- Anonyymi
Jhl ei tietääkseni ole valtuustossa tai hallituksessa. Voin olla väärässäkin.
- Anonyymi
Mites ne ylilaskutetut kilometrikorvaukset, onko kunnassa enemmänkin tapana?
Pitäiskö tarkistaa muiltakin?- Anonyymi
Kuka mitä häh? Mitenkä ihmeessä km-korvaukset voi tarkistaa jälkikäteen onko ne 🆗️ kun ne on haettu?🤔
- Anonyymi
Ei km-korvauksia kaikki saa
- Anonyymi
Vuosikaudet on saatu tuplana, mahdollista vain ilmajoella.
- Anonyymi
Kukas tämmöstä harrastaa?
- Anonyymi
Mikäs juttu tämä on?
- Anonyymi
Liittyykö tämäkin YT juttuihin. Voi voi, olispa ollutkin. Yksityistetään varmaan.
- Anonyymi
Ei kyllä kuulosta siltä että liittyis
- Anonyymi
Onko vuodettu salaista tietoa?
- Anonyymi
?🤔
- Anonyymi
Laskutettiinko tyhjästä moninkertaisesti? No helpottaa yt-neuvotteluja.
- Anonyymi
Montako henkilötyövuotta vähennetään?
- Anonyymi
1-1,5
- Anonyymi
Yksi viiva kaksi
- Anonyymi
2-300
- Anonyymi
Kunnanjohtaja ei voi johtaa auton takapenkiltä, hänen pitää olla sen ratissa.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513735Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1182767Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko6242405Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei202087KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar852012Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo441731- 221693
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1431655Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?971516- 281476