Kun sota vyöryy päälle, niin meitsi ottaa vaan laukun kantoon ja poistuu ulkomaille.
Passi ja rahat taskuun ja menoksi. Lähdössä ei tuhraannu paria minuuttia kauempaa.
Passi ja rahat taskuun ja menoksi. Lähdössä ei tuhraannu paria minuuttia kauempaa.
Vastaukset 357
Vanhimmat
Heippa. Kerro terveisiä venäläisille.
Jos sattuu samassa paikassa venäläisiä olemaan, ja tulee puheeksi. niin kertoilen kyllä.
Ja keneltä?
Valheessa elävältä NATO trollilta voi kertoa terveisiä Suomesta kaikelle kansalle
thaimaassa on heitä nyt yhdyskunnaksi asti, bungalowien hinnat pilvissä
Sankarilliset olivat ne venäläiset jotka asevelvollisuutta lähtivät karkuun, näin kertoi myös kotoinen mediamme. Nostamme maljan heidän kanssaan kun tapaamme.
Aloittaja on todennäköisesti lapsi, joka ei tiedä mitä tapahtuisi. Rajat laitetaan kiinni, ei silloin kukaan poistu Suomesta.
Suomen ulkopuolelle pitäisi ottaa mukaan matkalaukullinen rahaa elämiseen, koska rahaliikenne suljetaan.
Luuletko lapsi että rajat voi noin vain sulkea kun sadat tuhannet päättää lähteä? Vain lapsi voi luulla että rahaa tarvii raijata matkalaukulla ympäriinsä, pankkitilejä on voinut avata ja rahoja siirtää vuosikymmenet.
Lisäksi, jos Suomesta ei päästetä pois ,niin sitä voi alkaa ajankulukseen vaikka tappamaan suomalaisia.
Kaikki ne, ketkä yrittää estää lähtemästä, ei ole ainoastaan oikeus, vaan myös pyhä velvollisuus, tappaa.
No eiköhän siellä vänäjäällä ole aiak paljon niitä venäläisiä.
Ja terveisest voit kertoa suomen kansalta joka ei ole samanlainen pelkuri kuin sinä. ;)
Trollilla on taas trollin elkeet. Eikä palkatulta natotrollilta taitu taaskaan suomi kunnolla. Oletko joku intialainen?
Kyllä sitä aina pois pääsee 🎅 en minä ainakaan jää ottamaan kuulaa kalloon ihmisten tyhmyyden vuoksi.
On arvioitu että Venäjältä ei kestäisi kuin yksi aamupäivä 3-4 tuntia kun se ottaisi Suomen hallintaansa. Silloin lähteminen olisi jo vaikeata.
Venäjältähän pääsee koko ajan lähtemään nytkin, vaikka on sota menossa. Kannattaisi siis fasilitoida Venäjän tekemää valtausta, niin pääsisi lähtemään varmemmin sen tapahduttua.
Ei täältä sadat tuhannet päätä lähteä, vain punikit. Sodan uhatessa Suomea otetaan sotalait käyttöön jolloin rajan yli väkisin pyrkiviä vastaan käytetään asevoimaa.
Epäilen, etteivät punikit ole etukäteen tallettanut rahojaan Sveitsin pankkiin. Suurin osa heistä elää yhteiskunnan elätteinä.
On sulla fantasiat taas. Kun n. 50 % (se älykkäämpi puolisko) suomalaisista päättää lähteä muualle, niin sitä ei voi mitenkään estää. Rajalla jos on joku pelle, joka yrittää estää, niin se voidaan kyllä tappaa, mutta tuskin edes rajanatsi on niin typerä että yrittäisi.
Niinpä arvioitiin koko Ukrainankin haltuunotto kestävän muutaman päivän, nyt on hyökkäyssotaa kestänyt jo kohta kaksi vuotta eikä valmista näy vaan tulevan. Ei vaikka Venäjä on sotinut ja miehittänyt osaa Ukrainassa jo kohta 10 vuotta.
Myös Stalin aikanaan arvioi Suomen valtaamisen tapahtuvan noin viikossa. Sitä hyökkäyssotaa kesti viitisen vuotta eikä valmista tullut sittenkään.
Afganistanissakin soti kymmenen vuotta eikä valmista tullut sielläkään…
Itänaapurimme on aina aliarvioinut hyökkäyskohteensa ja yliarvioinut omat kykynsä.
myös ukrainan nuoret miehet sankoin joukoin palvelevat käpykaartissa tai lähteneet ulkomaille pakoon sotaa joka ei ole omansa
venäjäkin antaa heidän mennä jotka haluavat, katsoo etttä maa paranee päästessään eroon
No mitä se tarkoittaisi, venäjämielistä hallintoa. Siinä ei ketään laitettaisi turhaan kuolemaan kuitenkaan, toivottomaan taisteluun. Ikuisesti ei voisi maastalähtöä rajoittaa. Ne keille uusi järjestys ei sopisi etsisivät uuden onnelansa muualta. Suomen hallintoeliittihän siinä joutuisi ahtaalle, muu kansallisvaltion tukibyrokratia.
Kerro terveisiä Alaskalaisille. Alaskaanhan Jenkit meinasi meidät viedä jo viime sodan jälkeen. Neuvostoliito ei meitä halunnut, vaan maamme ainoastaan. (salainen sopimus)
Lukekaa netista. Suhnat Alaskaan
Totta. Onneksi.
Hei, ei kaikkien kohdalla ole kyse pelkuruudesta. Jos on saanut elämänsä aikana vain kuraa niskaan valtiolta ja on köyhä kuin kirkonrotta mitäs järkisyitä on uhrata henkensä? "No Reason" lainaten Temple Ballsin biisiä.
Punikki on nyt kovana.
JA KIOVA tunnissa ja koko UKRAINA muutamassa päivässä. Tulkoot kokeilemaan.
mukaan 2 kg kananmunia, sikanauta-säilykettä, perunoita, näkkileipää ja termospullo kahvetta. Teltta ja sukset, sauvat.
Suomen pankista ei sa raah ulkomaille kun pankki on räjjtänyt
Ihan kuin se valtasi ukrainanki n ja on nyt kaikki valmista
Ai niin kuin Ukrainan?
Taidat olla joku kommari, joka kuvittelee Suomen olevan pohjoiskorea. EU takaa vapaan kulun rajoilla, siksi aikanaan äänestin eu:ta, jos tulee äkkilähtö.
Reservistä kannattaa erota, jos on niin nössö ollut, että intin on lusinut.
-kommentti sivusta
Sota on epäonnistuneen ulkopolitiikan jatkoa, siis presidentti ja hallitus ovat tyrineet asiat siihen malliiin...
...kolmeen päiväänhän niiden piti Ukrainakin ottaa ... että silleen ...
... että oikein "älykkäämpi puolisko ".. ihan vain pienenä muistutuksena ; ei kaikkialla ole sama jako kuin teidän taloudessanne ; jos äitisi sanoo jäävänsä niin hänhän jää ...jos et pirttiä polta ... ja jos poltat , voi lähtösi kyllä tapahtua vieläkin pidemmin askelin ...
Alaska on hieno paikka Suomirääseikköön verrattuna.
Raatteen tieltäkin oli aikomus olla soittamassa Oulussa kitaraa 14 päivässä.
Ei voi estää jos hakee turvapaikkaa. Turvapaikanhakuoikeus koskee myös suomalaisia. Ja sotaa käyvään vaaralliseen maahan ei saa palauttaa ihmisiä, näin lukee Hesarissa.
Riittää kun aluksi pääsee toiseen maahan. Sitten voi nukkua kaduilla tai myydä seksiä. Äkkiäkös rikastuu.
Se voi olla vaikeaa ! Ottaa Suomi kun nykyään se on union ja NATO sekä eurovaluutta että siinä on vähän suurempi ottaminen kuin ennen myös Virossa on samoin että siinä iskee ensin union eurot NATO ja koko Euroopan armeija ensin.
Olet niin kovasti suomea vihaavat ja suomalaisvastainen silti kidutat itseäsiä täällä ja Suomi24 ja kiusaat kaikkia. Jotenkin itsekidutukselta vaikuttaa. Jos nyt satut asumaan suomessa vielä niin asut nyt unionin alueella ja NATO maassa sitten. Sinulla on ehkä mahdollisuus päästä rajan yli itään jotenkin kuulemma saatat onnistua kiertää Narvan kautta virosta muuten jäät kyllä jumiin. Jos NATO ahdistaa voit heti muuttaa kaikista NATO maista pois.
Viipurissa asuu nimiä Pavel Ivan Natasha. Alkaa hämmästyttää miten Ukrainassa on saman nimisiä.
Budhan temppelit vanha temppeli tuhottiin koska Jahve suuttuu kun siitä oli tehty myyntikoju.
50 miljoonaa ukrainalaiset ei saa työnnettyä muutamaa sataa tuhatta pois sieltä? Erikoista. Luoteja niille pitää antaa tosin tolla väestömäärällä luulisi pystyvän itsekin valmistamaan luoteja.
Suomen pankiit on ulkomailla koska unionin aluetta joten taisi olla niin ettei venäjän pankit toimi !
Matkalaukkuja ne onkin varastellut vuosikymmenet täältä.
Itäturkissa venäläiset ja ukrainalaiset uimassa samalla rannalla.
Kantsi lähtee heti!
Sinne missä ei ruskeja ole nähty koskaan!
Kun venäjä hyökkää Suomeen niin ei kulu kuin pari tuntia niin venäjä on täynnä ydinpommin tekemiä kuoppia.
Mikä parasta.
Yksikään iivana ei ole elossa!
Saathan Sinä haaveilla!
Thats right
Sulla ei ole kuin tuulen huuhtoma per...Rahalla saa ja lentokoneella pääsee. Onneksi tuttuja kaukana suomesta ja eikä penniäkään kiinni. Pian on varmaan sen aika.
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18160530P
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Kyllä on katkeraa porukkaa heti kun joku ei aio osallistua ylikansallisten teloitus rituaaliin :D Eiköhän se ole jokaisen oma asia meneekö tykinruoaksi vai ei ....
Pitääkö sotia Gazan lasten teurastusta tukevien Sari Essayhin ja Elina Valtosen puolesta sotia jos ei halua?
Jos on pakko on paras lähteä maasta muualle.
Siunaako Suomen piispat Gazan lasten surmaajien tukijat kirkossa?
Joka tilanteeseenko sitä täytyy sekoittaa gazan lapset. Eikö se kuulu isompien maiden päättäjille ja liittovaltioille alkaa hoitaa niitä asioita.
Suomalaisten pitäisi pitää huolta omasta tontistaan eikä mennä muita neuvomaan, kun ei selvästikään osata.
Gazan lapset, joo. Hamas tiesi kyllä hyvin että jos he tappavat tuhat israelilaista Israel tappaa 100 000 palestiinalaista. Näinhän se aina on mennyt, Israel kostaa aina satakertaisesti. Niillä spekseillä ei kannattaisi lähteä rosvoretkille.
Tiedän monen jo hissukseen jättäneen isänmaan. Tämä muuttoliikehän alkoi heti, kun Ukrainan sota puhkesi. Moni yrittää epätoivoisesti päästä eroon kiinteästä omaisuudesta ja muuttaa kaiken rahaksi.
Mulla ei ole onneksi lainkaan kiinteää omaisuutta. Kallein yksittäinen tavara on auto, jolla arvoa ehkä 8 tonnia. Elektroniikkaromut ehkä parin-kolmen tonnin arvoisia. Mutta jos tilanne tulee päälle, niin ei tuota mitään ongelmia paeta. En jää romujani kaipaamaan. Autolla siis tulee lähdettyä, mutta irtoroinat saa jäädä. Kännykkä ja läppäri lähtee tietysti mukaan myös. Ehkä niistä pitää jossain vaiheessa luopua, mutta ainakin alkumetrit on mukana.
Joo, ei minkään roinan takia kannata alkaa itseään tapattaan. Rahaa saapi aina uutta, sillä sitten ostelee uudet elektroniikat.
Jos on kenttää ym.
Niin ja jos yhteydet toimivat , operaattorit on tuhoutunut , ei toimi netti .
Jopa puolustusvoimissa työskennelleet. Onkohan heillä jotain "sisäpiirin" tietoa?
Ja täällähän ovat urheat jenkkisotilaat maatamme puolustamassa, niiin voimme ottaa hatkat vaikka Ankhoritsiin
Kannattaa etukäteen siirrellä tavaroitaan ulkomaille varastoon. Pienvarastojen vuokrat ei ole montaa kymppiä kuukaudessa.
Nalle Wahlroos on jo sotaa paennut Ruotsiin mistä, nyt nostaa Suomalaista verovaroilla kustannettua maataloustukea.
Mihinkäs noita siirrät, kohta ei ole turvallista maata tällä pallolla. Tulee iso käminä, eikä tikun tikkua jää pystyyn.
Eikä Nalle suinkaan ole ainut joka on veroja ja sotaa paossa ulkomailla
Miten lienee tuo mustien Afrikka kuka sinne väkisin haluaa, Suomeenhan ne sieltä pyrkii, siellä olisi tilaa ?
Kyllähän ulkomaillakin myydään tavaroita.
sulaa hulluutta, opeteltava nomadinen elämäntyyli kevyin kantamuksin, ja samalla ei enää tue kapitalistista järjestystä
Siellä ei olisi ainakaan lunta. Afrikkaan siis ja pian.
Juuri näin, se on oikea elämäntapa.
Afrikka voi olla kohta liian kuuma ja kuiva elättämään omiaankaan.
No huh,siellä on myrkkykäärmeitä,ym myrkkyhähäkkejä,ja ties mitä muuta.
Ensimmäinen säästökohde hallitukselle.
Muistakaa anoa turvapaikkaa!
Mulle riittää Espanjan Aurinkorannikko, sukulaisia jo asuu siellä.
Samoin kielikin jo hieman hallussa.
Ruotsista siis. Se kun polttaa taas muutaman Koraanin, ettei joudu Natoon. Mennään siis sinne.
Kannattaa paeta Ruotsiin tai Norjaan. Suomeen ei ole syytä palata kuin ehkä 30 vuoden kuluttua.
Tuo on totta joka sana
Saman tien vähän kauemmas. Bretagne esmes.
Ruotsi osaa niin ovelasti hoitaa hommansa, ettei ole joutunut sotaan 200 vuoteen eikä joudu nytkään, se on varma. Suomihan turvaa myös Ruotsia kuten aina ja nyt NATOkin mukana. Ruotsiin pakoon kuten ennenkin. Svea mamma hoitaa typerien Suomi päättäjien uhrit.
Ruotsi on turhan lähellä, saman tien vähän kauemmas.
Ei kannata,venäjä valtaa nuo maat ensitilassa.
Ruotsissa haloo, laittakaa täisauna jo lämpiämään. Täältä tullaan taas.
Ruotsi voi olla turvaton , kun ei ole NATO maa.
Ruotsi on jo nyt turvaton katujengien takia.
Niitä katujengejä on huumeiden käyttäjien takia.
Onneksi olen jo aikoja sitten eronnut reservistä.
Se ei auta jos ryssä hyökkää, pääset mukaan varmasti.
Sitä riskiä ei ole.
Höpöhöpö. Se ei teillä Venäjällä ole mahdollista.
Mutta ei ole pakko hulluun hyökkäyssotaan Venäjää vastaan reserviläisen mennä.
Ei pääse. Kerran eronneita ei oteta enää taistelujoukkoihin koska ovat riski ja pakenevat sieltä uudelleen tilaisuuden tullen. Turhaa vaarantaa taisteluyksikköjä näillä henkilöillä.
Eroamisen voi yhden kerran perua, mutta vain kerran.
Kyllähän se viikkossa etenisi Äänilinnaan ja seuraavalla viikolla vallattais se Kuloan niemi ja Muurmanski..
Vaikka eroaa jonkun maan reservistä käännettynä palvelu niin silti joutuu
Otan kaks piippusen ja marssin vastaan.Isäkin marssi -39 talvella kuhmossa.Sohlo olalla.
Mutta jos ne ampuu kovilla ja kaukaa, haulikko ei kauas kanna.
Jos ampuukin modatulla haulikolla.Se voi kantaa sadan kilsan päähän.
Kannattaa mennä sinne metsä korsuun jossa kalastusvälineitä yms
Miksi ihmeessä mennä johonkin hikiseen perämetsän korsuun kun voi mennä ulkomaille vaikka aurinkorannalle. Luulitko että täältä lähdetään vasta viimetingassa.
...sun tarttis varmaan lähtee huomenna , heti aamusta ... raja on viel huomisen auki ...
Niin teillä Venäjällä on tapana toimia.
Venäjällä on tapana pakottaa ihmisiä sotimaan herrojensa vallan betonoimiseksi. Ai mutta katos vaan, Suomi on ihan samanlainen paskaloukku.
Ei pakoteta. Täällä on kyse eri asiasta koska me puolustamme maatamme kun taas venäjä vain hyökkää naapureihinsa. Me puolustaudumme ja se on jokaisen velvollisuus josta ei poiketa. Kaikki tarttuvat aseisiin myös sivari pellet ja totaali pellet ja jos eivät tartu niin sitten saavat polkea miinat. Jokainen täyttää velvollisuutensa tavalla tai toisella.
Rahalla saa maksettua itsensä vapaaksi palveluksesta maassa kuin maassa.
Tai tekemällä itsestään tyhjäntärkeän.
Mielenterveysongelmat vapauttavat. Itse käyn säännöllisesti psykiatrin polilla, ja syön melkoisen vahvoja lääkkeitä, joita nyt ensi vuoden alussa on tulossa vielä lisää entisten päälle. Psykiatrin puolella oltiin vahvasti sitä mieltä ettei aseiden pariin ole enää mitään asiaa. Siviilissä en ainakaan saisi mitään aseenkantolupia. Vapautusta armeijasta ei saa ilman B-lausuntoa vaikka näyttöä omasta sairaudesta olisi vaikka kuinka paljon. Ja koska sellaisen asiakirjankin saamiseen menee aikaa ruuhkautuneen psykiatrisen puolen takia, kävin täydennyspalveluksen jolla homma ratkesi toistaiseksi. Turhaan olisin käynyt kertausharjoituksissa montaa kertaa kääntymässä, jossa jo tarkastuksessa todetaan tuo sairaus ja sen vaatimat lääkitykset joita ei voi harjoitustenkaan takia keskeyttää, ja sitä myöten samantien passitettu takaisin. Kolmiolääkkeitten vaikutuksen alaisena (tai minun tapauksessa myös ilman niitä) ei oikein tahdota päästää auton rattiin saati ampumaradalle.
niinpä, aika moni syö nykyään lääkkeitä päänsä takia, se pervitiiniamokkin todettiin vaarallisimmaksi omille joukoille, saksalaiset antoivat kehnot troppinsa eteenpäin
Joku on sua kironnut joku uskontolahko. Siitä nämä johtuu.
Hulluhan ihmisen täytyy olla, jos sotaa käyden itsensä alkaa tapattamaan. Koska. Elossa oleminen on laiffia. Vai mitä sotaministerit?
Sodassa Suomessa vain tyhmät uuvatit laitetaan etulinjan lihamyllyyn, fiksut jää esikunnan turvaluolan lämpöön skumppaa juomaan kaviaarin kera.
Tule tänne Karibialle. Kansalaisuus ja passi sadalla tonnilla eikä pelkoa rintamalle joutumisesta.
-Thomas, veropakolainen Paratiisissa
Skål, kamrat!
Onko totta että 100 000 taalaa riittää turvapaikkaan ja passiin Paratiisissa?
Ellei sitten hinnat ole nousseet, niin KYLLÄ! Mutta omaa rahaaa on hyvä olla myös ja kohtuu paljon. Voit sitten treidailla USA:n optioita ja futuureita. JOS OSAAT.
Hyvä, hyvä! Nyt vaan tarvitaan, se sota.
Pääsispä jo tappamaan niitä ainoita jotka minua koskaan on orjuuttanut!
Se on hienoa, ettet jää putinin armeijaan taistelemaan, vaan pakenet. Kunhan et tule Suomeen, niin oikein hyvä päätös, tiltu!
Onneksi tyhmä uuvatti pääsee etulinjaan
Kyllä se on todennäköisempää että Putin lähettää sut Ukrainaan etulinjaan, vaikka kerrotkin karkaavasi, mutta ei sieltä venäjältä enää niin vain lähdetä.
Suomesta loppuu uuvatit samaan aikaan kuin Ukrainasta
En ole mihinkään lähtemässä. Eiköhän tässä jotenkin tule toimeen.
Pommittavat varmaan paikkakuntaa, mutta pitää väistellä.
Ruokaa ei hirveästi tarvitse, voi kalastella. Sotaan ei tarvitse lähteä.
Jos huusholli tuhoutuu, niin mitäpä tuosta. Saa siitä nuotiotarpeita.
Meinaat väistellä pommeja? Kannattais vaan lähteä alta pois.
Ihmiskilpiä Suomi tarvitsee tulevassa sodassa
Venäjä säästää Pietarin kaupungin. Pietari on monella tavalla arvokas kaupunki . Ei siis sotaa
siihen suuntaan.
Uruguayssa ja venetsuelassa on halvin asua sekä ruoka.
LUMISOTA alkaa heti kun tulee nuoskakelit. ! Onko laukkusi pakattu ? www. oma laukku.fi
Tule Pattayalle, kohtuulliset kelit, hyvä ruoka ja parempi mieli.
Liian kuuma. Liian kaukana. Jotain Sveitsiä, pohjoista Italiaa, Bretagne / Normandia tms.
Italia kuuluu natoon
Kaasupatruunat kannattaa pakate sirpaleenkestävään materiaaliin.
Laukussa leipää ja viinaa vaan.
Leipää ja viinaa saa kyllä sitten ostettua sieltä aurinkoisemmilta mailta. Ei niitä tarvii mukana raijata.
Mulla ei kauaa kestä pakata se laukku jos tarvii lähteä jonnekin paremman sään äärelle.
Aika tyhmää olisi pitää jotain lapsellista "selviytymislaukkua" valmiina, minkä vaan laukun tai repun pakkaamisessa kestää jotain 15 minuuttia korkeintaan. Vaihtovaatteita, aurinkorasvaa, hygieniavälineitä jne.
Ukrainassakin kansaa kehoitettiin laittamaan laukku valmiiksi. Henkilöpaperit, kiinteistön omistamineen liittyvät paperit, päivittäistarpeet muutamalle päivälle, autoon polttoaine varakanisteri.....
Kun tilanne alkaa, niin ei siinä ehdi matkalaukun sisältöä mietiskellä.
Itäsaksan alueella saa sentään kunnon leipää ja on Lidl ja juustoja. Vuokrat vähemmän kuin Suomessa.
Joopa joo.
Stubbi MTV tentissä valehteli, että suomalaiset 80% haluu puolustaa maata ym. sotakiimaa kuten kunnon kokoomuslaiseen jallitustyyliin sopiikin. Tietysti kokoomusnilkit haluaa suomirahvaan tykinruuaksi takaamaan eliitin elintason mutta kun ei kiinnosta.
On kyllä mullakin niin TJ0 kun vaan voi olla. En ole enää koskaan kusetettavissa.
Tasan noin. Suomessa ei montaa ole joiden intistä käymisestä korkeintaan 2 vuotta. Eikä noikaan jotka intin käyneet kaikki olisi valmiit sotaan lähteen.
Harkimo:
"Sanoi senkin totuuden, että suomalaisten reserviläisten hehkuttaminen on mennyt liian pitkälle. ”Nelikymppistä, joka ei ole 20 vuoteen ollut armeijassa, ei voi ottaa sotaan.”"
Todella pieni joukko se on suomessakin joilla oikeasti Kykyjä osaamista ja haluja olisi maata puolusttaa... Juhlapuheissa tietysti joka jätkä mutta kun tuokaan ei riitä että haluja olis jos kyvyt puuttuu..
No mä en edes missään (juhla)puheissa. Ei vaan kiinnosta, muuallakin voi ihan hyvin elää kuin Suomessa.
kai ne tuolla ukrainassaki aika lailla kylmiltään laitetaan tanterille, ja vanhemmat jo enemmän, sotiva keskimäärin yli nelikymppinen jo, nuoret roikkuu henkikullassaan
Moni on kulunut loppuun töissä, suurimmalla osalla yli 30v on ylipainoa enemmän ja vähemmän plus siihen päälle kansantaudit ja ikääntymisen tuomat ja tulevat vaivat. Moni jonottaa leikkauksiin kuten myös itsekin. Osa on syömällä ja juomalla hankkinut itselleen sepelvaltimotaudin. Sitten kokonaan toinen asia on henkinen ja moraalipuoli. Oman kansan syyllistäminen, haukkuminen, uhkaileminen ja kiusaaminen ei ainakaan nosta sitä yhteishenkeä vaan päin vastoin. Tämäkin ketju todistaa sen. Valitettavasti näitten NATO ja DCA sopimusten ohella varsinkin somessa on alkanut ilmetä myös melkoisen sadistista retoriikkaa omaa kansaa kohtaan. Osalla on kirjaimellisesti mopo karannut käsistä isänmaallisuuden kanssa, ja he kuvittelevat elävänsä uudelleen jotain 1918 sisällissodan jälkimaininkeja teloituksineen.
Lööpeissä myös kehutaan kuinka rautaisia meidän reserviläiset ovat vaikka totuus ei ehkä ole noin kultainen. Jos meillä olisi koko reservi huippuluokkaa, mihin sitten NATOA ja muita puolustusyhteistyösopimuksia tarvitaan? Olisimmehan pärjänneet ilmankin. Eiköhän puolustusvoimat tiedä itsekin missä kunnossa porukka on.
Ukrainasta lähti miljoonat pois, ja venäläisetkin joutuu painostaan vanhoja ukkoja ja vankeja sotimaan.
Mutta aivottomia uuvatteja voi lähettää etulinjaan juuri siksi että ei tarvitse uhrata eliitin edustajia.
Sama juttu se on Jenkeissä ei Bushin poikakaan joutunut Vietnamin sotaan, eikä Bidenin poika Afganistaniin.
Tuo on totta joka sana
Jos minun, joka ei koskaan ole ollut kertausharjoituksissa, pitäs kuuskytviisi vuotiaana, lähteä sotaan, tarvitsisin uudelleen oppia ampumaan rynnäkkökiväärillä, niin jos niitä enää on. Niillä harjoiteltiin ja ammuttiin ampumaradalla -70 luvun lopulla. Muista aseista puhumattakaan.
Ryömiä kyllä osaan, jos terveyttä riittää ja selkä, polvet ja kyynärät kestää
ja tiedän, ettei kannata olla koko joukkue samassa rypäleessä vaan välimatkaa
tulee olla sellaset kymmenen -viistoista metriä. Ja tiedän, että jos tankki tullee
vastaan, siihen ei tepsi rynnäkkökiväärin luoti. Tulisi olla järevämpää kalustoa,
Lingolla ammuttiin armeijassa ja se oli hyvä ase. En tiiä millä nyt panssareita ammutaan.
En usko, että joudun rintamalle vaikka sota tulis tänne Suomeen ja Ruotsiin vaikka ei siitä varmaa ole.
Harkimon maininnasta hyvin sai käsityksen Suomessa saadaan kasaan vain pieni joukko vapaaehtoisia maanpuolustus tahtoisia mikä johtaa pakottamiseen ja sitä kautta maanpuolustus joukkomme on kaoottinen. Arvelen halukkaimmat maanpuolustajat aseellisesti Suomessa löytyvät +65 vuotiaista miehistä seka naisista.
etenkin kun tässä vuosikymmenestä toiseen on päivitelty kansakunnan rappeutuvaa kuntoa niin ei oikein nyt ole uskottavaa tämä uusi uljas sotamahtimme
täällä on ollut vallalla pitkään jo ajatus että kaikki ovat oman onnensa seppiä, pohjmmiltaan oppi uusliberalistinen, ja nyt vaadittaisiin taas yhteen hiileen puhaltamista näiltä ja etenkin näiltä joille ei paikka auringossa niinkään löytynyt, viime sodissa soti yhtenäisempi väki
ukrainassakin sotivat nyt iäkkäämmät, vähemmänhän heillä on menetettävää, ja ikääntynyt yhteiskuntahan on myös ukraina, huonoine tulevaisuudennäkymineen mikä ei ole rohkaissut aikoihin lisääntymiseen nuoriaan, ja yhteiskunta joka menettää jo valmiiksi pienistä nuorista ikäluokistaan aimo osuuden, on elinvoimaisen yhteiskunnan vastakohta, tai vaati roppakaupalla täydennystä ulkomailta, väestönvaihtoahan se viime kädessä meinaisi
aivan kuten ukrainassakin alkukahinoihin lähti se sodasta kiksejäkin saava osuus väestöstä
Tässä päättäjät ovat ampuneet omaan jalkaansa, kun kuvittelivat pystyvänsä kurittamaan omaa kansaansa loputtomiin. Varsinkin nykyisellä oikeistohallituksella on mopo karannut käsistä, ja sen toiminta iskee voimakkaasti kiilaa kansan väliin. Erään ministerin mukaan empatia ei kuulu hallitukseen, miksi siis sama ei toimisi toisin päin. Nykyinen meno ei ainakaan paranna luottamussuhdetta valtioon ja yhteiskuntaan. Kaikki tuo pelaa vain venäjän pussiin. Voin vain kuvitella miten tyytyväisiä he ovat kun suomalaiset riitelevät keskenään aivan itsekseen.
Uskoisin että se timanttisin osa terveyden ja kunnon puolesta löytyy edelleen 18 - 28v väliltä vaikka tutkimustulokset näyttävät sielläkin aina vain heikommalta. Tuosta ikäluokasta eteenpäin alkaa olla enemmän ja vähemmän sairaampaa porukkaa. Sotien aikaan oli erilaista koska fyysistä työtä oli enemmän, eikä mm. alkoholin käyttö plus muut elämäntavat olleet samanlaisia kuin nykyään. Sodassa tietysti osa näistä on toissijaisia ongelmia, kun sotilaan odotettu elinaika rintamalla etulinjassa voi olla joistakin päivistä joihinkin viikkoihin, jos laskelmat tehdään ukrainan sodassa esiintyvien molemminpuolisten tappioiden perusteella.
Oho? Meinaatko uskaltaa sieltä peräkamarista kaupoaan?
AÖ 65 natotrolli ei osaa edes tuottaa kunnollista suomea.
Sä joudut sotaan silti. Vaikka menisit minne, koska pikkuputte sotii kaikkialla.
Sä taidat olla menny jo vähän sekasin tosta propagandastas pikkutrolli.
NATOtrollit ovat kaikki sekopäitä.
Suomi on jo joka tapauksessa uuden äärellä, kaikki pysähtyy kun päällä leijuu sodan uhka jota varta vasten maalaillaan. Ei haluta enää yhtään ylimääräistä irtainta mahdollisesti jälkeen jätettäväksi. Eli työt käy vähiin.
Häkkänen laittaa 200 000 000 euroa tehtaaseen mikä tuottaa ammuksia Ukrainan AZOV terroristeille, sotarikollisille.
Ei ihme jos Suomi vaan velkaantuu lisää.
Eikö ihmisoikeuksiin kuulu oikeus elämään. Sen on oikeuksista ylin. Jos tämä ei riitä niin esittää sen verran kaistapäätä vaikkapa lääkkeiden voimalla että lähetetään suosiolla matkoihinsa. Vastentahtoinen sotilas on varmastikin ala-arvoisen huono. Jos kaikki sotakelpoiset jätttäisivät väliin, ei olisi ketään sotimaan. Ja maa josta ihmiset lähtisivät joukoittain pois ei olisi sekään elinvoimainen enää. Tilalleko uutta verta muilta mailta. Jos kaikkialla olisi sama etnisyyksien sekamelska ei nationalismille olisi enää kasvualustaa. Pienten ryhmien keskinäistä välienselvittelyä. Paluu heimoyhteisöihin. Yksittäisiin ihmisparkoihin. Kaikkien sotaan kaikkia vastaanko.
Mut jos pakotetaan rintamalle niin tapan koko ryhmäni ja antaudun vastapuolelle.
Olet siinä tapauksessa tehnyt itsarin sillä venäjän sotilaat
tappavat antautuvat vihollissotilaat. Näin on Ukrainassa.
Tätä tarkoitin eikä naurun asia ole.
Harkimon maininnasta hyvin sai käsityksen Suomessa saadaan kasaan vain pieni joukko vapaaehtoisia maanpuolustus tahtoisia mikä johtaa pakottamiseen ja sitä kautta maanpuolustus joukkomme on kaoottinen. Arvelen halukkaimmat maanpuolustajat aseellisesti Suomessa löytyvät +65 vuotiaista miehistä sekä naisista.
Parempi sekin että kukin omillaan kuin että menettää henkensä jonkin puolesta joka itselle yhtä tyhjän kanssa tai sellaisten puolesta joilta saanut pelkkää paskaa niskaan koko ikänsä.
Venäjäkin on lähietnisyyksien tilkkutäkki ja saa kolkistaan haalittua sakkia sotaansa. Aina löytyy sotakarkeloihin jos ei intopiukeaa niin muutoin siinä mahdollisuuksia itselleen näkevää.
Mistä he sitten saavat sotilaita vankien vaihtoon jos kerta kaikki vangiksi jääneet tapetaan?
Et tietenkään pakene, jos olet mies. Kun puolisoni innostuu arvostelemaan isääni, sanon hänelle, että isäni oli mies.
Mies menee minne mies menee. Vain saastaiset hiiret antaa muiden määräillä itseään.
Maasta lähtevän on oltava jyvällä tilanteesta. Rajat (asemat) suljettiin miehiltä Ukrainassa. Ukrainassa on kymmeniä tuhansia palvelusvelvollisia sotaa pakoilevia ja niitä haetaan. Miksi ei Suomessa samoin.
Sen tiedän että ainoat keitä olen valmis tappamaan on suomalaiset. Muut ei ole koskaan vainonneet eikä pakottaneet mihinkään.
Siksi Suomesta on lähdettävä jo ennen sotaa, koska Ukrainan tavoin Suomi sulkee muutkin rajat kuin Venäjän vastaisen.
Sitte pitää tappaa suomalaisia.
Palvelin sissikomppaniassa. Osaan kyllä ylittää tarvittaessa maastorajan Norjan puolelle.
Juu, ei ole temppu eikä mikään. Joka hiton suuntaan pääsee kyllä jos tarvis vaatii.
Kaikki ketkä yrittää estää lähtemästä on oikeus tappaa.
Rajalakejahan on myös muutettu siksi, että estetään samalla suomalaisten pakeneminen sodan jaloista. Rantanen on jo monesti sanonut, että rajat menee tarvittaessa nopeasti eli vuorokaudessa kiinni ja viranomaiset ovat valmiudessa 24/7 . Kiirettä pitää, jos jättää viime tippaan lähtemisen tästä surkeasti johdatusta ja hoidetusta maasta. Suomi on täydellisesti glopalistien talutusnuorassa, surkeaa.
Eri asia estää muutamaa ählyä ja kafferia tulemasta valvotulta pisteeltä yli, kun estää 250.000 suomalaista poistumasta maasta kun ne päättää lähteä.
Ehkä vähän liioiteltua puhua 250000 pakenijasta, mutta olet oikeilla jäljillä siinä että puolustusvoimat , rajaviranomaiset ja poliisi ovat kuormitetumpia koska joutuvat vihollisen lisäksi pitämään oman kansankin hallinnassa, puhumattakaan sabotaasiyrityksistä, joita jo tähän maahan soluttautuneet tahot toteuttavat. Vähän epäilen, etteivät viranomaiset kykene estämään kaikkea. Vaikka jotkin pääsisivätkin rajojen yli mikään ei takaa etteikö maa johon he pakenevat palauttaisi heitä takaisin.
Joku tässä ylempänä mainitsi kansalaisten ampumisenkin mikäli ei kuulu reserviin (sivari), tai yrittää välttää reserviläisenä käskyä lähteä rintamalle. Varmasti sotatilanteessa tapahtuu näitäkin ylilyöntejä, kun tunteille annetaan liikaa valtaa ja harkintakyky pettää. Väittäisin että tällaista ei esiinny yleisesti hyväksyttynä toimintana, koska se aiheuttaisi vain haittaa puolustuksellemme. Tuskinpa moni NATOn jäsenmaa katsoisi hyvällä vierestä, mikäli teloituksen uhalla lähetettäisi siviilivarannosta miehiä sotimaan. Se rikkoisi ensinnäkin kansainvälisiä lakeja.
Ukrainassa sotivahan on jo keskimäärin 43-vuotias, joten kovin innokkaasti ei vastentahtoisia nyt riveihin taideta passitella. Ukrainan nuoret ikäluokat pieniäkin. Ei heitä ole varaa antaa laota kuin viljaa. Yritetään kai maanitella takarooleihin kuten droonien pariin. Se voi taas herättää katkeruutta eturivin sotilaassa. Nelikymppinen ukrainalainen jo ikäloppu, mutta niinhän se on nykyelintavoillamme lähes joka maassa. Ukrainalaisen terveydestä huolehdittu kuitenkin vielä suurpiirteisemmin. Näyttävät muun lisäksi aliravituiltakin.
Ei ukrainalaisiakaan nuoria miehiä palauteta, esiintyvät ihan kasvoillaan lehtijutuissa joissa kertovat ristiriitaiista tuntemuksistaan lähtönsä takana. Eihän siellä enää töitäkkään ole. Elämä katkolla prhaassa iässä vaikkei olisikaan rintamalla. Sota vaatimine uhrauksineen tuntuu kuuluvan menneeseen maailmaan jossa oma paikka kokonaisuudessa näyttäytyi nuorelle kovinkin ennaltamäärättynä.
Norjassa on oikeita vuoria joten siellä ei ole ihan helppo liikkua kuin täällä.
Hitto minkälaisia vellihousuja täällä kommentoi että tapan vaikka suomalaisia ettei tarvitse puolustaa isänmaata. Olen itse koulutukseltaan sissi, Rajan sissi ja olen ylpeä siitä. Hävettää lukea tuo edellinen kommentti. En yhtään ihmettele että nykyään naiset käyvät armeijan useimmin kun tuo nykyinen vellihoususukupolvi. Tarvittaessa lähen ottamaan vihollisen vastaan ja teen sen minkä pystyn ja toivottavasti aiheuttasin viholliselle edes jonkinverran tappioita. Terveisin Kainuun Sissi.
Mutta voi, silloin on rajat suljettu ja matka jatkuu koulutuskeskukseen jossa kerrataan tiedot ja taidot ennen etulinjan rintamapalvelusta.
Rajoja vo tietysti yrittää sulkea, ihmisiä voi yrittää pakottaa.Saattaa olla paljon hankalampaa miltä kuulostaa. Itse olen valmis tappamaan niitä jotka yrittävät estää liikkumistanivtai jotka yrittävät pakottaa minut rintamalle tai mihinkä ikinä.
Jos sota aikana Suomesta yrität väkisin ulos, henki siinä lähtee.
Siksi onkin syytä poistua maasta jo ennen sotaa, omaisuus jo myytynä.
Ei siinä mikään henki lähe, korkeintaan niiltä ketkä yrittää estää.
Ukrainassakaan ei ammuta väkisin rajan yli poistuvia. Eivät voi, koska se tietäisi voimakasta reaktiota maailmalta, joka vaikuttaisi avun antamiseenkin. Luuletko että Suomi olisi jokin poikkeus, että täällä saisi lahdata omaa kansaa vuoden 1918 tyyliin, jolloin myös maailma reagoi erittäin negatiivisesti joukkoteloituksiin ja vankileirien oloihin. Omien kansalaisten uhkaileminen aseilla tappaa sen vähäisenkin moraalin ja uskon valtioon mitä on olemassa.
Tämä on herkullinen asetelma. Liberalismin yksilönvapaus ja ihmisoikeudet versus velvollisuudet yhteiskuntaa kohtaan, yhteiskuntaa jonka voi moni katsoa pettäneen monessa paikkaa odotukset kun suomalainen unelma pikkuhiljaa valunut sormien välistä pätkätöiden loputtomassa kujanjuoksussa. Venäjä voi olla hyvinkin yhtenäisempi maa.
Asetelma on kieltämättä aika hankala. Tuollainen omien kansalaisten uhkaileminen ei toimi ilman totaalista otetta kansasta kuten vaikkapa Pohjois-Koreassa on. Se miten omaa kansaa kohdellaan näkyy myös moraalissa. Suomessa tätä ei tunnuta oikein ymmärtävän, vaan luullaan että ruuvia voidaan kiristää loputtomiin. Toisaalta jos armeijaakaan ei ole silloin pitäisi olla myötäileväisempi naapurimaan politiikkaan mikä ei ole enää vaihtoehto. Jäljelle jäisi liittoutuminen joka nyt sitten toteutettiin.
No juurihan sanottiin että oltava elämänsä kunnossa joten naton varaan ei näytetä voivan paljoa laskea, liittoutuminen sai aikaan määrittelyn vihamieliseksi valtioksi, Ukrainan tuki. Tähän pisteeseen on tultu monen vaiheen kautta. Suomi ei edelleenkäään voi maantieteelleen mitään.
Kaikki jotka on vttuillu mulle eniten juokisuudessa niin pääsevät listan kärkeen.
Se on oikein, jo Tuntemattomassa kerrotaan että reppuun vaan vara-alusvaatekerta ja jalkarätit.
Tuntemattomassa kerrotaan että sota on mieletöntä paskaa josta nauttivat lähinnä mielisairaat, ja että upseerit ovat enimmäkseen eriasteisia psykopastteja ja kusipäitä.
Omien upseerien tappaminen sodassa on sankarillisin ja oikeudellisin teko minkä mies voi tehdä.
Tuntematon sotilas ei olekaan mikään sotahurman kuvaus vaan pohjimiltaan pasifistinen.
Kansa on kuitenkin mieltänyt sen juuri päinvastoin. Linna tuo kirjassaan ilmi sodan julmuuden ja järjettömyyden sen ihannoimisen sijaan. Esim Lehdon ja Riitaojan lähes yhtäaikaisella kaatumisella on se sanoma, ettei sota säästä ja suosi sen enempää heikkoja kuin rohkeitakaan. Valitettavasti tämä jää monelta huomaamatta, ja se tarinan suosituin sankari on kenttälakki takaraivolla ja sätkä suupielessä juoksuhautoja vyöryttävä Rokka konepistooleineen, josta kansa on tehnyt oman armeijansa julkikuvan ja identiteetin. Todellisuudessa kun kaikki nuo kuvitelmat riisutaan pois, jokaisesta suomalaisesta paljastuu Riitaojan kaltainen ihminen.
Tai kansakuntaidean nostattajat valikoiden Linnan romaanista noukkineet parhaat palat, väärää tietoisuutta ylläpitämään.
Reppu vaan kortsuja, passi ja käteistä. Siinä kaikki.
Ajattelin aloittaa ensiksi omista eli kokkareet, persut ja keput sitten eka. Vois vaikka parittaa prraa ulkomaan johtaville poliitikoille näim ensi alkuun.
Aloittaisin ensiksi sinimustista ja persuista.
Rokka ampui koko komppanian lumihankeen vaikka tämä on elokuva siinä on pieni totuuden ripaus.
Miehen pitää tappaa niitä jotka miestä orjinaan pitävät. Muuten ei orjuus lopu ikinä.
Sitten olisi tapettava politiikot,eikä mitään sitä vastaan olisi.
YouTube Zack Williams no longer slaves
Lehdessä ne mainosti et pitää olla kotona näkkileipää ja vettä valmiina semmosta se miinanpolkijoiden elämä on toiset ottaa aurinkoa paratiisisaarella ja nauttii elämästä 😂🤣
Sota on mekanismi, jolla hankkiudutaan typerimmästä roskaväestä eroon. Samalla fiksut tekee bisnestä.
Näitä sitten puolustatte 😂🤣
https://twitter.com/GoldingBF/status/1734949376013787289
Typerintä paskasakkia ovat nimenomaa Nato/ sota kiihkoilijat ja sodalla elvistelijät. . Marin aloitti uhoamisen Venäjän suuntaan ja sai palkkioksi huippurahakkaan pestin glopalisti rahaeliitin lemmikkinä. Hyvin hoiti omat asiansa ja uhrasi Suomen. Poliitikot sekä oikealla että vasemmalla on samaa valehtelevaa paskasakkia, pahimpia kieroilijoita.
Siitä vaan. Pitää silti muistaa ettei jätä ihmisiä vihollisen armoille (mikä se sitten olisikaan), että joku evakuoi jos tarvitsee. On vammaisia, köyhiä, mummoja, eläimiä jne. Monilla tarve lääkkeille ja ruualle, juoma jne. Lämpö ja kesällä viilennys. Ihmisiä toki riittää muualtakin avuksi, jos sen varmistaa etukäteen.
Ei mulla ole muita vihollisia, kuin ne suomalaiset jotka kuvittelee että olen niiden joku sotaorja.
Oikein,ja hyvin sanottu,täyttä asiaa.
Et ole ainoa, joka lähtee pakolaiseksi tuosta syystä. Sinunkaltaisiasi kymmeniä tuhansia on EU:iin pyrkiviä, veneillä, rajanylityspaikoilla, laittomasti rajanylityksiä tekeviä jne.
Heitä jopa diktatuuri käyttävät hybridihyökkäyksiin lähinnä länsimaita vastaan…
Sotapakolaisuus on normaalin terveen ihmisen reaktio.
Tottakai sotaa lähtee kaikki pakoon, koska jokaiselle terveelle ihmiselle on oma henki ja elämä tärkein. Kertokaa yksikin hyvä syy lähteä itseään tapatetaan sotatantereelle? Kokoomuksen slogan sotasankareita ym. höpinä on lähinnä lapsellista propagandaa, sodan todellisuus on helvettiä.
Jos maa ottaa vastaan sotivasta maasta sotimaan kelpoa ainesta, eikö kyseisen maan omillakin täydy olla yhtäläinen oikeus paeta, etenkin näiden jotka ymmärtävät luokka-asemansa olevan se mistä helpoin laittaa tykinruuaksi, meritokraattista sortoa missä kyseessä jo henki ja elämä
Sijoittaja on ammatti
Olethan hyvässä kunnossa,enne lähtöä.!
Aion olla ihan hirveessä kuosissa.
Tuollaiset lähetetään heti pahimpiin paikkoihin kunhan palauttavat ulkomailta. Suomella on palautussopimus monen maan kanssa ja rintamakarkuruus on rikos kaikkialla.
Mistään ei palauteta sotapakolaisia, ja muutenkin fantasiasi on lapsellinen.
Mutta sanotaan nyt sitten, että minut lähetettäisiin väkisin rintamalle. Tappaisin ensin koko ryhmäni, sen jälkeen siirtyisin vastapuolelle ampumaan suomalaisia kunnollista palkkaa vastaan. Ei tarttis olla palkaton orja, ja pääsis tappamaan niitä joita eniten vihaa
Menikö yritys hallita pelolla vituralleen?
Nämä kommentoijat ovat niitä, jotka aikanaan jättivät armeijan käymättä tai eivät itse uskalla erota reservistä, ja projisoivat sitten oman ahdistuksensa valehtelemalla ja pelottelemalla täällä ihmisiä.
Koko väite on aivan absurdi. Tuollaisella omien kansalaisten teurastuksella ja tapattamisella ei ole muuta seurausta kuin että usko ja moraali omaan armeijaan ja päättäjiin romahtaa. Pikkuisella Suomella ei ole varaa käyttää omia vähiä kansalaisiaan ns. tykinruokana kuten venäjä käyttää. Tuollainen ajattelu kielii huonosta johtamisesta ja organisointikyvyn puutteesta.
Et ole armeijaa käynyt. Siellä on sotilaspoliisi joka valvoo selustassa ettei kukaan karkaa. Karkulainen teloitetaan tai annetaan mahdollisuus heittää arpaa kusisimmissa paikoissa. Up yours.
Miksei palauteta? Suomesta ainakin palautetaan palautussopimuksen tehneisiin maihin jos rikos on rikos täälläkin.
Uskotko, että vastapuoli luottaisi sinuun?
Luottamisestasi vastapuoleen saisit siitä
hyvästä kiitokseksi kuulan kalloon.
Jos pettäisit oman maasi ja sen sotilaat,
sinuun ei vastapuoli voisi luottaa pätkääkään.
eipä niin, ainut mahdollisuus että seistäisiin yksissätuumin eds likimain olisi ollut tarjota kaikille halukkaille se kohtuuelämä, mutta sen sijaan valittiin uusliberalismin tie missä osa väistämättä joutuu sylkykupin rooliin, ja moni muukin taakkansa alla tuntenut jo antaneensa kaikkensa, joten sitä saa mitä tilaa
Tottakai jokaiseen ryhmään kuuluu päähänpotkittuja jotka toiseen hyväksyttyinä sulaa kiitollisuuttaan mitä uskollisimpia kunnes kohdellaan kaltoin.
Olen käynyt armeijan I/2005 ja palvelin siellä vuoden ajan, joten kehäpäätelmäsi meni vituralleen. Ja sanon uudelleen ettei Suomessa teloita ketään kuten Venäjällä tehdään. Tämän tietää jokainen armeijan käynyt. Ilmeisesti kirjoitukseni kolahti sinuun täysin kun provosoiduit, eli toimit hyvänä esimerkkinä sille. Älä kuitenkaan ala levittämään tuota venäläistyylistä valhetta täällä. Ehkä rakastamallasi Venäjällä on halut teloittaa sotilaitaan mutta meillä länsimaissa ei harrasteta tuollaisia eikä siihen ole tarvettakaan. Ymmärrän kyllä että joillakin olisi haluja siihen, mutta onneksi sellaiset raakataan pois armeijasta ja lähetetään maitojunalla kotiin.
Minä sotaherrana laitan pelkurit laukoon miinoja, kun etenemme itäkarjalaan.
Jos vihaat noin paljon Suomalaisia, eikö olisi jo aika muuttaa vaikka itärajan puolelle Putlerin orjaksi.
1980-luvun Suomea olisi voinut jopa puolustaakin, mutta kokoomuksen ja persujen vihalla saastuttamaa Suomea ei saa ilman pommia korjatuksi. Sodan jälkeen kansa puhaltaa jälleen yhteen hiileen, ja sykli alkaa taas alusta. Ja 2100-luvun alussa tapahtuu sama uudelleen.
Ei oikein ole sellaista valtiota jota viitsis puolustaa. Kaikki on korruptoitunutta, kaikessa on kyse siitä että sinua yritetään käyttää hyväksi.
Eipä paljoa löydy puolustusintoa kun hallitus usuttaa kansaa köyhien kimppuun ja ilakoi avoimesti heidän kiusaamisestaan, ja siinä kärsivät niin sairaat kuin työttömät. Moni haluaisi oikeasti olla osa yhteiskuntaa ja päästä töihin mutta niihin ei vain pääse koska töitä ei ole kaikille. Esim pari päivää sitten eräs persujen edustaja nimitti ja leimasi työttömät varkaiksi. Sitten vielä pitäisi puolustaa tuollaisen sakkia ja heidän harjoittamaa politiikkaansa. Moni eroaa reservistä ja tässä nyt oikeisto saa niittää sitä mitä he kylvivät. Oikeisto on ihan itse vihapolitiikallaan saanut kansan kahtia, ja nyt se yrittää vielä siirtää syyn muiden niskoille.
Nythän se suomi onkin vasta puolustamisen arvoinen.
Kaikki puolueet samaa seuruetta mikä tehnyt Suomesta onnelan irvikuvan. Lipponenhan meidät 90-luvulla johdatti uusliberalistiseen helvettiin.
Eikö kultturimarxistiset vihervassarit ole niitä, jotka jakoivat kansamme kahteen leiriin? Sitten on vielä ns. suvakkeja, vaikka eivät suoranaisesti kulttuurimarxilaisten leirin pervoja olisikaan.
Jep. Jossain vaiheessa uusliberalistinen ajattelu ja kulttuurimarxistinen aivopesu alkoi.
Ei ole nykyään mainosta, jossa ei olisi n€€k€r1ä. Katsokaas, kun pitää olla sitä inkluusiota.
On otettava mukaan erilaisiin ryhmiin ja "kavereiksi" kaikenlaista porukkaa, vaikka suurin osa ihmisistä ei oikeastaan suvaitsisi sellaista. Ollan myös hyvin tekopyhiä, harrastetaan viherpesua ja muuta huuhaata.
Tuollaisiksi reppanoiksi suomalaiset miehet pikku hiljaa muuttuvat, kun jo lasten sukupuolet sotketaan. Ilmankos armeija huutaa naisia apuun ja kohta olemme kuin pohjois-Korea konsanaan.
Israel se vasta reppanamaa onkin. Siellä on naisetkin pakotettu armeijaan.
Venäjä ei sitte vissiin ole reppanamaa, joten eikö ole luonnotonta sotia sellaista vastaan jota ihannoi?
En sanoisi reppanaksi, päinvastoin. Nyky nuoret eivät ole hyväntahtoisia hölmöjä, jotka menisi itsensä tapattamaan joiden rikkaiden etujen säilymisen takia. Eihän sotilas sodasta mitään hyödy, joku mitalli mahdollisesti joskus ei paljon lämmitä tai pressan kättely limassa, voi taivas sentään.
Jos semmoinen tilanne joskus tulee,että joudutte vangiksi viholliselle,rukoilkaa ettei vangitsijat ole naisia,sillä he ovat julmempia kuin miehet.
Tosimies ei käskyjä tottele, vaan laittaa pomottelijat luutarhaan.
Passi ja rahat taskuun ja menoksi...
Ongelmana vain on että jos Suomesta tulee rysäpöksyin valtakunnan oblasti niin toimiiko suomalaiset pankkikortit sitten enää missään, Suomi ja suomalaiset kun ovat silloin venäjään ja venäläisiin kohdistettujen pakotteiden alla.
Mutta miten ois että menettelisit niin että muutat käteisvarat kullaksi ja poistattaa amalgamit suusta ja laitatat kultaa tilalle. Sehän että varat on kultana suussa hampaiden paikkoina muutoinkin on vanha venäläinen tapa.
Muttaa tilin numerot paperisiksi euroiksi. Niillä pärjää alkumatkan ja on kevyitä kuljettaa.
Saathan sä asua missä vaan EU alueella pakolaisena.
ukrainalaisilla monella säihkyvä hymy, eikä heillä muutenkaan näytä olevan hätäpäivää, ehtivät panostaa ulkoiseen
Varastetut kultakorut on tekohampaita suussa osa kengissä pohjallisen alla tai korissa. Osa ommeltu takin käänteisiin varastettuun takkiin.
Miten olet varautunut siihen, että tulli evakuoi matkavarasi?
Sehän olisi kiltisti tehty. Mutta evakuoin ne itse.
Otan pesukoneestani piirikortin mukaan, joten siitä ei ole mitään hyötyä venäläisille miehittäjille.
Elektrolux sen varasti venäläiset meiltä juutalaiset. Vapaakirkon arkki arkki.fi on venäläinen .
Lapaellinen aloitus ja samalta näyttävät ketjun muutkin viestit.
Lapsellinen kommenttisi on tosiaan. Aloitus on taas täyttä asiaa.
Miten Suomen kaupat ovat varautuneet suomalaisten joukkopakoon? Kotivarat homeessa.
Kaupat muuttaa perässä jos haluavat edelleen fiksuimpien suomalaisten rahoja saada.
S-ryhmällähän on jo Prismoja Pietarin alueella.
Meinasitko sitte Pietariin päästä? Kaikkiin muihin suuntiin pääsee kyllä, mutta jos ollaan sodassa jonkun maan kanssa, niin just sinne voi olla vaikeeta päästä.
Venäläisiä yrityksiä Prisma x- tra ja Osuuspankki.
Sehän se on pelkurin osa! Pakeneminen!!
Järkevän ihmisen teko on siirtyä sivummalle kun viheliäinen ihmissaasta ja absoluuttinen roskaväki alkavat tappaa toisiaan. Näin tekivät myös lukuisat sankarilliset venäläiset.
Pelkuri on se, joka antaa taluttaa itsensä vaikka teuraalle, eikä uskalla laittaa hanttiin. Sankari taas pistää taluttajan kappaleiksi.
Mielummin kiskon happea kuin lopetan hapen kiskomisen.
Elämä on ihmisen parasta aikaa, enkä ole velkaa kenellekään. Saan siis viilettää menemään kuinka itseäni kiinnostaa.
Porvaria ei auteta millään tavoin, ei ole penniäkään kiinni. Omistava luokka voi mennä ihan keskenään sotimaan. Muut lähtee tästä paskamaasta vetämään kun ruvetaan käskyttämään.
Turhaa vouhotusta koska voit olla itse se joka pakenee. Uhollasi ei ole katetta.
Missä kulkee porvarin ja alemman luokan duunarin välinen ero?
Osa kommareista ihannoi sitä, että ei omisteta mitään (itse ovat juoppoja ja laiskoja). Halutaan vaan ryypätä ja vetelehtiä. Jonkun täytyy kuitenkin jollain tavalla saada hankituksi ruoka, asunto, lämmitys ja sähkö ja tietysti viina. Kuka ne työt tekee?
ÄLKÄÄ MISSÄÄN TAPAUKSESSA LAITTAKO NIMIÄNNE MIHINKÄÄN RESERVILÄISÄPAPEREIHIN.
Eilen porrrrvarikanavan pres-vaalitentissä usuttivat siihen mutta sen oli vain naula teidän arkkuun. Porrrrrvarilla ei ole teidän etu mielessään, nato-juonia punoessaan !
t. haans.sea
Suomen passilla voi matkustaa 189 maahan ilman viisumia, joten valinnanvaraa on.
ei kai turvapaikanhakija passia tarvitse, tämä kyllä turvallinen ole ollut herran vuosiin
Sodan jalkoihin ei kukaan järkevä jää kitumaan. Poliittinen ja rahaeliitti on pedannut jo kauan oman turvansa, on pankkitilejä ulkomailla jne. Siksi juuri on Suomea putsattu EK / Kokoomuksen toimesta vuosikaudet. Kyllä siinä samassa touhussa on mukana SDP eliitti. Maa on konkurssikypsä eli aivan sama luovuttaa Venäjälle.
Kannattaa hakea turvallinen maa Australia
USA puskee Australiaa Kiinan viholliseksi samaan tapaan kuin puskee Suomea Venäjän viholliseksi.
Parempi on USA:n tubettajien mukaan Uusi-Seelanti. Sinne on jo mennyt rikkaita USA:sta. Se on kaukana mahdollisista sodista. Australia voi joutua sotaan Kiinaa vastaan ja Kiina kiusaa Taiwanin lisäksi jo Filippiinejäkin jollain tavalla. Luulee omistavansa kaikki lähimeren vesistöt.
Enemmistö Suomen kansalaisista, on niin köyhyyteen pahoinpideltyjä, ettei heillä ole rahaa edes passiin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17988528/veroparatiisisosialismi-porssirikollisuus-on-kriminalisoitava
Ja suurinta osaa ei kiinnosta lähteä taistelemaan maan puolesta joka vie tuhkatkin munasta.
Kassit on täynnä Venäjän reissua varten.
Kassien tyhjennykselle ei nyt taida ihan heti päästäkään, ainakaan niin kauan kuin raja on kiinni ellei koukkaa Viron kautta.
Itse suuntaan Reunionin saarelle. Sillä ei ole luovutussopimusta suomen kanssa ja siellä on hyvät surffiaallot ja letkeä rantabaarielämä.
Mihin sitä kotoa ? Viinaa kaapi täynnä , saunakammarissa olutta, asekaapissa 3 kivääriä ja pateja riittää :)
Sven-Dufva
Tulen sitten luoksesi turvaan:)
Mulla ei ole mitään sukupuoleen perustuvia velvollisuuksia.
Eihän sellaisia enää nykyaikana sallita, kun pojillakin pitää olla pinppi.
Ei ole mahdollista että pojalla olisi, mutta sukupuoleen perustuva orjuus on mahdoton ajatus, eikä sitä tarvitse hyväksyä.
Ei pitäisi olla mahdollista mutta mieskin voi synnyttää.
pimppipojan kutrit ja hörhelöt on tarkoitettu muille kuin sota-areenoille, elämänsä kuntoa sekin
sukupuolen muuttaminenhan on nykyään ilmoitusluonteinen asia
Jaha, sinulla ei ole sukupuolta. Olet kyllä kovin moderni - ehkä kultturimarxilaisuuden aivopesemä.
Hollannin huumekauppa huumeet tuodaan kukkakauppojen rekoissa ja banaanirekoissa. Kaupoissa s market banaanit ui huumepölyssä.
Mä lähin jo työ on USA maaperällä
Hyvin tehty.
No tähän keskusteluun näyttää putinisti ja tiltunen innokkaasti osallistuvan. Tottakai…
Ukrainan menoa tarjolla. Miksikö? Koska suunnitellaan vain miten puolustetaan Suomea ymm Nato maata johon hyökkäys tulisi. Täytyi olla Natolla suunnitelma Barbarossa 2. Kaikki Nato maat hyökkäusi Venäjän kimppuun eikä sotaa rajattaisi special operaatio alueelle.
NATO on puolustusliitto, NATO ei ole koskaan hyökännyt itsenäistä maata vastaan. Missä mielestäsi on NATOmaan alue, onko se maa?
NATO on sotilasliitto. Niin NATOn internet-sivuilla kerrotaan.
Ei voisi vähempää kiinnostaa joku älytön sotiminen. Reservistä eroaminen oli hyvä päätös.
Et halua sotia globalistien pörssisijoitusten puolesta? Havitteletko yhä itsenäisen maan aikoja?
Suomen itsenäisyys ei enää koskaan palaa.
Kannattaa yrittää ensin ruotsiin ja sieltä ulkomaille. Suomen ilmatila on suljettu.
Ihan ok,mutta suomi ei päästä kantasuomalaista pakoon kun syttyy sota.Päästäneekö muutoinkaan,sillä heidän suunnitelma on hävittää jokainen kantasuomalainen vauvasta vaariin.
Latua,latua Jahvat tulloo! 😂🤣
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010059631.html
Parempi jos lähdet heti ja otat myös pahan hajusi mukaan. Hyi helvetti mitä saastaa
Se voit olla myös sinä joka tosi tilanteessa juoksee karkuun. Nyt on helppo esittää rohkeaa kun on rauha.
Minkä vuoksi minä puolustaisin kaltaistasi kusipäätä?
Se on siinä vaiheessa myöhäistä "kun sota vyöryy päälle". Etkö voisi ihan saman tien jo lähteä?
Ei tietenkään ole. Sitten vasta kun alkaa olla rajan tuolla puolella sopivaa liikehdintää. Ukrainaakin piiritettiin kuukausikaupalla.
No miksi jäät edes odottamaan moista? Miksi et jo lähde?? Ei kukaan sinua pyydä jäämään.
Työttömät ja muutkin omilla aivoillaan ajattelevat kuuluvat suomalaiset ovat älymystöä, joihin ei Suomen rikkaiden ja oligarkkien valheet ja Venäjällä pelätys ole tehonneet.
Tosin nyt, suomalaisille laajasti levitetyn Venäjän uhkakuvan vuoksi saattaa olla, että meitä kymmeniin vuosiin uhkaamatta ollut Venäjä saattaa nyt jo uhatakin Suomea.
NATO, UKrainan apuna sotiminen, DCA sopimus ja kaiken lisäksi Yhdysvaltain sotilailla Suomen miehittäminen ovat saaneet sen aikaan.
Pelko on itse, Suomen päättäjien tarkoituksella aiheuttamaa.
"Mies tulee, mies menee. Mies vastaa teoistaan."
Minulla on myös pakattuna reppu valmiina kriiseihin, vaikka olen jo eläkkeellä oleva joka kuuluu varareserviin. Ikää ja vaivoja sen verran paljon, että jos vihollinen pääsee kotini lähelle, niin siinä lähtee sitte monta ukkoa mukanani ja näin ollen kaadun taistelussa.
Suomalainen mies ja nainenkin on valmis puolustamaan maataan. Äärivasemmistolaiset kommunistit kirjoittelevat palstoille käpykaartiin lähdöstä, samoin tekivät heidän aatetoverinsa sota aikana. Onneksemme suomessa on koulutettu reservi ja kukaan ei halua olla petturi, paitsi em. isänmaanpetturit 1%
Tietäisitpä vain kuinka paljon oikeistolaisia mm. persuja on siirtynyt reservistä nimittämääsi käpykaartiin. Se määrä pelkästään on jo melkoisesti isompi kuin sinun väittämäsi 1%. Ja uhosi on muutenkin katteetonta, koska voit aivan hyvin olla itse se joka karkaa paskat housussa rintamalta mikäli edes lähdet sinne ollenkaan. Niin kauan kun et ole itse ollut sotimassa, kaikki väitteesi on vain pelkkää puhetta jolla ei ole merkitystä. Ei täällä kukaan ota tosissaan niitä.
Ylpeä käpykaartilainen, loser nro uno.
Hyvä häivy olet vain haitaksi
Älähän nyt. Kyllä me tiedetään että sinäkin haluaisit lähteä. Laita vain paperit vetämään.
Venäjä on liian suuri maa, jota se ei pysty puolustamaan menettämättä valtavia alueitaan. Venäjä pelkää aiheesta hyökkäyksen kohteeksi joutumista, sillä se on olemattomuuden esikuva. Kiina ja USA himoitsee venäjän valtavia luonnonvaroja ja sen omat eri kansallisuudetkin on jo uhka sinänsä. Venäjän hajoaminen osiin on lähempänä, kuin kukaan arvaakaan. Putin laski pahasti väärin.
Jo toinen sotarintama olisi venäjälle liikaa. Laskekaapa sotilaitten määrä ja rajojen pituus. Aika harvaksi jää.
Toisaalta paskastaniat voivat huoletta käyttää ydinaseita. Ydinsota vähentää elämisen laatua paskastanioissa vain vähän kun taas sivistysmaissa ydinsota aiheuttaa valtavan romahduksen elintasoon ja elämänlaatuun.
Onko parempi olla elävä luuseri vai kuollut sankari? Maailman hautausmaat on täynnä sankareita.
Ei taida tämän ketjun aloittajatietää että jos sota vyöryy päälle niin et olekkaan minnekkään enää menossa kun rajat menee kiinni!
Tänne jäät laukkuinesi ja iästä riippuu jaterveydestä menetkö sotaan vai et.
Toki jos olet nainen niin sinne sotaan ei sitten tartte mennä.
Moni luulee että voi paeta mutta rajan yli ei mennä eikä tulla sotatilan aikana enää kuin kivääri kourissa!
JajosVenäjä päättää tulla siinä ei auta EU eikä Nato.
Venäjästä ei ole hyökkääjäksi niin kauan, kuin sotii ukrainassa ja hyökkäys suomeen on nyt ja tulevaisuudessa kuolinisku venäjälle.
Eikä auta Suomen reservikään. Ne ketkä eivät kuulu reserviin eivät myös osallistu taistelutoimiinkaan eikä se riipu mistään iästä ja terveydestä, joten höpö höpö noille sun väitteillesi. Siviilipalvelusmiehet kuuluvat siviilivarantoon, ja heille on omat tehtävänsä kuten muista syistä armeijasta vapautetuille. Sorry, ei onnistu tuollaiset kuluneet pelottelutaktiikat, joten keksihän muuta.
Oisko se mutka kumminkin parempi kuin aseettomuus. Jos olet sitä mieltä että vihollinen säästäisi sinut siksi että olet aseeton, sinulla on lapsenusko.
Mutka on aina mahdollisuus mutta antimilitaristi ei sitä käytä kuitenkaan sotimiseen.
Rotta fantasiat
Varmistaa vaan ettei satu käytetyt mukaan https://www.iltalehti.fi/muoti/a/b49d2d64-2127-4edd-ba3e-68c01e6cc41f
Trollit täällä satuilee, säälittävää kirjoittelua kyllä koti uskonto ja isänmaa pätee edelleen, aina on ollut joukossa vellihousu vapaamatkustajia joista ei mihinkään ole, oikeastaan parempi jos lähtisivät riesana tuommoiset vain ovat.
Ukrainan nuorissa miehissä pilvin pimein sotaa väisteleviä. Jos he kaikki lähtevät maan tulevaisuus on vähemmän valoisa.
Että ihan pilvin pimein? Ja todisteita on tietysti antaa?? :D Ai ei vai?
Lehdistö on kirjoittanut asiasta mm. nyt joulukuussa: https://www.washingtonpost.com/world/2023/12/08/ukraine-russia-war-draft-dodgers/
Kyllä nuoret kundit Ukrainasta on niitä kun pakenee täälläkin meillä ja nuoret naiset samoin siivoo täällä vaan ei Ukrainassa.
Kotia, uskontoa ja isänmaata ei enää ole, niiden tilalla on pyhä kolminaisuus: raha, raha, raha.
👍👍👍👍👍
"Suomalaisista 85 prosenttia on valmiita avustamaan Suomen puolustusta parhaan kykynsä mukaan, käy ilmi Elinkeinoelämän valtuuskunta EVAn Arvo- ja asennetutkimuksesta.
73 prosenttia miehistä ja 36 prosenttia naisista on valmiita aseelliseen maanpuolustukseen."
Lähde Kaleva.fi/EVA
Ei meistä kaikista ole sotilaiksi.
Ei ketään kannata pakottaa sotaan.
Tutkimusten mukaan pakkovärvätyillä , jotka eivät halua sotaa, on taipumus räiskiä luodit tahallaan taivaan tuuliin.
Aloittaja älköön sitten, kun sota on päättynyt, ala luomaan dramatiikkaa itsensä ympärille ja tekeydy "isänmaataan niin kaivanneeksi paluumuuttajaksi", kun muut ovat täällä taistelleet, rakentaneet ja yrittäneet pitää yhteiskuntaa pystyssä.
Et ole tervetullut takaisin.
Mitä täällä enää sodan jälkeen olisi kuin vainaita ja kivikauteen pommitettu maa.
Veikkaan ettei hinkua paljon takaisin enää olisi heillä jotka sotaa ennen pakoon pääsisivät.
Meidän kohtalomme olisi synkkä, toivotaan ja rukoillaan että sotaa ei tule.
Täällä Karibialla on meitä Hankenin käyneitä jo paljon.
Kansalaisuuskin jo saatu ja passi.
Tervetuloa, köyhät älkööt vaivautuko!
-Terv. Stefan
Skål!
>> Kun sota vyöryy päälle, niin meitsi ottaa vaan laukun kantoon ja poistuu ulkomaille.
Passi ja rahat taskuun ja menoksi. <<
Kannatan Ap:n ajatusta varautumisesta. Sitä todellakin nyt pitäisi tajuta jokaisen tehdä: laittaa se kotivara kuntoon ja laittaa myös jonkinlainen pikalähtöreppu alustavasti kuntoon, jossa on ainakin ne välttämättömät asiat valmiina, ettei sitten kiireessä unohda jotain tärkeää.
Mutta myös siihen kannattaa varautua, että ulkomaille suomalaisia ei kyllä päästetä, vaan suomalaisille käy, kuten hallitus on tehnyt meidän omalla rajallamme muille. Pieni määrä suomalaisia voi keretä poistumaan maasta, mutta enin osa ei pääse ulos maasta, vaan maat sulkevat rajansa.
Vieläkö niitä natseja on Ukrainassa?
Eikös Putte voisi jo vetää joukkonsa pois?
Niin sitä pitää.
Pistä nyt edes kalsarit jalkaan. Ehkä sukat tarvitset.
Jos sattuu olemaan toisetkin sukat, ne kannattaa pitää kuivina.
Toivon ettei ketään nuista vellihousukarkureista pakoteta sissipartioon kaveriksi jos joutuvat rintamalle kun eivät päässetkään pakoon. Siis, jos joskus Suomi sattuu joutumaan hyökkäyksen kohteeksi. Eihä tuommoisiin voisi luottaa paskakasan vertaa. Saattaa joutua jopa itse ampumaan heidät ettei joudu itse ammutuksi, oletettavasti selkään. Monen asennevammasen asenne tuntuu olevan että Suomea ei kannata puolustaa. VOI REPPANOITA.
Pörssirikollisreppanat eivät Suomea puolusta, eikä aseilla sellaiseen, nykypäivän sodissa, edes pystyisi, joten pelkkää esittämistä, on pörssrikollis kakaroitten armeijan käynti esittelyt, veroparatiisishown oikeuttamista.
*vankilaan*
*azkaban*
*maanpetturit reported*
Nykyajan sodissa on vain häviäjiä, ei voittajia. Siksikin sopimalla rauhan rakentaminen, olisi entistäkin tärkeämpää.
Varattomiksi pakotetulla Suomen kansan enemmistöllä, ei ole rahaa paeta verokeitaisiin, kuten pörssirikollisilla/korruptiopoliitikoilla, joten avaus on tyhjän leuhkimista, ei sen kummempaa.
EU:n sisällä voi muuttaa vaikka Keski- tai Etelä-Eurooppaan.
Ilman muuta sotaa pakoon. Otan suoran reitin Somaliaan ja anon turvapaikkaa. Toivottavasti ilmainen asunto odottaa ja taskuraha on sama kuin Suomessa asuvilla somaleilla.
Muista heitää passi sitten mereen ja väitä, että olet alaikäinen saat paremmat tuet. Kerro sitten meille miten hyvin sinut otettiin vastaan vai saitko äkkilähdön tukiluukulta ruikuttamasta.
Minäkin pakkasin laukun , mutta unohdin sen ALA- TIKKURILAN HUOLTOASEMSLLE ! siinä oli sodassa tarvittavaa tavaraa enemmän kuin laki sallii........-
Suurlähettiläs puhutteluun kun hermo ei kestä.
Venäläiset ovat ja ovat aina olleet helvetin huonoja sotilaita.
Niitä on vain niin paljon, että sen takia jotenkin pärjäävät.
Jos silloin kun venäläiset raukkamaisesti hyökkäsivät Ukrainaan, olisi ukrainalaisia ja venäläisiä ollut rintamalla yhtä paljon, niin tällä hetkellä Ukraina olisi jo vapautettu venäläisnatseista.
Passijonot on kohta vuoden, joten paras hankkia ajoissa. Itse lähdin etelän mamuja karkuun jo vuosia sitten ja muutin Lappiin pienelle paikkakunnalle. En ole katunut. Jos sota syttyisi, niin helppo jatkaa länteen vaikka isoon mereen asti. En ole enää sotimisikäinen. Ja Suomi muuttuu kohta muutenkin asumiskelvottomaksi, kun terveydenhuolto ajetaan alas. Vieraskieliset hoitajat ja vihaiset ja osaamattomat lääkärit ei kiinnosta.
Ei mitään passia tarvita matkustamiseen Euroopassa. Lisäksi turvapaikkaa voi hakea ihan ilman mitään dokumentteja.
Bye bye baby, baby goodbye
Lähden pois vaikka yksin jään
Bye bye baby, baby goodbye
Itke en, kun loppuu tää
Kun katson taaksepäin
olet muisto vaan,
muisto menneen rakkauden
Löydät jonkun muun
joka sinuun rakastuu,
uskoo sun valheisiin
Kun kerran viimeisen
suljen oven varoen,
olet mulle historiaa