Ja Suomella Petteri Orpo ja Riikka Purra. 🤣
Norjalla viikingit, Ruotsilla Abba, Tanskalla olut
Anonyymi-ap
11134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suomella on totta tosiaan paljon kirittävää muihin Pohjoismaihin.
Olipa ontuvaa vertailua.
No oli tosiaan,,,eiköhän Norjastakin tule ensin mieleen ÖLJY.
No tulee kaikilla muilla paitsi EK:lla. Ettekö te oo nähneet EK:n tv-mainosta. Syytä ontumisesta sitä! 🤣
Taitaa nyt olla kyse sinun tietämättömyydestä.
Ja ryZZällä hapankaali ja Maria Zaharova.
Suomella on myös... tadaaaa... Jyri Häkämies!
Suomella on Mika Kaurismäki!
Juuri tuli Golden Globe -ehdokkuus elokuvalle (paras ei-englanninkielinen) ja mikä hurjinta komedianäyttelijättärien sarjassa elokuvassa näytellyt Alma Pöysi sai ehdokkuuden. Kaikki Pöystin kilpasisaret ovat miljoonia tienaavia Hollywood tähtiä (mm. Barbie elokuvan Margot Robbie) ja "meidän" Alma on nyt noteerattu näiden megastarojen rinnalle.
Aki Kaurismäkeä tarkoittanet. Hänen elokuviaan ei voi oikein katsoa kun niissä puhutaan epäaidosti kirjakieltä. Yhtään elokuvaa en ole katsonutkaan alkua pidemmälle. Ulkomailla tuota ei kuitenkaan ehkä havaita. Ja niin se nyt vaan on, että Sisu on Suomen kansainvälisesti menestynein ja tunnetuin elokuva. Pohjoismaissa tehdäänkin nykyään näyttäviä ja kauniisti kuvattuja elokuvia ja hyvä, että Suomessakin jo tehdään. Nuo vähäeleiset draamat ovat sitten oma elokuvalajinsa ja itse pidän etenkin maalaisdraamoista, joissa on tyylikästä miljöökuvausta.
Suomeella maailman ylivoimaisesti parhaat laivat.
ei ole velkalaivasta tuli sukellusvene vai johtuuks se vaan paskasta kapusta ja persreikä puolueesta koostuvasta miehistöstä.