Mustaa Joulua!
Toivottavasti nautitte työstänne köyhien ja työttömien etujen alasajamisessa.
Itse menette yltäkylläisyyden täyttämälle joululomalle. Eikö teitä hävetä?
Missä pilvilinnoissa te oikein elätte?
Olette ahneuden ja rahan sokaisemia, mikään ei teille riitä, aina vain haluatte lisää.
☹️🎄
Toivottavasti nautitte työstänne köyhien ja työttömien etujen alasajamisessa.
Itse menette yltäkylläisyyden täyttämälle joululomalle. Eikö teitä hävetä?
Missä pilvilinnoissa te oikein elätte?
Olette ahneuden ja rahan sokaisemia, mikään ei teille riitä, aina vain haluatte lisää.
☹️🎄
Vastaukset 32
Vanhimmat
Monella ei ole edes rahaa jouluruokaan.
Suomi on ihmisarvoja roskakoriin polkeva maa.
Muistathan että köyhät on itse halunneet leikkauksia. Kun äänestää matuttajaa, silloin saa matuja jakamaan sitä rajallista sosiaaliturvaa.
Minäkin toivotan hallitukselle hyvää joulua. Kiitos että olette toteuttaneet köyhän toiveet!
Nyt köyhä pääsee vain 2x/kk manikyyrille, entisen viikottaisen sijaan. Persujen vika sekin.
Myös tyylikonsulttitunteja köyhä on jo nyt joutunut Purran takia vähentämään.
Ei porvarihallituksella ole omaatuntoa näin toimii parasiitit, imevät toiset kuiviin.
Vaalivilpeillähän ne on siellä.
Annetaan niille kenkää= problem solved
Milloinkahan btw saamme nähdä naamionyrwistön vilpit?
Jos vasemmistolaisten työväenpuolureiden johtama Rinteen/Marinin hallitus olisi hoitanut köyhien asiat kuntoon, ei meillä olisi huolta Orpon hallituksen riistosta, sillä Suomessa ei olisi köyhiä!
Mutta vasemmistolaisen työväenluokan hallituksen aikana köyhät vain köyhtyivät ja rikkaat rikastuivat.
Köyhtyminen eii koskenut työväenpuolueiden ja vasemmistolaisen ay-liikkeen johtoa.
PS.
1918 SDP:n johto loikkasi Moskovaan, 2023 johto loikkasi länteen Hollywoodiin.
Kaikkein naurettavinta on, että poliittisella jargonilla yritetään kääntää tuo kansan kyykyttäminen muka Suomen talouden parantamiseksi . Savuverhon takana sitten otetaan vähävaraisilta ja tuetaan varakkaita.
Jep.
Juuri näin.
Kummulle muistan käydä antamassa aamukastetta.
Putin voisi lähettää niille muutaman joululahjan, joista nousee iso sienimäinen pilvi.
Ihan oikein olisi. Ei haittaa ollenkaan, hyvä vaan että loppuisi helvetti.
Miksi vihervassut äänestivät europarlamentissa vanhojen rakennusten remonttipakon puolesta? Tämä sortaa köyhiä ihmisiä törkeällä tavalla. Asia koskettaa yli miljoonaan köyhintä ihmistä maassa.
Mistä köyhä ihminen löytää jopa kymmeniä tuhansia euroja rahaa talonsa remonttiin? Ellei hän löydä, jopa häätö uhkaa omasta kodista pois. Tämän suurempaa köyhän sortoa ei voi kuvitella jota vihervassut kaikki kannattaa. Persujen Hakkarainen äänesti samassa äänestyksessä köyhän ihmisen sortoa vastaan. Etkö sano hänelle hyvää joulua aloittaja?
....jos olet köyhien puolella.
Eipä paljon lämmitä kun Teuvon puolue on hallituksessa viemässä niiltä samoilta ihmisiltä joulun ja tulevaisuuden kuuden miljardin leikkauspolitiikallaan. Joten tappiolle jäävät tässäkin.
Ei ole tulossa mitään remonttipakkoa eli persuvaletta suollat. Seuraa uutisia niin tiedät missä mennään.
En toivo hyvää joulua kenelekkään köyhien ja ilman omaa syytään työttömänä oleville!
Siis niille en toivota jotka sortavat heitä!
Jos Joulupukille saa toiveen lähettää, niin kaikille Orpon hallituksen ministereille risuja ja Orpolle ja Purralle monta risua, kyllä sen verran katastrofaaliseen tilaan ovat tämän maan ajaneet. Heidän päätöstensä ansiosta monessa köyhemmässä perheessä taitaa jäädä ainakin tämä joulu väliin tällä kertaa. Surullista kun toivoa paremmastakaan ei ole ainakaan neljään vuoteen.
Miten te kehtaatte ja kyllähän te kehtaatte.
Näköjään.
Sun kannattaa mennä töihin muuten sun perhe on köyhä jatkossakin.
Missä työssä itse olet?
Uli uli siipeilijä punikki uli!
Huutelee sohvallaan makoileva porvari.
Paskaa joulua perskokkareille. Joulupukki tuo teille vitsakimput joilla voitte hakata itseänne.
Kyllä.
Työttömien nöyryyttäminen vain jatkuu ja jatkuu.
Kukaan meistä ei ymmärrä mitä tarkoittaa työllisyysehto, kuntouttava työ tai miksi alimmalla 600 euron nettotuella on useita eri nimityksiä. Miksi työnantajalta vaadita mitään, hänhän työsuhteista päättää ja hänellä on työnhakijoiden tiedot käytettävissä. Kaiken huipuksi Hallitus sitoo tukia 4 vuodeksi eteenpäin ja estää siten seuraavan Eduskunnan korjaamasta asiaa. Jäädytetäänkö myös palkat ja eläkkeet 4 vuodeksi? Tai valtion muita menokohteita?
Ei meidän tarvitse tai pitäisi määritellä työttömyyttä ja työnhakua eri tyyppisiksi. Työnhaku on vain työnhakua, ei työtön itse muutu toisenlaiseksi työttömyyden pituuden mukaan. Eihän sille mitään mahda.
Mitä ihmettä suomalaiset luulevat työttömiin kohdistuvalla vihapuheella ja laeilla saavuttavan? Ei synny uusia työpaikkoja eikä työnhakijan työkyky parane.
Juuri näin, kyse taitaakin olla tarkoituksellisesta köyhien ja työttömien nöyryyttämisestä.
Ikäänkuin se olisi heidän oma vikansa, jos ei työhön palkata.
Hyvä aloitus. Kiitos.
Kiitos! Pidetään lippu korkealla!
Kaikesta huolimatta.
Kyllä Persut ja Kokkelit hyvää pitää toisistaan ja nauttivat kun saavat piinata kansalaisia.