Kyl silti pitää ymmärtää toisten näkemykset. Joku on esim saanut semmosen kasvatuksen eli kristillisen kasvatuksen joten ei hän pysty oikein käsittämään silloin homoutta ja lesboutta. On kuitenkin nähty paljon myös syväanalyyttisempia keskusteluja tästä aiheesta ja on syytä pohtia että mitä tulevaisuudessa ajatellaan tästä keskusteluaiheesta eli voiko enää vedota siihen uskovaisuuteen ja raamattuun sillä ajat voi muuttua.
Minun isä ei hyväksy homoja ja lesboja. Yritän ymmärtää isäni näkökantaa ja hän on kuitenkin mun isä. Minä itse olen siis hetero eli tykkään naisista. Moni voi olettaa heti että on silloin homo jos kannattaa homoavioliittoja &homoja.
On ihan mielenkiintoisia ja relevantteja kirjoituksia ollu vuosien aikana paljon tästä hyvin arasta aiheesta josta ei hetiskään kaikki uskalla ottaa oikein kantaa, koska pelkää että joutuvat pian ongelmiin.
Jos tutkii esim vanhaa testamenttia(raamattu) niin on se kyllä kieltämättä kova. Uusi testamentti ei ole yhtä vanhoillinen. Onko aiheellista vieläkin kehittää raamattua modernimpaan ja humanimpaan suuntaan? Oliko alunperin jeesus ja jumala edes loppujen lopuksi homoja vastaan? Ei välttämättä sillä joku oli sanonut mielipitteen, että raamattu ei alunperinkään ole Jumalan käsialaa vaan muiden kirjoituksia. Ja jos miettii yleensäkin niin tuntuu se ajatuksen tasolla myös utopistiselta että se olis Jumalan koska ei välttämättä ole mitään Jumalaa olemassa. Jeesus on varmasti ollut olemassa eli siihen uskon. Jumalaan en välttämättä usko, mutten sitä kokonaan kiistä eli ateisti en ole. Uskon kyllä henkimaailmaan melkein 100% varmuudella koska on siitä kokemusta kun lemmikkini kuoli 19 vuotiaana ja se on edelleen täällä kotona ja ollut noin 4 vuotta kohta täällä kotona siellä toisessa ns henkimaailmassa.
Homo&lesbokeskustelu karkaa usein käsistä
Anonyymi-ap
1
146
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261882
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy541243Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521121Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38807Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798