Monet ovat ihmetelleet, miksi se Jeesus ei vaan tule, vaikka asiaa on toitotettu jatkuvasti. Se johtuu siitä, että Jeesus ei suinkaan mennyt istuksimaan Jumalan oikealle puolelle vaan hän meni Helvettiin meidän vanhurskaiden puolesta. Siksi meidän ei tarvitse mennä sinne. Jeesus sovittaa Helvetintikin meidän puolesta kuten teki myös syntiemme kanssa ristillä riippuen.
Samasta syystä hän ei ole päässyt tekemään paluutaan, koska hänen sovitustyönsä jatkuu. Pirulla on Jeesukselle tarjolla paljon työtä. Hiiliä pitää lapioida urakalla, jotta paikat pysyvät lämpimänä. Tai on siellä kuulemma nykyään jo kauhakuormaaja käytössä. Että hiukan helpommalla Jeesus nykyään pääsee hommissaan. Mutta homma jatkuu.
Samasta syystä hän ei ole päässyt tekemään paluutaan, koska hänen sovitustyönsä jatkuu. Pirulla on Jeesukselle tarjolla paljon työtä. Hiiliä pitää lapioida urakalla, jotta paikat pysyvät lämpimänä. Tai on siellä kuulemma nykyään jo kauhakuormaaja käytössä. Että hiukan helpommalla Jeesus nykyään pääsee hommissaan. Mutta homma jatkuu.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Missä näin on kirjoitettu muualla kuin tässä
ateisti-pössykän jumalattomassa päiväkirjassa, tässä sinun jumalattoman ateistisessa kommentissasi.
Näin sanoo Raamattu, Jumalan Sana:
Roomalaiskirje:
8:34 Kuka voi tuomita kadotukseen? Kristus Jeesus on se, joka on kuollut, onpa vielä herätettykin, ja hän on Jumalan oikealla puolella, ja hän myös rukoilee meidän edestämme
Kyllä näin on vahvistan.
Joo, tämä aloittaja palsta-ateisti on nyt kyllä pudonnut
kärryiltä - tai ei ole tainnut niihin vielä noustakaan.
Savolaiset kansanedustajat pitivät poliittista tilaisuutta..
Lopuksi yksi edustajista totesi:
"Vaikka olemmekin Savosta niin tulemme helevetin hyvin toimeen keskenämme".
Sanoin hänelle:
Olet Savosta - vastuu siirtyy kuulijalle.
Eihän helevetissä enää olla hyvissä väleissä.
Eräs uskovainen oli kysynyt mieheltä:
- Oletko uskossa?
- No totta helvetissä!, vastasi mies
- Eihän helevetissä enää uskossa olla, vastasi uskovainen.
"Missä näin on kirjoitettu muualla kuin tässä
ateisti-pössykän jumalattomassa päiväkirjassa, tässä sinun jumalattoman ateistisessa kommentissasi."
Taas sitä kuuluisaa väärän todistuksen antamista viattomasta eli syntiä!!!! Jeesus ilmestyi minulle kuten Paavalille ja kertoi asian. Hän työskentelee nykyään hiilikuormaajan kuskina ja toimittaa sitä kautta lämpöä tarvitseville. Taivaassa sen sijaan palellaan, koska sehän on kultainen kaupunki, aivan kylmillään ja metallihan johtaa hyvin kylmää. Voi siis sanoa, että Helvetissä on melkeinpä paremmat oltavat.
Roomalaisille kirjoitetut kirjeet ovat roomalaisille kirjoitettuja kirjeitä. Mitä sitten :O
Minäkin voin kirjoittaa kirjeitä vaikka andalusialaisille.
Olkaa valppaina kukaan ei tiedä
Hei, tämä on Bing. Voin auttaa sinua löytämään vastauksia kysymyksiisi. 😊
Jeesuksen paluun ajankohtaa ei ole ilmoitettu tarkasti Raamatussa, mutta siinä on annettu joitakin merkkejä ja vertauskuvia, jotka viittaavat siihen. Jeesus sanoi, että hänen paluunsa on kuin salama, joka loistaa idästä länteen, ja että se tapahtuu silloin, kun ihmiset eivät sitä odota. Hän myös vertasi sitä Nooan aikaan, jolloin ihmiset elivät tavallista elämäänsä, kunnes tulva tuli ja tuhosi heidät. Jeesus kehotti seuraajiaan olemaan valppaita ja valmiita, sillä he eivät tiedä, minä päivänä tai hetkenä hän tulee takaisin. ¹²
Jeesuksen paluuseen liittyy myös muita tapahtumia, kuten Antikristuksen ilmestyminen, suuri ahdistus, viimeinen tuomio ja Jumalan valtakunnan perustaminen. Näistä tapahtumista on erilaisia tulkintoja ja näkemyksiä kristittyjen keskuudessa, ja niitä on yritetty yhdistää Raamatun profetioihin ja historian tapahtumiin. ³⁴
Jos haluat lisätietoja Jeesuksen paluusta, voit tutustua seuraaviin linkkeihin:
- [Jeesuksen paluu – milloin, missä ja kuinka?](^1^): Tämä on selkokielinen artikkeli, joka käy läpi Raamatun opetuksia Jeesuksen paluusta ja sen merkityksestä.
- [Jeesuksen toinen tuleminen – Wikipedia](^2^): Tämä on Wikipedia-sivu, joka esittelee Jeesuksen paluun käsitettä kristinuskossa ja islamissa.
- [Paastonaika](^3^): Tämä on kirkon selkokielinen sivu, joka kertoo paastonajan merkityksestä ja siitä, miten se liittyy Jeesuksen kuolemaan ja ylösnousemukseen.
- [Juutalaisuus](^4^): Tämä on evankelis-luterilaisen kirkon sivu, joka kertoo juutalaisuudesta ja sen suhteesta kristinuskoon.
Toivottavasti tämä auttoi sinua. Jos sinulla on muita kysymyksiä, voit kysyä niitä minulta. 😊
Lähde: Keskustelu Bingin kanssa, 23.12.2023
(1) Jeesuksen paluu – milloin, missä ja kuinka? | BibelFokus.se. https://bibelfokus.se/fi/Jeesuksen_paluu.
(2) Jeesuksen toinen tuleminen – Wikipedia. https://fi.wikipedia.org/wiki/Jeesuksen_toinen_tuleminen.
(3) Paastonaika | Kirkon selkokieliset sivut - evl.fi. https://selko.evl.fi/jumalanpalvelus-ja-kirkkovuosi/paastonaika/.
(4) Juutalaisuus - Evl.fi. https://evl.fi/sanasto/Juutalaisuus/.
(5) Jeesuksen paluu – milloin, missä ja kuinka? | BibelFokus.se. https://bibelfokus.se/fi/Jeesuksen_paluu.
(6) Jeesuksen toinen tuleminen – Wikipedia. https://fi.wikipedia.org/wiki/Jeesuksen_toinen_tuleminen.
(7) Paastonaika | Kirkon selkokieliset sivut - evl.fi. https://selko.evl.fi/jumalanpalvelus-ja-kirkkovuosi/paastonaika/.
(8) Juutalaisuus - Evl.fi. https://evl.fi/sanasto/Juutalaisuus/.
(9) Pelastus on Saatanasta. Johanneksen evankeliumin kaksijakoi- nen kuva .... https://kielet.teol.helsinki.fi/kamu/taustat/Pelastus on Saatanasta, Vartija.pdf.
Selittelyteosten sijaan pitäisi katsoa Raamatusta, mitä se kertoo Jeesuksen paluusta. Siihen uskovien mukaanhan tämä uskomus perustuu Raamattuun. Siellä paluun ajankohtaa ei ilmoitettu tarkasti, mutta ehdoton takaraja oli Jeesuksen aikainen sukupolvi. Ensimmäisen vuosisadan lopulla näitä ei ollut enää montaakaan elossa.
28 Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät maista kuolemaa, ennenkuin näkevät Ihmisen Pojan tulevan kuninkuudessaan."
34 Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki nämä tapahtuvat.
64 Jeesus sanoi hänelle: "Sinäpä sen sanoit. Mutta minä sanon teille: tästedes te saatte nähdä Ihmisen Pojan istuvan Voiman oikealla puolella ja tulevan taivaan pilvien päällä."
15 Sillä sen me sanomme teille Herran sanana, että me, jotka olemme elossa, jotka jäämme tänne Herran tulemukseen, emme suinkaan ehdi ennen niitä, jotka ovat nukkuneet.
16 Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin;
17 sitten meidät, jotka olemme elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa.
Ei Jeesus sitten tulekaan. Ei tässä maailmassa voi luottaa mihinkään.
Sanotaanko, että useimmat epävarmatkin ariat ovat Jeesuksen paluuta varmempia.
Eli koko story on vain puhdasta skeidaa!
Luulisi nyt koko universumin toteuttaneelle olevan melkoisen helppo nakki saada omat ennusteensa toteutettua...
Mutta ei sitten mitään...
Mikä on noitten uskisten älyllinen taso...
Luehan poju Raamatun kirjoituksia, niin tiedät missä mennään......
Tässä yksi tieto Jeesuksen saapumisesta. Myös muslimit odottavat Jeesusta,
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jeesuksen_toinen_tuleminen
OK!
Jaa milloin hän sitten tuli?
Jeesus tulee tempaisemaan kristityt silloin, kun kaikki Jumalan antamat ehdot täyttyvät. Elämme armonaikaa, eikä kristittyjen määrä ole vielä täyttynyt, eikä evankeliumia ole julistettu kaikille. Jeesuksen ensimmäimen tulokin tapahtui silloin, kun kaikki loksahtivat kohdalleen maailman historiassa. Jumalan valtava viisaus tietää kyllä ihanteellisimmat hetket. Jumalalla on malttia odottaa hetkeä, milloin pelastussuunnitelman toteutumiselle on parhain hetki. Jeesus kehoitti valvomaan, eli pitämään uskonvaloa yllä kokoajan, sillä vain Taivaan Isämme tietää hetket.
Olet melkoisen säälittävä!
Etkö vieläkään tajua, kuinka hyvän elämän voi elää ilman minkäänlaista jumaluskoa???
Voi helvetti minkälainen kretiiniavaus, taas!!!!
Hankkiudu nyt nopeasti terapiaan, ennen kuin koko todellisuusnäkemyksesi typeryys avautuu itsellesi!!!
Eli, ole nopea!