Jos rakastan toista ihmistä, niin en tahdo tehdä hänelle mitään pahaa, vaikka tämä ei rakastaisi minua takaisin.
Jeesus ei rakasta ihmisiä, koska tahtoo tehdä heille pahaa, jos nämä eivät rakasta häntä takaisin.
Näin siis evankeliumien ja Raamatun mukaan. Toinen asia on se, onko Jeesus edes todellinen historian henkilö. Tässä ei ole tarkoitus puhua siitä.
Jeesus ei rakasta ihmisiä, koska tahtoo tehdä heille pahaa, jos nämä eivät rakasta häntä takaisin.
Näin siis evankeliumien ja Raamatun mukaan. Toinen asia on se, onko Jeesus edes todellinen historian henkilö. Tässä ei ole tarkoitus puhua siitä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kop, kop!
- Kuka siellä?
Jeesus.
- Mitä asiaa sinulla on?
Tulin pelastamaan sinut.
- Miltä?
Siltä, mitä aion tehdä sinulle, jos et päästä minua sisään!
Rauhaa!
Jeesus, Jumala ei voinut tehdä enempää maailman ja ihmisten eteen kuin KUOLLA JA ANTAA ELÄMÅNSÄ heidän hyväkseen.
Se ei ehkä ollut aivan ainutkertainen päätös vaan juutalaiset rabbit ja mestarit olivat jo ennen Jeesusta tehneet siten?
Mutta Jeesus, Jumala ei pelkästään kuollut, vaan hänestä nousi ylös fragmentteja.
Ruumis kirkoksi
Sielu sakramenteiksi
Henki jakautui kullekin lajille eri osuuksissa
HENKÄYS inkarnoituu profeetta Isaksi
Kasvojen kirkkaus nousi fragmenteiksi kuten Ego, Äly, mieli, rakkaus, etc. Intian puolijumalaksi
Jeesuksen nimi on suuri. Ja hänessä yhdistetään kaikki taivaassa ja maan päällä.
Kun Jeesus kuoli peri kuitenkin saatana kaikki valtakunnat ja niiden loiston. Paha peri paljon koska maailma ei toimi ilman pahaa.
Monet kumartaa saatanaa saadakseen osansa valtakunnissa. Mutta ne jotka seuraavat Jeesusta ovat elämän leipänä ja uhreina niin kuin juutalaiset rabbit ja mestarit ennen.
Jeesus kieltämättä on eräänlainen uhrikultti.
Hän ja hänen oppilaansa uhraavat itsensä maailman edestä. Tosin Jeesuksen Sovun liitto ulottuu myös Saatanaan asti. Sen tähden kristityistä osa on saanut valtakunnan ja loistoa pienessä määrin.
Jeesus ei ole avain varmaan onneen vaan saatana on sitä. Jeesus on avain ahdingoihin ja altruismiin. Mutta ruoka, vaate ja asunto on ne joihin tyytymällä kristitty on melko hyvinvoipa.
Jeesus sai vallan kutsua kaikkia opetuslapsikseen. Välillä kutsu on tosiaan melko vaativa mutta ollakseen Jeesuksen kohtuullisen hyvän vallan alaisuudessa on niin meneteltävä.
Mieti miten paljon Intian jumalat vaativat antaumusta ja kieltäymystä jotta osoittaisivat hyvyyttä anojalle. Jeesus ei vaadi yhtä paljon. Mutta on kuitenkin hyvin vaativa. Hänen rakkauttaan on tosiaan vaikea omistaa.
Nämä ajatukset soutaa puolelta toiselle. En ole täysin objektiivinen vaan Jeesuksen puolella. Hän on parantanut useista sairauksista , vastannut pariin rukoukseen ja ilmestynyt 4 kertaa.
Objekti sentään,
Oslon gaykuoron joulushow
15.57 - 17.25
1h 28 min
Yle Teema & Fem
Oslo fagottkor on vuonna 2004 perustettu norjalainen kuoro, johon kuuluu noin 40 homomiestä. Kuoro tunnetaan mm. isoista kesä- ja joulukonserteistaan. Orkesteria johti Daniela Musca. T: NRK,Norja (2022).
Olli Rehn kertoi keskustelevansa Jeesuksen kanssa ja rukoilevansa. Myös muut ehdokkaat uskoutuivat. Tässä olisi irvileuoille jouluateriaa kerrakseen. Pitää vain keksiä lisänimiä ja alentaa. Se taito osataan.
Jussi Halla-aho ei usko Jumalaan. Äänestän häntä, koska hän on ateisti. Ja Perussuomalaiset on Suomen paras puolue, koska vastustaa muslimipakolaisten maahan muuttoa.
Suomessa on jo ihan tarpeeksi vuohipaimenia ja kamelikuskeja. He eivät työllisty.
Mitä avaukseen tulee, niin Teräsmies on Supermies.
Pakolaisongelma on kaikkien tiedossa ja käsittelyssä. Ei kosketa yhtä ehdokasta.
Rajat meni kiinni itään. Turhaa hurskastelua perus suomalainen kyllä ymmärtää riippumatta puolueesta. Halla Aho ei ole ateisti. Lue lehtiä nikkivaras.