Maksukatto 2024

Anonyymi-ap

Aloitetaan lääkekatto on aika selkeä.Käyn silmäpiikeillä julkisessa sairaalassa,en tiedä nouseeko hinnat siinäkin mutta lääkepiikin hinta 11,60€ .Ei kuulu minkään korvaukseen kela kirjoitti vastauksen??mutta jos yksityisellä kävisi saisi jotain...??.
Toinen asia joudun käyttämään taksia ,julkisliikenne ei kulje kuin aamulla ,muutenkin ei julkisiin pääse.Meneekö maksukatto 300€.Kun täynnä?pitäisi saada niitä ilmaiskyytejä? Tarkoittaako tuo sen kuskin hinta täysi,vai asiakkaan maksettu 300€..
Asiakas; 25€&2=50€ kerta?? Eli kuudesta kerrasta tilisi asiakkaan 300€...mutta kuskin ei aina tulisi...kummasta se katsotaan ? Kiitän vastauksista.Hyvää Uutta Vuotta kaikille meille sairaille.

7

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilman muuta siitä kolmesta sadasta eurosta, minkä asiakas omasta rahapussistaan maksaa. Kokemusta on. Eli sen 300 euron ylittävä osuus on maksuton.
      Korvaus voi muuttua vuosittain, joten kannattaa tarkistaa. Se on kyllä taksikuskillakin tiedossa.

      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        🍑 ­­­N­­y­m­f­o­­­m­a­­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18181203C

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Maksukatto kertyy siitä, mitä sinä omasta pussistasi maksat. Se mitä Kela korvaa palveluntarjoajalle (taksikuskille), ei kerrytä sinun maksukattoasi.

    • Anonyymi

      Silmäpiikit on sarja hoito...tuolla lukee se sarjahoidot kuuluu maksukattoon...mutta ei Kelan mukaan kuulu...!!!!

      • Anonyymi

        Ne kuuluu varmaankin siihen sairaanhoidon maksukattoon, ne käynnit.
        Lääkekatto on erikseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ne kuuluu varmaankin siihen sairaanhoidon maksukattoon, ne käynnit.
        Lääkekatto on erikseen.

        Siiinä on kaksi kysymystä. Toinen katto on hoito ja toinen katto on Kelan kyydit. Ne ovat kaksi eri asiaa.


    • Anonyymi

      Mihin HUSSIN maksukaton voi imoittaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      169
      10352
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      81
      2549
    4. 85
      2371
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2104
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      243
      1952
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1395
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe