Joulu ruuat meni sivusuun. Purasin viikko sitten jäätynyttä sisupastillia ja lähti kahesta vierekkäisestä hampaasta paikat. Nyt on vähän vaikia syödä mitään koska tuntuu kipua ja vihoontaa ylä sekä alahampaissa, yhtäkkiä saattaa särkiä etuhammastakin. en enää uskalla mennä lääkäriin ja miten joulun aikaan pääsee muutenkaan! Kipu tuntuu alahampaassa pahemmin kuin paikan lähteneissä ylähampaassa. Ja ylähampaitten välissä oleva kolo tuntuu nyt kauhian isolta😮
Joulu ja kipiät hampaat
1
237
Vastaukset
- Anonyymi
Tavalliseen lääkäriin pääsee päivystykseen mutta hammaslääkärista en tiedä. Ei välttämättä ainakaan omalle paikkakunnalle, saattaa hammas-päivystys olla yhdessä paikassa usemman kunnan päivystys koottona sinne. Siis viikonloppuisin ja pitkinä pyhinä. Googlettamalla näkee oman kunnan tilanteen.
Ei kannata pitää paikkoja auki, avonaiseen voi mennä bakteeri joka aiheuttaa aiheuttaa verenmyrkytyksen. Olen nähnyt sellaisen, sininen suoni menee pitkin kaulaa sydäntä kohti. Tämä tyyppi ehti lääkäriin ja kovalle benisilliinikuurille. Olimme matkalla ja siksi joutui olla hoitamatta muutaman päivän ennenkuin pääsi hoitoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 406973
- 323938
- 453320
- 402929
- 172706
- 372238
- 162186
- 412133
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482067- 392010